N°. 1566. Donderdag 14 Augustus. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland <15 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel V 7 SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, gelezen eene missive van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 6 Augustus 1902, No. 'Vsou, Ie aid.; Brengt ter algemeene kennis, dat onder dag- teekening van 2 Augustus j.lNo. 138, het navolgende bericht aan zeevarenden is uitge vaardigd Schietoefeningen op de Harssens. Beede van Texel. 3de District. „Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 19, 20, 21 en 22 Augustus a.s. en zoo noodig op 23 en 25 Augustus schiet oefeningen worden gehouden van het fort op de Harssons. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber, bij welk vuur de reede tot op een afstand van 4500 M. van het fort als on veilig moet worden beschouwd. Op de dagen, waarop gevuurd wordt zal een roode vlag op het fort geheschen worden van minstens één uur vóór den aanvang der oefening alsmede gekleurde vlaggeD, aangevende de richtingen waarin gevuurd zal worden, terwijl een stoomboot, voor zoover mogelijk, de schepen zal waarschuwen en desgewenscht help ver- leenen kleinere (zeil) vaartuigen om buiten het onveilige gedeelte van het vaarwater te komen. Op die dagen zullen groote waarschuwings borden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermel dende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagazijn, en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der bovengemelde gekleurde vlaggen als volgt: rood en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. (Zie „Ned. krt." No. 201.)" Texel, 12 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., L.-B. Io TEXEL, 13 Augustus 1902. Ter markt Maandag alhier gehouden waren 'e langevoerd435 schapon 493 lammeren, 21 jaarden, 15 veulens en 6 koeien. Omtrent de prijzen, die gemiddeld bij ma- 'altigen handel konden worden besomd, werd tl >ns welwillend medegedeeld, dat die waren 3i roor schapen f 15 a f 17,50, lammeren f 12 i f 14, reulens f 72,50 a f 85 en koeien 150 a 1 200. De vergadering van de afd. Texel der oil. Maatsch. v. Landbouw, gisteren in het otel „de Lindeboom" gehouden was zeer gratig bezocht. Na opening door den Voorz worden de otulen der vorige vergadering door den Se- retaris gelezen en aangezien niemand er anmerking op had, worden ze goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat tengevolge van het ortrek van den heer Houwen en de ophef- dJng der winterlandbouwcursus daardoor aan me et Rijk had moeten worden teruggegeven de 95,98, aangezien nu natuurlijk niet de volle -i ibsidie aan die cursus mocht worden he lps luden. De punten vsn behandeling voor deze ver- idering waren reeds door het Bestuur behan- |ld in zijne vergadering van Vrijdag j.l. Omtrent punt 1„Beslissing over verkoop, u 11 of anderszins van Martin op de Alkmaar- _L he tentoonstelling", werd door het Bestuur 1 orgesteld Martin niet te verkoopen, tenzij men in de gelegenheid was een beste hengst in de plaats te krijgen, iets dat zeker wel met groote moeilijkheden zou gepaard gaan. Door het Bestuur was het gewenscht ge oordeeld het advies in te winnen van Kapitein Punt, die naar men hoopte wel bereid zou zijn, zijn hulp te verleenen. Door den Voorz. was bereids aan genoemden heer daarvoor geschreven. Op de vraag of een der leden ook soms nog een ander voorstel had, werd door den heer Gerritsen het wenschelijke betoogd een „platte" hengst te hebben. Deze b6tooging gaf aanleiding tot eenige discussie. Over 't algemeen bleek men echter er voor op den ingeslagen weg door te gaan en om een „ras" hengst te nemen. Besloten werd ten slotte aan de te benoe men commissie (punt 2 van de agenda) een zeer ruim mandaat te geven opdat deze zou kunnen handelen naar omstandigheden. Tot leden van de commissie werden op voorstel van het Bestuur benoemd de heeren Keesom, B. C. Lap, C. Albz. Keijser, Aug. C. Keijser, Jb. Jb. Roeper Sr., C. Keijser Pz. en Jb. Kikkert Nz. Tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring werd verkozen de heer Keesom en tot plaatsvervanger de heer B. C. Lap. De punten van behandeling voor de alge meene vergadering die thans werden voorge lezen gaven geene aanleiding tot nadere be sprokingen. Door den voorz. wordt hierop nog mede deeling gedaan dat op 26 Aug merriekeuring zal plaats hebben (zie achterst, annonce), terwijl verder nog de vraag gesteld werd of soms een dor leden nog iets wenschte in te zenden op de tentoonstelling te Alkmaar en zulks nog niet had opgegeven. Van deze gelegenheid tot aangifte daarvoor werd geen gebruik gemaakt. Door den heer P. K. Bremer, als agent der onderlinge brandassurantie-maatschappij der Holl. Maatsch. v. Landbouw wordt mede gedeeld dat de premie voor hooi aan schel ven thans is f 3, per 1000. Naar 't alge