Buitenland. Na te Schoten te zijn aangekomen, werden op drie plaatsen tegelijk redevoeringen ge houden, doch het regende zoodanig dat er telkens meer menschen weggingen en te 17> uur de bijeenkomst totaal verregend was Een goed vooruitzicht. Zaterdagochtend te 7 uren werd te Ve'sen begonnen een proof te nemen om per pont een locomotief van de tram over het Kanaal te zetten. Doch dat gelukte niet. De locomotief was niet van boord te krijgen. To.n laadde men met takels een gewonen waggon, waarvoor pl.m. 2 uren noodig was. Mannen van de daad. Het Zateidag verschenen nummer van „De Nederlandsche Spectator" bevat een plaat, die zich aansluit bij den oproep, Zaterdag in de Nederlandsche pers gedaan. Men ziet de drie generaals op een balkon, een juichende en joelende menigte groetend en toeroepend „Stamgenooten, han den in de hoogte hebben we genoog gezien, steekt gij uw handen in den geldzak." Het opschrift van de teekening luidtMannen van den daad Onder den naam „Typografen-gasthuis" zullen te Groningen op oen terrein, groot 40i 0 vierkante meter, liggende aan de oostzijde van het verbindingskanaal Damster Oosior- diep, 41 behuizingen ten behoeve van typo grafen gebouwd worden. De leden van 63 jaar en hooger kunnen daar dan kosteloos of tegen geringe vergoe ding wonen. Men schrijft aan het „Handelsblad". „Zooals men weet, had de minister Van Houten al spoedig na zijn optreden bepaald, dat onvermogende jongelingen kosteloos op de Rijks hoogere burgerscholen konden worden toegelaten, mits zij een bijzonder goed examen hadden afgelegd Minister Borgesius ging verder, hij bepaalde dat ieder onvermogend jongeling, zoo hij slechts aan de eischen van het toelatingsexamen had voldaan, kosteloos onderwijs aan genoemde inrichtingen kon ontvangen. Zóó bleef het ook in 1901, kort nadat dr. Kuyper minister van Binnenland- Zaken was geworden. Thans is het echter anders geworden Dr. Kuyper heelt een ware razia onder de onvermogende jongelieden, ofschoon ze een voldoend toelatingsexamen hadden afgelegd, gehouden. Slechts een zeer klein aantal is door hem uitverkoren om de R. H. B. school kosteloos te bezoeken. Op sommige plaatsen slechts een vierde. Men begrijpt, welk een groote teleurstelling thans heerscht onder vele „kleine luyden", voor wie dr. Kuyper vóór hij Minister was, bij voorkeur zeide, te willen opkomen." Koninklijk bezoek bij de manoeuvres 1 Naar wij vernemen bestaat bij H. M. de Koningin en ook bij Z K. H. den Prins der Nederlanden het voornemen, tegenwoordig te zijn bij een of meer van de tusschen 4 en 18 September a. s. te houden veldma- noeuvres. (H.bl.) Het kant maken. Een dame die tot haar groote verwondering een bericht van mej H. Mans uit Wageningen las, waarin gewaarschuwd wordt tegen een op te richten kantschool, schrijft aan het „U. D." „Mijn ondervinding heeft mij bewezen, dat deze waarschuwing zeer overdreven is. Eeni- gen tijd namen mijn zuster en ik les bjj een Boheemsche, die van haar zesde jaar af kant maakte, zooals men dat in Bohemen gewend is. In het begin ging het langzaam en tuur den wij wel wat op ons werk, maar lang zamerhand, wende dit en ging het vlugger en handiger. Hinder van onze oogen hebben wij nooit gehad. Misschien had bovenge noemde dame zwakke oogen en lireeg zij er daardoor last van. Mijns inziens is er niets gevaarlijks in het kant maken voor iemand met normale oogen." Wedbureaux in Holland. Sedert de inrichtingen, waar men kan wedden op den uitslag der rennen, en waardoor men dus kan wedden zonder naar de courses te gaan, in andere landen zijn verboden, rijzen aldus „Onze Paarden" de wedbureaux in Holland als paddestoelen uit den grond. 