f Buitenland. A p De Cocksdorp, 19 Juli. Gisteren bracht de Commissaris der Koningin onzer provincie, vergezeld van den Burgemeester van Texel, den Dijkgraaf en den Secretaris van den polder Eierland en nog eenige heeren een bezoek aan de Noordkust van Texel, ter plaatse waar de zee in korten tijd een zeer groot gedeelte van het strand en de duinen ver zwolg. Vlieland, 18 Juli. Woensdag 16 Juli arri veerde alhier de Leeuwarder Vacantiekolonie. Het 25 tal kinderen, dat een prettigen tijd tegemoet gaat, stapte welgemoed aan wal. Moge deze vacantie hen sterken naar lichaam en ziel, mogen allen, die tijd en moeite geven om deze kinderen genoegen te doen, veel voldoening hebben van hun liefdewerk. Ontbrak bij de intocht der kolonie de muziek, die daaraan dikwijls zoo iets feestelijks bij zette, de kinderen konden toch reeds aan den avond van hun eersten dag alhier, een tijd lang toehoorders zijn van het concert, gegeven door het Fanfarecorps, op het Oostersche veld. Er werd zeer druk gedanst, de muziek en de mooie avond lokten oud en jong naar buiten, er werd volop genoten van het geïmprovi seerd bal-champêtre. De eigenaar van het hotel „Woestduin" bij de renbaan te Vogelenzang heeft van den burgemeester voor een bepaald deel van het terrein ook buiten het hotel, aangegeven in meters zelfs, vergunning gekregen voor den verkoop van sterken drank in het klein. Nu gebeurt het dat na afloop der courses de toeloop zoo groot is, dat er geen oog op is te houden of iemand, die bijv. 2 decimeter over de streep staat, die het vergunnings- tenein afbakent, een borrel wegpakt van het blad van een kellner, en dit was nu 15 Juni gebeurd en gezien door de politie. Woensdag diende die zaak voor het kan tongerecht te Haarlem, waar de eigenaar alles bekende, doch zei te goeder trouw te hebben gefaald. De eisch was f 10 sub. 10 dagen. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks half 3 zat de echtgenoote van den heer Öchreuder uit de Oldenbameveldtstraat te Rotterdam, wegens de warmte de slaap niet kunnende vatten, nog op voor haar geopend raam. Te midden der doodsche stilte, werd haar aandacht getrokken door gerucht in een gang nabij haar woning en kort daarna ontdekte zij dat drie kerels bovenop een heining geklommen waren vanwaar zij toegang poogden te krijgen tot de school van den heer C. Friedhoff in de Lijnbaanstraat aldaar uitkomende. Gïbruik makende van een fluitje, maakte zij alarm waarop de drie inbrekers overhaast de vlucht namen, zonder gelegenheid gekregen te hebben iets te stelen. H. M de Koningen zou hedenmiddag om 3 51 Greenwichtijd op het Loo aankomen. Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit Harlingen Krachtens besluit van het gemeentebestuur is het verblijf van spreeuwen in deze gemeente niet geoorloofd, en 8 avonds vuren mannen voetzoekers, daartoe op lange stokken gehecht, op de boomen af, om de protters (Friesche benaming voor spreeuwen) te verjagen, wat ook heel goed gelukt. Doch wat is het geyal Hoopen rupseD, die anders door de spreeuwen worden weggevangen, maken thans het ver keer langs de straat en in de tuinen minder aangenaam. Men vraagt niet zonder reden, of het geneesmiddel zoodoende niet erger wordt dan de kwaal. Men schrijft aan „Het Volk"Door de rechtbank te Alkmaar is mejuffrouw H. Pannekoek, officier van het Leger des Heils, wegens eedsweigering tot een dag gevange nisstraf veroordeeld. Een der rechters, die haar uit den bijbel bewijzen wilde, dat ze wel een eed afleggen mocht, vroeg ze doodkalm „Is u wedergeboren, meneer?" „Ja, daar weet ik niets van". „Dan kunt u er ook niets van begrijpen, meneer 1" Men schrijft uit Steenwijk aan 't „Hee ren v. Adv. Blad" In het hoenderpark van den heer Houwink te Meppel, gelegen te Darp, nabij deze plaats, zagen wij een in de kippenwereld zeker wel zeldzaam geval. Een haan, een porselein sabelpoot kriel, zat met het deftigste gezicht ter wereld op een aantal kuikens. De moederkip had hare kinderen verlaten, doch de haan had alle zorgen overgenomen. Gedurende eenige dagen reeds nam hij die trouw waar. Zoo nu en dan ging de natuur boven de leer, verhief hi) zich boven zijne pleegkinderen en deed een luid kukleku hoo- reD, om zich daarna weer voorzichtig neer te zetten. Behoort zoo'n haan nu ook niet tot de rubriek „kunstmoeders De Antwerpensche politie heeft een diefstal in handen van 50,000 gulden aan diamanten, gepleegd ten