N°. 1574 Donderdag 11 SeptemberA0, 1902 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bueö op Texel LOSEOPPEN VAX VEE. De BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 lit. a der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende Het is verboden, tenzij na verkregen schrif telijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, rammen ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25. Texel, 10 September 1902. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. L.-B. TEXEL, 10 September 1902. Een recht aangename verrassing was het zeker voor vele bewoners van Den Burg, Zondag j.l. weder eens te worden vergast op de welluidende muziek van het fanfare corps. Het corps deed n.l een tochtje met muziek door het dorp en in tegeastelling van andere dergelijke gelegenheden, was het plan daartoe niet vooraf bekend gemaakt. Wonder was zulks zeker niet, het tochtje bleek namelijk niet hoofdzaak doch bijzaak, daar het eigenlijk doel der tocht iets anders bleek. Nu bij gelegenheid der verjaardag van H. M. de Koningin ook iemand alhier, de heer S. Keijser Pz., die zoo tal van jaren en met zoo buitengewone ijver en toewijding de be trekking van Secretaris der 30 Gem. Polders en van den Polder WaalenBurg vervulde, een orde werd geschonken, werd n.l. ter eere van dit heugelijk feit aan den heer Keijser eene serenade gebracht. Een zeer genoeglijk dagje was gister bereid aan de leerlingen der Algemeene be waarschool alhier. Per rijtuig werd namelijk het jonge volkje 's morgens naar het Boschje gebracht waar het naar hartelust kon spelen terwijl natuurlijk voor de noodige mondkost en versnaperingen was gezorgd, terwijl 's namiddags zij weder op dezelfde wijze naar den Burg werden teruggebracht, ongetwij feld allen hoogst voldaan en dankbaar voor het genotene. Naar men ons mededeelde was dit feestje hun bereid door Mevr. Wagemaker alhier. Verzonden van 4 tot en met 8 Sept, 273 schapen, 220 lammeren, 3 koeien, 6 kal veren, 3 paarden en 4 varkens. Wegens het overlijden van den Direc teur zijn de zaken van de Onderlinge Zee assurantie-Maatschappij voorloopig opgedragen aan den Commissaris, den Heer S Kuijper Gz. te Oudeschild. De afdeeling „Texel" van het Ned. On derwijzers-Genootschap zal a.s. Zaterdag eene vergadering houden in „De Lindeboom." De heer C. Schaap zal verslag doen van de handelingen der Alg. Vergadering, gehou den te Leiden, waarna de heer W. R. van Douwen zal inleiden het onderwerp„Een praatje overSchoolhygiène". Vervolgens wordt door de hoeren Groenewold en Ooijkaas eene muzikale bijdrage gegeven. Oudeschild, 9 Sept- Gister geraakten op de haven een paar paarden met een wagen op hol. Het voertuig werd tegen een lan taarnpaal geslingerd, die in vijf stukken brak. Overigens had er geen onheil door plaats. Oosterend, 9 Sept. Vele visschers zijn be zig hunne korren in orde te brengen, om den len October met het vangen van oesters te beginnen. Gaarne zou men eerder hiermede aanvangen, doch zulks is verboden. De verdiensten op de Noordzee zijn gedu rende de laatste weken verre beneden het middelmatige. De Cocksdorp, 9 Sept. Het omslaan van het weder komt den landbouwers in Eierland goed van pas. Het graan en de erwten n.l., die op veel plaatsen tengevolge van de aan houdende regens reeds begonnen te ontkiemen, drogen nu flink op en worden reeds naar de schuren gereden. De opbrengst valt niet tegenhet stroo evenwel is kort. Nog al schade is hier en daar veroorzaakt door de eenden, welke bij geheele zwermen op de akkers neervielen om hare hongerige magen te vallen. Ten spijt der eigenaars kwamen de jagers slecht opdagen. Vlieland, 8 Sept. Gisterenmiddag werd door het Fanfarecorps voor de laatste maal een concert gegeven aan 't Badpaviljoen. Het seizoen werd hiermede gesloten en al had het ongunstige weer eeD slechten invloed, toch kan de directie terugzien op een redelijk goed jaar. September schijnt goed te maken wat Augustus misdreef, zoo was het ook gis teren een heerlijke dag en hebben zeer velen nog eens een bezoek aan 't strand gebracht. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer J. J. Zeylemakor als kerk voogd, is voorzien door het kiezen van den heer E. Meyer. Als wethouder werd herkozen de heer H. Meyer Sz. Men meldt uit Den Haag dat de Mi nister van Koloniën, Jhr. Mr. Van Asch van Wijck, gistermiddag aldaar is overleden. Uit Heilo wordt gemeld Na een verblijf van ruim negen jaaren in Zuid Afrika is hier terruggekeerd jhr. C van Foreest, die deelgenomen heeft aan de krijgsverrichtingen tegen Engeland. Eenige dames boden hem een lauwerkrans aan, terwijl een eerewacht en het fanfare korps hem van het station naar het buiten zijns vaders„Nijenburg" geleidden. Goede dagen voor de veeboeren in aan tocht?