Buitenland. Zitting van den Raad der Gem. Vlieland, Marktberichten. Pre dikbeur ten, Bij Suameer (Fr.) werd eene 70-jarige vrouw, die met haar man van 't land kwam en, ondanks zijn waarschuwingen, de tram rails overstak, door de locomotief overreden. Zij was dadelijk een lijk. Van 1 Augustus af zullen aan de Post- bij- en hnlpkantoren postbewijzen tot elk bedrag, beneden f 10, verkrijgbaar worden gesteld. Om op de scholen enz. te worden uit gereikt, op den nationalen feestdag. Verjaar dag van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, is bij J. M. Bredée, Rotterdam, uitgegeven een keurig uitgevoerde gedenkplaat in chromo- kieurendruk, vervaardigd op een onzer eerste graphische ateliers. Deze kunstplaat (circa 50 bij 38 cM.) geeft ons een keurig portret van Hare Majesteit, omgeven van een bloeienden oranjeboom met bet wapen dooreengevlochten en de woorden van Prof Beets: „Oranje Bovenblijft de kreet, In nood en dood, in lief en leed 1 Geen andere ga daarboven Dan waar wij God meè loven. Naar het algemeen oordeel zijn de bekwame calligrafen en rijksteekenaars, de Heeren Vos en Constandse, met deze teekening, wat ont werp en uitvoering betreft, uiterst gelukkig geweest. Geen twijfel dan ook of deze plaat zal bij massa's worden uitgereikt op bovengemelden feestdag aan de kinderen onzer scholen. Te 's Gravenhage is een vennootschap opgericht, welke de uitgaaf beoogt van een nieuw weekblad, getiteld„De Joodsche Cou rant, algemeen weekblad voor het Nederland- sche Jodendom". Wij leeren op school, dat Amsterdam de hoofdstad is van Nederland, ofschoon dat in geen enkele wet staat. In het buitenland beschouwt men, begrijpelijkerwijs, 's Graven hage, de residentiestad, de zetel van de Re geering en de vertegenwoordigers der vreemde Mogendheden, als de hoofdstad. Dat blijkt althans weder uit het feit, door de „N. Ct." meegedeeld, dat, ter gelegenheid van de fees telijke opening der Duitsche Steden-tentoon stelling, die in 1903 te Dresden zal worden gehouden, met de hoofdsteden van de meeste andere landen, ook 's Gravenhage officieel zal worden uitgenoodigd. Iemand die in een der Graafschapsche dorpen kost en inwoning vroeg met vrije zit- en slaapkamer, kreeg dezer dagen een briefje van den volgenden inhoud: Mijn heer Ik heb uw adfertensie gezien en ben soo vriej ow te komen zeggen als dat ik wel geerne een kostganger wil houen en heb een Hinken kamer met een wiede bedeste er in waar u good in kan slapen het is een friese kamer niks benauwd met een gesigt op den schoolplas ik heb een grooten goorden en verbou veile moois, boonen en kool en heb daarom in den winter vul in de ton ik slacht elk jaar een dik vet varken dus spek genoeg zooveel u lust daar ik self niet veel eet soms slacht ik ook nog wel een sik en de prijs is 18 gulden misschien ook nog wel minder ik moet u eerst eens sien ik heb u ook noch te vertellen als dat ik vrie van sterken drank ben daar veel kostgangers daar niet van houwen dat de kostvrouw drink. In afwach ting van u brief noem ik my (volgt hand- teekening). A's u kom moet u mij schrijfen daar ik veel in den goorden ben. Tuberculose op de scholen 1 Eene commissie uit den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, bestaande uit de heeren dr. G. Van Tienhoven (sedert over leden), prof. W. Nolen en dr. W K. M. Götte, om na te gaan, welke maatregelen behooren te worden genomen, teneinde de tuberculose op de lagere school met vrucht te kunnen bestrijden, komt tot deze conclusies I. De aan open tuberculose lijdende onder wijzer en het aan open tuberculose ljjdende kind moeten uit de school worden geweerd. II. Het is wenschelijk, dat van Staatswege de gelegenheid tot het opnemen van tuber- culeuse onderwijzers en kinderen in sanatoria worde bevorderd. III. Elk schoollokaal moet dagelijks grondig worden gereinigd en zoo noodig ontsmet. IV. De aanstellirg van schoolartsen, be'.ast met een geregeld toezicht op onderwijzers en leerlingen en op alles wat met school- hygiéne in verband staat, is een gebiedende eisch. Een geval van zeeroof, zeldzaam in deze streken, is ter kennisse van het bestuur gebracht. Dinsdag zouden vijftien man, ver moedelijk uit het Tangerangsche afkomstig, in een prauw op het eiland Onrust geland zijn, waar zij de drie inlanders, belast met de bewaking van de tijdelijke gebouwen van het quarantaine-station aangegrepen, vastbon den en met den dood bedreigden, zoo zij een poging tot ontsnapping durfden wagen. Het weinige dat de lieden bezaten, werd nu door de roovers bij elkander gepakt en niet tevreden met den mageren buit, zaagden zij de