Door het departement van W., H. en N. is bij onderhandsch contract opgedragen aan de firma Duinker, Veurhard Co. te Helder, het gedeeltelijk opruimen van een wrak in het Schulpengat (zeegat van Texel) voor een som van f 700. Cassatieberoep Weltevreden. Yoo den Hoogen Raad werd Maandag j.l. behandeld de aaak van den evangelist Wel tevreden, veroordeeld wegens brandstichting te Middelburg tot 5 jaar gevangenisstraf. De conclusie van den Hoogen Raad was bevestiging van het vonnis. Smokkelen op groote schaal. De knecht van den sigarenfabrikant G. te Esschen, reed Zondag met een wagen hooi voorbij het kantoor der Belgische douanen aldaar. Dit trok argwaan bij de beambten, die onder een laag hooi, een groote partij tabak verborgen zagen, die men had willen binnen smokkelen. Alles is verbeurd verklaard en de boete door den heer G. te betalen zal verscheidene dui zenden francs bedragen. Een treurig ongeval ls Zatordagmorgen in zee bij den stroomleidenden dam nabij Harlingen voorgevallen. Het Eng. s. s. „Holm- side" naderde. Een jol en een vlet voeren de boot tegemoet, een eindweegs gesleept door het uitgaande s. s. „Talisman". In de een zat de bootwerker S. de Weerden in de andere H. v. d Sluis en C. de Groot. Op zy van de boot gekomen, werden van deze vanglijnen uitgeworpen, waaraan zij de bootjes vastmaakten, terwijl C. de Groot zich aan boord van de „Uolmside" begaf. De vlet, waarin v. d Sluis zat, ging toen door de snelle vaart van het stoomschip waterscheppen en sloeg om, waarop v. d. S fluks in de jol van de Weerd oversprong. De jol schepte toen echter eveneens water en sloeg om. De beide inzittende personen wisten de vanglijn te pakken te krijgen, v. d Sluis kon deze echter niet lang vasthouden en moest loslaten, ter wijl de Weerd aan boord gehaald werd. Men zag den drenkeling nog een paar maal de hand opsteken, waarna hij in de diepte ver dween. Zijn lijk is nog niet gevonden. Hij laat een weduwe met twee kinderen achter. Te Yeendam had een smidsknecht, die veel last had van tandpijn, met een spijker in eenige tanden gewoeld. Kort daarna begon zijn gelaat op te zwellen en wel in zoodanige mate, dat hij te Groningen is geopereerd moeten worden. Het bleek, dat bloedvergiftiging was ontstaan. TerugRuim 22 jaar geleden trok de oudste zoon van den timmerman Derksen te Arnhem, naar Transvaal. Dat hij bij het uitbreken van den oorlog de partij der Boeren koos, behoeft van den stoeren man niet te worden gezegd, maar jammer genoeg, kon hij niet lang zijn diensten aan zijn tweede vaderland wijden, daar hij als zoovele anderen werd gevangen genomen en naar Ceylon ver voerd. Nu de oorlog geëindigd is, werd ook aan hem de gelegenheid gegeven terug te keeren doch te staan onder Engelsche tirannie, dat nooit. Daarom kwam hij gistereavond, na een afwezigheid van ruim 22 jaren, terug in de ouderlijke woning. Zijn oude vader, die in de verte zijn zoon in vreemde kleeder dracht met kurken hoed en langen baard, dadelijk herkende, was buiten zich zelf van vreugde, en de ontmoeting dezer twee was dan ook treffend. Twee zijner zonen ver toeven thans nog in Transvaal en hebben den oorlog van het begin tot het einde mede gemaakt. (N. A. C.) Een oudje. Mej. Adriana van Schelven, weduwe van den heer Jacob Bal. de oudste ingezetene van Schouwen-Duiveland en een der oudsten van geheel Nederland, is Donder dagnamiddag zacht en kalm, in den ouderdom van nagenoeg 102 jaar ontslapen. Zij zou juist haar 102den veijaardag bereikt hebben. Tot het laatst toe was zij in het volle bezit van haar geestvermogens. Zij was bet-overgrootmoeder, dus de stam moeder van vier geslachten. De beer H. de Wilde, lid der Staten van Zuid-Holland voor Middelharnis, heeft een vluchtschrift uitgegeven, getiteld: „dr. A. Kuyper, in zijn beteekenis voor de poli tieke ontwikkeling van het Nederlandsche volk' Aanleiding tot het schrijven van deze schets vond de heer De Wilde, blijkens de voorrede in de vraag herhaaldelijk tot hem gericht „of er een biographie bestond van den tegen- woordigen Minister van Binnenlandsche Zaken waarin niet slechts eenige voor zijn persoonlijk levea en voor zijn familiekring beteekende feiten en voorvallen voorkomen, maar formeel zijn beteekenis