't Zyn alle buitenlandsche firma's en er wordt gewed op buitenlandsche rennen. In de sportbladen in Holland ziet of leest men trouwens nooit iets van die bureaux. In Roosendaal, Vlissingen en Middelburg zijn er verscheidene, doch in den laatsten tijd zijn er nog weer nieuwe gekomen te Schie dam, Delft, Vaals (Limb.), Scheveningen enz. Sommige groote buitenlandsche bladen ge ven af en toe een „bijvoegsel" waarin gemeld worden de noteeringen van eenige firma's, d. w z de prijzen tegen welke de verschil lende paarden te krijgen zijn in de verschil lende rennen. Er moeten op die wed bureaux reusachtige sommen in Holland worden verwed, zonder dat het de aandacht van het publiek trekt Ze waren met elkander op reis gegaan om van Assen uit een bezoek te brengen aan de gist- en spiritusfabriek van den heer van Marken te Delft. Wie en wat ze waren en met hun hoevelen, doet tot het verhaal weinig ter zake. Ze bezochten do fabriek, bekeken Delft en meenden nu ook een uit stapje te moeten maken naar den Haag. Na daar veel bewonderd te hebben, gingen ze, zooals van zelf spreekt, naar Scheveningen en bij de aanblik der zee klonk het al spoedig hé ja! nu een bad. Zoo gezegd, zoo gedaan. Met mekaar in een groote badkoets en dat de zee in, heerlijk! Een echter van het gezelschap, misschien wat haastig uitgevallen, was in een klein badkoetsje gegaan zonder dat de anderen het bemerkten. Eerst op op den terugtocht naar 't strand werd zijn afwezigheid bespeurd. Groote ontsteltenis Geteld en nog eens geteld, ja er miste een. De badknecht geroepen en uit een groote herrie aan 't strand, totdat men eens klaps uit een badkoetsjo in de buurt het hoofd van den vermiste zag komen en den uitroep hoorde: „Hoe is 't, rijden we nog niet weg?" Do anderen, zoo onverwacht van hunne ongerustheid bevrijd, konden niet weer tot bedaren komen van ,t lachen. De vermiste had al dien tijd in Adamskostuum zitten wachton, totdat er weggereden zoude worden. De „dioogbadormoest dien dag heel wat aardigheden ten zijnen koste aauhooren. Naar aanleiding van het bericht om trent het afscheuren van een aanplakbiljet door den secretaris van Veenendaal deelt een correspondent van de „N. C." mede, uit vertrouwbare bron vernomen te hebben, dat B. en W. geen vergunning hebben verleend tot het aanplakken van biljetten op de ge meente-aanplakborden en ook niet hadden verleend wanneer deze govraagd was. Het geheele biljet is niet van het bord verwijderd, slechts een zeer klein gedeelte, hetwelk over een bekendmaking van liet gemeentebestuur was geplakt, die nog niet was afgeloopen. Daar de Prins der Nederlanden in den laatsten tijd herhaaldelijk lijdende is aan reumatische aandoeningen, denkt hij na den verjaardag van de Koningin eene kuur te Bentheim, Aken of Wiesbaden, zoo meldt men. Voor Transvaal De „N. Rott Ct." opende Zaterdag jl. in haar blad een inschrijving voor giften ten behoeve van de slachtoffers in Transvaal. Reeds de eerste lijst bevatte acht giften elk van duizend gulden een van vijfhonderd en een van drie honderd gulden. Een mooi begin De heer Bernhard aan den Overtoom te Amsterdam bij wien is ingebroken, looft f 500 uit aan diegeon, die de inbrekers aan de politie kan aanwijzen en f5000 gulden aan dengoen, die hem het gestolene onbezwaard in handen bezorgt. Een mork waardige operatie. Door een eigenaar van kippen werd opgemerkt, dat een zijner kippen niet meer in staat was te eten. Hij bracht hot dier naar den naturalls! P. C. Duizend die zich onlangs uit Groningen, waar hij amanuensis aan de Universiteit was te Rotterdam vestigde. Deze opereerde de kip door haar den krop, den slokdarm en de maag te openen. Na deze ontlast te hebben van hooi, houtwol en andere ingrediënten, die daarin waren opgehoopt, heeft hjj alles weder netjes dichtgenaaid en loopt de kip thans weer vroolijk onder haar familie rond. De geheele operatie liep af zonder dat een droppel bloed vergoten werd. Yoor de bijwoning der plechtigheden ter gelegenheid van de komst der Boeren generaals te Amsterdam openbaart zich veol animo. Reeds is over alle beschikbare plaatsen in de Meuwe Keik, ten getale van 35ÜU, beschikt, terwijl honderden zich nog tever geefs aanmelden. Voor de receptie in het Paleis voor Volks vlijt hebben zich reeds ongeveer 2t00 per sonen en corporaties aangemeld De algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk noodigt de predikanten uit, bij de voor bede voor Z. K. H. den Prins, in de openbare godsdienstoefeningen, niet te gewagen van den „Prins-Gemaal', maar van den „Prins der Nederlanden", zooals de juiste titel van Z. K. H. is, of bij verkorting van „den Prins". Te Nieuweschans aanvaardde Woensdag de 