N°. 1564 Donderdag 7 Augustus. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. K Daalder J J «fc; Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regal meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel RIOLEERING BURGWAL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel noodigen belanghebbenden uit, om liefst zoo spoedig mogelijk, doc'i uiterlijk vóór 18 Augustus a. s. ter Secretarie opgaaf' te doen, of men bij do ophanden zijnde rioleeriug dei- Burgwal meerdere iulaatputjes dan één, ten dienste van het hun toebehoorend terrein wenscht aangelegd te hebben. De voor deze meerdere putjes te maken onkosten zijn voor iederen, zich daartoe aanmeldenden belanghebbenden hoogstens f 10,per putje, (zooals die be schreven staan in het bestek, waarvan inzage is te verkrijgen ten Raadhuize). Dit bedrag moet ter Secretarie gestort worden, voor dat met den eventueelen aanleg van de meerdere putjes wordt aangevangen. Texel, den 2 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) C. Keijser Pz., Loco Burgemeester. Hajenicts, Secretaris. PERSOXEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem zijn afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering uit gereikt, de suppletoire kohieren 6 en 7 voor de belasting op het personeel voor het dienst jaar 1002 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht]is zijn aanslag op den bij dc wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 2 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Loco-Burgr. J A C R T. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie van 23 Juli 1902 No. 29; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noord-Holland o. de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hanen en fazantenzal worden geopend op Zaterdag 30 Augustus 1902, metzonsopgang; b. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 27 September 1902, met zonsopgang; c. de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zil mogen worden uitgeoefend. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord-Holland worden aangeplakt. Haarlem, 29 Juli 1902. De Commissaris der Koningin voornoemd, (Get.) AAN TIENHOYEN. Texel, 4 Augustus 1902. C. KEIJSER Pz. L.-B. TEXEL, 6 Augustus 1902. Dooi bet Bestuur van het Waterschap „de 80 Gemeenschappelijke Polders" werd Maan dag j.l. in het Café den Burg aanbesteed het verhoogen van den Zuiderzeedijk bij het Nieuweschild en wel 428 M. ten Oosten en 120 M. ten Westen. Ingeschreven was door 4 personen, allen van Texel, namelijk door J. Spigt perceel 2 voor f 973,60 L. van Bcharenburg 1 - 1149,50 L. van der Vlies Aan laatstgenoömdeD inschr^ver werd het irerk gegund. De aanvoer ter markt alhier bestond Maandag j.l. uit: 559 schapen, 493 lammeren, 2 paarden, 2 veulens, 2 ossen en 1 koe. Bij matigen handel kon worden besomd voor schapen f 12 a 17.50, lammeren f 12 a f 14,50, veulens f 80 a 90, ossen f 135 a f 140 en de koe f 205. Van 2 tot en met 5 Aug. zijn van hier uitgevoerd 272 schapen, 362 lammeren, 7 koeien, 10 kalveren en 4 varkens. Van Texel schrijft men aan het „Hbld.": Men spreekt van nieuwe plannen, n.l. van een stoombootdienst tusschen Amsterdam en Texel. Uit A. worden hier allerlei artikelen aangevoerddat geschiedt met 3 beurtsche pen. Twee der schippers zijn door Amsterdam en de derde is door Texel aangesteld. Het schijnt de eisch des tijds te zijn, dat iederen dag goederen kunnen worden aangevoerd, en zoo schijnen zelfs van twee zijden plannen ontstaan te zijn tot het in de vaart brengen eener stoomboot. Oudeschild, 5 Aug Een der grootste pak huizen op het haventerrein, indertijd voor den Heer P. C. Koning gebouwd, wordt thans gesloopt. Op de plek zal weldra éen nog grooter en veel steviger gebouw verrijzen, bestemd voor den graanhandel van den Heer C. R. Keijser. Voor de jongens, die met hun vacan- tietijd geen uitweg weten, is 't bijzonder aan genaam, dat er thans langs de kust zoovele pietermannen zijn. Vele knapen zijn dan ook den geheelen dag met den hengel bezig en sommigen keeren met goede vangsten naar huis. Waal, 6 Aug. Onze plaatsgenoote, Mej. W. C. Dalmeyer, is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de O-L. school te St. Pancras. Vlieland, 5 Aug. Het was Zaterdag 2 Aug. een blijde dag voor een honderdtal kinderen alhier, hen was op het strand een feestje bereid door eenige dames en heeren ODder de badgasten en eenige andero kindervrienden Om half vier verzamelde een groote schare zich voor t hotel Meyer en trok in optocht naar 't strand, 't Was een recht vroolijk troepje, die kinderen, met gezichten vol ver wachting van de komende dingen. Op 't strand, nabij 't Paviljoen, was een terrein afgezet, waar allerlei spelletjes werden gedaanhet bijzonder mooie weer