Te Vianen doet zich een eigenaardig geval voor: de onderwijzer J. J., moet na melijk op 13 Augustus a.s., zijn mondeling gedeelte van het examen voor de hoofdakte afleggen, maar is tevens op dienzelden datum voor één maand onder de wapenen opgeroepen hij heeft zich nu tot zijn korpscommandant gewend, om één dag later te mogen opkomen, wat hem niet is toegestaan, eveneens heeft hij zich tot den voorzitter van de examen commissie gewend met het verzoek of hij niet eer zijn mondeling gedeelte kon afleggen. Ook dit is hem geweigerd, nu heeft hij ten slotte een verzoekschrift ingediend aan den Minister van Oorlog, om één dag verlof. Te Bergen op Zoom is aan de 2500 aan- geslagenen in den hoofdelijken omslag een afdruk gezonden van het geheele kohier. Deze kosten en moeiten getroost zich een aangeslagene, die vermeent te klagen te heb ben over zijn aanslag. Er zijn aanslagen van f8500 in het vorig jaar dit jaar tot f 22,000 gebracht Vandaar een aanmerkelijke verlaging van het percen tage. In den omtrek van de Oude Schans te Amsterdam was het Zaterdagmiddag erg rumoerig. Op Boomsloot zaten omstreeks halftwee vijf personen kaart te spelen. Een agent van politie verjoeg hen, maar zag, dat op de Oude Schans twee van hen weer gingen kaart spelen Toen de agent hen ten tweeden male stoorde in het gezellig „kaartje", werd een van de twee kwaad en begon den agent uit te schelden en te mishandelen. Natuurlijk stroomde veel publiek toe en nog veel meer toen een van de twee personen gekleed te water sprong. De agent blies alarm op zijn signaalhoorn en van alle kanten daagden agenten op. De man in het water zwom gedurig heen en weer, wat natuurlijk alweer meer bekijks veroorzaakte. Eindelijk kwam de zwemmer op 't droge en toen begon een feitelijk verzet van het publiek tegen de politie. Velen kozen partij voor de twee burgers en de politie was ge noodzaakt van den wapenstok gebruik te maken. hierbij werd een jongen zoo ernstig aan het hoofd verwond, dat hij in het Gasthuis moest verbonden worden. Ook een vrouw werd verwond, maar deze zocht hulp bij haar huisdokter. Onder grooten toeloop van nieuwsgierigen werden de natte en de droge arrestant naar het politiebureel St. Pietershal gebracht. (A. H.) Leiders eener werkstaking 1 De vroegere stakers èn uitgeslotenen der firma Van Heek Co.. te Enschedé zijn zeer ontstemd over hun vroegere leiders, Reudink, Bakker, en Van Lier, die, zooals bekend, de z g. slachtoffers zijn. Dr. Borgman, de bekende bemiddelaar, be loofde dezen drie, als zij zich terrugtrokken, gedurende een bepaald aantal weken een vaste wekelijksche uitkeering van f 13. Dit namen zij aan, gaven echter het organisatie-comité hiervan geen kennis, zoodat zij ook van deze zijde ondersteund werden. Die opoffering was dus niet zoo groot als wel werd voorgegeven, te minder omdat zjj elk ook nog f 500 uit de fondsen van het organisatie-comité ontvingen. Van Lier, die een kaaswinkel heeft, zal nu door de vroegere stakers en uitgeslotenen geboycot worden. Reudink, die een sigarenwinkel opent, zal wel hetzelfde lot ondergaan. Deze wordt thans geroyeerd als lid van den Neutralen Katoenbewerkers-Bond, waartoe hij onlangs toetrad na zijn uittreden uit den Christ. Nat. Werkmansbond. Dat deze leiders op genoemde wijze bij de staking hebben geprofiteerd, wordt hun dus en terecht—zeer kwalijk genomen. Onder het opschrift „rookende kinderen" schrijft de heer J. A. Tours te Amsterdam aan het „Handelsblad" Eergisteren werd door ondergeteekende te Huizen een 4-jarig ventje gezien, dat een sigaar rookte, volgens verklaring van de moeder gekocht voor één snoepcent. Een gesprek met de moeder en andere dorpelingen gevoerd, bracht aan het licht, dat dit rookende kind daar geen uitzondering is. Vaders geven hun jongetjes van vijf-jarigen en jongeren leeftijd sigaren by wyze van versnapering op de wandeling sommige kin dertjes hebben een koker, om de sigaren te bewaren. Ja met allen ernst werd van meer dan ééne zijde verzekerd, dat kinderen van 2k3 jaar een met tabak gestopte pyp in den mond wordt gegeven. Men zou deze verzekering als een onwaar heid willen beschouwen, als ze niet zoo pertinent werd gegeven Mocht het bovengenoemde kwaad op meer 1 plaatsen gepleegd