voor het Nederlandsche volk, voor de wetenschap, voor Kerk en Staat, wordt aangegeven." Volgens zijn oordeel voldoet hieraan zelfs niet de bekende levens schets, door jhr. mr. W. H. de Savornin in „Mannen van Beteekenis" van dr Kuyper gegeven. Deze leemte heeft de heer De Wilde nu willen aanvullen door het schrijven van dit werkje, waarin hij de geestverwant —met de grootste bewondering uiteenzet hoe dr. Kuyper zijn grooten invloed heeft verworven en getoond heeft niet enkel een volksleider, maar ook een staatsman te zijn. Te Groningen heeft de laatste smidspa troon toegegeven aan het verlangen der ge zellen, om des avonds niet later dan 7 uur te werken. Bij buitengewone drukte kan hiervan worden afgeweken. Te Haarlem heeft een ernstig feit plaats gehad, dat met den dood van een der betrok kenen is afgeloopen. Woensdag 1.1. waren de matrozen De Waal en Olsen, van het in het Spaarne liggend staomschip „Jue-Jue" aan 't passagieren gegaan en hier, al pleizier- makend, terechtgekomen in de herberg van Kaart, waar helaas I ruzie ontstond, tenge volge waarvan beiden vertrokken. Olsen keerde echter terug, en De Waal, die hem volgde, hoorde Olsen in de toen weer voort gezette vechthart ij roepen: „O God, ze trap pen me doodHoewel bij veel pijn leed in den onderbuik, kon hij zijn schip nog bereiken Vrijdag werd hij naar het Gasthuis vervoerd en Zaterdag is hij daar overleden. De justitie is in den zaak gemengd en poogt te onder zoeken wie de daders van deze mishandeling met doodelijken afloop zijn. Op de trappen, in de corridors van een der grootste inrichtingen te Amsterdam, waar vele kantoren zijn gevestigd, vond men in het begin van de week een man, die blijkbaar alle koperen traproeden en schroeven had afgedraaid, dus diefstal pleegde. Toen de concierge dit ontdekte werd de man verjaagd, maar eergisteren, was hij weer in hetzelfde gebouw bezig zijn practyk 'uit te oefenen. Toevallig kwam het hoofd van een der kanto ren beneden en toen mijnheer den man zag, sprak hij hem aan. „Ben jij niet Pietklonk het, niet onvriendelijk, uit de mond van mijnheer. De betrapte liep niet weg, word erg zenuw achtig en stameld „ja, mijnheer, kent u mij dan Of mijnheer Piet kende Mijnheer vertelde hem dat hij in zijn eerste bransche van Handel Piet als jongen had in 't werk gehad, dat Piet hem altijd betiteld had bij het personeel als „de beulen dat Piet toen soldaat was geworden. Piet bemerkte dus dat mijnheer den rechte voor had. De heer vroeg verder, en wel waarom hij zoo erg graag koper wegnam. De betrapte verklaarde onder tranen dat hij doodarm was. ten einde raad en geen andere uitvlucht had dan in de gevangenis onder dak te komen. Geheel tegen de verwachting van den betrapte in riep mijnheer geen politie, gaf hy hem geld om zich flink te reinigen en een pak kleeren te koopen en vroeg hem of hij een volgenden dag weêr bij „den beul" in dienst wilde komen. De arme kerel zal zal dus waarschijnlijk bytijds opgericht zijn. juist toen hij dreigde onder te gaan. (Hbld.) Iemand op een landgoed nabij Arnhem werd op een jongen die daar fi ambozen stal, zoo boos, dat hij hem in den vijver wierp. De jongen kroop er uit en ging bedaard zijns weegs. Het is de vraag, of men zoo maar „zijn eigen recht" mag doen 1 Men schryft uit Haarlem: „Ze hadden malkander zoo liefvroeger. Maar die tyd is voorby. Zij wilde hem niet meer en nam een ander. Van vrijen kwam trouwen en Donderdag had de bruiloft plaats. De vroegere vryer zon op wraak, 's Nachts, toen bruid en bruigom vroo'ijk feestvierden in een grooten kring van vrienden en familie, en het huis in de Palmstraat, waarin het jonge paar straks zijn intrek nemen zou, leeg stond, sloop de vroegere beminde het huis binnen, stal een half dozijn lapels en vorken, deed zich te goed aan rookworst en andere lekkernijen, en schreef toen op een briefje „Het is niet om geld, maar uit wraak van een oud-beminde 1" De politie zoekt den oud-beminde, die op zoo vreemdsoortige wyze aan zijn verliefderigheid uiting gaf." Zaterdagavond werd door een kellner aan het Holl. spoorstation te Den Haag een portefeuile gevonden, inhoudende een groot bedrag aan papieren geld. Daar de eerlijke vinder vermoedde aan wien de