N°. 1568. Donderdag 21 AugustusA°. 1902, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. TEXELSCHE COTJRMT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel IN VORDERBAAR VERKLARING VAN KOHIEREN. Het HOOFD van bet PLAATSELIJK BE STUUR der Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het kohier No. 2 van de belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het belastingjaar 1902 op den 15 Augustus 1902 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is invorder baar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belai g heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 18 Augustus 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. KEIJSER Pz. Loc.-Burg. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente T ex el: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Zaterdag, den 23 Augustus 1902, 's morgens 10 uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 19 Augustus 1902. De Burgemeester van Texel, C. KEIJSER Pz. L.-B. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Voorloopige vaststelling Gemeenterekening 1901. III. Vaststelling rekening algem. armbestuur 1901. IV. Beslissing inz. gunning rioleering burgwal. V. Benoeming regent algem. weeshuis, vacature J. P. Noordijk. De aanbeveling bestaat uit de Ileeren: o. A. Dros Az b. H. Flens en c J. W. Roeloffs. VI. Verzoek A. Burger, om intrekking van 's Kaads besluit van 22 Juli jl. waarbij hem eervol ontslag werd verleend als Vader in het gesticht van wel dadigheid. VII. Aanbesteding verbouw Postkantoor. Viering jaardag van H. II. de Koningin. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt, naar aanleiding van een bij hem ontvangen schrijven van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, dd. 12 Juli jl. No. 69/7103, ter algemeene kennis, dat in verband met het door Hare Majesteit de Koningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering Harer verjaardag, die ditmaal op een Zondag invalt, niet op dezen dag maar op den daarop- volgenden Maandag te doen plaats hebben, ook het vlaogen van de publieke gebouwen niet op Zondag, maar op Maandag, zal plaats hebben. In verband met het bovenstaande, worden ook de Ingezetenen verzocht, om, ten aanzien van eventueele feestvieringen enz., benevens het uitsteken van vlaggen, zich te gedragen overeenkomstig het vorlaugen van Hare Majesteit de Koningin. Texel, 19 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., Lo.-B. nERII ALINGS-ON DERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat van af 1 October tot en met de maand Maart a s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het onvangen van herhalings-onderwijs. welk onderwijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des nam. 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scho- lon eveneens wordt opengesteld, wanneer zich aldaar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers die hunne kinderen het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, tusschen 1 en 15 September a.s. onder duidelijke opgave hunner namen on woon plaatsen, alsmede de juiste namen hunner kin deren of pupillen, en onder overlegging van het vaccine bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij de aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig het herhalings- onderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het schoolgeld f 0,9© per maand. Yoor min vermogenden is de helft van de hiervoren ge noemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepa lingen, als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, 19 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. Keijser Pz., Lo.-B. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 20 Augustus 1902. Maandagmorgen werd alhier aanbesteed de rioleering van den Burgwal. De raming was f 4850. 10 biljetten waren op tijd ingeleverd, ter wijl een 7-tal biletten moesten worden ter zijde gelegd, omdat ze te laat waren inge komen. Bij opening der biljetten bleek, dat was ingeschreven door: Hollandsche Bngelscke buizen buizen L. Klein te Helder voor f 7700 f 8100 A. Krijnen 524 7 5347 T.v. d Sterre 5555 5555 H. Wijker 7630( 8000 G. J. v. d. Braak Zwolle 56245874 5995 5980 5450 5550 5520* 63u0 5380 5480 Aangezien door de heeren Spruyt en Zeeman niet was voldaan aan de bepaling dat moest worden opgegeven voor welke buizen werd ingeschreven, moesten deze bil jetten ongeldig worden verklaard. De gunning is door den Raad der Gemeente aan zich gehouden Zaterdag zal daarover eene beslissing worden genomen. Ter Maandag alhier gehouden markt waren aangevoerd4 paarden, 5 veulens, 8 koeien, 401 schapen, 