No. 1670 A0. 1902. Donderdag28 Augustus. Advertentieblad. Nieuws- en Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel Viering jaardag van H. 91. de Koningin. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt, naar aanleiding van een bij hem ontvangen ichrij ven van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, dd. 12 Juli jl. No. 69/7103, ;er algomeone kennis, dat in verband met het loor Hare Majesteit de Koningin te kennen egeven verlangen om de openbare feestviering ^.jlaror verjaardag, die ditmaal op een Zondag jjlnvalt, niet op dezen dag maar op den daarop- 3ftolgenden Maandag te doen plaats hebben, ook iet vlaggen van de publieke gebouwen niet p Zondag, maar op Maandag, zal plaats hebben. Ia verband met het bovenstaande, worden iok de ingezetenen verzocht, om, ten aanzien au eventueele feestvieringen enz., benevens et uitsteken van vlaggen, zich te gedragen ivercenkomstig het verlangen van Hare Majesteit l(l|le Koningin. n| Texel, 19 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., Lo.-B. HERHALINGS-0NDER W IJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van rEXKL maken bekend, dat van af 1 October tot n met de maand Haart a.s. in deze gemeente lelegeuheid zal bestaan tot het ontvangen van lerhalings-onderwijs. welk onderwijs zal worden legeven, op Woensaag en Zaterdag van iedere jek van des nam. 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl |ie gelegenheid op de overige O. L. Scholen jveneens wordt opengesteld, wanneer zich aldaar finstens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers die hunne kinderen het erhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn firplicht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden er 0. L. Scholen, tusschen 1 en 15 September a.s. ader duidelijke opgave hunner namen en woou- Baatsen, alsmede de juiste namen hunner kin- pu of pupillen, en onder overlegging van het Mcine bewijs. [De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren iet hebben overschreden bij de aanvang van 6n cursus, alzoo op den In October, let schoolgeld bedraagt f 0.40 per leerling per maandvoor meerdere leerlingen uit teelfde gezin, die gelijktijdig het herhalings- Merwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling tt sohoolgeld f 0,80 per maand. Voor min- pnogenden is de helft van de hiervoren ge- Bmde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden zij die, hoewel niet bedeeld, onvermogend jn, van de betaling van dit sohoolgeld zijn uitfBurgemeester en Wethouders beslissen, wie tf'in aanzien van de hierboven genoemde bepa len, als minvermogend en als onvermogend ""■•i te beschouwen. Texel, 19 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. Keijser Pz., Lo.-B. G. A. Hajeniüs, Seoretaris. TEXEL, 27 Augustus 1902. gTïP0 aanvoer ter markt bestond Maandag ïiU®6r uit: 4 paarden, 8 veulens, 15 koeien, uw® schapen, 116 lammeren, 84 rammen en •°rf kippen. iim®Naar ons welwillend werd medegedeeld jnelbs de handel flink en kon gemiddeld worden z°*°md voor veulens f 80 a f 110, koeien 7*0 a f 175, schapen f 16 a f 18, lammeren n JP a f 18, rammen f 26 a f 36 en kippen steila 85 cent per stuk. pieifr Aan de keuring van merriën ter opname bet Paardenstamboek, welke voorafging gisteren alhier gehouden premiekeu- -<|B van merriën, werd deelgenomen door 8 ■"rlfih. behoorende aan verschillende eige naars, n.l. Mej. Wed. Dros en de heeren G. Dros, Jb. Keijser Az., K. Roeper, C. Keijser Pz., D. Boerhorst, C. S. Keijser Cz. en A. Breesnee. Slechts een dezer merriën werd waardig gekeurd in het stamboek te worden opgeno men, n.l. de 4-jarige merrie „Mario" behoo rende aan den heer C. Keijser Pz. Naar ons bleek was de reden van afkeuring voor de meesten in hoofdzaak hierin gelegen dat de gang onvoldoende was. Aan de premiekeuring voor 2-jarige merriën namen deel 4 merriën, behoorende respec tievelijk aan de heeren D. Zuidewind, Gebr. Keijser, Jn. Bremer en A. Breesnee. Beschikbaar waren hiervoor 3 premiën elk van f25, die een volgend jaar zouden worden uitbetaald, tegen overlegging van het bewijs van dekking door een premie waardig gekeur- den hengst. Van de 2 jarige merriën werd alleen aan die van de heeren Gebr. Keijser een premie toegekend van f 25. Aan de premiekeuring van merriën van 3 tot en met 7 jaar, waarvoor f75 beschikbaar was, werd deelgenomen door 2 merriën be hoorende aan de heeren Jb. Albz. Kooiman en Gebr. Schumaker. Van de merriën van 3 tot 