Koninginnefeest. NAGRAS te huur DIENSTBODE Foto-Handel P. SPRUIT. Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Advertentiën Li, I M 1902' hand- statief en klapkamera's ADVEKTENTIËN. A. VAN DER HORST. Arts. Kanaalweg 161, HELDER. IW Elk toestel wordt beproefd. later trachtte de vogel hetzelfde spelletje te herhalen, maar nu liet de tolgaarder zich voor de tweede maal niet weer foppen. Daar om beproeft de ekster het nu zeker bij de buren, een enkele keer ook wel eens bij v. L., waarvan zij sommigen ook al heeft beet gehad. Opmerkelijk is het, dat de vogel altijd zoowat op denzelfden tijd, ongeveer halfvier, klopt. Men leest in de „Ass. Crt." onder het het opschrift„Waarschuwing „Door de firma G. Nieuwlaat te Deventer wordt onder den naam vleesclimeelgeleverd een product, dat door het Rijkslandbouwproef station te Wageningen nader werd onder zocht en bleek te bestaan uit de volgende plantaardige stoffenvooral cacaoschillen en zemelen van verschillende graansoorten, vleesch- achtige bestanddeelen werden daarin niet gevon den Het product wordt vërkocht tegen f 9,50 de 100 K.G. De werkelijke waarde is wellicht f3,-, indien men eene berekening wilde maken naar de aanwezige voedings stoffen maar ik zou haar nog lager willen taxeeren wegens de gevaren, die het voederen van allerlei afvalstoffen voor de gezondheid van het vee na zich sleept. De benaming „vleeschmeel" zal wellicht door de fabrikanten worden verdedigd uit het ge zichtspunt, dat het meel geschikt voor vleesch- vorming is bij varkens. Yoor den veehouder is het echter van gewicht te weten, dat er geen vleeschachtige bestanddeelen in zijn, en dat het goedje ver b wen zijn zeer geringe waarde wordt aangeboden „Men zij over het algemeen zeer voorzichtig met voedermeelsoorten. Een zeer groot ge deelte van hetgeen in den handel is, is ons gebleken in meer of mindere mate vervalscht te zijn. „Rijkslandbouwproefstation te Wageningen, April 1902. Adolf Mayer." In de laatste juren wordt in Drenthe veel vleeschmeel als varkensvoeder gebruikt (zoo wel bij mestvarkens als anderszins). Dit kan niet worden afgekeurd, wanneer de rantsoenen met beleid worden samengesteld en men niet ga overdrijven. De resultaten hebben m. i. reeds voldoende bewezen dat de door sommige mesters en fokkers geopperde bezwaren (on smakelijk vleesch en spek, biggen vreten enz.) niet veel worden gevoeld. Er moet echter de volle aandacht geschonken worden aan de wenken door onzen verdienstelijken „Mayer" gegeven. De agenten in vleeschmeel, zoowel als de afnemers, moeten zich deugdelijk over tuigen van de bron van herkomst niet alleen, doch ook of er werkelijk vleesrhmeel(d.w.z. afval van vleesch) en niet vl-eschvormend meel geleverd wordt. Voor den zwendel is het een productief veld en nog meer dan bij vervalsching van lijn- en raapkoeken, valt hier op, het groote verschil tusschen de waarde van het zuivere en die van het vervalschte product. Groningen. H. A. Kroes. Daar Engeland weigert de Europeesche krijgsgevangenen hierheen te vervoeren, on der beweren dat het hunne Transvaalsche naturalisatie ontkent, heeft Rusland voor hun vervoer met de reisflrma Cook gecontracteerd. Alzoo zal Rusland zorgen dat die krijgsge vangenen uit hun ballingsoorden terugkomen. Er zijn in Frankrijk 1,950.000 rijwielen waarvoor belasting wordt betaald en wie weet hoeveel nog, waarvoor geen belasting betaald wordt. De opbrengst dier belasting wordt voor 1903 begroot op 77i millioen francs. Verscheidene leden van de Engelsche balie zijn van plan, tijdens de groote vacan tia een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen, teneinde zich te vergewissen