N°. 1565 Zondag 10 Augustus. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 9 Augustus 1902. Woensdagavond vergaderde in hotel „De Lindeboom" de commissie voor de feestviering alhier op Koninginnedag. Omtrent bet daar verhandelde werd ons welwillend het volgende ter plaatsing toegezonden „Alvorens plannen tot feestelijke viering van het a.s. Koninginnofeest vast te stellen, heeft de commissie besloten eerst aan de ingezetenen van Burg en omstreken een lijst te doen aanbieden, om daarop inteekening te doen van het bedrag, dat men voor boven genoemd doel wenscht aftezonderen Naar gelang dier inteekeningen zal aan bet feest meerdere of mindere omvang gegeven kunnen worden. Maandag en Dinsdag van de volgende week zullen deze lijsten worden aangeboden." Van 6 tot en met 7 Aug. werden uit gevoerd 261 schapen, 71 lammeren, 1 koe, 1 paard en 2 varkens. Van eldeis vloeien de geschenken voor do fancy-fair ruimschoots toe, zoo ontving de commissie nog van de hoeren F C. Dupuy Zoon te Amsterdam een ruime collectie porcelein- en glaswerken, eveneens van den heer J. J. Harte te Amsterdam, een paar aardige artikelen en van den heer Zuydam te Alkmaar een kistje fijne sigaren, gaarne houdt zij zich voor inzendingen, ook van Texel, aanbevolen. Naar wij vernemen heeft de schoolopzie ner in het Arrond. Texel, mevrouw Veenho- ven, te Vlieland, den wensch te kennen gege ven, eene arrondissementsvergadering te hou den op Texel, en wel op 22 of 23 Augustus a.s. De bljeenksmst zal worden gehouden te Den Burg, in het hötel „Texel". Tot het arrondissement behooren de ge meenten Texel, Vlieland, Terschelling en Urk, zoodat bij goede opkomst een BOtal onderwij zers en onderwijzeressen aanwezig zullen zijn. OuDESCHiLiD, 3 Aug. Het voornemen dei- rederijkerskamer „Heye" bestaat, om de a.s. uitvoering tevens dienstbaar te maken aan da viering van den Koninginneverjaardag. Om evenwol den meest geschikton tijd daarbij in acht te nemen voor de werkende leden, zal waarschijnlijk de uitvoering plaats hebben op Zaterdag, den 30n Augustus. Nu de uitkomsten der ansjovis-visscherij op de Zuiderzee bekend zijn, blijkt, dat 1902, wat de vangst betreft, tot de gunstige jaren moet gerekend wordende totale vangst toch bedraagt 100,000 ankers. Men meldt uit Brielle: Eenige garnalenvisschers brachten 17 zee honden aan. De groote schade die deze zalm- dieven veroorzaken, deed onze visschers er jacht op maken. Als men weet, dat voor het vangen van iederen zeehond f 2,50 of f 8 wordt uitgereikt, dan is het nog een aardig buitenkansje voor onze visschers. Een artillerist uit Arnhem struikelde op het station te Dieren en viel juist op de rails, toen een trein naar Arnhem binnenreed. Door de tegenwoordigheid van geest van den dienstdoenden chef en het personeel werd hy spoedig van de rails getrokken en zoo gered. Voor eenigen tijd kwamen te Leiden de ouders van een drietal knapen, die de lagere school bezoeken, tot de voor hen grie vende ontdekking, dat de jongens een aantal boeken uit de bibliotheken der vaders in een tweedehands-boekhandel verkwanselden. Een der jongens bracht er zelfs een kerkboek met gouden haak en een dito met zilverwerk, dat hij stil uit een kast had genomen. Het weinige geld, dat zij er voor ontvingen, werd natuurlijk versnoept. De kruik gaat te water tot ze breekt, zoo ook hier. Na langen tijd kwam men tot de ontdekking van het gebeurde en werd ook de opkooper bekend. De justitie is in de zaak gemoeid. Op de veemarkt te Groningen werd een paard verkocht voor ongeveer een derde van de waarde. De agent van politie Jongsma, wien dit geval ter oore kwam, vond het een beetje verdacht. De verkooper, een Duitscher, werd naar het politiebureau gebracht en het paard in beslag genomen. Maar er was nog een Duitscher, die ook een paard ver beneden de waarde had verkocht Deze zette het op een loopen toen Jongsma hem wilde aan houden. Jongsma hem achterna, jas en sabel weggooiend, door slooten en over hekken, door landerijen en over wegen. Eindelijk gelukte het Jongsma, den Duitscher nabij Noorddijk te grijpen, hij werd geboeid en bevond zich spoedig met zijn landgenoot onder één dak. Het vermoeden, dat de paarden gestolen zouden zijn, is bevestigd. De com missaris van politie kreeg een telegram uit Bunde (Onst-Friesland), meldende dat de paar den daar gestolen waren. Extra-onkosten der leerplichtwet. Bij den gemeenteraad te Den Haag is inge komen een voorstel tot het verleenen van een crediet, groot f 780C0, om aan do Ter- westerstraat een gebouw te plaatsen met een aantal schoollokalen, ter uitbreiding van de scholen in die omgeving, welke uitbreiding noodig gewoiden is omdat de leerlingen nu allen tot hun 14de jaar op school blijven en velen nog een half of geheel jaar in de hoogste klasse blijven. Hinds eenige dagen zijn te Venloo valsche guldens in omloop. Bij den eersten oogopslag gelijken zij goed afgewerkt te zijn, doch bij nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat de kroon niet fijn is afgewerkt en het rand schrift met op de juiste plaats is