en aldus de jeugd lichamelijk bederven als burgemeester, predikanten, dokter en schoolhoofd en alle goedgezinden met woord en daad samenwerken tot ernstig tegengaan, zou dat niet in het belang der opgroeiende jeugd zijn In Friesland ligt een dorp dat Zurich heet. Het gebeurt meermalen dat brieven voor dit dorp bestemd, naar Zurich in Zwitser land verzonden worden. Dit was nu ook weer 't geval met een brief, inhoudende regle menten van de coöperatieve visschersver- eeniging, die in een daartoe belegde vergade ring behandeld zouden worden. Devisschers waren talrijk opgekomen, maar moesten door 't gemis der reglementen onverrichterzake terugkeeren. Vier dagen na de vergadering kwam de brief uit Zwitsersch Zurich terug en werd aan het ware adres in Friesch Zurich bezorgd. („Hbld."( Een fietsrijder meldt het volgende aan het „Hbld." Zaterdagavond van Amsterdam naar Utrecht fietsende, was ik er getuige van dat dicht bij Breukelen een van Utrecht komende automo biel, waarin twee heeren en een dame geze ten waren, plotseling van den straatweg raakte en tegen de boomen reed. De machine werd geheel vernield en twee der passagiers werden door den schok in de langs den weg zich bevindende sloot geslingerd. De eigenaar de heer S. uit Gouda, die de bij hem gezeten dame en heer naar hun woon plaats Amsterdam zou brengen, wist nog in tijds uit den automobiel te springen. De dame werd ernstig verwond en mocht op last van den ontboden geneesheer niet vervoerd worden. De heer kreeg een lichte wonde aan het achterhoofd. De verwonden ontvingen de eerste geneeskundige hulp in het tuinhuis van een aan den weg staande villa. De oorzaak yan het ongeluk kan ik u niet mededeelen. De „Leeuwarder Ctherdacht Maandag haar 150 jarig bestaan. Het eerste nummer van dat blad draagt den datum 29 Juli 1752. Als herinnering aan dat feit verscheen bij het nummer van Maandagavond een feestblad, waarin de geschiedenis der courant medege deeld wordt door den hoofdredacteur, den heer A. J. Brouwer, terwyi daaraan een fascimile van 't nummer van 29 Juli 1752 is toegevoegd. Men schrijft aan de „Ned dat de heer Keuchenius, arts te Scheveningen, door prof. Winkler is uitgenoodigd hem bij de behandeling van president Steyn bij te staan De heer Steyn zou, om geen voet op Engelschen grond te zetten, van de boot, die te Southampton aankomt, zonder te landen direct op eene andere boot overgebracht worden, die hem van daar naar den Hoek van Holland zal brengen. Zaterdag heeft men in de r.-k. kerk te Rozendaal op klaarlichten dag de offerblokken opengebroken en van hun inhoud beroofd. De diefstal is des te brutaler, omdat er den geheelen dag volk in de kerk geweest is. Twee maanden geleden werden dezelfde offerblokken des nachts gelicht. Ook nu is van den dader geen spoor ontdekt. Zaterdagmiddag hadden te Scheveningen proeven plaats met een nieuw soort redding- costuum, vooral bestemd voor hen, die niet zwemmen kunnen. Op verzoek van de Maatschappy „Zeebad Scheveningen" was de te Scheveningen ge stationeerde reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappy tot redding van drenkelingen in zee gegaan om den personen, die in zee zouden gaan, in geval van nood hulp te verleenen. Maar die hulp was niet noodig. Een vijftal dames en heeren dreven onge veer een uur lang in zee, zonder dat b\j hen teekenen van afmatting waren te bespeuren. Ook een reden van schoolverzuim. Een onderwyzer te Amsterdam ontving het volgend briefje „Mynheer, onze Karei kan niet op school komen, omdat we allemaal bij het begrave van een bevrind lijk zijn gevraagt en ons kind dat plesiertje niet onthouwen willen. Met agting Uw dw. dr." (Kath. School.) —Een te Kleef vertoevend landgenoot schryft aan de „N. R. Ct." Het geheele hotel Maywald alhier, hotel gebruikt ter aanduiding van de gezameniyke logé's, is in opgewondenheid over de kloeke daad van een der gasten, een jeugdig rechter- ïyk ambtenaar uit Nederland. En niet zonder reden. Op een wandeltocht met zyn aanverwanten naar het naburige Nutterden, waar men een bezoek wilde bren gen aan de aldaar gevestigde inrichting voor kunstmatige forellenteelt, ontmoette het ge zelschap in het bosch een paar dames, die de Kneip-kuur alhier volgden en dus