Buitenland. In het jongste bulletin der Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Neder land, waarschuwt de heer J. Kooiman, alge meen secretaris, tegen het koopen van Ita- liaansche hoenders. In Italië heerscht een epidemie van hoender-cholerade ziekte is door den uitvoer reeds overgedragen naar Duitschland, Frankrijk en Luxemburg. Men verzekert dat de Staatsbegrooting voor 1903 zal sluiten met een tekort van 8 millioen, vooral tengevolge der uitvoering van de Ongevallenwet, tot dekking waarvan eene nieuwe verhooging van den accijns op 't gedistilleerd zal worden voorgesteld. Tot geruststelling van hen, die voor den dienst van 't blijvend gedeelte bij de Militie nummerruiling willen, kan van meest bevoegde zijde worden medegedeeld, dat de bevoegdheid daartoe door den Minister van Oorlog zoo ruim mogelijk is verleend, door die uit te strekken over den geheelen duur van den diensttijd, zelfs dan wanneer men niet meer onder de wapenen is en wenscht te ruilen met een die zich wel onder de wapenen bevindt. De bevoegdheid tot num- morruiling is volkomen onverkort gebleven; de datum der aanschrijving van het Dep. v. Oorlog heeft daarop geen invloed. Bessenstruiken moeten, terstond nadat de vruchten geplukt zijn, flink gesnoeid en bemest worden. Ze moeten ruim en zonnig staan In het najaar spit men de mest onder en strooit dan op den grond kalk tot het ver delgen der insecten, die in den grond onder de struiken overwinteren. (R. N.) Na langdurig onderzoek en volerlei be moeiingen is het aan een paar rechercheurs te Amsterdam gelukt het spoor te ontdekken van de vervaardigers of de uitgevers van valsche rijksdaalders die zoowel daar als elders in den laatsten tijd veelvuldig voorkwamen. Twee bij de politie welbekende personen oefenden dit bedrijf uit Een hunner is te Delft aangehouden, en op heeterdaad betrapt bij het uitgeven van valsche rijksdaalders en in het bezit van nog een aantal bevonden. Later werden nog twee personen, in deze zaak betrokken, opgespoord en aangehouden. Verschillende personen hebben hen alle drie herkend Uit het Jacob-van-Lennep-kanaal is een zak met valsche rijksdaalders opgevischt door een der drie daarin geworpen. Leerplicht in het Westland Dat nogal vaak van de „vergunning tot tijdelijk niet bezoeken der school" gebruik wordt gemaakt, blijkt hieruit, dat alleen in het arrondissement Maassluis, het Westland omvattende, ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van land- en tuinbouw en veehouderij een kleine 350 „vergunningen" door den schoolopziener zijn verleend. In Juli zijn voor den Indischen dienst bij het Koloniaal Werfdepot aangenomen 69 Nederlanders en 6 vreemdelingen, voorts nog overgenomen van het leger hier te lande 10 militairen Aan handgeld werd uitbetaald f 14,383. Woensdagnacht is te Amsterdam een inbraak gepleegd, zoo brutaal als in jaren niet is voorgekomen. Bijzonderheden daarover zijn de volgende. In perceel 383 aan den Overtoom woont sedert vele jaren de familie II. Bernhard Jr. De heer B. was sedert Zaterdag van een huwelijksreis teruggekeerd en daar de dienst maagd gedurende die reis met een familielid het huis had bewaakt, was haar eenigen tijd vrijaf gegeven om naar hare familie buiten de stad te gaan. De heer en mevrouw Bern hard waren dus d:en nacht alleen thuis en toen zij des ochtends ontwaakten werd al dadelijk op de slaapkamer ontdekt dat er dieven waren geweest en dat alles letterlijk doorzocht was De hulp der politie werd ingeroepen en onmiddelijk een ondeizoek ingesteld. Het bleek dat de dieven, want er moeten bier meer dan een hebben gewerkt, aan de zijde van het Vondelpark zijn binnengekomen, achter perceel 381. Dit perceel, bewoond door de familie Maks, is tijdelijk onbewoond, en de tuinman, die daar eiken avond komt nazien of alles goed gesloten is had ook het hek, dat van uit den tuin toegang geeft in het Vondelpark, goed gesloten. Dien ochtend bij het onderzoek vond men dit hek open en zag men aan voetsporen, dat de dieven over de schutting waren gekomen aan de achterzijde van perceel 388. In de tuinkamer is toen een ruit uitgesneden en zijn de tuindeuren geopend. Bier had de heer Bernhard, denkende aan de talrijke in braken, eene bijzondere sluiting laten maken op de deur, die uit deze kamer toegang geeft tot het verdere gedeelte van het huis. Op de