gereedmaken der verlichting. Toen deze wel dra gereed was, leverde de Groeneplaats, waarop zich honderden wandelaars bewogen min of meer verlicht door tal van lampions en vetglazen, een allerschoonste aanblik op. Het hoofdpunt van de verlichting vormde de muziektent, waarvan het bovendeel in draaiende beweging kon worden gebracht en daardoor nog meer de aandacht en bewon dering wekte. Bij de muziektent werd door een zangkoor een drietal liederen ten gehoore gebracht, die voor de velo dichtbij zijnde toehoorders uit stekend klonken, doch voor de verder afstaan- den minder goed konden worden gehoord door het groote geraas, dat de groote menigte, die zich op het marktplein bevond willens of onwillens maakte. Gedurende den avond liet het fanfarecorps zich meermalen hooren en verhoogde onge twijfeld in ruime mate de feestvreugde. De wedstrijd van versierde fietsen trok gedurende den avond veler aandacht. Jammer was het echter, dat de verlichting er van op vele plaatsen nog al te wenschen overliet, zoodat ze niet allen evengoed konden worden bekeken. Voor dit nummer werden 5 prijzen uitge reikt n.l. le prijs een naaidoos aan Mej. A.Koelemeij 2e een klokje Jongenh. C. Keijser Hz. 3e een werkmandje M. Kuijper 4e een thermometer G. Zoetelief 5e een schuiertasch A. Koning. Voor de verdeeling van de 3e, 4 e en 5e moest worden geloot. Omstreeks 10 uur was het concert op de Groeneplaats geëindigd en ook de verlichting werd toen successievelijk opgeruimd. Was het weder den geheelen dag en avond waarlijk schoon geweest, enkele regendrop pels, die nu begonnen te vallen, deden het noodig oordeelen daarmee eenigen spoed te maken. Nog langen tijd werd het feest echter in de verschillende danslokalen voortgezet. Voor zoover ons bekend, werd geen oogen- blik de orde verstoord en zal zeker ieder met genoegen het feest van Dinsdag kunnen herdenken. Oüdeschild, 31 Aug. Gisteren werd in de „Zeven Provinciën" door de rederijkerskamer „Dr. J. P. Heye", alhier, onder leiding van den Heer M. Kroon Jbz. eene uitvoering ge geven, en bij die gelegenheid opgevoerd, het blijspel: „Een kijkje in de keuken, of zoo spelen de meiden en knechten de baas." Ofschoon de zaal niet zoo dicht bezet was als men dit gewoonlijk bij tooneeluitvoeringen gewoon is, deden de werkende leden toch flink hun best om de rollen goed af te spelen Over het geheel mocht dan ook de ver- tooaing wel voldoen en genoten de tooneel- liefhebbers bijzonder. Bij de winteruitvoe- ringen van „Heye" zullen stellig wel weer velen opkomen, die nu niet present waren of verhinderd werden door verschillende om standigheden. Koog 1 Sept. Heel Nederland viert feest op den verjaardag van onze teerbeminde Koningin Wilhelmina. Dit feest is dubbel groot, omdat het is een dankfeest voor hare herstelling uit de ernstige ziekte, die het Nederlandsche volk vele, vele dagen in zulk eene droevige stemming had gebracht. Ook het eiland Texel blijft niet achterwege en zelfs de Koog, het eenzame dorpje aan het Noordzee-strand, gaf heden blijken van op gewekte vreugde. Uit iedere woning wap perde de driekleur en door de ruime giften der inwoners werd een flink schoolfeest ge organiseerd. Ruim, dubbel ruim, werden de schoolkinderen onthaald op Chocolade, brood jes, koek, enz en ieder kind ontving een raooi cadeau als aandenken voor dezen ge- wichtigen dag. Moge de toespraak van het hoofd der school en het daarop gevolgde feest de liefde tusschen Koningin en volk versterken, dan zal deze dag een der schoonste des levens zijn. De Cocksdobp, 2 Sept. Het feest voorde schoolkinderen, dat gisteren alhier bij gelegen heid van den verjaardag van onze geëer biedigde Koningin werd gehouden, slaagde uitstekend. De in feestdos gestoken kinderen kwamen te één ure in het schoolgebouw bijeen en maakten een optocht langs het dorp, waar het aan vlaggen natuurlijk niet ontbrak. Toen werden op het plein voor het logement „De Hoop" door de in zes groepen verdeelde kinderen zeven spelen uitgevoerd n.l. 1 „ge blinddoekt prijsjes aftrekken", 2 „tonnetjes kruien", 3 „houtjes rapen", 4 „balgooien door hoepeltje", 5 „ringwerpen", 6 „loopen met een bal op een blaadje" en 7 „ronzebons", Deze spelen werden door veel belangstellen den bflgewoond en liepen flink van stapel. Voor dis verkregen prezen kon elk kind ver snaperingen inruilen in eene op het terrein gemaakte