dak spanten van een der gebouwen door, laadden do djatiebalken en planken in de prauw en kozen weder zee, de bewakers aan hun lot overlatend. Deze werden den volgenden middag in deerniswaardigen staat gevonden door het vaartuig, dat hen eens in de week de noodige voedingsmiddelen moet brengen, en overgevoerd naar Batavia. Van den roovers is nog geen spoor gevonden. (B. N.) Aan een weekrubriek van de „Deli- Courant", is een aardig staaltje ontleend hoe inlanders zich zei ven weten te genezen en hoe weinig zij op hebben met de Europeesche geneeswijze. Met obat en heelkunde wordt soms raar omgesprongen. Onlangs werd een man den hal ven schouder door 'n paard verscheurd. Hij wiesch het uit met water, liet het door 'n vrindje zoowat aan elkaar naaien met gewoon garen en ziet, er kwam géén infectie, géén wondkoorts, géén complicatie en de man, een reeds bejaarde Kling, genas. In het hospitaal van de Deli-Maatschappij werd een kerel binnengebracht, wiens geheele zijde opengereten was, men kon de milt zien functioneeren. De vreeselijke wond werd uitgewasschen en getamponeerd. De doktoren vreesden voor 's mans leven. Wie beschrijft echter hun verbazing toen 's morgens de kerel verdwenen was. Dood! dacht de dokter, ja het was te voorzien. Bij navraag bleek de man te zijn gaan wandelen. Hij was de rivier overgestoken, zoodat het vuile water door de gapende wonde binnen z'n lichaam kou stroomen en zat aan de overzijde bij vrienden. In de wond was 'n dot gras. De man werd terruggebracht, weer gereinigd en verbonden, liep weer weg, werd weer terruggehaald, het gras uit de wond genomen en nu opgesloten. Binnen 14 dagen was de kerel ontslagen. Alle blokhuizen in Zuid-Afrika zijn vol gens de „Daily Telegraph" door lord Kitchener aan Mdner verkocht voor 10 pond Sterling per stuk. De afbraak zal worden gebruikt voor den opbouw van hoeven. Een New-YorkSch blad, sprekende over den toestand van denAmerikaanschen handel in Z -Afrika, waarschuwt zijn belanghebbende landgenooten er voor dat, als zich in dat gebied een Engelsch-Hollandsche samenwerking weet te ontwikkelen, Zuid-Afrika den Yereenigden Staten op landbouw- i en nijverheidgebied ern stige concurrentie zal kunnen aandoen. Het blad brengt in herinnering, dat Cecil Rhodes' ideaal was, van Zuid-Afrika een land te maken, machtiger dan de Ver. Staten, dat dit ideaal verwezenlijkt kan worden en dat Groot-Brittanniö in dat geval buiten de hulp middelen zou kunnen, welke het thans van de Ver. Staten noodig heeft. „Dat alles"—voegt het blad er by „zou wel een langen bloedigen oorlog waard zijn en de mannen, die aan het hoofd der zaken staan, hebben dat wel begrepen." Te eerste zevenmaster, de schooner „Thomas W. Lawson" is te East Weymouth, in den Amerikaanschen staat Massachusetts, van stapel geloopen. Het schip heeft 11000 ton water verplaatsing, is ongeveer 165 meter lang en kost 50,000 dollars. Aanvankelijk zal het varen tusschen Noord- en Zuid-Ameri- kaansche havens. Een nieuw pantser. Een Italiaan, Penedetti genaamd, heeft een pantser van laken uitgevonden, dat ondoor dringbaar moet zijn voor geweerkogels. Dezer dagen zijn er proeven mee genomen in tegenwoordigheid van den Italiaanschen minister van oorlog. Een pop was met het laken bekleed. Verscheidene pelotons solda ten schoten er op, doch de kogels vielen op den grond, zonder door het pantser heen te dringen. Hevige schade heeft een orkaan aange richt te Paltimore, men spreekt zelfs van verscheidene millioenen dollars, Kerken, havenwerken en huizen werden vernield. Het aantal menschenlevens, dat te betreuren valt, is nog niet op te geven. Gelijkluidende berichten komen uit het oosten van Ontario. De Bedou'inen, die in de Zoölogische tuinen te Dresden, Beriyn, Leipzig, Glasgow, Kopenhage en Keulen groote belangstelling wekten, zullen ook hier te lande en heden op de wielerbaan te Amsterdam hun voor stellingen beginnen. De troep bestaat uit 70 personen, Bedou. ïnen, Derwischen en Berbernegers (mannen vrouwen, kinderen, ruiter», handwerkers, dan seressen en muzikanten) en voert 20 Ara bische volbloedhengsten, 12 renkameelen en 4 Egyptiche ezels met zich mee. De luchtschipper Oswald Lieschl van Dresden, die Woensdag te Constanz opsteeg, had, doordien het gas uit den ballon ontsnapte, het ongeluk in het meer te vallen en zou zeker verdronken zijn, zoo niet een wandelaar langs den oever hem ter hulp gesneld was. De luchtreiziger bedankte zijn redder recht hartelijk en wilde hem een geldelijke beloo ning ter hand stellen, doch hiervan wilde de wandelaar niets weten en Oswald Lieschl keek vreemd op toen