meen oordeel zeer laag. Nog wordt door den heer P. K. Bremer het wenschelijke betoogd dat met kracht zou worden beproefd de berichten van Texel in het Landbouwweekblad te weren, omdat die naar zijn oorpeel geregeld onjuist en meer malen waren in het nadeel der Texelsche boeren. Een vrij langdurige discussie ontwik kelde zich over dit punt. Van verschillende zijden werd echter betwijfeld of wel met succes zou kunnen worden gewerkt in deze. Men zou echter daartoe ter zijner tijd nog eens pogingen aanwenden. Niets meer te verhandelen zijnde, sloot de Voorz. hierop de vergadering. Wij maken onze lezers attent op de togen Vrijdag a s. in de Vergulde Kikkert te houden vergadering tot samenstelling van een zangkoor om op Koninginnedag eene uitvoering te geven. Ieder die aan zoo'n koor kan medewerken wordt aanbevolen die vergadering bij te wonen, opdat een krachtig koor kan worden gevormd, hetwelk zeker veel zal kunnen bijdragen tot opluistering van het feest. Oudeschild, 10 Aug. De Koninklijke goed keuring is verleend aan de statuten der ver- eeniging „DorpskringSteunt Elkaar", te Oudeschild, welke vereeniging in zeer nauw verband staat met het onderlinge begrafenis fonds van dien naam. Oosterend, 12 Aug. Zaterdag j.l waren de visschers van hier opgeroepen, om voor de verzending van garnalen een nieuwe ver eeniging op te richten, daar de Handelsbank om verschillende redenen was opgeheven. De heer J. Burger opende de bijeenkomst, die gehouden werd in het lokaal van de Wed, Koppen en bestond uit ongeveer 25 personen. Nadat verschillende mededeelingen aangaan de de vorige handelingen en omtrent garna- lenverzendingen waren gedaan en het wen schelijke van zoo spoedig mogelijk weder eene nieuwe vereeniging te stichten, was betoogd, werd de vraag gesteldIs het wenschelijk, dat weder eene bank wordt opgericht? Enkele personen wilden met minder haast te werk gaan, doch twintig der aanwezigen verklaarden zich voor het wenschelijke. Tot het ontwerpen van een Reglement werd bij meerderheid van stemmen eene Commissie benoemd, die bestaat uit de vis schers: J. Burger, C. Slik en S. Plaatsman. Spoedig zal weder vergaderd worden, waarin het te maken ontwerp zal behandeld worden, een Directeur zal worden benoemd en een definitief Bestuur zal worden gekozen. Hierna werd de vergadering gesloten. De visscherij levert in den laatsten tijd niet veel op. Door het ongestadige weder durft men niet afzeilen, zoodat vooral de klei nere schuiten weinig of niets winnen. Een vissoher ontving in 2 weken nog geen 8 gulden. Tot heden bleef men deze week geheel thuis. De Cocksdokp, 12 Aug. Door schipper G. v. d. Kooij is eene postduif gevangen. Het diertje had een ringetje om een der pooten, waarop „R. B. 7 1901" stond. Donderdag 7 Aug. was het 25 jaar ge leden, dat het kerkgebouw der-R Katholieken alhier door de ijverige bemoeiingen van den WelEerwaarden Heer, Pastoor Schol ten werd gesticht. Zondag j.l. werd dit feit door de gemeen teleden op feestelijke wijze herdacht. Let wenschelijk achtende nog verdere uitbreiding te geven aau de bepalingen tot aanmoediging van den toenemenden zin onder de bevolking tot vrijwillige beoefening van het schieten met handvuurwapenen, o.a. door het verleenen van steun bij de oprichting van nie iwe schietbanen of het onderhoud van reeds bestaande banen heeft H. M. de Koningin op voordracht van den Minister van Oorlog den 4en Juli jl. een besluit vast gesteld, dat aan gemeenten en vereenigingen tot vrijwillige oefming in den wapenhandel, welke toestemming tot oprichting hebben ver- i kregen, geldelijke tegemoetkoming voor de oprichting, het onderhond of de verbetering van schietbanen wordt gegeven, wanneer dit naar het oordeel van onzen Minister van Oorlog, geacht kan worden in het belang te zijn van het voorbereidend militair onderricht of van de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht. Naar de „Alk. Crt." meldt, zijn van de ruim 6000 inwoners van Wormerveer op dit oogenblik meer dan 600 lijdende aan malaria. Vleesch of vergift Zateidag werd ten huize van een slager te Hoorn een stuk vleesch in een mand door een vrachtlijder uit Blokker gebracht, welk vleesch do slager, in strijd met de verorde ning, niet aan de keuring onderwierp. Dit vleesch werd dien avond verkocht om bij velen tot Zondagsmaaltijd te dienen. Het gevolg van een en ander was, dat in 7 of 8 gezinnen, waarin vleesch van genoem den slager afkomstig, is genuttigd, een ernstige ziekte is uitgebroken, zich uitende door het optreden van hevige brakingen, diarrheeën en ingewandspijnen. De politie stelt een onderzoek in. Strandvermaak 1 Zaterdag begon te Scheveningen iets nieuws: op het strand dagelijks twee uitvoeringen van het Niagara-trio, kunstenaren op het 60 voet hoog gespannen koord. Dat zal trekken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1