89-jarige timmerman Pluisinga uit Wljmoer de reis naar Noord-Amorika. Men schrjjft uit En schede e aan de „N R. C."Naar aanleiding van het verzoek der arbeiders-raadsleden, om de lieden die bij de staking en uitsluiting bij de firma Van Heek Co. betrokken geweest zijn, van betaling van schoolgeld yrü te stellen, hebben B. en Ws. dezer gemeente besloten, hen die 't volle schoolgeld betalen, voor de helft, en hen die half schoolgeld betalen, geheel daarvan te ontheffen. Wie reeds betaald heeft en aanspraak wenscht te maken op die ontheffing, zal op verzoek terugbetaling ver krijgen. De laatste uitkeering aan de vroegere sta kers en uitgeslotenen heelt heden plaats ge- haU, 1 3 00 werd uitgekeerd. Ieder gehuwd arbeider ontving f 4 50 en f 0.50 voor elk kind. Ter waarschuwing zij vermeld, dat aan het station te Leiden door een conducteur der Hollandsche spoor proces-verbaal werd opgemaakt togen een passagier, die, hoewel door dien conducteur te Delft en te 's Graven- hage herinnerd aan het verbod, om in de coupé, waarin hij zich bevond, te rooken, zich hieraan niet stoorde. Jacht op een rijwioldief! Een wielrijder ging Vrijdagmorgen tegen tieu uur op de Leidschestraat te Amsterdam even een wiukel birinon. Zijn fiets liet hij op straat staan, slechts enkele minuten. Toen bij weer buiten kwam, zag hij juist, dat een „mijnheel" met een dun rieten stokje in de hand en keurig in 't zwart gekleed, er mede van doorging Dadelijk zetten eenige an lere wielrijders den dief achterna. Deze bemerkende, dat de diefstal ontdekt was, begon als een razende te trappen. In woeste vaart ging 't over het Koningsplein, Singel, Spui, N. Z. Voor burgwal en Paleisstraat naar den Singel. Een groote menigte menschen aan 't hollen. 't Was een spannende strijd tusschen den dief en zijn vervolgors. Hij was steeds voor. Op den Singel bij de Gasthuismolensteeg werd hij echter ingehaald. Een van zijn achtervolgers ging eensklaps dwars voor hom, zoodat hij viel. Dadelijk werd hij door een toegesnelden politieagent gegrepen. Aan ontkomen viel niet meer te denken. Onder grooten toeloop van nieuwsgierigen werd de rijwieldief naar het politiebureau St -Pietershal gebracht en van daar naar het bureau aan den Singel, om door den commis saris gehoord te worden. Hij blijft vooiloopig in verzekerde bewa ring. Ongeveer één vierde deel van het aan tal branden te Amsterdam ontstaat door pe troleum. Arme jongen De Oude Markt te Sittard werd Donder dagavond oen geruimen tijd in rep en roer gebracht. De 17-jarige C., lijdende aan vallende ziekte, was plotseling krankzinnig geworden. Gewapend met een mes en een revolver stormde hij de straat op en deed eenige wandelaars, wegens zijn bedreigingen, als kaf voor den wind naar alle richtingen uit elkaar stuiven. De politie werd onmiddelijk gewaarschuwd, en toen deze ter plaatse verscheen, was de j ongeling in zijn woning teruggekeerd, nadat zijn moeder, ook uit vrees, bij een buur vrouw gevlucht was. Het duurde geruimen tijd, eer de politie kon binnendringen. Onderwijl hadden een 3 tal personen ge tracht, door middel eoner ladder, een open staand venster der bovenverdieping te be reiken, doch telkens als zij aan het raam kwamen, terugkeerden, omdat zij niet de juiste plaats wisten, waar de krankzinnige zich in huis had opgesloten. Het was overi gens stil in huis. Naderhand vond de politie, vergezeld van een dokter, den jongeling slapende te bed, met een verwilderd en met schuim bedekt gezicht. Het spreekt vanzelf, dat hij nu in strenge observatie zal genomen worden. Te Slochteren is overleden de weduwe A. Begeman in den leeftijd van 100 jaren en 9 maanden. In de katoen fabrieken te Gronau in Westfalen, even over de Nederlandsche grens werken tal van lieden, die uit Friesland naar de provincie Overijsel kwamen ten einde werk te vinden. Deze menschen zijn op Neder- landschen bodem blijven wonen en zoo is aan de grens als 't ware een dorp verrezen, dat zeer eigenaardig den naam „Nieuw-Friesland" draagt. Uit den Frieschen Zuidoosthoek wordt geschreven De handel in oud Friesche stoeltjesklokken, waarvan het model op de tentoonstelling van Friesche kunst en nijverheid in onze