nadeele van een Rotterdamsch juwelier. Men meent dat de dief aan de Hollandsch-Belgische grens den juwelier zijn koffer, waarin de diamanten zich bevonden, heeft weten afhandig te maken Maandagmiddag omstreeks half vijf liepen in de Broederstraat te Deventer twee juffrou wen op en neer, die plotseling, toen de St. Bernardusschool uitging, een der kinderen (een ventje van ongeveer 6 jaren) beetpakten en er zich ijlings mede naar een in de Lange Bisschopstraat gereedstaand rijtuig begaven en het knaapje er in duwden, waarna het rijtuig snel wegreed Een der beide juffrouwen was de moeder van het knaapje, die geschei den leefde van haar man, zekeren R., smid van beroep. Zij had, naar het Dev. Dagbl. verneemt, reeds eerder pogingen in 't werk gesteld om het kind aan 's vaders opvoeding te onttrekken, echter zonder succes 1 Het kind, misschien baDg voor eene bestraf fing of tengevolge van eene waarschuwing van den vader, huilde hevig en spartelde tegen, zoodat het onderweg het hoedje ver loor, dat maar werd achtergelaten. Eenige oogenblikken later kwam de vader aange sneldhij kon het wegtrekkende rijtuig niet meer inhalen. Een droevig ongeluk is Woensdag ge beurd in perceel 129 van de Laurierstraat te Amsterdam. Daar woont de werkman Van de Velde, die reeds des ochtends vroeg de woning had verlaten om te visschen. Zijn vrouw liet kort daarop haar twee kinderen, een van 1jaar en een van 3 jaar, in een bedstee eenige oogenblikken alleen om aan de overzijde brood te halen, doch even nadat zij weg was, werd de aandacht der buren getrokken door luid kindergeschrei en een brandlucht, die van de bovenwoning scheen te komen. Zekere De Groot, wonende aan de Baangracht snelde de trap op en vond in de voorkamer het oudste kind deerlijk gebrand op den grond liggen het jongste nog in de bedstede, had eveneens brandwonden aan handjes en armeD. Blijkbaar had de oudste na het heengaan van de moeder de lucifers, die op tafel lagen, weten machtig te worden en ze in de bedstede afgestoken. Ijlings werden beiden in dekens naar het Binnen Gasthuis gebracht, waar het ouuste kind weldra stierf; het tweede kon, na te zijn verbonden weder worden meegenomen. ■j. (N. v N.) Het martelen van levende dieren aan onze universiteiten neemt volgens „De Sticht- sche Ctonrustbarende proporties aan. Zoo vernam dat blad dezer dagen, dat een doctorandes, die tot onderwerp van zijn dissertatie koos „De oorzaak van den dood na het wegnemen der nieren", niet minder dan 68 konijnen opofferde om zekerheid te krjjgen wat eigenlijk de oorzaak is dat een konijn zonder nieren sterft Hij bond de arme dieren daartoe levend op een plank sneed ze, „zonder ze te bedwelmen", de nieren uit het lichaam, naaide de wond weer zorg vuldig toe en plaatste ze dan, zonder voedsel, in een hok. In vele gevallen spoot hij dan nog allerlei stoffen in de aderen. Gemiddeld leefden de aldus gemartelde dieren nog 100 uren. De onderzoeker heeft zijn doel niet bereikt, naar hij zelf verklaart. Te Woubrugge moest aan de openbare school een onderwijzeres benoemd worden. Er werd proefles gegeven en men was het eens, dat een der candidaten het best had voldaan. Ze zou benoemd worden. Maar, helaas 1 Zoo'n vrouwentong gaat zoo snel. Ze vertelt, dat ze voor de hoofdakte studeert en het volgende jaar examen hoopt te doen. Dat zal dus het volgende jaar f 100 meer kosten denken de vroede vaderen van Wou brugge toen ze dit hooren. Fluks beraden ze zich en benoemen een ander. Te Krawinkel-Geleen (Limburg) is op een diepte van 400 meter een 2 meter dikke kolenlaag gevonden.. Toen Dinsdagavond de Ouderkerkerboot van den Havenstoombootdienst afvoer van den steiger tegenover de Tramremise aan den Amsteldijk te Amsterdam, kwam het vaartuig in botsiDg met een overzetjol, waarin zich een vijftal personen bevonden. De jol kantelde en een der inzittenden, een jong meisje, verdronk nadat men ongeveer twintig minuten had gedregd, werd haar lijk opge haald en naar het politeposthuis Amsteldijk vervoerd. De overige personen, die zich in de jol bevonden, werden gered. Er is verschenen een vlugschrift van mr. F. E. Pels Rijcken, den verdediger van Mut- saers, als „protest tegen anoniem geschrijf over den moord in den Hoek." Het is een antwoord op een geniepigen aanval in een brochure, waarin J. H.O. eenige „ophelderingen en aanteekeningen" wil geven naar aanleiding der behandeling van de zaak-Mutsaers voor 't