werkte gelukkig mee om dit feest, op een plaats zoo ver van huis, te doen slagen. De kinderen, waaronder vele badgasijes, de vacantie-kolonie en het grootste deel der Vlielandsche school jeugd, werden rijkelijk onthaald; 'n paar bad koetsen waren zeer practisch voor keuken ingericht. Jammer was het, dat, door afwezigheid van enkele leden, ons gewaardeerd fanfare-corps niet mede kon werken tot de algemeene feestvreugde. Een paar harmonica's werden wel dapper bespeeld, maar vergoedden toch niet genoeg. Van half vier tot zeven uur duurde het kinderfeest aan zee vroolijk voort, toen werd het besloten door 'n paar toespraken, 'n be dankje van den Burgemeester en het uitreiken van aardige prijzen aan de winnende partijen. Aan allen, die der jeugd dit prettig feestje gaven, voegt hier een woord van hartelijken dank. 's Avonds was voor het hotel Meyer de dorpstraat fraai verlicht, in den stillen avond slaagde de illuminatie volkomen. Wat zullen zij, die zich zooveel moeite hebben getroost op dien dag, zich beloond hebben gevoeld door al die uitroepen van ongeveinsde bewon dering en waardeering, welke aanhoudend klonken door de straat. Er bleven niet velen thuis dien avond, er was in allen een drang om mee te doen aan het feest, 't welk door „de badgasten" werd gigeven ter eern der Koningin-Moeder. Prachtig werd deze dag bekroond door vuur werk op den steiger afgestoken, 't Was een wondermooi gezicht over de zee, de schitte rende uiteenspattende ballen, de gouden vuur regen en 't mooist van al was misschien wel het bengaalsch vuur, dat in veelkleurige zuilen weerspiegelde in het zacht stroomende water en zoo fantastisch den omtrek verlichtte, steiger, dorp, duinen en de groote menschen- menigte op het Oostersche veld. Telkens en telkens barstte er luid gejuich los, zoo hartelijk en oprecht sprak daaruit de stemming der opgewekte feestgangers. Bj het huiswaarts gaan was men het er wel over eens, dat het mooi was geweest en bovenal „zoo aardig toch van zulke vreemde menschen 1" 0]i de visscherij-tentoonstelling te Kat wijk aan Zee was ook een zeehond geexpo- seerd. Zaterdagmorgen kwam de oppasser te ongeveer 5 uur naar hem kijken, de kuip was zonder zeehond. Alles werd op het terrein afgezocht, het dier werd niet gevon den. Vrij zeker is het gestolen en wegge dragen, want bij de kuip zijn geen sporen, dat het beest weggekropen is. Het teirein werd des nachts nog wel bewaaktDe zee hond was vrij kwaad, hij beet zijn oppasser reeds vroeger in den duim. De dief of dieven moeten dus met dergelijke dieren bekend geweest zijn. Men vermoedt dat het dier in zee geworpen is, omdat ner gens anders een spoor te vinden is. Het aantal groote vermogens is in Den Haag grooter dan in Amsterdam De geza menlijke vermogens, waarvan het vorige jaar vermogensbelasting werd geheven, bedroegen voor Amsterdam ruim 777 en voor Den Haag ruim 787 millioen gulden. Men schrijft uit 's-Gravenhage: Generaal Lucas Meijer heeft in een onder houd met een verslaggever nadrukkelijk ver klaard, dat de ijzeren noodzakelijkheid tot het sluiten van den vrede heeft gedrongen. Des generaals komst in Europa draagt een absoluut privaat karakter. Hij is met geener lei politieke zending of opdracht belast. In November denkt hij met de zijnen terug te keeren naar Zuid Afrika. Hij zal trachten uit Nederland fokvee mede te nemen. Hij bevestigde dat Botha, De la Rey en De Wet hier komen om een reusachtig weduwen- en weezenfonds voor Zuid-Afrika bijeen te brengen Voorloopig gaat Meijer naar Karlsbad, 'tot herstel van zijn door de velerlei beproevingen geknakte gezondheid. Vooraf zal hij Kruger en Steijn bezoeken. Te Southampton had men hem met vriendelijkheden overladen. De generaal heeft te Londen bijna alle offi cieels personen ontmoet. Over hetgeen hij met hen gesproken heeft, wilde hij zich niet uitlaten, gelijk hij 't ook onnoodig achtte, niet te komen in politieke uitweidingen in verband met den oorlog en den vrede. Botha, De la Rey en De Wet worden 16 of 17 dezer te Southampton verwacht. Op de afslagmarkt van groenten enz. te Enkhuizen is een electnsche inrichting aangebracht, die een groote verbetering mag genoemd worden, doordat geen verschil van meening meer mogelijk is. - Door een soldaat, te Geertruidenberg in garnizoen, werd bij zijn terugkeer uit Harskamp, al waai- hij tijdens de schietoefe ningen eenige dagen gedetacheerd was, een zg. ringslang medegebracht, welke werd ge huisvest in een soepketel. Dezer dagen kwam men tot de ontdekking, dat het diertje in 24 uren, 32 eieren had gelegd. Wanneer nu alles naar wensch gaat, zal onze soldaat weldra in het bezit r(jn van een flinke slangen- familie. TEXELSCHE COURANT. i V v oy*

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1