N°. 1562. Donderdag 31 Juli. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel TEXEL, 30 Juli 1902. Ter Maandag alhier gehouden markt waren aangevoerd: 486 schapen, 307 lamme ren, 4 koeien en 7 Biggen. Bij matigen handel kon worden besomd voor schapen f 12 a f 17,50, lammeren f 10 a f 14,50, koeien f 136 a f 165 en biggen f7. Gisterenavond werd in hotel Texel eene vergadering gehouden voor het houden van een Koninginnefeesi op 1 Sept. a s. Vermoedelijk wel een groot deel ten gevolge van de onbekendheid met de personen, door wie de vergadering was uitgeschreven, was de opkomst niet zoo groot als zulks wel had mogen worden verwacht. Bijna een uur na den daarvoor bepaalden tijd werd de vergadering geopend door den heer De Jongh van de Waal, die zulks zooals hij mededeelde deed op verzoek van eenige heeren, welke hem hadden gevraagd het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat er op 1 Sept feest werd gevierd, en dat er in deze verga dering een commissie werd benoemd, die zich met de regeling daarvan wilde belasten. Spr. betreurt het, dat de belangstelling zoo gering is en meent, dat juist dit jaar nu H.M. pas volkomen hersteld is van een ernstige ziekte er reden is tot feestviering op haar jaardag. Naar spr. zich had voorgesteld zou het feest zoo mogelijk moeten bestaan uit een schoolfeest des voormiddags en des na middags volksfeest enz. De faincy-fair, die zou worden gehouden op 30 en 31 Augustus en 1 Sept. zou zeker door het feest, hetwelk vermoedelijk tal van personen buiten den Burg woonachtig naar den Burg zou lokken, veel meer bezoek trek ken. Door den heer De Jongh wordt voorge steld een commissie te benoemen b.v. van 6 personen, die dan later zich zelf zou kunnen aanvullen. De heer Visser daarentegen, en vele der aanwezigen waren het daarmede eens, vond beter dadelijk een groote commis sie te benoemen. De omstandigheid echter dat de opkomst gering was en dit zeker wel ten deele hieraan moest worden geweten dat de advertentiën voor de oproeping niet waren onderteekend, deed het voorstel van den heer N. Schumaker aannemen, om thans voorloopig eenige perso nen te kiezen, b.v. 6, die opnieaw een verga dering zouden uitschrijven, om alsdan op die vergadering eene volledige commissie te krij gen. Naar men verwachtte zou de opkomst dan wel beter zijn. Besloten werd als benoemd te beschouwen dat 6-taldie de meeste stemmen op zich had vereenigd. De stemming had tot uitslag, dat werden gekozen de heeren Wagemaker, Dikkers, R. Visser, De Jongh, A. C. Lap en Roessingh, respectievelijk met 23, 21, 21, 16, 15 en 12 van de 24 uitgebrachte stemmen. De overige stemmen waren verdeeld over een elftal andere personen die van 1 tot 6 stemmen hadden verkregen. Door al de benoemden werd de benoeming voorloopig aangenomen zoodat een oproeping ter vergadering kon worden gedaan en wel (zie achterstaande advertentie) tegen morgen avond half 9 in het hotel de Zwaan. Uit den aard der zaak waren nu de werk zaamheden voor dien avond afgeloopen, zoodat door den heer De Jongh de vergadering kon worden gesloten. Deze deed dit met een woord van dank aan allen namens de heeren, die deze verga dering hadden uitgeschreven en namens het benoemde comité, en voegde daaraan nog den wensch toe, dat deze vergadering het voorspel mocht z\jn van een flink feest op 1 Sept. a.s. Den 28n Juli zijn van hier uitgevoerd 300 lammeren, 255 schapen, 8 koeien, 6 kalveren en 4 varkens. Met de zendingen voor de, zoo mogelijk ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag te houden Fancy-fair, schijnt het al aardig te gaan Naar wij vernemen kwamen daarvoor reeds artikelen van verschillenden aard in van de firma Louis Dobbelmann, te Rotterdam, de Stearine-fabriek „Apollo" te Schiedam, de Heeren J. Vlieger en N. J. Boon, te Amster- de Heer J. C. Duinker, te Helder en Mejuf. F. C. Mets, te Santpoort. Door een der commissieleden alhier werd verder nog ontvangen van de heeren Gebrs. Rikkers te Amsterdam een kistje met snuis terijen, van een firma die onbekend wenscht te blijven, een bijdrage in geld en van de heeren Blikman en Sartorius te Amsterdam kwam het bericht, dat door hen, per beurt schipper, een kistje is afgezonden met inhoud ten dienste der faincy-fair. De Heer H. Dogger, te Oudeschild, die zoo ge lukkig was als piijs in e§ne goedkoope verloting een groote, fraaie muziek-automaat te winnen moet zich bereid hebben verklaard deze toe stel te plaatsen in het lokaal waar de Fancy- fair wordt gehouden. Wie dan muziek verlangt en tevens het goede doel wenscht te bevorderen met de zaak beoogd, behoeft slechts een (lap) 27» ct. stuk, in een gleufje van den toestel te werpen. Het bestuur der Noord- en Zuid-Holland- sche reddingsmaatschappij heeft, naar wij ver nemen, besloten in de duinen van Eierland een geheel nieuwe boot te stationeeren. Bij de jongste proeftocht bleek de thans in gebruik zijnde boot zoo lek, dat er bezwaarlijk een redding mee zou kun nen worden ondernomen. Koog, 25 en 26 Juli. Heden is te Arnhem geslaagd voor de