Buitenland. Vrij'l ig i-.liloüól kwam01 in it do sle- p bont „Zviln Z"e v i ii it' fi mi ]j S'nil C', whIic i mi 11 li Uui'iiiuUa eilanden een Eagelsch dek hoel't gesleept, te Maassluis terug de gebroeders Du Toit, Afrikaanders, en de beer Van Asch, Nederlander. De beide eersten hadden geweigerd eene verklaring te teekenen, die vereischt wordt om weder naar Zuid-Afrika te mogen terug- keeren. Zij verzochten den kapitein van de „Zwarte Zee" hen mede te nemen naar Hol land, aan welk verzoek werd voldaan. Bij hun aankomst werden de ontslagen krijgsgevangenen verwelkomd en werd hun een som ter hand gesteld om in de eerste behoefte aan reisgeld te voorzien. Gisteren middag werd hun een maaltijd aangeboden, waarna zij naar Utrecht vertrokken. Een moeder te Oud-Beierland, die een poosje met haar kindje was wezen rijden, had, een boodschap in haar woning moeten de doen, haar wagentje met het kind even onbeheerd op straat laten staan. Toen zij terugkwam waren wagentje en kind verdwe nen. Het wagentje bleek achteruit geloo- pen te zijn en zoo in de langs de woning looponde vrij diepe sloot terecht te zijn ge komen. Zonder zich te bedenken sprong de moeder te water en het mocht haar geluk ken haar lieveling nog tijdig van een wissen dood te redden. Een paar weken geleden werd in de bladen melding gemaakt van het vermissen van een te Amsteedam wonende knaap, die, zonder aan zijn patroon, bij wien hij sinds kort in betrekkieg was, iets te zeggen, de stad had verlaten. De knaap was binnen twee dagen weer terug. Hij had zijn eerste ontvangen maand geld, f 15, gebruikt om een bedevaart te doen naar het graf van zijn vader, dien hij op zijn vijfde jaar had verioren en aan wien hij innig gehecht was geweest. In al die negen jaren was 't hem onmogelijk geweest het Geldersche dorpje, waar zijn vader rustte te bezoeken, en nu had hij de verzoeking niet kunnen weerstaan om zijn eerstverdiende geld daaraan te besteden. Een bekend automobilist maakte met zijn auto een rijtoer langs het Scheveningsche strand. Ir et wassende water noodzaakte hem steeds hooger op te rijden, zoodat de machine al meer en meer in het mulle zand kwam, tot zij daar eindelijk vast geraakte. Het de grootste moeite kwam hij op eenige honder den meters vóór het z.g. slag Met veel inspanning slaagde het personeel der baden van het Zeebad er in door aanwending van drie paarden in de diep in het zand gewoelde machine beweging te brengen en haar ein delijk voor het steeds nader komende water te beveiligen. Het geval veroorzaakte een grooten toe vloed van menschen. Een wanbetaler. „Tramkaartjes meneer zeven en een halve cent maar". Zoo klonk het gistermiddag op den Dam te Amsterdam uit den mond van een zevenjarigen dreumes die de warmte trotseerend, den geheelen dag gepoogd had zijn kaartjes aan den man te brengen, maar wiens ontvangsten nog ni t groot waren. Daar loopt, juist toen de tram Dam-Lin- naeusstraat opreed, iemand op hem toe, vraagt twee kaartjes en.springt zonder betalen op den wegrijdenden wagen. De jongen stond eerst verbluft te kijken, maar liep spoedig hard de tram achterna. Zijn kleine beentjes waren een beletsel om ze in te halen en de inzittenden begrepen niet wat de knaap wilde. Ongeveer voor de Gapersteeg gaf de jongen het op en leunde snikkend tegen een der huizen. Een ongeluk komt nooit alleen de voorraad kaartjes was hem ook nog uit de hand gewaaid en slechts enkele waren nog te vinden. Voorbijgangers vernamen het onheil dat den kleinen koopman was over komen en gelukkig was een van de bewoners van het Rokin medelijdend genoeg den jongen iets in de hand te stoppen, wat onmiddelijk navolging vond, zoodat hij ruimschoots schade loos werd gesteld. Of het geweten van den „meneer" dien avond nog gesproken heeft? („Hbld.") Te Ammerzoden had verleden week de politie op de plek, waar een man van 60 jaar was aangerand, een pet gevonden. Die pet is sedert het middel geworden tot ontdekking van den vermoedelijken dader. De Rijksveldwachter begaf zich namelijk naar iemand op wien de verdenking rustte en zeide„Ziezoo, nu kom ik uw pet te rugbrengen." Toen de aangesprokene de pet onder dank zegging wilde aannemen werd dadelijk proces verbaal tegen hem opgemaakt. t Bij he! opno oen van de stemmen voor do vorkiozi ig van oon lid der Provinciale Staten in Den Haag werden Donderdag in alle bureelen wederom biljetten van onwaarde gevonden. In een van de bureelen hadden een aantal kiezers meer dan één wit kringetje zwart gemaakt, sommigen zelfs alle drie anderen hadden ze alle drie wit gelatenen