hof in Den Bosch. De brochure werd echter reeds vóór die behandeling verspreid. Mr. Pels Rijcken acht een woord van pro test en tegenweer noodig tegen de lastering, in deze anonieme brochure vervat. De schrij ver doet het voorkomen of hij er meer van weet, maar waarom komt hij dan niet voor den dag, vraagt mr. P. R.. want onder de getuigen is niemand, wiens naam overeenkomt met de hier genoemde initialen. De inhoud is een dooreenmenging van onwaarheden en valsche voorstellingen, gelijk hij nader aan toont. Vreemd is het hoe de schrijver om trent sommige détails-o. a. de trap in de kerkzoo bijzonder goed op de hoogte kan zijn en dat geeft mr. P. R. aanleiding, tot het vermoeden, dat de schrijver er meer van weet dan hij mededeelt en misschien in 't drama zelf een rol vervuld heeft, terwijl hy nu door valsche aanwijzingen en initialen de justitie verder op een dwaalspoor tracht te leiden. De Nederlandsch-Indische spoorwegmaat schappij heeft zich, toen in het begin van den Transvaalschen oorlog een aantal beamb ten en ambtenaren van de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, gedwongen of niet, naar Europa terugkeerden om daar emplooi te zoeken, doen kennen van zeer loffelijke zijdeeen groot deel dier employé's die een onzeker bestaan elders verkozen boven het dienen onder Engelsche autoriteiten, heeft zy voor haar lijnen in Indië aan eene betrekking geholpen, terwijl anderen, hierdoor aangelokt op eigen gelegenheid naar Indië gingen en eveneens bij genoemde Maatschappij een onderkomen vonden. Enkelen hunner hebben later om verschillende redenen gemeend den dienst te moeten verlatenvoor hen, die de maatschappij trouw zijn gebleven, heeft deze een even humanen als nuttigen maatregel in het leven geroepen. Verscheiden Trans- valers waren n.l. boven den leeftijd om in vasten dienst te kunnen treden en, hoewel de meesten een goed, of althans voldoend tractement, genoten, was hun tijdelijke werk zaamheid een beletsel om hen aan het pen sioenfonds te doen deelnemen. Na eenige correspondentie tusschen het comité van be stuur te Semarang en den raad van beheer in Nederland, is thans besloten, hen allen in vasten dienst op te nemen, zoodat voor hun toekomst, indien zij in Indië blijven, zoomede voor die hunner vrouwen en kinderen gezorgd is. Het comité van bestuur, dat tot deze-maat regel den eersten stoot gaf, verdient daar voor alleszins een woord van dank. (Soer. Hbld.) Reuter seint uit Pretoria d.d. 14 Juli: Overal neemt men teekenen van reactie waar, na het gevoel van verlichting over het eindigen der vijandelijkheden. Elementen van tweedracht duiken op. De vroegere National scouts, samengesteld uit Boeren, die zich hadden overgegeven, zijn het voorwerp van bitteren haat en ver volging van de zijde der burgers, die tot het einde gevochten hebben. Zelfs beweert men, dat eenige National scouts zijn doodgeschoten. De haat is zoo groot, dat de burgers groene strikjes dragen om zich te onderscheiden van de National scouts en van de Boeren, die den eed van trouw aflegden gedurende den oorlog. De Boeren toonen niet voornemens te zijn, hun nationaliteit te laten varenstrikjes in de Transvaalsche en Vrfjstaatsche kleuren worden openlijk gedragen, terwijl sommige leiders de burgers voorpraten, dat de nati onaliteit niet verloren is als de behoorlijke middelen worden gebruikt, om haar te be houden. Vele burgers zeggen dat zy er toe gebracht werden zich over te geven door een valsche voorstelling der voorwaarden, hetgeen onge rechtigd is. In vele gevallen beschuldigen de burgers hun leiders van trouwbreuk. In een geval hebben vele Boeren zich overge geven na een toespraak van hun aanvoerder, die later zeide dat hjj verkeerd begrepen was en dat hij niet tot de overgave had geadviseerd. In Transvaal zijn de moeilijkheden grooter dan in de Oranjerivier-kolonie. De „Morning Post" schrijft, dat indien het Basoetohoofd Joel aan de Engelschen weer stand wil bieden, de beweging zich zou kunnen uitbreiden al blijft het andere hoofd Lerotodi rustig. Een veldtocht in Basoetoland—zegt het blad—zou er een zeer ernstige geschie denis zjjn, want behalve de groote terrein- moeilijkheden, die het land biedt, beschikt Joel over 10,000 goed-bereden en góed-be wapende krijgers. Jn, 01 d m ia: idc DY (iri ar Ie, Ieu en [CD tl D no ir ;o: lm [01 let [hoft in •el bh pei Ier

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2