kraam, waarin eenige jonge dames als koopvrouwen fungeerden. Daarna keerden ze naar de school terug waar elk kind verrast werd mot een cadeau door loting aangewezen. Ten slotte werd nog door grooteron langs den dijk „zakloopen" gehouden. Hieraan namen 14 personen deel, waarvan B. van Heerwaarde den lsten, W. de Graaf den 2den en Stevenson den Sden prijs bekwam. Oosterend, 2 Sept. Gisteren heeft men hier algemeen opgewekt feest gevierd en het weer werkle mede tot uitstekend welslagen. Overal hingen de vlaggen uit en de school gebouwen waren fraai versierd. Des morgens was het feest voor de kinderen der beide scholen die te zamen één optocht hielden Natuurlijk ontbrak het niet aan de noodige en zeer welkome versnaperingen. Des middags had de aangekondigde ring- rijderij plaats, waaraan 26 paren deelnamen. De eerste prijs, een penantkastje voor de dame en een kaartendoos voor den heer, werd gewonnen door Guurtjé Dalmeijer en Cornelis Dalmeijerde tweede prijs, een pronktafeltje en een inktstel, door Pietje Eelman, en Jacob Eelman, en de derde prijs, een schenkblad en een sigarenpijpje met étui door Trijntje List en P. J. Bremer. Des avonds werden deze prijzen met een toespraak van den Voorzitter der Commissie overhandigd. Oumiddelijk na afloop der ringrijderij ver toonde zich een optocht van Watergeuzen die de inneming van den Briel voorstelden en onder toezicht van een groot publiek een gefingeerde poort rammeiden. Het Texelsch Fanfarecorps heeft bijna don geheelen middag zijne opgewekte tonen laten hooren en daarmede den hartelijken dank verdiend van de geheole bevolking. Des avonds te 8 uur gaf de zangvereeniging „De Lofstem eene zanguitvoering in de bijzondere school waarbij velen tegenwoordig waren, om te luisteren naar den schoonen zang, die afge wisseld werd door toespraken en voordrachten. Iu de herbergen was het vol en warm tot laat in den nacht, doch de goede orde werd ook daar niet verstoord. Algemeen ziet men met genoegen terug op het feest van gisteren, dat getuigde van eensgezindheid en liefde voor de Koningin. Oüdeschild 2 Sept. Even als vorige jaren mag ook nu het feestje, Maandag de schooljeugd bereid ter gelegen heid van Koninginne-Verjaardag weer goed geslaagd heeten. Aan opgewektheid en een flink onthaal ook nu geen gebrek. Met vlaggen en oranje trok de jeugd meermalen het dorp door. Voor het onderwijzend personeel was 't natuurlijk ook nu weer een dag van inspan ning. 's Avonds maakte het jonge volkje nog eens een ommegang met lampions en vlag getjes. Den Hoorn, 4 Sept. Begunstigd door fraai weder, had heden op ons dorp de feestviering plaats ter eere der verjaardag onzer geëer biedigde Koningin. Bijna uit alle woningen wapperde de driekleur, wat direct al een feestelijke stemming gaf. Klein en groot heeft genoten; 's morgens half negen togen de schoolkinderen netjes uitgedoscht naar 't schoolgebouw, waar feest zou worden gevierd. Na dat ze een half uur bezig waren gehouden met zingen en in dien tijd al rijkelijk op chocolade en koek waren onthaald, werd de school verlaten en toog men zingende, onder geleide van de ondei wijzers en eenige dames, die daarvoor bereidwillig hunne diensten hadden aangeboden, naar een stuk land van den heer D. Lap Bz., waar men verschillende spelletjes zou uitvoeren. Nadat men daar een goed uur had vertoefd, ging het weer langs denzelfden weg terug naar de school. Daar konden ze weder eten, drinken en vroolijk zijn. Inmiddels had langs dorp eene optocht plaats met drie versierde wagens voor het schoolgebouw werd halt gehou den en werden de kinderen, terwijl eenige zangnummers werden ten beste gegeven, op de schoolstraat opgesteld en zoo in 't genot gesteld om de versierde wagens met zangers te bezichtigen, waarna ze weder in de school gingen waar eene tombola zonder nieten zou gehouden worden. O, wat waren ze blij elk een mooien prijs te ontvangen, ieder keerde welgemoed naar huis. Een woord van dank aan heeren Onderwijzers en aan de dames die zich zoo hebben ingespannen om zoo vele kindere eene genoegelijke morgen te bezorgen is hier zeker niet misplaatst. In dien tijd was men reeds begonnen met nummer twee van 't programma ringrijderij De deelneming was voor dit nummer nog al groot. Nadat verschillende keeren was ge reden verwierven de navolgende heeren de prjjzen: lsten prijs D. Lap Sz., 2den prijs