N°. 1572 Donderdag 4 September. A". 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuks op Texel TEXEL, 3 September 1902. Een fancy-fair alhier is zeker iets onge woons. Voor zoover ons bekend, werd er namelijk nog nimmer een aan den Burg gehouden. Moge het echter bij andere zaken zijn: „onbekend, onbemind", en moge het daardoor dan ook gewoonlijk in dat geval gaan, enkele nieuwsgierigen gaan eerst op verkenning uit, om daarna naar het oordeel door deze uitgesproken door velen te worden gevolgd of vrijwel de eenigen te blijven. Bij de tancy-fair was zulks niet het geval. On danks het min gunstige weder toch, was de grootè zaal van hótol „Texel" reeds voor het voor de opening vastgestelde uur goed bezet en bewogen zich tal van belangstellenden en nieuwsgierigen langs de sierlijke tentjes en keurige uitstallingen. De commissie heeft alle eer van haar werk; alles zag er in één woord prachtig uit en kon niet anders dan een zeer g instigen indruk maken op de talrijke bezoekers, die ongetwijfeld niet alleen zelf zoo mogelijk nog meermalen daarna een bezoek er aan zullen hebben gebracht, doch tevens anderen hebben opgewekt, vooral niet te verzuimen ei een kijkje te nemen en gedachtig aan het doel, hun portemonnaie niet te vergeten. De feestelijkheid word geopend met een kort woord, gesproken door den heer Muller, die ter elfder ure daarvoor was gevraagd en gaarne aan dit verzoek voldeed. Spr. wijst op het schoone doel met de fancy-fair beoogd, om n.l. 2 zoo hoogst nuttige instellingen op ons eiland eenige financieele steun te ver- leenen. Spr. noemt de bewaarschool een schakel in de keten, die van uit het huisgezin naar de samenleving voert. In de bewaarschool vinden we, zegt spr. de verbroedering der standen zoo hoog noodig in de groote maatschappij Jammer noemt spr. het, dat de hooge waarde van de bewaarscholen nog niet voldoende wordt beseft door Rijk en Gemeente, of misschien wordt die wel begrepen, doch zijn de flnantieele be zwaren te groot, om ook de bewaarschool van Rijks- of Gemeentewegen te doen uitgaan evenals de gewone lagere scholen enz. Nu die scholen door particulieren worden opgericht en gedreven, is de strijd om het bestaan dik werf zeer zwaar er voor. Van daar ook nu weer deze fancy-fair. Spr. brengt een woord van hulde aau de besturen der beide bewaarscholen, aan de da mescommissie, de dames Wagemakor, Groene- wold en Vlessing, aan Directeur en leden van het fanfarecorps en aan den heer Flens voor het afstaan der zaal Omtrent de verschillende artikelen, die ten geschenke waren ontvangen, zegt spr. blij te zijn, dat die in hoofdzaak van elders waren ontvangen want zegt spr. m.i. moeten de goederen van elders en de koopers van hier komen, dan is alles goed verdeeld. Ten slotte wijst spr. op de omstandigheid dat juist dezen dag H. M. de Koningin haar jaardag viert en stelt voor ter eero daarvan driemaal te roepen Lang zal zij leven Aan dit verzoek werd volgaarne voldaan. Het fanfarecorps viel onmiddelijk daarop in en de fancij-fair was geopend. Diverse schoone muzieknummers werden daarna ach tereenvolgens door het corps ten beste gege ven. Jammer genoeg was echter het weder van dien aard, dat men moeilijk in den tuin kon vertoeven, terwijl het corps buiten onder de veranda, in de zaal niet zoo goed was te hooren als wel gewenscht was. Het concert door de Vereeniging Trinitas Maandagavond gegeven in de zaal, kwam meer tot zijn recht en bracht daardoor niet weinig by tot verhooging van de feestelijkheid. Kon men tevreden zyn, ook over de goede opkomst, ook aan kooplust ontbrak het blijk baar den bezoekers niet, terwijl tombola, vischvermaak en werptent zeker niet tot de minst bezochte vermakelijkheden behoorden en aardig wat opbrachten. Vele bezoekers konden blijkbaar ook den lust niet weerstaan eens hun juist gewicht te vernemen, terwijl de beide gelegenheden om schoone fotografiën te aanschouwen tal van kijklustigen tot zich trokken. In de theesalon was het druk, ter wijl voor het maken van bouquetjes dikwerf handen te kort kwamen. Omtrent het juiste bedrag, dat werd ontvan gen en de netto opbrengst kon door ons nog niets met zekerheid woiden vermeld, wel is het zeker dat de commissie ruimschoots over den uitslag tevreden is en er een aardig bedrag voor elk der beide instellingen zal overblijven. Door H. M. de Koningin werd bij ge legenheid van Hoogstderzelver verjaardag, weder volgens gewoonte aan tal van per sonen ridderorden enz. uitgedeeld. Ook een onzer mede-ingezetenen viel de eer te beurt ditmaal daartoe te behooren. De heer S. Koijser Pz. alhier, secretaris van de 30 Gem. polders en van den polder Waal en Burg, ontving n.l. de Orde van Oranje Nassau. De verjaardag van H. M. de Koningin werd alhier Zondag alleen kerkelijk gevierd, omdat zooals bekend is, feestelijkheden op dien dag niet mochten plaats hebben. In 't bijzonder in de Herv. Kerk had die viering met eenige luister plaats; expresselijk toch voor die gelegenheid was een flink gemengd koor samengesteld, dat ter opluistering een drietal toepasselijke liederen ten gehoore bracht, die in het