hij vernam, dat hij zijn redding te danken had aan den koning van Wurtemberg. Op Woensdag den 23 Juli 1902. Zondag 27 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Aanwezig de heeren H. Meyer, J. Zeylemaker, H. M. Hylkema, C. Visser, D. Visser, K. Raap. Voorzitter de Burgemeester. I. De notulen der vorige vergadering worden ge- leze» en goedgekeurd. II. Op verzoek wordt aan den heer J. van der Klei met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als onderwijzer, wegens zijne benoeming tot Hoofd der School te Peasens. III. Benoeming van een' onderwijzer. Op de voor dracht zijn gep'aatst: J. H. Veurman te Giethoorn. J. Dekker te Schiermonnikoog en W. Zylstra te Tzum, De voorzitter deelt mede dat nrs. 1 en 2 beiden uit stekend proefles hebben afgegeven. De heer D. Visser zegt dat hij met den heer Raap de proeflessen heeft bijgewoond en van beide een goeden indruk heeft ontvangen. Hij zou wensohen, dat alle leden van den Raad bij proeflessen tegenwoordig waren, om zich een eigen oordeel te kunnen vormen. De heer Hylkema meent dat slechts deskundigen daarover grondig kunnen oordeelen en vraagt voorlezing van het met redenen omkleed rapport van het hoofd der school en den arr. schoolopziener, hetwelk volgens de wet, bij de sollicitatie- stukken moet worden overgelegd. De voorzitter ant woordt, dat dit rapport niet is ontvangen en hij daarom eene mondelinge toelichting gaf. De heer Hylkema betreurt dit, omdat hij voornemens was zijne stem te bepalen naar deskundige inlichtingen. Daar de benoe ming niet kan worden uitgesteld wordt tot stemming overgegaan. Op den heer Veurman zijn 4, op den heer Dekker zijn 2 stemmen uitgebracht, zoodat eerstge noemde is benoemd. IV. In de bereids behandelde verordening op het herhalingsonderwijs worden enkele, door Gedeputeerde Staten aanbevolen veranderingen opgenomen en goed gekeurd. V. De verordening op de belasting van het gedis- telleerd wordt aangehouden tot eene volgende vergadering De Minister wenscht deze belasting, die ten vorige jare ruim 500 gulden opbracht, stelselmatig te vermin deren. Hierover wordt 's Raads oordeel gevraagd. VI. De gemeenterekening over 1901 word goedge keurd. De ontvangsten hebben bedragen f 12546.94 en de uitgaven f 12312.74, batig slot alzoo f 234 20. Bij de behandeling wordt van verschillende zijden be weerd, dat met het voor het onderhoud der dorpsstraat beschikbare bedrag meer kon worden gedaan. De voor zitter geeft hieromtrent enkele inlichtingen, en deelt o. m. mede, dat verleden jaar aan de straat 10000 steenen zijn verwerkt. De heer Raap kan niet begrijpen waar die steenen dan zitten, want hier en daar wordt slechts een openvallend gat hersteld. Ma eenige deliberatie, wordt aanbevolen de middenstraat geregeld te vernieuwen en met de vrijkomende steen, de zijstraten te herstellen. Op deze wijze zou de geheele dorpstraat in pl.m. 15 jaar ehecl verbeterd kunnen zijn en dan in goeden staat unnen worden gehouden. VII. Bij de rondvraag vestigt de heer D. Visser de aandacht op do verstopping op den aanlegsteiger en stelt voor net plaatsen van het vrachtwagentje daarop te verbieden tijdens aankomst en vertrek der boot. Besloten wordt deze wenk te doen opvolgen en voorts den toegang tot den steiger op drukke dagen, over eenkomstig de verordening, te beperken. Ten tweede stelt hij vo >r om op het havenpad een paar eenvoudige sterke zitbanken te plaatsen. Dit vindt algemeens instemming. VIII. De voorzitter doet voorlezing van een door hem ontvangen sohrijven uit Rotterdam, in verband met den bouwvalligen staat van de woning der erven Laribij. Wordt besloten hieromtrent deskundig advies in te winnen en zulks tevens te doen in zake de woning op het achterom van de erven Ree. Hierna wordt de vergadering gesloten. Burg. Voorm. 10 uur de heer Van Zweden. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Avonds 6 uur ds. Smits. Oosterend. Nam. 3 uur de heer Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 den Heer Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Heep. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Schapen, 24 Juli. Aangevoerd: 100paarden 180 a f 150, 13 Stieren f85 a f 240; 30 Gelde- koeien f 120 a f 175; 60 Kalikoeien f 180 a f 275; 0 Vaarzen f a 1027 Nuchtere Kalveren 18 a f 21; 125 Sohapenfllaf 0.18 Lammeren faf Bokken en Geiten f 0,— a f 0.16 Varkens f 14.a f 17.— 18 Vette Varkens 48 a 50 cent per kg.27 Vette Koeien f 180 a f 260; 25 Biggen f 9.— a f 12.Kipeieren, i 2.75 a i 3.25Eenden 810 a ot. Boter per half k^. f 0. 60 a 0.55

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2