hoofdakte onze vroegere plaatsgenoot, de Heer K. H. Heeroma, be noemd Onderwijzer te Utrecht, thans in ge lijke betrekking te Frederiksoord. Oudeschild, 29 Juli. Ten overstaan van den Heer S. Krijnen, architect te Helder, had heden de publieke aanbesteding plaats van een op het haventerrein, voor den Heer C. R. Keijser, te bouwen graanpakhuis. Ingeleverd werden 10 biljetten, waaronder een van onwaarde. Voorts werd ingeschreven als volgt R. Daalder, te Texel voor f 3150 C. Roomeijer, Helder 3099 A. Krijnen, 2941 Huisman en Veen, Texel 3027 J. Verheus, Helder 2938 v. d. Sterr Glotze, 3160 J. Spruit, 3810 L. Klein, 3248 A. van Pelt, 3010 De com m missie belast met deu aankoop van Russische paarden, bestaande uit de hee ren J. van Stolk, majoor D.' Punt en den vee- en paardenarts G. J. Hoogland, zal Maandag a.s. naar Rusland vertrekken ten einde aan haar opdracht gevolg te geven. Omtrent de vestiging van president Steyn in ons land verneemt de „N.'R. C." nader, dat ZHEd. met zijn gezin zijn intrek zal nemen op de villa „Norma" op den Bad huisweg in Scheveningen. Prof. Winkler uit Amsterdam, die zich op het oogenblik in Duitschland bevindt, komt over om den zieke te onderzoeken en voor zijn behandeling van raad te dienen. Het is de wensch van de vrienden van president Steyn en zeker ook van hem zelf, dat zijn komsthier te lande tot geenerlei betooging aanleiding gaf. Zaterdagochtend omstreeks 8 uur 16 min. was men op een draaischijf bij het station D. P. te Rotterdam bezig met de locomotief „Afrika" der H. S. M. Toen deze de schijf moest verlaten, kon de machinist niet tjjdig stoppen, door een defect aan de Westinghouse rem, zoodat de machine doorreed. Op hetzelfde oogenblik kwam de locaaltrein 509 van den Hoek van Holland het station binnenstoomen en werd deze door de „Afrika" in den flank gegrepen. Het gevolg was dat een waggon 3e klasse derailleerde en twee andere waggons 3e kl. totaal omver werden geworpen. Er bevonden zich in den trein tamelijk veel passagiers, waaronder vele haringvrouwtjes met hun schat van Hollands zeebanket. Behoudens een paar schrammen en builen kwamen deze passagiers er echter gelukkig allen met den schrik af. Aan de getroffen waggons werd groote materieele schade toegebracht, terwijl ook aan de rails en eenige seinpalen averij toegebracht werd. In de eerste helft van dit jaar werden uit ons land langs de grenskantoren naar België verzonden 27.148 runderen. De meeste dezer dieren gingen via Roozendaal langs Esschen naar de slachthuizen van Gent, Ant werpen Brussel en Luik. De andere waren melkkoeien en bestemd om den Ylaamschen veestapel te verbeteren. De uitvoer uit ons land in 1901 bedroeg 60.284 stuks. Te Rotterdam is Zaterdag op het terrein der firma A. van Es en Co. Ph. v. Ommeren, aan de Rijnhaven, eon kaaimuur ter lengte van 60 meter ingestort en in de haven ge tuimeld, zonder ongelukken" te veroorzaken. Gelukkig dat een regenbui het personeel, dat in den diepen kuil werkte, had genoopt een oogenblik te voren een drogeie plaats op te zoeken, anders zouden de ongeveer 20 man zeker met het in beweging gekomen zand meegesleurd en in het water terecht gekomen zijn De heer Emous deelt aan het „Hbld." mede, dat de heer R A. den Ouden, die te Caldas da Rainha gedurende meer dan een jaar den kinderen der aldaar geïnterneerde Boeren onderwijs heeft gaf, door de Engelsche autoriteiten verhinderd is om met de Boeren gezinnen per ss. „Bavarian" naar Zuid-Afrika terug te keeren. Zijn burgerschap wordt niet erkend, omdxt hij het gedurende den oorlog verkregen heeft. Hij zal dus verplicht zijn naar Nederland terng te keeren Hetzelfde lot dreigt ook andere onderwijzers in krijgsgevangenschap. Zij worden naar hier gebracht, ofschoon van onderscheidene hunner de vrouwen en kinderen in de zoogenaamde burgerkampen vertoeven. Welk eene wreedheid om zulke gezinnen, wier eigendommen verbrand en gestolen zijn, tot in het oneindige gescheiden te 1 ten. Z K. H Prins Hendrik zal aan H. M. de Koningin, als een uiting van Zijn vreugde over Hr. Ms. herstel, een geschenk aanbieden, en wel een fraai kerkorgel, bestemd voorde koninklijke hofkapel op Het Loo, ter vervang ing van het orgel, dat thans in gebruik is. Het nieuwe orgel is bijna voltooid. Valsche chèque van 23.000 gulden 1 Vrijdag werd aan de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam een chèque aangeboden, groot f 23.000. Bij het nazien werd werd ontdekt dat het stuk valsch was. De politie werd met het geval in kennis gesteld en de aanbieder in voorarrest gebracht. Zekere S., bediende bij een boekhandelaar daar ter stede, en twee vermoedelijke mede- p lichtigen zijn in deze zaak gearresteerd. Het onderzoek duurt voort. Te Amsterdam is een vereeniging op gericht, die pogingen aan w endt om daar ter stede een groot volksgebouw op te richten, ten dienste der geheele arbeidersbeweging aldaar, om er vergaderingen in te houden enz. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar America en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1