N°. 1571. Zondag 31 Augustus. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een sleutel, gevon- in de Parkstraat, een armband gevonden in de Molenstraat en een zakje bruine boonengevon den op den Waalderweg. Viering jaardag van n. 31. de Koningin. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt, naar aanleiding van een bij hem ontvangen schrijven van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, dd. 12 Juli jl. No. 69/7103, ter algemeene kennis, dat in verband met het door Hare Majesteit de Koningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering Barer verjaardag, die ditmaal op een Zondag invalt, niet op dezen dag maar op den daarop- volgenden Maandag te doen plaats hebben, ook het vlaggen van de publieke gebouwen niet op Zondag, maar op Maandag, zal plaats hebben. In verband met het bovenstaande, worden ook de ingezetenen verzocht, om, ten aanzien Tan cventueele feestvieringen enz., benevens het uitsteken van vlaggen, zich te gedragen overeenkomstig het verlangen van nare Majesteit de Koningin. Texol, 19 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJ8ER Pz., Lo.-B. IIE R IIA LIN G S-0 N DERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat van af 1 October tot en niet de maand Maart a.s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des nam. 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen to den BurgOosterend en de CochsdorpAerv/iil die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld, wanneer zich aldaar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Oudeis ol verzorgers die hunne kinderen het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden der 0. L. Scholen, tussclien 1 en 15 September a.s. onder duidelijke opgave hunner namen en woon plaatsen, alsmede do juiste namen hunner kin deren of pupillen, en onder overlegging van het vaccine bewijs. De leerlingen mogen den loeitijd van 16 jaron niet hebben overschredon bij de aanvang van den oureus, alzoo op don ln Ootober. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 por leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig het herhalings- onderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling liet schoolgeld f 0,20 per maand. Voor min vermogenden is de helft van do hiervoren ge noemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaÜDg van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepa lingen, als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, 19 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. Keijser Pz., Lo.-B. G. A. IIajenius, Secretaris. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenms ^an de ingezetenen, dat eone vergadering van den Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 2 September 1902, 's morgens 9 uren in de daarvoor bostemde zaal ton Raadhuize dezer Oemeente. Texel, 28 Augustus 1902. De Burgemeester van Texel, C. KEIJSER Pz. L.-B. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. H. Verkiezing van een Wethouder vacature aftreding van den Hoer F. Keijser. VUURWERK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen, met het oog op het a.s. Ko- ninginne-feest, in herinnering, dat het verboden is, om zonder vergunning, op of aan den open baren weg vuurwerk af te steken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KEIJSER Pz., L.-B. HAJENIÜS, Secr. TEXEL, 27 Augustus 1902. Naar wij vernemen is het aantal jongens en meisjes, die zich Donderdagavond voor de volksspelen hebben aangegeven vrij groot, zeker zou het echter grooter zijn geweest hoorden we beweren, waneer meerder bekend heid was gegeven welke prijzen werden uitgeloofd en die zooals zeker ieder volgaarne zal willen toestemmen wanneer hij ze in oogenschouw neemt, werkelijk keurig zijn. Zal er ongetwijfeld elders op Maaudag a.s. min of meer algemeen worden gevlagd, ter eere der verjaring van H. M.'onze geëer biedigde Koningin, aan den Burg zal naar wij vertrouwen dit vlagvertoon, meer op Dins dag plaats hebben. Nu toch op den eigenlijken jaardag dat vlagvertoon niet zal plaats hebben is een dag langer uitstel er van ongetwijfeld geen bezwaar en de feestelijke stemming op dien dag zal er zeker door worden verhoogd. Naar ods heden werd medegedeeld werd gisteren door de desbetreffende commissie be sloten van de volksspelen op Dinsdag a s. alhier telkens 2 afdeelingen te gelijk te laten werken en wel a. Sprietslaan en touwtrekken. b Boksen en ringsteken in sportkarren. c. Tonruiteren en dassen strikken. Uitgevoerd werden, van 27 tot en met 28 Aug.356 schapen, 2 lammeren, 4 koeion en 5 varkens. Oudeschild, 28 Aug. Gisteren had in de Bewaarschool alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de vereeniging „Dorps belang", tot het doen van rekening en ver antwoording over het afge'.oopen vereenigings- jaar Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat nog een voordeelig saldo in kas zou zijn, zelfs als de nog niet ingekomen rekening voor herstellingswerk aan de weeze- putten zou zijn voldaan. Aangezien na het delgen der leening „Dorps belang" als 't ware een nieuw stadium is ingetreden, werd een nieuw reglement aan geboden, besproken, gewijzigd en aangevuld, en ten slotte vastgesteld. Eveneens werd een nieuw bestuur gekozen van vijf leden Bij meerderheid van stemmen werden gekozen de Heeren M. Kroon Jbz P. vaD der Wielen, T. C. Dogger, J. SchelHnger od W. MetsTz. De Heeren Joh. Dros. Pz. en J M. Hillenius die mede waren gekozen bedankten echter. Er werd besloten de vereeniging voortaan jaarlijks in den loop van Nov. te doen bijeen komen, tot het doen van rekening en ver antwoording Ofschoon deze vergadering niet talrijk bezocht was, werd met opgewektheid van gedachten gewisseld. Te ruim half tien sloot de waarnemende voorzitter de bijeen komst. 29 Aug. Voor de a s. Fancy Fair kwam nog in eene flinke bezending thee in pakjes, van den Heer D. M. Grunwald te Helder. Genoemde heer wist tevens' te bewerken, dat de Yereenigde Zeepfabrikanten te Rotterdam een flinke zending van hun fabrikaat beschik baar stelden. De Heer K. W. Bakker, te Oosterend, zend een mooie collectie foto's, die onder de optica te zien zullen zjjn. Voorts zond de Heer C. A Duinker, te Alkmaar verschillende artikelen. Oosterend, 29 Aug. In de vorige week werd door een visscher van hier in de Noord zee gevangen een Wever vogel (Placeus). Hoogstwaarschijnlijk hebben we hier te doen met een ontsnapten vogel, want dat een Atrikaansche vogel, die niet trekt, bij ons uit eigen beweging zou komen, is kwalijk denkbaar. De alhier pas opgerichte Handelsver - eeniging tot verzending van yisch, inzonder heid garnalen, heeft, naar men ons mededeelt den naam gekregen van „Wilhelminabank". 30 Aug. Behalve de voorgenomen feeste lijkheden alhier, waarvan reeds meldiDg is gemaakt, kan nog medegedeeld worden, dat tevens een feest bereid wordt aan de kinderen van de beide scholen, alhier, ed dat door de Zangvereening „De Lofstem" des avonds te 7 uur eene uitvoering zal worden gegeven, waarbij vrije toegang wordt verleend. Naar het „Hbld." verneemt, zal in de volgende maand de commissie uit het College voor de Zeevisscherij haar rapport vaststellen inzake de gevolge (voor de yisscherij) van drooglegging der Zuiderzee. Twee strijders voor de Afrikaanderzaak, de heer G. Dalmeijer, Hoorn, ingezetene en de Zweed Welsink, zijn Maandag te Hoorn op een feestuitvoering van de Vereeniging tot bevor dering van 't Vreemdelingenverkeer, gehuldigd al kampioenen voor de zaak van recht Beiden behoorden tot de zeven mannen die overgebleven waren van het korps van den vechtgeneraal De Villebois Mareuil, die met 62 soldaten tegen 30C0 Engelschen sneu velden. Na 2'.'a-jarige ballingschap op St.- Helena keerde de heer D met zijn lotgenoot naar zijn geboortegrond terug. Zoolang ze ruien leggen kippen wel geen eieren, maar toch moeten ze krachtig gevoed worden, vooral met vleeschmeel, ge klopte beenderen, enz. Dan alleen komen ze goed door de rui en leggen in het najaar weer. (R. n.) Een der rijkste inwoners van Maastricht, is door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot een jaar opzendiDg naar een rijkswerkin richting wegens herhaalde openbare dronken schap. (Maasb.) Wanneer men alles bij elkaar telt, dan hebben de verschillende vereenigingen en comités, die hier te lande ten bate van de noodljjdenden door den Zuidafrikaanschen oorlog gearbeid hebben, ruim twee miliioen aan geld en goederen ontvangen. De Nederl. Zui lafrikaansche Vereeniging alleen ontving f 1.477.600. Twee milüoen is een zeer aanzienlijk be drag, maar in verhouding tot de nocden dei- duizenden, die door den wreedeu oorlog ge troffen zijn, nog maar een peulschilletje. Als „nieuwste uitvinding' vindt men in een der bladen geannonceerd „Ten einde aan de vele inbraken een ein de te maken, is een toestel uitgevonden, waardoor de inbreker zelf de politie en de gebeele omgeving van zijn tegenwoordigheid kennis geeft." Het 9 jarig zoontje van K. Vogelaar te Stougiesduk (onder Mijnsheerenland) is het slachtofler geworden van eigen onvoorzichtig heid. De keel van het knaapje begon op te zetten, terwijl het hem moeilijk viel te slikken De te hulp geroepen geneesheer kon niets bijzonders ontdekken, doch een paar uur na dien was het ventje onder hevige pijnen bezweken. Van een jonger zusje vernam men nu, dat broer een pen had ingeslikt 1 Een dame, die op het Sophiaplein te Amsterdam in de tram wilde stappen, werd door een op het balcon staande dame 1, die constateerde dat de tram vol was, zoo onzacht van de trede geduwd, dat zjjn achterover sloeg en een arm- en hoofdwond bekwam. LSCHE COURAHT

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1