provinciale hoofdstad is te bezichtigen, heeft hier eene belangrijke uitbreiding verkregen. Geen arbeiderwoning, waarvan het bekend is, dat een dergelijk antiek stuk zich bevindt, wordt ongemoeid gelaten om er opkoopen te doen, ze tegen goeden prijzen te verov daarna te laten herstellen en opkna om ze daarna met belangrijke winst zetten aan liefhebbers hier en elders zelfs in de groote steden van ons lant burgergezinnen dienen ze opnieuw voor k wandversiering, bij de meer gegoeden w ze in gangen of vestibules geplaatst. Te oordeelen naar een partieul brief uit Johannesburg, is het daar voo oogenblik allesbehalve rozengeur en j schijn. Het heet in bedoelden brief: „Johannesburg telt op het oogenblik 15 inwoners. De toevloed van aangekom is zóó plotseling en aanzienlijk, dat het onmogelijk is, onder dak te komen. De huiseigenaars hebben de huren buitengewoon opgeslagen, dat de huur! het vijfde gedeelte van de waarde van het bedraagt. Een huis van 5 a 6 vertrekker in Maart 1.1 nog verhuurd werd voor 5 sterling per maand, doet nu 20 soms 25] De wonde plek van onze stad zijn oj oogenblik de nachtelijke aanrandingen.' talrijke boosdoeners bedienen zich, om slag te slaan, niet van een revolver, da te veel leven maken, doch van een met gevulde gummi buis, die zij „sandbag' no< en waarmee zij een gedruischloozen ei hevigen klap geven in den nek van hun sl offers, dat dezen dood of minstens bewust ter aarde storten. I an berooven zij hei hun geld, als zij het bij zich hebben. On) werd te Bloemlonti-in 's nachts iemand moord, om hem 4 shilling (f2,40) te ontst Dronkenschap, die 3 jaar geleden zeldi voorkwam, vertoont zich thans openlijk hare hatelijke walglijkheid, zelfs op Zoi Mevrouw de weduwe baronesse I mont d'Aguisy, een schatrijke Parisieni de liooge wereld, hertrouwde een jaar gel met den heer Jardin, een gewezen geme ambtenaar van Lyon. Om haar titel uiet te verliezen, be zij haar huwelijk in Engeland te sluiten deze plechtigheid vestigde het echtpaar in Parijs. Een maand geleden stierf de Jardin, bij testament zijn geheele verm 20 ',0ü0 francs nalatende aan de baron Om de erfgenamen van haar echtge niet te benadeelen besloot zij dit testai te verscheuren, aldus afstand doende va 200,Oüo francs. Leze erfgenamen tooi zich echter zeer ondankbaar. Zij bew dat het huwelijk plaats had in gemeens van goederen en nu eischen ze in ree de helft van het vermogen der weduwi De brandkast der baronnes is vera en Frankrijk spitst zich nu op een ni sensatie-proces. De Oostenrijksche zwemster Isaci die reeds twee pogingen gedaan heefi het Kanaal over te zwemmen van Q naar Dover, is nu in laatstgenoemde pl aangokomen ten einde een derde pogin wagen, ditmaal van de Engelsche kust Mevrouw Isacesen is tot de conclusk komen tengevolge van haar vroegere geslaagde pogingen en van Mr. Holb mislukten tocht, dat het Kanaal alleen c gezwommen kan worden door den weg Kapitein Webb, van Dover naar Calai kiezen. Aanstaande week zal zij bij eb een nis poging doen. Zij is uitstekend in conditie en zegt, zij, om zich voor den tocht te trainen, la: tijd achtereen zwom in den Ponau. Een brand op bijna 10,000 voethc brak Woensdag uit op den top van dei Langnaro bij PontresiDa in Grauwbunderl Daar geraakte, waarschijnlijk door het im van den bliksem, het 8266 meter hoog! gene restaurant in brand. Ook in 1 werd een bij de toeristen welbekende, vrije plaats een prooi der vlammen. een telegram uit Florence meldt, bra het niet ver van de Toscaansche hoofdsti Saltino gelegen groote hotel Ballombros Het mobilair, de koffers der reizigers zo' als de door hen gedeponeerde voorwei van waarde zijn totaal vernield. Gein zijn er geen persoonlijke ongelukken gebf Een vakblad voor bedelaars. Zulk een blad verschijnt in beperkte op te Parijs en wordt alleen aan de vakgeno afgegeven. Het houdt zich ook niet politiek of kunst bezig, maar geeft „mi berichten" en mededeelingen uit den k der „beroepsgenooten". De prijs van elk nummer is 20 centii dus betrekkelijk hoog Zijn hoofdverdien trekt de uitgever van zijn advertenties, ook voor niet-beroepsgenooten zeer interes zijn.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2