Waarschuwing. 0^ ONTVANGEN Scheren en Haarsnijden. B uitenland. Marktberichten Advertentiën Verhuring Aanbesteding J. J. KUIJPER, Parkstraat. Predikbeurten, ADVERTENTIËN. Het R. K Armbestuur ruime keuze in in Londen en New-York een geschiedenis van den Boerenoorlog uitgegeven„The Boer Fight for Freedom", dien hij noemt: „den meest eerloozen en on-Christelijken oorlog, die ooit een eeuw van beschaving heeft bevlekt." Het is een met zorg bewerkt boek, met tal van niet altijd fraaie portretten afbeeldingen en terreinkaarten. De opvattingen dieDavitt van den oorlog heeft, zijn de onze, zijn die van de geheele beschaafde wereld, maar wijl zij in de Engelsche taal geschreven zijn, zullen zij niet in de laatste plaats het publiek bereiken, dat wel een kijk op de gebeurtenissen, als Davitt die geeft, noodig heeft. Davitt vertelt de geschiedenis van den oorlog naar de achtereenvolgende voornaamste ge beurtenissen, tot Juni 1900. Daarna geeft hij een kroniek van half jaar tot half jaar, eindigend met den vrede. Zijn geoefende journalistieke pen, hoewel zij ons geen balang- rijk nieuws brengt, bezorgde toch een geschie denis van den oorlog, die men, steeds geïnte resseerd, tot het einde toe leest. Louis Botha is vóór zijn vertrek uit Zuid-Afrika nog even geïntervieuwd door een medewerker van de „Daily Chronicle". Hij meende, dat er uitzicht bestond op een dnur- zamen vrode in Zuid-Afrika, als de menschen hun persoonlijke antipathieën onderdrukken en samenwerken willen aan het welzijn des lands. Met betrekking tot de blokhuizen betoogde Botha, dat zij hem nog De Wet ooit hebben belet te gaan, waarheen hij wilde. De Boeren beschouwden de blokhuizen als een middel, om Engelsche soldaten, die niet yoldoende paardrijden konden aan werk te helpen. Ook maakte Botha zich vroolijk over de inrichting van den Engelschen inlichtingdienst en verzekerde, dat hij herhaaldelijk dépêches had onderschept, die hem van groot nut waren geweest. Ten slotte deelde Botha nog mede, dat hij voornemens is, een officieele geschiedenis van den oorlog saam te stellen met medewer king van De Wet en De la Rey. Edgar Wallace, de oorlogscorrespondent van de „r aily Mail" in Transvaal, was er in geslaagd de censuur te ontduiken en be langrijke berichten over te seinen, met behulp vatt één cdüe, 'waardoor de telegrammen er uitzagen als handelsdépèches. De censuur kwam er achter, en Wallace ontving een officieele mededeeling, dat hem voor altijd het recht wordt ontzegd om als oorlogscor respondent op te treden, en dat hij de krijgs- medaile niet zal ontvangen. Een vijftigtal Londensche collega's van Wallace zullen hem nu op den avond van de kroning een banket aanbieden en een kunstvoorwerp vereeren. Het is in den jongsten oorlog niet voor het eerst geweest, dat de Engelschen het Roode Kruis misbruikten voor militaire ope raties. Op het te Manchester gehouden con gres van de I ritish Vedical Association zeide de chef van den geneeshundigen dienst Hamil ton, dat generaal fuller in den oorlog van 1881 ambulancewagens met het Roode Kruis bezigde voor het vervoer van munitiede wagens, werden door gewapende ziekendra gers geëscorteerd. Hamilton had dit gehoord van een officier die het bevel daarvoor ontvangen had. Vrouwen en dronkenschap. Lord Rose- bery heeft tijdens de discussie over de wet op de alcoholische dranken, gevraagd, of dron kenschap van vrouwen een reden tot echt scheiding voor den