blootsvoets liepen. Zij waren verdwaald en vroegen haar den weg te wijzen. De logé's van Maywald, die den grooten weg verlaten hadden en zelf eenigszins ongebaande paden betreden hadden, noodigden de dames uit zich bij hen aan te sluiten. Zoo gezegd, zoo gedaan. Maar nauwelijks had men eenige meters" voortgeloopen of een der vreemde dames slaakt een gil. Men bleef staan. En nu bleek dat die juffrouw door een adder in het been was gebeten. Reeds begon de wond te zwellen Goede raad was duur. Onze jonge ambtenaar bedacht zich niet lang. Hij ging op de knieën liggen voor de gekwetste dame, nam haar voet in de hand, zette de lippen op de kwetsuur en-zoog de wond uit. Het middel hielp aanstonds. En welgemoed werd de tocht huiswaarts ondernomen. Natuurlijk overlaadde de dame haar ridderlijken redder bij het afscheid met dankbetuigingen. Even natuurlijk was het dat het gebeurde bij de thuiskomst in het hotel aanstonds ruchtbaar werd en de galante jongman zich het voorwerp zag van algemeene bewondering en sympathie, die zelfs niet ver minderde, toen zij bedaard verzekerden dat er geen giftige adders in den omtrek van Kleef werden aangetroffen en een hunner hem den bijnaam trachtte te Dezorgen van „bloedzuiger". Een der dames ijlde naar een bloemist, eu schonk den ambtenaar als blijk van hare bewondering een prachtig boeketje. De held dezer ovatie onttrok zich echter spoedig aan de vereering waarvan hij het voorwerp dreigde te worden en vertrok in alle stilte den volgenden morgen. Bond van schoenfabrikanten I In de te Oosterwijk gehouden vergadering van den Algem. Nedeil. Bond van Schoen fabrikanten is bij acclamatie de volgende motie aangenomen De vergadering, de verschillende discussiën omtrent bescherming gehoord hebbende besluit aan de hooge regeering een verzoekschrift te richten om het leder vry te laten en zoo dit als grondstof toch moet worden belast, alleen het zoolleder en dit zoo laag mogelijk te doen en in evenredigheid het recht op schoenwerk te yerhoogeen. Aan boord van Hr. Ms. torpedo-instruc tieschip „Marnix", liggende te Helder, heeft gistermorgen een ernstig ongeluk plaats gehad, dat echter, gelukkigerwijze, nogal goed afge- loopen is, vergeleken bij wat de gevolgen wel zouden hebben kunnen zijn. Bij de oefenin gen met een torpedokanon, sprong onverwacht en door nog onbekende oorzaak het sluitdek- sel van het kanon, waardoor de met de in structie belaste majoor-torpedist A. J. Jordans, die zich achter het stuk bevond, ernstig werd getroffen. Na voorloopig aan boord van de „Marnix" te zijn verbonden werd de gekwetste met gebroken rechterbeen en een wond aan den neus per brancard naar het Marine-hos pitaal overgebracht, zyn toestand is, naar men verneemt, naar omstandigheden vry bevredigend. De manschappen, behoorende tot de bediening van het kanon, bleven on gedeerd. „Een kinderiykje in een „hollen boom" achter den Prinsentuin te Leeuwarden gevon den, benevens eenbebloed soldatenhemd en nog veel griezeligs meer", zóó ging het gisteren omstreeks het middaguur van mond tot mond in de buurt, en spoedig was het gerucht met de noodige commentaren in de stad verspreid. Er was, volgens sommigen nog meer gebeurd. Ook een doode man bevond zich in den hollen boomzijn grijze haren staken van boven, zyn in sokken ge wikkelde voeten van beneden uit. Het was stellig de vader van de „kindermoordenares" die zich van het leven had beroofd uit wan hoop over de schande, zyn „huis" aangedaan. Natuuriyk ontbrak het niet aan jammer klachten over het „arme kind", evenmin aan verwenschingen van de „ontaarde moeder" en haar snooden verleider. Ook de „diepge troffen vader" van de kindermoordenares werd niet vergeten. De politie ging aan het onderzoeken. En wat bleek De geheele vondst had bestaan uit niets anders dan eenvuil hemd. Een spot-ekster 1 Zeer vroeg in den morgen werd by den tolgaarder Van L. te Dykhuizen, op de venster ruiten getikt. Van L., niet anders denkende of er was iemand met een dringende boodschap, stond haastig op en deed de deur open. Daar zich nu echter niemand vertoonde, ging hy even buiten zien, waarop een ekster al schet terende van het raam wegvloog. Een uurtje

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2