Buitenland. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in het tydvak van heden tot en met 30 September e k. de korporaals en soldaten per week in plaats van 5 maal, 6 maal aard appelen met groenten enz. als middagspijs zullen ontvangen, en 1 maal bruine boonen, groene erwten of capucijners in plaats van 2 maal, zooals tot nu toe was aangegeven. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat de nieuwbenoemde wethouder van Schoterland, de boer K. de Jong, toveus is kleermaker, aanspreker en gelegenheidskelner. Een schuttersfeest te Herten is op zeer treurige wijze geëindigd. Te Merum werd een arbeider des avonds door hel tig geklop op zijn deur uit zijn slaap gewekt. Opstaande ging hij naar men zegt gewapend met een griep de deur openen. Nauwelijks was deze geopend of de man werd aangegrepen en hem de griep ontrukt. De woestelingen hebben daaina den man met schoppen en messteken zoo verwond, dat hij spoedig daar op is ovei leden. De vermoedelijke daders, een drietal personen, waaronder een vader met zyn zoon, die reeds vroeger in den avond met den verslagene twist gehad hadden zijn reeds naar Roermond overgebracht. (M. Ct.) Dezer dagen hebben 104 patiënten, 33 vrouwon en 41 mannen, uit het christelijk gesticht voor krankzinnigen „Bloemendaal" te Loosduinen in open rijtuigen met het grootste genoegen een uitstapje gemaakt naar Voorburg en Den Haag. De kosten hiervan werden gedragen uit de opbrengst van een bazar, dit voorjaar door een vereeniging van verpleegsters en enkele andere aan de stich ting verbonden personen. Verschenen week vonden eenige jonge lieden afkomstig uit Rotterdam, er genoegen in Piershil eens per flets te komen bezoeken. Daar zij hun tochtje een paar dagen na elkander herhaalden, had dit de aandacht der politie getrokken. Het is gebleken, dat het doel der heeren niet was, om de schoonheden te bezichtigen, maai- om het vischwater eens na te zien. Terwijl zij bezig waren een schakelnet te lichten werden zij tot hun groote ontstelte- ni» door de veldwachters verrast. Tegen bloedluis in appelboomon Graaf in December of begin Januari om den boom, 1 meter in het rond van den stam, den grond eenige centimeters diep mt en strooi dan 4 kilo Kaïniet en 4 kilo Thomasslakken. Dit is het best afdoend middel. (R. N.) Het centraal-bestuur van het Alg. Nod. Werkliedenverbond heeft een lijst verspreid met verschillende vragen betreffende den veld arbeid van gehuwde vrouwen. Uit de daarop vóór 1 November inkomende antwoorden zal getracht worden een rapport samen te stellen, ten einde te komen tot een betere kennis van de toestanden in verschillende streken des lands. Uit Katwijk a. Zee wordt aan de „N. R. Ct." geschreven Het was vandaag onder de jeugd op 't strand te merken, dat er wat bijzonders op til was. Wat hadden de jongens en niet minder de meisjes het druk, om vestingen van zand te maken, die het heel lang tegen de baren van de zee zullen uithouden. Meisjes schepten als.... polderjongens I en stond er soms één een praatje te houden, dan was het al spoedig „nee, Suus, nou niet prate, maar werke, hoor I' En dadelijk verdween de schop weer in het strandzandterwijl de jongens de vesting sterkten door met de schop de massa compact te maken. Een vorm van co-educatie, die alle ouders wat intresseerde. Een Caspar de Robles in spe ging in zee waden om bouwstoffen te halen voor zijne verschan.-iag, stukken korf en mat, die de onmetelijke zee aanspoelde, werden door hem geannexeerd, om de wallen zijner vesting innerlijk te sterken met een dikke laag zand bedekt, zouden zij het lang togen de zee uithouden, zóó dacht ieonder het werken in het zweet zfjns aanschijns. 't Wat een drukte op 't strand als in de kazerne op den dag vóór de komst van den generaal, om inspectie te houden. Morgen is het bier inspectie met het uit loven van prijzen voor hem of haar „die zjjn spullen 't best in orde heeft Het comité der visscherfj tentoonstelling heeft nl. een wedstrijd uitgeschreven, die morgen 12'/» uur aanvangt en bestaat uit het maken van zandkasteelen, die te drie uur het „hoogwater" zullen moeten trotseeren. Anderhalf uur tjjds dus om een schans te maken die de Noordzee een tijdlang zal moe ten weerstaan En aan den schepper van de vesting, die het langst de golven weer staat, wordt een prijs geschonken. Dat wist heden de jeugdhet