goedgevulde kerkgebouw waarlijk goed klonken. Door den predikant Ds. Schröder, werd naar aanleiding van 1 Kron. 29 vers 13: „Nu dan, onze God, wij danken U en looven den Naam Uwer heerlijkheid", een schoone toepasselijke rede gehouden. Dinsdagavond werden door het zangkoor dezelfde liederen nog eens ten gehoore ge bracht, doch thans in de open lucht op de Groeneplaats. Ook toen werd uitstekend gezongen. Voor eene uitvoering in de open lucht was het koor echter wel wat zwak, De aanvoer ter markt bestond Maandag alhier uit2 paarden, 2 veulens, 1 koe, 328 schapen, 23? lammeren en 3 korven kippen Naar ons welwillend werd medegedeeld was de handel fii.ik en kon gemiddeld wor den besomd voor veulens f88 a 95, koeien f160, schapen f 16 a f 18, lammeren f 12 a 14Va en kippen 80 a 85 cent per stuk Werd op audere dorpen Maandag feest gevierd, aan den Burg had dit gister plaats, zooals bekend omdat het fanfarecorps Maan dag aan Oosterend moost zijn, en zonder dat corps zou de feestviering zeker minder goed slagen. 's Morgens omstreeks 9 uur werd den bur gers reeds er aan herinnerd, dat het feest een aanvang nam. Het fanfarecorps liet zich na melijk van den torentrans hooren en dank zij het schoone stille weder, dat ons deel was, kon de muziek zeer goed worden gehoord. Om 10 uur werd aangetreden op de Groe- plaats, en werd de rondgang met muziek aangevangen. Vooraf echter werd door den voorzitter dei- feestcommissie het feest geopend met een keurige rede, waarin spr. o.m. H. M de Ko ningin schetste als Vorstin en als mensch en die door de vele toehoorders.met aandacht werd aangehoord. De feestcommissie, voor afgegaan door het fanfarecorps en gevolgd door een groote menigte, die allengs nog aangroeide deed hierop een rondgang door den Burg. Het concert op de Groeneplaats gehouden van 12 tot 1 uur had tal van toehoorders, die zich, hetzij rondom de muziektent ge schaard, of meer verspreid over het Markt plein bevonden. 's Middags om 2 uur begonnen de eigen lijke volksspelen. Zooals wel te verwachten was, ontbrak het bij deze niet aan groote belangstelling- Van heinde en verre was men blijkbaar toegestroomd om die bij te wonen en menigmaal gaf men door luid gejuich of hartelijk gelach het bewijs, dat ook dit num mer van het programma wel in den smaak viel. Het aantal deelnemers voor de verschil lende spelen was vrij groot en meermalen was de kamp om den prijs vrij heet, waar door natuurlijk de belangstelling van het pu bliek te hooger werd gespannen. Gedurende de volksspelen ontbrak het na tuurlijk niet aan de zoo onmisbare muziek. Een enkel nummer der volksspelen het tonrui- teren, nam misschien wel omdat eenige deel nemers er aan wel wat joDg waren en daar door minder krachtig, een weinig te veel tijd in beslag, waardoor de belangstelling van het publiek hiervoor min of meer verflauwde. Na afloop der volksspelen werd een korte pauze gehouden. Velen maakten hiervan gebruik om zich even van het feestterrein te verwijderen om een versnapering als an derszins te gebiuiken, terwijl ook de fancy- fair, die met het oog op de feestelijkheden in den tuin van hotel Texel werd gehouden, veel bezoekers tot zich trok. Lang duurde de pauze echter niet, want weldra was het fanfarecorps weder aanwezig en werd een tochtje gemaakt door den Burg. Na afloop daarvan werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen aan -de verschillende prijswinners der volksspelen. Dit geschiedde in het café „den Burg". Voor echter tot die uitreiking over te gaan werd door den voorz. medegedeeld dat dien morgens namens de feestcommissie een tele gram van gelukwensch aan H. M. de Koningin was verzonden, waarop dien middag een tele- giam namens H. M. als antwoord was ont vangen. Daarna werden door ZEd. met een toepasse lijk woord de prijzen uitgereikt. Achtereenvolgens werden uitgereikt Voor boegsprietslaan le prijs een harmonica aan G. Bakker 2e een bloemtafel Jb. Witte. Voor tonruiteren le prijs een zilveren horloge aan K. Gieles 2e een meerschuimen pijp aan Arn. van Leeuwen. Voor zittende boksers Ie prijs een rookstel aan W. Zijm 2e een sigarenkoker aan P. Witte. Voor touwtrekken le prijs een roomstel aan Jb. Witte 2e een portemonnaie aan M. Witvliet. Voor ringsteken met sportkar-ren le prijs voor jongens een timmerdoos aan B. Dekker voor meisjes een album op stand. Joh. Keijser 2e prijs voor jongens een mes aan P. Kikkert voor meisjes een portemonnaie aan Tr. Kind. Voor dassenstrikken le prijs (jongens) een tabak- en sigarendoos aan Arn. [Koorn (meisjes) een werkmandje aan B. Dekker. 2e prijs (jongens) een pijp aan Jb. Bakker (meisjes) een schrijfmap aan J. v. Heerwaarde. Na de uitreiking van eiken prijs werd door het fanfarecorps eene fanfare geblazen. Nadat ten slotte door den voorz. nog een woord van dank gebracht was aan deelne mers aan den kampstrijd en aan het publiek voor de opkomst op het feest in zoo groote getale en voor de uitstekende orde, werd ze verder een aangenamen avond toegewenscht. Onderwijl was men buiten bezig met bet TEXELSCHE COURMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1