of er te Pretoria, Johannisburg of andere groote steden kans op praktijk voor hen zou zijn. Groote hitte. In Zuid-Rusland is de hitte onverdraaglijk. Sedert vele dagen wijst de thermometer 100 graden Fahrenheit in de schaduw en 128 graden in de zon. Het aantal gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop is zeer groot. Het roo ver wezen schjjnt in Griekenland sterk toe te nemen. Overal vormen zich benden, meest ontvluchte gevangenen of lie den die bjj verstek veroordeeld zyn, en op veel plaatsen is de bevolking zoo bang voor hen, dat zy hun allerlei hulpverleent. Het meest gebruikelyk stelsel van rooverij bestaat hierin, dat geregeld de rijkste bewoners van de streek worden uitgezocht en him door bedreiging geld afgeperst. De overheid kan of wil weinig of niets tegen de bandieten doen, en de lagere volksklasse ziet met genoegen de roovers hunnen slag slaan tégenover inenschen, die zich in veel gevallen gehaat hebben gemaakt door afpersing of gierigheid. Op den Boven-Neckar in Wurtemberg zijn over een vrij groote uitgestrektheid alle visschen gestorven. Als de oorzaak wordt opgegeven, dat te Zuffelhausen (niet ver van Kannstadt), waar een fabriek is van dwars- leggers, een ketel met 30,000 liter teer- en carbololie in de Feuerbach is leeggeloopen, welke beek in de Neckar uitmondt. Veel lager, waar eerst de Murr en later de Enn in de rivier uitmonden, wordt het water weder zuiverder. Ontzaglijke hoeveelheden doode visch moesten uitgeschept worden, omdat zij de waterraderen van de talrijke fabrieken dreigden te verstoppen. De Staat zal als eigenaar van de spoor- wegfabriek verantwoordelijk worden gesteld voor de schade. De vorige week werd in een trein naar Hamburg, die dicht bij Osnabrück gekomen was, aan de lijn van de noodrem getrokken. Weldra stond de trein stil en gingen de conducteurs de wagens langs om te kijken waar onraad was. Nergens Niemand had aan de lijn getrokken. Toch was het gebeurd. En terwijl men naar de reden zocht, werd weder aan de lijn getrokken. En tevens bleek wie de dader was. Uit een opening van een goederen wagen zag men een snuit steken. De snuit van een olifant, die op weg was naar een circus te Hamburg en blijkbaar nieuwsgierig geworden bij het zien van de lijn, er aan getrokken had. Hoe medailles voor dapperheid worden verkregen. Aartshertog Albrecht, het eenige zoontje van den Oosterijkschen Aartshertog Friedrich, is nog geen 5 jaren oud en toch is zijne borst versierd met eene zeldzame decoratiede Perzische medaille voor dapperheid. De Shah van Perzië, die de Aartshertogelijke familie ontmoette bij zijn verblijf te Karlsbad gaf ze den kleinen man bij het afscheid ten geschenke. De Shah had namelijk gröoten schik in den Aartshertog, die een opgewekt aardig ventje is en volstrekt niet bang was voor den Vorst. Hij vergezelde den Shah bij een schietwedstrijd en liet zich, in huzarenuniform, met dezen fotografeeren. Als belooning voor den „bewe zen moed en militairen geest" schonk de Shah hem de medaille voor dapperheid. Het Aartshertogje is zeer trotsch op zijne eerste ridderorde. Uit Oeganda (Oost-Afrika) wordt het epidemisch optreden der slaapziekte bericht onder de Wasogo-negers. In een district zijn meer dan 7000 men- schen door de ziekte aangetast. De Engelschen quaïificeeren de Fran- schen als eters van kikkerbillet.es, zegt de Parijsche „Temps", de Amerikanen verdienen dezen naam nog meer dan wij. Zij voeren uit Canada zooveel kikkers, dat men zich genoodzaakt ziet de diertjes te beschermen. Wie zou ooit hebben gelooft dat kikvorschen eene constitutioneele rechtsquaestie zouden veroorzaken. Er wordt in de Canadeesche