scharnieren zelfs waren koperen binnen- pennen om het uitduwen te verhinderen. Met een blijkbaar zeer hard voorwerp wer den een slot van soliede constructie en een koperen slotlip van vijf duim breed letterlijk uitgebroken en toen was hun de weg naar boven vrij. Allereerst werd gezorgd voor licht. Daartoe werd van onder een mooien boudoir een spirituslamp weggehaald en een kaars van de pianoluster. Toen is blijkbaar beneden een onderzoek ingesteld en werd uit drie vertrekken een voorraad zilveren voorwerpen een kostbaar horloge en eene portemonnaie inhoudende ruim f150 gestolen. Opmerkelijk is, dat, om in verschillende laadjes te komen, men gebruik maakte van een partijtje sleutels in een hoekje liggende die een voor een zijn gepast op die laadjes, zoodat blijkbaar de dieven op hun gemak hebben gewerkt Dit blijkt ook, dat eenige platina-artikelen netjes zijn uitgezocht en achtergelaten In de voorkamer vonden de dieven een grr ot, vierkant rek, met glas bedekt, waarin tal van zilveren en bronzen medailles, prijzen door den heer bernhard, een bekend beoefe naar van de zeilsport, behaald in verschillende wedstrijden. De bronzen medailles alleen lieten do heeren achter. Maar met dezen buit vergenoegden zij zich niethun doei was een mooie Chadwood- brandkast in een zijvertrek. Aan een poging om deze open te breken hebben zij zich niet gewaagd, maar toen werd brutaal een bezoek gebracht aan de slaapkamer, waar zij de sleutels van de brandkast vermoedden. Deze bevonden zich werkelijk daar in een pantalon die op circa 70 duim afstand van het ledikant waarin het echtpaar sliep aan een deurknop hing. Zóó voorzichtig hebben de dieven gewerkt dat zij zelfs nog voorbij het ledikant een onderzoek instelden in een bureau en ook hier nog iets van hunne gading vonden. Een maal weer beneden met de sleutels werd de brandkast geopend en alle effecten f29,000 aan waarde, gestolen. Dit openen heeft iemand gedaaD, die zich goed op de hoogte van de zaak heeft gesteld. De kast was namelijk met de sleutels niet te openen als niet de greep van de deur van soliede constructie, even werd opgelicht. Dit moet dus de inbreker hebben geweten. De stukken in de kast die geen waarde hadden, acten enz. en een aantal spaarbank boekjes, die tot herkenning zouden kunnen leiden, zijn '-chtergelaten. Een voorraad diamanten, die toevallig verplaatst wastob ben de dieven niet kunnen vinden. In tegenstelling met vorige inbraken is hier niets vernield dan de sluitingen en ook niets bevuild. De heer F. G C. J. Fundter de Beauchène, waarnemend commissaris van politie in de sectie, en de heer C. Batelt, hoofdinspecteur van de recherche, hebben gedurende den ge heelen dag een onderzoek ingesteld, vooral naar de effecten. Iets wat waarschijnlijk in verband kan staan met bovenbedoelde inbraak is het volgende. Woensdag in den vroegen ochtend omstreeks 4 uur was een schafthuis juist genpend aan de Gelderschekade bij de Vischmarkt, toen een beschonken vrouw. Hester Balstijn genoemd oud 46 jaar, wonende Kleerensloot 4, binnen kwam Even daarna kwamen nog twee per sonen inloopen, die de vrouw vroegen om haar boezelaar. Zij sprak eenigen tijd met de twee mannen en gedurende het gesprek rukte een van de twee haar het boezelaar van het lijf, wikkelde daar iets in en daarna liepen de mannen hard weg. Toen zij weg waren vertelde de vrouw dat er in de pakjes, die de mannen in haar boezelaar hadden gepakt, goud was. Politie werd van het geval in kennis gesteld en hef bleek werkelijk dat de naam en woon plaats die zij in het schafthuis opgaf juist warende vrouw is toen naar een politie- bureel geleid Zij verklaarde de bewuste mannen niet te kennen, maar hield desge vraagd vol dat zij gouden voorwerpen had gezien in de pakken die in haar boezelaar waren weggevoerd. Jammer genoeg werd zij weer in vrijheid gesteld en is gedurende den geheolen dag tevergeefs door de politie naar haar gezocht. (Hbld) Te Borssele werd verleden week een ingezetene in staat gesteld te beschikken over de erfenis van zijnen in Indië overleden zoon, die aldaar eenige jaren bad gediend. Het hem toegezonden mandaat bedroeg de kapitale som van f 0,66, die betaalbaar is gesteld bij den betaalmeester te Middelburg. Om genoemd stuk in te wisselen moet de man een daggeld missen grooter dan de nala tenschap en dan nog een voetreis