aangebracht. De klank is bijna niet van den echten te onderscheiden. Een voorbeeld ter navolging. Onlangs vierde te Venlo de pistoor-deken mgr. Ch Marres zijn veertigjarig priester-jubileum. Het Te Deum in de kerk w>, rd, naar de „N. Z. Dt." meldt, o.a. bijgewoond door alle militaire on burgelijke autoriteiten, en ook door den voor zitter van het Israëlietisch kerkbestuur. Bij de receptie des middags werd de jubilaris o.a. gecomplimenteerd door den predikant met den voltalligen kerkeraad, en werd de feest rede namens de buuitcommissie gehouden door een Israëliet. Kinderen uit Protestant- sche en Israëlitiesche gezinnen gaan hier ter schole bij de zusters en broeders en tot tevredenheid der ouders, daar nimmer bleek van eenigen godsdienstigen dwang. En met volkomen instemming der niet-Katholieke ou ders, namen hunne kinderen deel (volkomen vrij trouwens) aan het huidelied, toegezongen aan den door alle gezindten om zijn groote verdraagzaamheid zoo hooggeschatten Katho lieken priester. Onder de gemeente Ommen is Dinsdag avond door een stroopend polderwerker de marechaussee Hoekstra doodgeschoten. Niet minder dan 60 hagelkogels doorboorden zijn borst. De dader had zich, ziende dat hij ge snapt werd, onmiddeljk omgekeerd en schoot op z(jn vervolgers. Hjj Is gelukkig gevat. Men meldt uit Algiers dat de Nederland- sche kruiser „Friesland" daar is binnengeloopen met 10 Boerenkrijgsgevangenen, Vijf hunner zijn aan land gegaan, om over Marseille naar Nederland te vertrekken. Zij vertelden dat op Ceylon meer dan 4C00 krijgsgevangenen weigerden den eed van trouw af te leggen. De „Alg. Fischerei Zeiting" meldt thans als zeker dat dr. P. P. C. Hoek, wetenschap pelijk adviseur in yisscherijzaken der Neder- landsche regeering, zijn woonplaats Helder met Kopenhagen zal verwisselen om daar op te treden als algemeen secretaris der in ternationale commissie voor onderzoek dei- No ordzee. Een „model". In model No. 209 van 1902 verzoekt de directie der Rijkspostspaar bank, geen papieren te laten liggen in de de boekjes, die worden opgezonden, wijl: „lo uit den aard der zaak, voor, alhoewel onwaarschijnlijk, dan toch mogelijk, verlies gij alsdan niet gewaarborgd zijt". „Een kostelijk vooroeeld voor zinsontle ding(N: R. Ct.) Voor een viool. De „Nieuwe Ct." meldt: Onlangs werd onder Rechtswezen gemeld, dat voor de rechtbank te Rotterdam ter zake van bedelarij had terechtgestaan een jongmensch, die door spraakgebrek geen werk kon vinden en thans opzending vroeg naar een werkinrichting, ten einde dan van het daar te verdienen geld een viool te kunnen koopen. Overeenkomstig zijn wensch werd hij ver oordeeld tot 9 maanden opzonding naar een rijkswerkinrichting. Een gevoelige lezeres, mej L. W begaan met het lot van den jongeman, zond ons f 2 met het verzoek, hem dat bedrag te doen toekomen. De schenkster sprak daarbij de hoop uit, dat haar voorbeeld door anderen zou worden gevolgd. Alvorens aan het tot ons gericht verzoek te voldoen, hebben wij ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Ziehier wat men ons mededeelt „De bewuste persoon had verzocht opge zonden te worden voor een eonigzins langen tijd, opdat bij zijn ontslag zijn uitgaanskas voldoende zou zijn om een viool te koopen en in de e-rste levensbehoeften te voorzien. Hij achtte voor een en ander een bedrag van pl.m. f 3 J noodig. Verleden jaar heeft hij 3 maanden te Veenhuizen vertoefd en bij zijn ontslag slechts ongeveer f 12, in dien tijd verdiend, medegekregen, hetgeen onvoeldoen- de was. De persoon in quaestie maakt geen ongun- stigen indruk en, hoewel hij er blijkbaar niet tegen opzag weer naar Veenhuizen te gaan, is dat toch geen plaats en geen omge ving, waar deze 28-jarige thuisbehoort. In dien dus, hetzij door particuliere giften, het zij door tusschenkomst van het Venootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, ge zegd bedrag voor hem beschikbaar kon wor den gesteld en de veroordeelde diende daar na een gratie-verzoek aan H. M. in, dan zou waarschijnlijk het schrijven van den om bekende mej. L. W. het gewenschte gevolg kunnen hebben." Het ons toegezonden bedrag is door be middeling vaa den directeur van het Huis van Bewaring te Rotterdam, met den ver oordeelde opgezonden naar Veenhuizen en wordt daar voor een delinquent tot zijn ont slag bewaard, in zoover hij het niet in de cantine zal hebben opgemaakt. De aardappelziekte neemt op Zuid-Beve land en ook in de overige deelen van Zee lend,t engevolge van het regenachtige en warme weder, zeer toe. Op sommige akkers, vooral die uit zwaren kleigrond bestaan, is het loof binnen een paar dagen geheel zwart gewor den. terwijl het kwaad zich ook aan de knol begint te vertoonen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bdrg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regal meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een rozenkrans, gevonden in de Molenstraat, een tabakzakje gevonden op den Koogerweg en een zakdoek gevonden in den Binnen burg.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1