man kon zijn. Hij betoogde Dl., dat de dronkenschap der vrouw moeilijker te genezen was dan die van den man. De bisschop yan Winchester was het hiermede eens, maar het Hoogei huis heeft het voorstel van Lord Rosebery met 4b tegen 13 stemmen verworpen. Het merkwaardige van het geval is zeker wel, dat blijkens het debat zelf de dronken schap bij het „ultra-beschaafde" Britsche volk even verspreid is onder de mannelijke als onder de vrouwelijke helft. Te Stoke-upon-Trent in Engeland heb ben vijf mannen, door de politie achtervolgd, een huis tot een „fort Chabrol" gemaakt. Zij baricadeerden de deur en de vensters en ontvingen de politieagenten met revol verschoten. Toen er eenigen van dezen waren gewond schafte de overheid raad, en liet de brand weer aanrukken. In het gevecht tusschen de spuitvoerders 0n de belegerden zijn eerstgenoemden over winnaar gebleven. Binnen twee uur hadden de spuitgasten, zóó geplaatst, dat de gelegerden hun geen kwaad konden doen, het huis onbewoonbaar gemaakt. De belegerden capituleerden. Doornat werden zij naar het politiebureau gebracht. Eenige weken geleden staakten de croupiers aan de speelbanken te Spa omdat zij geen fooien mochten aannemen. Deze staking eindigde nadat de croupiers hun zin gekregen hadden. Thans is een soortgelijke staking niet zoo naar wensch voor hen afgeloopen. Een croupier was voor veertien dagen in de uitoefening van zijn betrekking geschorst door een inspecteur die ontevreden was over zijn werk. Alle collega's besloten daarop te staken. De pachter van de speelbanken nam een krasse maatregel. Hij ontsloeg alle croupiers, een 150-tal. De inspecteurs draaiden sedert dien tijd de roulette. De pachter wist een honderdtal nieuwe croupiers aan te stellen. Toen gingen de ontslagenen voor 't gebouw manifesteeren. Opstootjes waren het gevolg, zoodat de politie hulp moest bieden. De stemming in Spa is zeer opgewonden. Een Parijzenaar klaagde er over in de „Figaro" hoe slecht het in Frankrijk met het telegrafeeren is gesteld. Hij had een gewichtige dépêche naar Alon willen zenden. De beide dames in het geopende telegraafbureau gaven hem tot bescheid „gesloten Toen hij hun vroeg hoe hij zijn telegram dan kon verzenden, was het antwoord „Het is hier geen informatiebureau". Ten slotte werd de heer door een paar krachtige mannenarmen de deur nog uitge smeten. Ten einde raad begaf hij zich daarop naar het station om van daar zijn telegram te kunnen verzenden. Ilier vroeg hem de ambtenaar„Is u een reiziger? Waar is uw kaartje?' „Pardon. Ik wil slechts een telegram...." „Dan kan ik u niet helpen, wij telegrafee ren slechts voor reizigers. Verschaf u een reiskaartje en dan zal ik uwe dépêche in ontvangst nemen." „En zult u haar dan verzenden „Misschien wel, wanneer wij tijd hebben", was het troostelooze antwoord. Reuter's correspondent te Pretoria seint bijzonderheden over de wijze, waarop de terugkeer dor Boeren naar hun hoeven wordt geregeld. Een centrale repatriatie-commissie houdt te Pretoria zitting en ieder district heeft een eigen comité, door een magistraat voorgeze ten. Het werk is van tweeërlei aard en bestaat uit schadeloosstelling en repatriatie De Boeren worden uitgenoodigd, hun eischen wegens het verbranden van hun hoeven of om andere redenen in te dienen. Ingeval een hoeve verbrand is, moet de schade-eischer twee beëedigde verklaringen overleggen, de een meldende, of de hoeve door de Boeren of