7 jaar verkregen die van de heer Gebr. Schumaker en Jb. Albz. Kooiman elk een premie van f 25. Als keurmeesters fungeerden de heeren Hulst en Oudendijk, van elders hierheen gekomen. Na de keuring werd aan de commissia nog door de eigenaren een drietal jonge heng sten getoond ten einde het oordeel er over te vernemen. Over 't geheel luidde dit niet ongunstig. Behalve het drietal jonge hengsten werden ook nog aan de commissie getoond een paar veulens, kinderen van den hengst Martin, die ondanks de lage prijzen der veulens nog voor f 110 waren verkocht en zeker het bewijs leveren dat de kinderen van dien hengst uit stekend kunnen zijn, indien ook de merriën maar goed zijn. Later werd nog op de Groeneplaats aan de commissie getoond de hengst Martin, die een alleszins gunstigen indruk maakte. Volgens den heer Oudendijk, zeker een alles zins bevoegd beoordeelbar is Martin een van do allerbeste, zoo niet de beste hengst uit geheel Noord-Holland en zal hij op de ten toonstelling te Alkmaar zonder twijfel een zeer goed figuur maken. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Hazerswoude, de heer G. C. A. de Braai, oud leerling van de Rijkskweekschool voor Onder wijzers te Haarlem. In de gisteravond gehouden vergadering van de feestcommissie ter viering van het a s. Koninginnefeest werd het programma voor Dinsdag 2 Sept. a.s. vastgesteld als volgt 1. Muziek van den kerktoren. 2. Omgang door den Burg met muziek (van 10 tot 12 uur.) 8. Concert van het Fanfarecorps op de Gioeneplaats (van 12 tot 1 uur.) 4 Volksspelen (van 2 tot 6 uur). a. Boegsprietslaan, voor jongens en mannen van iederen leeftyd. b. Zittende boksers, voor jongens van 14 tot 18 jaar. c. Dassenstrikken, voor jongens en meisjes, beneden 16 jaar. d Ringrijderij op sportkarren voor jongens en meisjes. e. Tonruiteren, voor jongens en mannen van iederen leeftjjd. f. Touwtrekken voor jongens van 10 tot 14 jaar. 6. Omgang om den Burg met muziek, daarna prysuitdeeling (van 6 tot 8 uur.) 6. Zanguitvoering op de Groeneplaats (8 tot half 9.) 7. Optocht met verlichte fietsen op de Groeneplaats (om half 9.) 8. Verlichting van de Groeneplaats. Mededingers voor de volksspelen worden bij advertentie in dit nummer opgeroepen. Nog slechts enkele dagen en de fancy-fair ten behoeve van de Algemeene bewaarscho len van Bnrg en Oudeschild zal worden geo pend. Met de voorbereidende werkzaamheden is men, naar men ons verzekert, reeds groo- tendeels gereed. Een flinke hoeveelheid eenvoudige zoowel als luxe-artikelen werd bereids ten geschenke ontvangen (kermiskoek ontbreekt echter nog, wie zorgt nu eens daarvoor?) die in nette tentjos zullen worden tentoongesteld, om door jongedames te worden te koop aangeboden. Het vischvermaak dat op de echte kermis niet ontbreekt en daar tal van liefhebbers tot zich trekt, zal op dit kermisje in 't klein naar men ons mededeelt, ook niet door afwe zigheid schitteren. Ook draaibord en weeg toestel, gooitent en kijkspel zullen niet ach terwege blijven en zal het zeker niet aan bezoek ontbreken. Oud en jong, ieder zal er genoegen knnnen smaken Zullen liefhebbers van muziek steeds in de gelegenheid zijn zich voor een kleinig heid die te verschaffen dooi gebruik te maken van een automaat, bij de opening op Zondag middag half 4 zal het fanfarecorps zich doen hooren, terwijl Maandagavond de muziekver- eeniging Trinitas de avond door haar spel zal opluisteren. Ter aanvullig van hot bovenstaande kunnen we nog vermelden dat Dinsdag de fotograaf L. Bakker van Oosterend op het terrein zal zijn, ook hiervan komt een deel der opbrengst ten voordeele van het goede doel. De prijzen der verschillende artikelen zullen zoo billijk mogelijk worden gesteld en niet zooals elders wel geschiedt bij dergelijke ge legenheden, buitengewoon hoog zijn. De bediening zal naar men ons mededeelde zooyeel mogelijk geschieden door dames en de consumptieprijzen weinig of niet hooger zijn dan gewoonlijk. Entreó wordt niet geheven, want hoe meer bezoek, hoe liever, alleen kinderen worden zoDder behoorlijk geleide niet toegelaten. Niemand is verplicht iets te koopen of voor een of ander iets te besteden, doch zeker niemand zal de „kerm's" willen bezoeken zonder een aandenken er van in den vorm van een of ander min of meer kostbaar arti keltje moe te nemen. Ieder bezoeker bedenke dat het doel, met de fancy-fair beoogd, is zooveel mogelijk geld bijeen te halen voor 2 zeer nuttige instellingen op ons eiland, en