portefeuille toebehoorde werd getelegrafeerd naar Delft, waarheen de vermoedelijke eigenaar was ver trokken. Deze had inmiddels zijn verlies ontdekt en was blijde verrast toen hij vernam, dat het geld terecht was Aan drie personen die zich bij de vondst verdienstelijk hadden gemaakt, werd een flinke belooning gegeven. Langs de spoorlijn Sappemeer-Zuidbroek staat de berm al sederd eenige dagen op verschillende plaatsen in brand. De bovenlaag van den veenbodem smeult langzamerhand weg. Op een enkele plaats zagen we den steunpaal voor den telegraafpaal zoo goed als doorgebrand. (R. n. Van een occasional ontvingen wij het volgende Zaterdagavond elf uur kwam een man naar zijn vrouw Toe zee die man gaan naar huis maar die vrouw beheerden het niet om naar huis toe te gaan. Toen werd die man nijdig en be gong zijn vrouw te slaan het kind kreeg een stomp in haar hals. Toen nam die vrouw een mes Toen gaf zij hem een steek tegen zijn borst. Gebeurt elegantier straat bij de lynbaansgracht. Zij dronken het samen later weer af. (Amst. Ct De jongen, die een meisje was. De zaak van het als joügen in het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam gebrachte kind, dat eigenlijk een meisje zou zijn, is thans, dus deelt het „N. v. d D." mede, bij de rechter lijke macht aanhangig gemaakt Zondag is de burgemeester van Amsterdam namens den vader, bij deurwaardersexploit gedagvaard om voor den rechter te verschijnen, ten einde door dezen te doen beslissen over een eisch tot schadevergoeding, welke ge raamd is op f 3oOO. In de dagvaarding wordt gesteld dat de Gemeente, ook na herhaalde aanmaning, in gebreke is gebleven aan F. G. Vermij, diens zoon, op 4 Februari jl. aan het Wilhelmina- Gasthuis aangeboden en toevertrouwd, terug te geven. De eisch tot schadevergoeding wordt ge motiveerd door de overweging, dat de G emeente blijkbaar in de onmogelijkheid verkeert het door den eischer geleden materieel en ideëel nadeel op andere wijze te herstellen. Op die wijze zal de Rechtbank genoopt zijn, een onderzoek naar de indentiteit van het kind, waarvan beweerd wordt, dat 't Vermij's kind is, te doen instellen. Afgescheiden van deze actie zijn reeds, op verzoek van de Gemeente, door den kan tonrechter een voogd en een toeziende voogd over het kind benoemd. Als uitvloeisel van die benoeming kan nu van gemeentewege tot de rechtbank het verzoek gericht worden, op de geboorteacte te doen aanteekenen, dat het kind, aangegeven als FraDciscus Gerardus, een meisje is. Ook als de Rechtbank op dit verzoek ingaat waaromtrent zij wel geen beslissing zal nemen zonder ook den als „vader" aange- duiden persoon gehoord te hebben is de zaak natuuriyk niet afgeloopen, daar de procedure betreffende de schadevergoeding dan ook nog behandeld moet worden. Wij lezen in het „Rott. Nieuwsblad": Wij heoben melding gemaakt van decuri- euse genezing eener naaister, die, aan een maagkwaal lydend, een spin te slikken kreeg, die al de door de naaister afgebeten en inge slikte stukjes garen uit de maag krabbelde, om haar lichaam wond en, met een braak- middeltje, als een kluwen naar buiten kwam, zoodat de juffrouw volkomen herstelde. Naar aanleiding daarvan schrijft men ons de navolgende „ware geschiedenis": „Een Rotterd. meisje van circa 14 jaar b had een levende spin ingeslikt en de spin e begon het meisje in de maag erg te hinderen, v zoodat de ouders den dokter haalden. v De dokter wist geen ander middel om de spin uit haar schuilhoek te verwijderen, dan y een groote vlieg, een zoogenaamde bromvlieg si te vangen. De dokter hield deze vlieg zoo- y lang voor den open mond van het meisje, ai totdat de spin het gebrom van de vlieg hoorde, zy kwam den mond uit, ving de vlieg en het meisje was gered. bi De geschiedenis is waar gebeurd. De dokter e< een homoeopaath, praktiseert thans met meer; hy woont in Gelderland op zyn yilla. ei De Boerenoorlog I Michael Davitt, de bekende Ier, die den sc oorlog in Zuid-Afrika heeft meegemaakt en w daarby, althans voor zoover het de regeeringen van Transvaal en den Vrystaat betreft, van er alle offlcieele gegevens inzage heeft gehad, w heeft thans by de „Funk Wagnalls Company VI

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2