pers toch heftig gediscussieerd of zij behooren te worden gerangschikt onder het wild of onder de visschen, want in het eerste geval behooren zij door de locale autoriteiten, in het tweede geval door de Bondsregeering in be scherming te worden genomen. Over de groote beteekenis, die het al of niet plaatsen van een komma in de geschie denis der volken en personen heeft gehad gaan vele min of meer phantastische verhalen. Een Australisch blad, de „Adelaide Adver tiser", vertelt een komma-gewichtigheid, die van zeer jongen datum is en dus te controlee ren zou zijn. Een Amerikaan heeft n.l. een schrijven gericht aan de Australische Tarief commissie, om toch voorzichtig te zijn met de komma's, daar dit nietig leesteeken aan de Amerikaansche regeering eens ongeveer f 5,000,"00 gekost heeft. Een toltarief dat 20 jaar geleden afgekondigd werd, bevatte ook een paragraaf met de vrye artikelen, waaronder alle fruit-planten (vruch- tendragende planten) behoorden. De zetter zette echter in plaats van het verbindingstee- ken een komma, zoodat er kwam te staan fruit, planten. De fout kon pas na een jaar hersteld worden, maar in dien tusschentyd gingen sinaasappelen, bananen, druiven enz. vry de grenzen over, waardoor de schatkist 5 millioen schade leed. Amsterdam 28 Juli. Aangevoerd 173 Run deren, le kwal. 74 k 77 ot., 2de kwal. 70 ot. 3de kwal. 66 ot. per KG. 165 Melk- en Kalf- koeien t ISO A f 940; O Graakalreren f a f 51 nuchtere Kalveren f 9,f 12,—— 38 Schapen i 16 k i 24, Lammeren f af 0, 504 vette Varkens 45 k 47 ct. Formerend, 29Juli. Aangevoerd 232 vette Kalveren 60 k 80 ct. per KG.204 nuoht. Kalveren f 11 k f 22 205 vette Varkens 42 k 50 ct. per KG.32 magere Varkens f 16 k 25; 251 Biggen; f 8 k f 12.—1726 Schapen en 360 Lammeren434 Runderen en 22 Stieren Kip-Eieren f 3.k f 3.50 per 100. Vette Koeien, 307 stuks, prijsh. h. matig. Melkkoeien, prijsh, handel matig. Gelde Koeien, prijsh. h. vlug. Vette Kalveren, prijsh. handel matig. Nuchtere Kalveren h. in prijs h. vlug. Vette Schapen, 1. in prijs, handel stug. Lammeren prijsh., handel matig. Vette Varkens, prijsh. handel matig. Magere Varkens prijsh- handel stug. Biggen handel stug. Londen, 28 Juli. Ter markt zfin aangevoerd 1500 runderen, 7000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren en Varkens. Men noteert Run deren, f 0.50 a f 0.80; Schapen en Aiammeren f 0.52 a f 0.86Kalveren f 0.en Varkens f 0.-. Zondag 3 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 de Hr. Van Zweden. Waal. Nam. 3 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschïld. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden Cocksdorp. Voorm. halt 10 den Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoom. Nam. 2 uur Ds. Heep. voor TIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Cou. rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht Verloofd A. W. VAN STRAALEN en T. C. R1KKENBERG. Ondergeteekende verzoekt zijne vorde ringen alsnog binnen 14 dagen na heden, te voldoen aan den Heer H. FLENS, Administrateur te den Burg op Texel. De Commissie ter voorbereiding van het a.s. Koninginnefeest, roept belangstellenden ter ver gadering op DOTDERDAG a. s. 's avonds half 9 in het hotel de Zwaan", ter verdere bespreking van het feest en tot verdere voorbereiding der werkzaamheden. G. J. O. D. Dikkers. A. Wagemaker. J. DE JONGH. A. C. Lap. Roessingh. R. Visser. bij J. J. ROEPER, WAAL. Groote sorteering in oh verdere benoodigdheden tegen billijke prijzen. VT ONDERRICHT GRATIS. GEVRAAGD om direct in dienst te treden, J. BUKSEN, Keizerstraat 61, Helder. «j—

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 3