vergete daarom niet mee te helpen om de onderneming te doen slagen. Een druk bezoek vallo deze eerste op ons eiland gehouden wordende fancy-fair ten deel en levere daardoor het bewijs dat zulk een feest ook alhier wel vrucht kan afwerpen. Ten slotte meenen we nog te moeten wijzen op de omstandigheid, dat bijna alles werd ten geschenke ontvangen van personen elders woonachtig, van hier kwam nog maar zeer weinig in. Men bedenke wel, alles is welkom, ook kleinigheden, niemand schame zich aan de commissie voor het goede doel iets aan te bieden, want vele kleintjes vormen een groote. Tot Zondag wordt zeker alles nog gaarne in ontvangst genomen. Niemand achte zijne gave te gering, maar bieda die alsnog aan. Men kan overtuigd zijn, dat alles, ook zelfs het oogenschijnlijk geringe, dankbaar zal worden aanvaard. - Uitgevoerd werden, van 23 tot en met 26 Aug., 236 schapen, 222 lammeren, 2 koeien, 3 kalveren, 1 paard en 3 varkens. Oüdesohild, 26 Aug Heden geraakte een knaapje van een tjalkschip in de haven te water. Spoedig snelde men te hulp en had het geluk de kleine weer spoedig op't droge in veiligheid te brengen. De Heer C. Lips, vroeger esnige jaren onderwijzer alhier, thans te Helder, deed in de vorige week met gunstig gevolg examen ter bekoming der hoofdacte L. O. Oosterend, 26 Aug. De visschers hebben in de laatste weken slechte zaken gemaakt, wat geweten moet worden aan het ongunstige weder. In de vorige week kon men eerst des Vrijdags uitzeilen Een visscher deelde ons mede, dat hij in 5 weken slechts f 10' heeft kunnen thuisbrengen. De Cocksdorp, 26 Aug Door den heer A. Dros Pz. van de boerenhofstede „Bern" in Eierland is eene postduif gevangen Op de groote slagpennen der vleugels zijn de getallen 106 en 73 gestempeld en op een ringetje om een der pooten kan men lezen „Liege 01,7540". Met het te honden kinder.eest op Maan dag as. is men in zooverre gevorderd, dat de benoodigde gelden bijeen zijn en er eene commissie is gevormd, welke voor de leiding zal zorg dragen. Een zestal spelen zal door de kinderen woiden uitgevoerd en aan prijsjes en ver snaperingen zal het natuurlijk niet ontbreken. Den Hoorn, 26 Aug. Hedenavond verga derde de feestcommiesie tot vaststelling van het programma voor de te houden vermake lijkheden op Maandag 1 September. Dit is als volgt samengesteld No. 1. 's Morgens half negen schoolfeest voor de schoolkinderen. No. 2. Optocht langs 't dorp. No. 3. Ringrijderij te paard. No. 4. Tobbesteken. No. 5. Tonruiteren. No. 6. Prijsknippen. No 7. Rozengalop. No. 8. Optocht met fakkellicht. Daarna uitdeeling der prijzen, afgewisseld door zang. Vlieland, 20 Aug. Na eenige vaeantie- weken werd Zaterdagavond j.l. door het Fan farecorps een muziekuitvoering gegeven. De muziektent, door vrijwillige bijdragen der bur gerij aan de vereeniging geschonken, werd voor de eerste maal in gebruik genomen. Opgesteld voor 't logement van Mej Molenaar en goed verlicht, maakte deze nieuwe aan winst van 't Fanfare-corps een vrooiijken indruk. Door talloos velen, werd naar de muziek geluisterd, zeker voor de uitvoerenden zeer aanmoedigend. Laten we hopen, dat zij spoedig weer eens lust mogen gevoelen om muziek te maken in het dorp. Zondagmiddag was er concert aan 't Pavil- loen, als gewoonlijk was daar een zeer druk bezoek. Men meldt uit Haarlem Voor de vergadering voor algemeen kiesrecht die Zondagmiddag alhier werd gehouden, had den de leiders te vergeefs gepoogd een terrein te vinden in de gemeente, zoodat te Schoten een stuk land was gehuurd. Men verzocht daarheen te mogen trekken met slaaDde trom en vliegende vaandels, wat door den politie commissaris was geweigeid, en daarom was men Zondag tegen 12 uur bijeengekomen op het Houtplein, van waar dan kalm zou worden gemarcheerd naar Schoten. Zoo heel kalm zou het echter niet gaan, want op het Hout plein begon het socialistisc he raadslid Hofland te zingen, wat hem dooi den inspecteur Ver- loon werd verboden. Toen hij toch doorging pakte de inspecteur het raadslid in den kraag, waarop Hofland presenteerde den inspecteur „op zijn smte slaan", en reeds wilde hij de daad bij het woord voegen, toen hij daarin werd belet door zijn collega Hugenholtz. Naar men ons mededeelt, is de inspecteur volgens het oordeel van zijn chefs buiten zijn boekje gegaan, had hij niet het recht hofland het zingen te beletten en heeft hij dan ook een berisping ontvangen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1