530 lammeren, 2 geiten, 5 rammon en 1 korf kippen Naar ons welwillend medegedeeld werd, was de handel flink te noemen en kon wor den besomd voor paarden f 150 af 200, veulens f 70 a f 8i), koeien f 1"0 a f 185, schapen f 12 a f 17,50, lammeren f 11 a f 13,75 geiten f 2, rammen f 20 a i 25 en kippen f 0,80 a f 0,85 Van 15 tot en met 19 Aug. werden van hier uitgevoerd509 lammeren, 296 schapen 2 koeien, 4 kalveren en 4 varkens, Zaterdag j.l. slaagde te Utrecht bij het afleggen van het examen in de Gymnastiek de heer G. C. A. de Braai te Haarlem Naar wij vernemen werd het programma voor de feestviering alhier nog niet definitief vastgesteld, doch zou daarover heden avond weder worden vergaderd. Voor de a.s. Fancy-Fair werd, sinds de laatste opgave nog van elders ontvangen van Gebr. Dobbelman, te Nijmegen, fijne zeep. Gebr. Zwartendijk, te Rotterdam, tabak, sigaretten en thee. V. Bal ma, te Amsterdam, fijne tabak. C. J. van Houten Zoon, te Weesp, een ruime zending chocolade. H. M. Manikus, te Helder, een mooi nieuw klokje. C. Roomeijer Helder Gebr. v. Pelt J. Spruyt K. Zeeman A. v. Pelt Behalve de heer Barends te de Cocks dorp (zie het bericht van daar) komt naar ons wordt gemeld op het drietal voor gods dienstonderwijzer te Middelburg ook voor de heer Van Zweden te Oosterend. Koog, 16 Aug. Hedenavond vergaderden eenige ingezetenen van dit dorp met het doel om een schoolfeest te organiseeren op den yerjaardag van H. M. de Koningin. Met algemeene stemmen werd tot feest vieren besloten. Er zouden lijsten terintee- kening worden aangeboden en dan a.s. Zater dagavond 7 uur zou men wederom bijeen komen tot het vaststellen van een programma. Den Hoorn, 16 Aug. Hoe onvoorzichtig het is dat kinderen met lucifers omgaan, bleek weder alhier. Een paar schoolknapen vonden een doos lucifers. Spoedig was een „blisje" gemaakt in de duinen met dat gevolg dat, ware er weder niet spoedig hulp op komen dagen dat „blisje" grootere gevolgen gehad had. 19 Aug. Hedenavond vergaderde een deel der ingezetenen in 't Loodsmans wel varen ter bespreking of men ook genegen was feest te vieren ter gelegenheid der verjaring van onze geëerbiedigde Koningin. Algemeen was men van oordeel dat men feest moest vieren. Bij stemming werd een commissie benoemd om 't een en ander te regMen opdat die dag tot eene genoegelijke zou kunnen worden gemaakt. De Cocksdorp, 19 Aug. Op het drietal, dat is opgemaakt voor de betrekking van gods dienstonderwijzer te Middelburg, komt voor de heer R. G. Barends, hulpprediker alhier. In eene gisteren gehouden vergadering weid besloten den aanstaanden vei jaardag van onze Koningin niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, doch den schoolkinderen een feest te bereiden. Voor dit doel zullen bij de in gezetenen eenige lijsten circuleeren. Oudeschild, 19 Aug. In langen tijd was de haven niet zoo vol met vaartuigen, die in lossing liggen, als thans. Er wordt zoo veel grind, steen, schuimaarde enz aange bracht, dat de gewone opslagplaatsen onvol doende zijn om alias te kunnen bergen. Wij lezen in het N. y. d. D. van 18 Aug. Wol De Leidsche firma Lisman Wallnr wolhandelaars, komen op tegen het bericht over „wol' in ons nummer van 14 Aug. en licht hare afwijkende meening als volgt" toe: „Er zijn tegenwoordig op het gebied van prijzen 2 soorten van wol, cl. fijn, korte wo', geschikt voor lakens en fijne stoffen, en grove wol, geschikt voor sajet en dekens. Nu is de grove wol door het veelvuldig kruisen van fijne wol-schapen (merinoschapen) met Engel- sche rammen tegenwoordig in veel grooter hoeveelheden voorhanden dan vroeger, terwijl 't met de wol van merinoschapen juist het tegenovergestelde geval is. Hierdoor is het prijsverschil tusschen fi ne en grove wollen veel grooter geworden dan eenige jaren ge leden, en wordt de fijne wol nog steeds duurder, terwijl de grove wol al jaren achtereen voortdurend in prijs gedaald is en nog steeds in prijs achteruit gaat. „Daar ons land nu geen pond wol voort brengt, welke tot de fijne wol behoort - zelfs de fijnste Rijn wol behoort bij de klasse „grove wol" thuis, zijn de wolprijzen in ons land ook voortdurend gedaald en o. a. weer circa «Ao pet lager dan verleden jaar, terwijl door vakmenschen nog lager prijzen voor de grove wollen verwacht worden. „Voor kooplieden, die geen bepaalde orders hebben, is dus oppassen de boodschap, vooral voor wol uit den Zuidoosthoek van Friesland, daar deze wol zeer slecht is, en voor zoover rnjj bekend, de boeren en kleine opkoopers ze niet goed kwyt kunnèn, tenzij tegen veel lager prezen.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1