A. Lap Dz., en 3de prijs Alb. Bruin Jz. No. 3 van programma was tonruiteren hiervan bekwam de 1ste prijs Gijsbert Kiljan 2den prijs K. Kok Pz., en 3den prijs Gerrit Kiljan. No. 4 tobbesteken, waaraan ook velen deelnamen, de prijzen hieraan verbonden werden behaald door 1 ste prijs Jb. Abbenis 2den prijs Alb. Knaap, 3den prijs A. Lap Sz. Voor meisjes was het daarna prijsknippen hieraan waren negen prijsjes verbonden, die werden behaald door de navolgende dames, lste prijs Alb. Witte, 2den C. A. Dogger, 3den N. Kiljan, 4den Cor. Veger, 5den TetjeKok, 6den Antje Witte, 7den Alb. Bakker, 8den Martje Witte, 9 Trijntje Jonker, daarna had de rozengalop plaats, de prijzen werden be haald door de navolgende dames lste prijs Neeltje Veger en Anna Veger, 2den M. Drijver en R. Bruin, 3den N. Krijnen en G. Kok, hiermede waren de vermakelijkheden afge- loopeu. In 't Loodsmanswelvaren had daarna met afwisseling van zang, de uitreiking der prijzen aan de gelukgige winnaars plaats. Tot slot der feestelijkheden, al werd het wat laat, had nog een optocht langs 't dorp met verlichting plaats, ook aan de feestcom missie komt een woord van dank toe voor de goede regeling en groote opoffering op dien dag. Van de gelegenheid om te dansen die daarna werd gehouden, werd door velen nog een ruim gebruik gemaakt. Armoede onder de Amsterdamsche boot- werkei s Het is bekend, schrijft het „Soc. Weekbl," dat de organisatie der Amsterdamsche boot werkers, die gedurende eenige jaren zoo ferm op pooten stond en menig voordeel voor de bootwerkers wist te behalen, in de laatste maand erg met verslapping en tegenspoed te kampen heeft en dat, evenals te Rotterdam veel van het gewonnene weer dreigt verloren te gaan. De oorzaak daarvan blijkt te zijn de malaise in de scheepvaart en de armoede die tengevolge daarvan heerscht in honderden gezinnen. Tot nu toe werd door de ertsfirma Drug- horn een groot deel uit Lulea (de noordelijkste Oostzeehaven) verscheept over Amsterdam. Dit vervoer vindt slechts 4 maanden per jaar plaats, daar gedurende den overigen tijd de haven door ijs is versperd. Dit voor jaar gingen er reeds geruchten, dat het ertsvervoer voortaan niet over Amsterdam, maar over Rotterdam zou plaats hebben. De Amsternamsche bootwerkers durfden aan dit bericht geen geloof hechten, maar helaas.het heeft zich bewaarheid. Tot nu toe is er nog geen ertsboot dier firma te Amsterdam gearriveerd. Dat dit voor de bootwerkers, in het bijzonder voor de ertswerkers, een bijzonder zware slag is, valt licht te begrijpen. Er was een bepaald vast aantal ertswerkers in den om trek der Czaar Peterstraat, die gedurende de vier maanden met hard werken zooveel voor zich en hun gezinnen konden verdienen, dat zij gedurende het andere deel des jaars daar ongeveer mede konden rondkomen Er werd bij dit vervoer ongeveer 70 k 80,000 gulden loon uitgekeerd. Dezen zomer moeten die bootwerkers dit loon missen en ellende en honger zijn de deur binnengekomen. „Het is ons bekend, zegt het genoemde blad, dat flinke kerels op wier gedrag niet het minst te zeggen valt, meermalen de deur uitloopen. om aan het geweeklaag en gejammer te ontkomen." En niet alleen de werklieden, maar ook de neringdoenden ondervindon daarvan groote schade. Ook in de kolenvaart heerscht slapte. Uit Katwijk aan Zee wordt gemeld De politie-agenten Israel en Wiedma hebben bier Vrijdagavond een prachtige vangst gedaan Reeds een paar weken lang werd het ten toonstellingsterrein zorgvuldig bewaakt met het oog op verdachte individuen, die om het gebouw herhaaldelijk zwierven. Na de jong ste inbraak te Noordwijk aan Zee werd dicht bij de plaats der inbraak een sigarenzakje van het stationskofflehuis te Katwijk gevonden. Dit gaf den politie-agenten aanleiding de kamer van dat hotel te door zoeken, waar een Duitscher, Muller genaamd sinds een week logeerde. In zijn koffers vond men 200 zilveren lepels en vorkeD, benevens inbrekers gereedschap. Muller werd onmiddelijk gearresteerd en heeft reeds be kend op Noordwijk en te Zandvoort op het Groote Badhuis te hebben ingebroken. Welk gevaarlijk individu men te pakken heeft, kan worden afgeleid uit het feit dat hij te Noordwijk, waar hij gouden hologes stal, in de slaapkamer van den bewoner doordrong en dien met een revolver dreigend in bedwang hield.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2