was officieel door de politie aangezegd en daarom werd heden duchtig geoefend. Zóó duchtig, dat nu reeds de baren werk hadden van die kasteelonluchtkasteelen te makenzelfs geeu eerbied toonende voor de driekleur, die van menig vestinkje woei. Doch morgen pakt de jeugd weer even goed aan dat is het mooie van de jongens- en meisjesjaren en co-educatie De eerste koppel Drentsche schapen ten getale van 260, passeerde in het begin van de week door Ooststellingwerf om, in den Frieschen greidhoek verspreid, zich te goed te doen aan de nieuwe weide, die in deze maand een tweede veijougingskuur ondergaat. Wes- terbork en Zvveelo zijn gewoonlijk de stations op welke onze kooplieden afgaan en 'angzaam de dieren drijvend langs wegen en bermen, hebben ze een belangrijke voetreis te doen, eer ze hun plaats van bestemming hebben boreikt In het malsche et groen gedijen deze dieren uitstekend en het vleesch blijft altijd zeer gezocht zeker tengevolge van zijn wilds maak. De „Arnh Courant" bevat de volgende waarschuwing Eenige jongens, onder aanvoe ring van een 16-jarigen zoon van een knappe burgerfamilie, misbnnken de vacantie om de ondoordachte weldadigheid van medelijdende menschen uit te buiten. Goed gekleed belt die voorman aan, vraagt om mevrouw te spre ken, discht een verhaal op, nu eens van een ongelukkig visscbersgeziu, dan weer van een werkman zijn phantasie laat hem niet in de steek laat haar een eigengemaakte—intee- kenlijst zien en klopt inderuaad hier en daar van onnoozelen een gulden, een rijksdaalder of meer uit die oplichterij. Laatst had die bende f 7 bijeen. Dat geld wordt natuurlijk vei snoept en verder verdaan aan allerlei on gerechtigheden. Niet alleen Arnhem is het operatieveld der bende. Onlangs bleek het, dat zij tot in Doesburg geweest was. Wie weet, waar ze al niet hun dupes gemaakt hebben De ouders trekken tevergeefs tegen de streken te velde. Zelfs politiestraf baatte niet. Woensdag werd te Groningen in een sloot achter de Broodfabriek een schildpad gevangen van 35 c.M., die in een aalfuik geraakt was Vermoedelijk is het dier ergens uit een tuin weggeloopen, ofschoon medege deeld werd, dat in deze provincie, in den omtrek van Warga, wel meer schildpadden gevangen zfjn. Het was edn Europeesche moerasschildpad, die in Zuid-Europa thuis behoort. nrf G. schrijft in het „Vaderland" over Taco MesdagZoo Taco Mesdag niet het meesterschap bereikte waarnaar ieder onzer streeft, zoo miste bij, na een jaren lange plichtsvervulling op het kanttor zijns vaders daartoe en den tijd eu de opvoeding en de kracht welke zijn broeder onderscheidt, eigen schappen noodzakelijk voor dp kunst, die een heel leven eischt. Maar bij een werkzame natuur, die zich in zijn later leven nimmer verloochende, bezat deze schilder een enkel voudige, naïeve natuur, niet onverwant aan het sobere Drentsche landschap, van welks korenvelden, van welks heide hij ons de be schrijving gaf, waar en oprecht, zonder routine, maar ook zonder het banale daarvan. Liefde voor de natuur, liefde voor de schilderkunst werkend en collectioneerend, schilderend en met zjjn broeder deelend de zorgen voor het Genootschap „Pulchri Studio", welks bloei hun zoozeer ter harte ging, zoo gingen de laatste twintig jaren van zijn werkzaam leven voorbij. Het volgende schrijven ontving de „N. Gorich. Cour." nadat gedurende een of meer weken in Gorichem geen sterfgevallen waren voorgekomen Mijnheer 1 Neem mij niet kwalijk dat wy tot onze spijt in de rubriek Burgelfjke Stand opmerken er geene overlijdensberichten voorkomen, dat hopen wij zal wel weder geschieden zooals vroeger gebruikelijk was, is het evenwel uitgemaakt dat het voortaan niet meer zal geschieden dan moet ik weer naar de Burg straat (bureau van een concurrent) terugkee- ren. Uwe courant is toch zoo mooi dat wjj hopen te behouden en weêr zoo als vroeger a. s. Zondag enz. wederom de overlijdens berichten zullen vinden, want als men zoo 60 jaar in Gorkum heeft gewoond kunt U goed begrijpen het voor ons interesseert te meer om reden dat bij U altijd accuraat was. Minzame groeten hopende gunstge uitslag. Uw abonneó (Volgt onderteekening.) Dr. Garnault, die zich heeft laten inenten met tuberkelbacillen van een rund, om zóó op zichzelven te onderzookon of het waar was, dat de tering van vee niet overgaat op den mensch en die nu een