—De vleeschprjjzen stijgen in Duitsch- land enorm. De slagers in Munchen moeten in de laatste dagen den prijs weder met 6 pfenning per pond hebben verhoogd en hun voorbeeld wordt in andere plaatsen gevolgd. In de „Vos. Zeitung werd reeds betoogd dat in agrarische kringen, hoe langer hoe meer de overtuiging veld wint, dat het ee nige middel om het vleesch weer tot zijn normalen prijs terug te voeren, is de Duit- sche grens voor het Hollandsche vee open te stellen. Verschillende andere bladen slaan op het zelfde aanbeeld. Wordt deze over tuiging noch sterker, dan zal de regeering ten slotte aan den drang tot opening dei- grenzen voor ons vee niet langer weerstand kunnen bieden, want de behoefte aan vee, speciaal aan Hollandsch vee, schijnt in Duitscb- land groot te zijn. Er zouden dan goede dagen voor de Nederlandsche veehouders aan breken, zooals de bekende „Nelis" uit den Purmer in het „Handelsblad" betoogt. Ieder een zal onzen veeboeren de goede dagen gaarne gunnen, maar intuschenzalhet vleesch, dat hier nu reeds niet goedkoop is nog aan merkelijk duurder worden en dat zal den vleescbgebruikers hier ten lande wel niet bijzonder toelachen. Uit Den Haag wordt aan de „Middelb. Ct." het volgende geschreven „Aangezien het vlaggen op jl. Zondag is uitgelegd als gebrek aan eerbied voor de Ko ningin, zij gemeld dat ook op het Paleis der Koningin-Moeder alleen Zondag en niet Maan dag gevlagd werd." Als 'men nu nog weet dat op dienzelfden Zondag te Apeldoorn, in de onmiddelijke nabij heid van H. M., druk gevlagd werd en onze Koninginnen met Prins Hendrik een rijtoer door het dorp maakten, wat toch wel een bewijs was dat zij zich niet ergerden aan dit vreugdebetoon op dien dagdan knnnen wij niet anders dan onze verbazing uitspreken over de daarover in den Middelburgschen gemeenteraad gemaakte opmerkingen. Het blijkt nu toch dat men beier gedaan had onze Koningin in deze geheel buiten be spreking te laten en alleen te gewagen van van een liefhebberij-stukje van dr. A. Kuyper. Het verwisselde kind. De Amsterdam- sche rechtbank heeft het verzoek ingewilligd van den werkman F. G. Vermij, tot het kosteloos voeren van een proces tegen de gemeente, waarbij hij de gemeente tot een schadevergoeding van drieduizend gulden heeft gedagvaard, wegens het feit dat in plaats van zijn in het Wilhelmina-gasthuis ter verpleging opgenomen jonggeboren zoon, hem een ander kind, een meisje, zou zijn teruggeven. Uit Zuiddorpe wordt aan de „Viiss. Ct." gemeld De veesmokkelaars maken tegenwoordig goede zaken. Geen nacht gaat er voorbij of een partij vee meestal bekalfde vaarzen vliegt per „luchtballon" de grenzen over. Dat de douanen de smokkelaars of het vee te pakken krijgen, gebeurt thans hoogstzelden, wantde veenood is in België te groot, en als gevolg daarvan do prijs van het vee buitensporig hoog. Om op de Belgische markt vaarzen van 600 en koeien van 700 fres. te zien verkoopen, is geen zeldzaamheid. Hoe onmenschelijk en wreed het vee, dat de grenzen over moet, soms mishandeld wordt, bleek ons dezer dagen, toen wij in de gelegen heid waren een prachtige vers-bekalfde vaars te zien, welke door de douanen meer dood dan levend in beslag genomen was. Wij telden aan den romp van het dier 34 meer of minder diepe wonden, toegebracht met een scherp geslepen mes Naar wij hoor den zetten de smokkelaars, waarneer de koei en reeds zoo moe en afgemat zijn dat ze voor stokslagen, welke trouwens in de nachtelijke stilte te ver gehoord kunnen worden, niet meer gevoelig zijn, op deze wreedaardige, on- mensehelyke wijze, de arme dieren tot spoed aan. Toen de minister-president A. Kuyper, Donderdagmiddag na afloop der zitting het gebouw der Tweede Kamer verliet, ontsnapte hij ter nauwernood aan een groot gevaar. Alleen door met jeugdige vlugheid op zijde te springen, wist Z.Excel, te voorkomen dat hij door een grooten automobiel, die over het binnenhof snorde, werd overreden. Rakelings stoof de tuf-tuf langs de ministrieele jas. Gevolg van het dure vleesch Als gevolg van de steeds voortdurende stijging dei vleeschprijzen, hebben eenige be stuursleden van verschillende vereen igingen te Gouda, besloten, een vereeniging te stichten om langs eigen weg te trachten, op min kost bare wijze in de vleeschbehoeften te yoorzien. De moord te Haarlem! Woensdag is de inboedel uit het huis van de onlangs vermoorde mej Yan Weemen op de Raamvest te Haarlem naar een ver kooplokaal overgebracht. Veel stukken van waarde en gouden en zilveren voorwerpen zijn nog in de opeen gestapelde kisten in de met planken toege- spijkerde woning gevonden. Het vei mogen, door de zonderlinge nage laten, moet nog vrij aanzienlijk zijn. Het huis zal publiek worden verkocht. Er hebben zich reeds vele erfgenamen aangemeld, waaronder hooggeplaatste per sonen. ELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1