de Britten werd verbrand, en de andere betreffende de waarde van den inboedel en het tijdstip van het verbranden. De vergoe dingen moeten worden voldaan uit de som van 3 millioen pond sterling, die pondsponds gewijze onder de eischers wordt verdeeld. In de onmiddelijke behoefte aan landbonw- werktuigen en zaden wordt voorzien door ze den Boeren uit de voorraden in de depots te verstrekken. Het gebrek aan ploegvee veroorzaakt grooten last. Amsterdam 4 Aug. Aaugevoerd 148 Run deren, le kwal. 73 k 76 ct., 2de kwal. 70 et. 3de kwal. 66 et. per KG. 145 Melk- en Kalf- koeien t 120 k f 240; 3 Graskalveren f a f 42 Ducktere Kalveren! 9,k i 12, 19 Schapen 116 f 24,Lammeren! al 0,— 500 vette Varkens 45 k 47 ct. Purmerend, 5 Aug. Aangevoerd 215 vette Kalveren 60 k 80 ct, per KG.208 nucht. Kalveren f 10 k f 24 228 vette Varkens 42 k 50 ct. per KG.60 magere Varkens f 17 k 25; 207 Biggen; f 8 k f 12.1842 Schapen en 640 Lammeren; 657 Runderen en 48 Stieren; Kip-Eieren f 3.10 k f 3.50 per 100. Vette Koeien, 372 stuks, prijsh. h. vlug. Melkkoeien, prijsh, handel matig. Gelde Koeien, prijsh. h. vlug. Vette Kalveren, prijsh. handel matig. Nuohtere Kalveren lager in prijs h. stug. Vette Sohapen, h. in prijs, handel vlug. Lammeren prijsh., handel stug. Vette Varkens, prijsh. handel matig. Magere Varkens prijsh. handel vlug. Biggen handel vlug. Londen, 28 Juli, Ter markt zijn aangevoerd 1500 runderen, 7000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren en Varkens. Men noteert Run deren, f 0.50 a f 0.80Sohapen en jammeren f 0.52 a f 0.86Kalveren f 0.en Varkens f 0.—. Zondag 10 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE, Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 6 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden Cocksdorp. Voorm. half 10 den Hr, Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Ondertrouwd JAN KEIJSER Az. en HERMINA J. G. OLDENHOF. Rotterdam, l Roosendaal, I 1 Au^u8tu9 19(>2- Algemeene kennisgeving. Door woninggebrek genood zaakt zijnde Texel te verlaten, breng ik bij deze mijn hartelij- ken dank aan allen, die mij gedurende mijn verblijf op Texel gesteund hebben. Met achting, P, J. MENS, Kapper. De ondergeteekende bericht dat hij voortaan geregeld dagelijks thuis zal zijn voor het Groeneplaats. P. VERMEULEN, BARBIER. Zondag 10 Augustus 1902, van 3 tot 5 uur zal geschoten worden tusschen paal 19 en 16. Het onveilige terrein is afgezet door roode vlaggen. van DEN BURG op Texel vraagt prijsopgaaf voor het vervoer van 20 M3. SCHUIMAARDE, van al de haven naar bet land gemeen met Mej. de Wed. Flens in Burger-Nieuioland in de laatste helft van Augustus. Biljetten worden verzocht op MAANDAG 11 Aug. a. s. voor 's avonds 7 uur in het Armgesticht. Maandag 11 Augustus 1903, 's middags 12 ure, in het Café den Burg bij inschrijving 1. De naweide van plm. 14 Hectaren land in het 3e blok van den polder het Noorden, annex den 3en dwarsweg. 2. Het gras op den Spangweg. Dinsdag 13 Augustus 1903, 's morgens 10 ure, to beginnen bij het perceel genaamd de Weevers aan DE WESTEN, van het vergraven van eenige tochtslooten. gewone en praohtige soliede SCHUIF- LAMPEN, KEUKEN- en WERK LAMPEN, GANGLAMPEN, NACHT- en LOOPLAMPJES, losse BRANDERS, BALLONNEN, GLA ZEN, PITTEN, gewone en geëmail leerde WALMVANGERS, OLIEPEEREN, enz. Met aanbeveling, Sportkarren, Kinderwagens, Reiskoffers.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 3