geheel tuber culeus-ontstoken arm moet laten opereeren in bet instituut Pasteur, heeft verklaard, dat hij alleen wilde bewijzen, dat prof. Koch een bedt ieger is. Hij protesteert voorts nog tegen het feit, dat een wetenschappelijk con gres zich onderwerpt aan het woord van een man als Koch, die met geen enkel bewijs zijne opinie kan verdedigen. Door den electricien Julius E. Haschke is onlangs een stout stuk uitgohaald, dat den meest ondernemenden inbreker met evenveel verbazing als bewondering zal vervullen. Met toestemming van belanghebbenden, reed de hoer Haschke met zijn automobiel tot voor de achterdeur van een bank. Daar gekomen haalde hij een paar toestelletjes, door hem uitgevonden, te voorschijn en bracht die in verbinding met de batterij van zijn automobiel. Acht minuten later vertrok hij, nadat hij niet alleen de buitendeur geopend had, maar wat sterker is, ook de deur van de zwaarste en grootste brandkost, zonder dat hij slot had aangeraakt Hoe de heer Haschke dat heeft uitgevoerd, wil hij voor het oogenblik niet bekend maken. Niet dat hij voornemens is zich het mono polie voor te behouden van die ultra weten schappelijke inbraakkunst, maar hij wil niets verklaren, zoolang hij niet it t bezit is van een brevet. Eén ding is zeker bekendhij bediend zich van electriciteit, hem door de batterij van een accumulator verstrekt. De electriciteit werkt op de punt van eon kool- stift, die in aanraking gebracht wordt met de te snijden plaat. In minder dan geen tijd snijdt de kool de plaat door, terwijl een bij zonder helder schitterend licht ontstaat. Een troepje van 7 Eulgaarsche roovers onder aanvoering van den geduchten hoofd man Dontcho, werd dezer dagen in het dorp Volak dooi een Turksche troepenafdeeling van 350 man omsingeld. Er werd langen tijd gevochten, waarbij de troepen 4 dooden en 2 gewonden, de dorpsbewoners 6 dooden en een aantal gewonden verloren, doch de roovers ontkwamen ongedeerd. Een groot gedeelte van het dorp brandde tot den grond toe af. De kellners te Triest hadden het werk gestaakt onder de leuze afschaffing van het fooienstelsel. Ze hebben den strijd echter moeten opgeven, daar de koffiehuishouders kelnerinnen in dienst hadden genomen en deze zich hoogelijk ingenomeu verklaarden met het oude stelsel. Met het wassen van den Nijl is het dit jaar bijzonder slecht gesteld. De waaruemende Minister van Openbare Werken te Cairo heeft verklaard dat de was dit jaar geringer zal zijn dan ooit, minder zelfs dan in 1899 toen dientengevolge ruim 220,000 acres land braak bleven liggen. Als er geen zware regens komen, zal de was uiterst slecht zijn. Over een werkstaking en een spook. In Engelsch Zuid-Wales is in een kolenmijn een werkstaking uitgebroken omdat de mijn werkers een spook meenen gezien te hebben. Hier heerscht n.l. de meening, dat er in de nabijheid der mynen geesten zweven, die de werklieden voor een dreigend ongeluk komen waarschuwen. Herhaaldelijk gebeurt het, dat de arbeiders weigeren te werken, als een hunner zulk een geest meent gezien of ge hoord te hebben. Men moge over de waarde van ridderor den denken zooals men wil ontkennen zal men niet, dat de sociaal-democratische fractie in Duitschland in de toltarief-commissie een geestigen zet deed, toen zij een amendement, om buitenlandsche ridderorden te belasten met 10t0 mark invoerrecht per stuk, indiende bij het hoofdstuk kinderspeelgoed. Natuurlijk groote veibolgenheid by den voorzitter en de medeleden om een dergelijke profanie. Staatssecretaris graaf Posadowsky verklaarde zelfs, dat deze daad het monarchi stisch gevoel van alle beambten en de loden der commissie grovelijk beleedigde. Leukweg trokken toen de socialisten het amendement terug om het voor een volgend hoofdstuk te bewaren. Weer een nieuw oorlogswerktuig. Nauwelijks is de wereld ingezonden het bericht van de nieuwe granaten die de dikste stalen pantserplaten doorboren, of er is weer een nieuw bericht geboren, dat in belangrijk heid voor het andere zeker niet onderdoet. Het betreft een nieuw soort torpedo's. Zooals bekend is, werden tot nog tee de torpedo's gebruikt om onder water door een vyandelyk schip te treffen, en by aanraking daarmee te ontploffen. Een Zweedsch artillerie-officier heeft thans een plan ontworpen, waardoor de torpedo's

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2