van tien uur maken. (M. Ct.) Als een der belangrijkste evenementen uit de geschiedenis des vaderlands wordt den kinderen op de lagere school geleerd 1621, Simon Stevin vindt den zeilwagen uit. Lourens Koster en Stevin, dat zijn voor de Nederlandsche jeugd zoo ongeveer de beide groote vaderlandsche genieën. De meesten onzer zullen wel nooit een zeilwagen gezien hebbon. Zondag aan het strand te Zandvoort had hun dit echter kun nen passeeren, Des middags bewoog zich daar met groote snelheid zulk een voertuig. Zoo nu en dan ging het een eindje door het water en dan flitste dit op tegen de inzittenden. De zeilwagen was opgetuigd als een gewoon boeiertje met fok en grootzeilde raderen van het toestel, dat slechts uit een aantal dunne balkjes bestaat, zijn breed, teneinde het inzakken in het volle zeezand te beletten. (Tel.) De hondsdagen. De warmste periode des jaars, de zoogenaamde hondsdagen, is dit jaar begonnen den 22sten Juli en zal duren tot 22 Augustus, volgens den kalender tenminste. Tot dusver heeft men in westelijk Europa nog maar weinig last gehad van buiten sporige hitte. De meteorologen geven allen oorzaken op voor het huidige kille weer; natuurlijk wordt het daar niet warmer door. En men voorspelt, dat het niet meer warm zal worden dezen zomer. 1902 zal dan ge weest zijn een j rar zonder zomer, met hoogstens een groene winter. In Zwitserland is het weer even afschuwe lijk als hier en de meeste toeristen bekorten hun reis, wat enorme schade beteekent voor hotelhouders enz. - De „Daily Mail" verzekert dat de Engel- sche regeering en het legerbestuur tegen Zaterdag te Portmouth een glansrijk onthaal bereiden aan De la Rey, Botha en De Wet. Op een stoomschip van de marine zijn plaatsen beschikbaar gesteld om de drie generaals de vlootschouwing te laten bijwonen. De Koning zal Zondag het drietal ontvangen op zijn jacht. De „Daily Mail" meldt echter ook het bericht (van haar Haagschen correspondent) dat de heeren Wolmarans, Fischer en Wes- seis aanstaanden Vrijdag naar Southampton zullen gaan, om de Boeren-generaals, die den volgenden dag met de „Saxon" uit Afrika verwacht worden, over te halen, geen gebruik., te maken Yan de Engelsche gastvrijheid. Ook zou er plan bestaan een eigen boot' uit te rusten, om Botha, De Wet en De la Rey in de Solent te onderscheppen, recht streeks naar Nederland te brengen, zonder hen den Britschen grond te laten betreden. - Valsche munters bij de spoor. In de centrale werkplaats yan het spoorwegstation te Bucarest is een werkplaats van valsche munters ontdekt, bijna alle smeden bij de spoorwegdirectie in dienst. Het is gebleken, dat zij reeds jaren lang valsch geld in omloop hebben gebracht tot een totaal bedrag van 1,700,009 lei (f 850,000) - In den Amerikaanschen Staat Nebraska is meer dan f 860,000 in 10 jaren besteed aan premiën voor de vangst van wolvener wordt 16 sh. betaald voor eiken geschoten wolf. Het gevolg is nu een bepaalde wol- venteelt, daar vele boeren nu voordeeliger wolven dan varkens fokken 1 - Een Kruger monument. Men schrijft uit St. Moritz-Bad aan de „N. R. Ct „Een der meest gezochte wandelingen voor wie- niet tegen wat klimmen opzien en de heerlijke, versterkende berglucht wenschen in te ademen, is naar het op eene hoogte van 1960 meters gelegen restaurant Ober- Alpina. Tegen de flank van het gebergte, door de bosschen, die het tooien, is een flink pad aangelegd. Op een wandeling naar ge noemd restaurant, een honderdtal meters daaronder, werd ik alleraangenaamst getrof fen door een aan den zoom van het pad oprijzend rotsblok, dat ongeveer een meter hoog en een halven meter breed is en een monumentalen vorm heeft, waarin met groote daarin uitgehouwen en met roode verf aan gesmeerde letters te lezen staat.- „Vivat Kruger Africanus". Met groote zorg was dit opschrift aangebracht. Bij het voorbijgaan ontblootte ik het hoofd als een hulde aan den grooten, eerbiedwaardigen Afrikaner. Maar wat zal de gewaarwording zijn van de vele Engelschen die daar voorbijkomen. Een negenhonderdtal waren hier op 1 Aug. C Verreweg de meesten zullen het mouument hebben gezien. q Wie het oprichtte is een mysterie gebleven." - Een ongewoon feit heeft zich Vrijdag middag voorgedaan te Limoges in Frankrijk. Een handelaar had goederen beschadigd

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2