één der kiezers blijkbaar een groot vijand van anonymiteit, had zijn naam onder hot biljet geschreven. Een stembiljet werd gevonden, waarop een kiezer precies had nageschreven wat het bestuur eener kiesvereeniging hem in een circulaire op het hart had gedpuktelk kiezer doe zijn plicht(N. C.) Het totaal der bijdragen voor het volk van Oranje-Vrijstaat en Transvaal, bij de „N. Rott. Crt.", bedraagt tot nu toe f32,747,38. Uit Barneveld meldt men Door den ongewoon hoogen stand van het grondwater zijn de beeken in deze gemeente op vele plaatsen buiten de oevers getreden, tengevolge waarvan landerijen en weilanden onder water staan. J;e schade is zeer aanzienlijk, er zijn enkele weiden waarvan het gras nog niet was gemaaid. In geen jaren was het water op de Veluwe zoo hoog. Stoomtram-ongeluk Door een koe, die zich op de rails bewoog is de stoomtram bij Follega ontspoord. Een passagier, de heer S. Halma uit Joure, werd gedood. Men schrijft uit Oostelijk Zeeawsch- Vlaanderen In tegenstelling met andere jaren, toen de kikkervangst slechts gedurende enkele maan den in het voorjaar plaats had, schijnt ze dit jaar tot in den herfst te blijven voortgaan, want nog steeds worden dagelijks honderden kikkers gevangen, geslacht en naar Frankrijk verzonden. De verdelging onder wat men noemt de „Zeeuwsche nachtegalen", is dan ook in deze streken dit jaar bijzonder groot. Als iets bijzonders kan worden vermeld, dat Vrijdagavond in het dorp Andel een paar in het huwelijk tradbruid en bruidegom Van Andel geheeten, terwijl de getuigen, zes in getal, allen Van Andel heeten, en de amb tenaar van den burgerlijken stand, de gem.- secretaris en de bewoners van het raadhuis, waar het huwelijk voltrokken is, ook dezen naam dragen. Voortaan zullen vrijwilligers bij het reservekader desverlangd hun verplichten diensttijd van 8 maanden onafgebroken mogen volbrengen. De ziekte in de aardappelen 1 Te Rockanje is de aardappelziekte op som mige akkers van dien aard, dat het de moeite niet loont ze te rooien, zoodat ze eenvoudig omgeploegd zullen worden. De Zwolsche correspondent van de „Tele graaf" meldt het volgende Bij absentie van den oudsten luitenant werd een jongere officier met diens dienst belast bij de oefeningen op de Turfmarkt. Deze luitenant, de heer D., verzocht den commandant hem van dit bevel te ontheffen omdat hij zich er niet toe berekend achtte. Dit gaf aanleiding tot discussie, waarbij de commandant, herhaaldelijk vloekende, zijne meening uitsprak. Luitenant L. achtte zich door deze handel wijze van den kapitein der Stedelijke schut terij zoodanig beledigd, dat hij bij H. M. de Koningin rekwestreerde om ontslag en terug brenging tot gewoon schutter. Een breede memorie van toelichting ver gezelde het rekwest. Wjj vernemen nu, dat de betrokken Minister aan den Commissaris der Koningin in Over- jjsel, den heer Lycklama v Nijeholt, inlichting heeft gevraagd en tevens een 'n streng onder zoek heeft belast. In den Raad der gemeente Borculo is aan het bestuur der „Vereeniging voor Lijk verbranding" een stuk grond in erfpacht afge staan voor een eventueel te bouwen crema torium. Advertentie. Max, keer terug naar uwe diep bedroefde, wanhopige vrouw, alles zal u vergeven worden Ella. P.S Zend mij uit uwe tegenwoordige ver blijfplaats een geïllustreerde briefkaart. (T. v. P. T.) Te Doesburg heeft de gemeenteraad nadat de burgemeester zijn leedwezen had te kennen gegeven, dat niemand in die ge meente het initiatief had genomen om den verjaardag van H. M. de Koningin te vieren mut algemeene stemmen f 150 toegestaan om alsnog alle schoolkinderen feestelijk te onthalen. Als een probaat middel tegen hik wordt het volgende aangegeven Men neme een flinken teug water in den mond, brenge daarna beide handen aan het hoofd en sluite met de duimen beide ooren; eerst daarna slikke men het water door en de hik is weg. Uit Stavenisse meldt men aan de „N. R. Ct.": Op een bijzondere manier werd Vrijdag nacht alhier een haas gevangen. Toen de logementhouder, de heer d. VI., des nachts rustig en wel lag te slapen, werd hij midden in den nacht gewekt door een zeer ongewoon leven in de slaapkamer, en bij nader onder zoek bleek het, dat een haas door het open staande raam was binnengekomen. Het dier was zeker achtervolgd, door een hond bijv., en toen afgaande op het brandende nacht licht, had het daar zijn toevlucht genomen. Met behulp van een hond werd de vrijpostige nachtelijke bezoeker gedood. Het weer in September. Na regen komt zonneschijn 1 De heer Jules Capré, de bekende weervoorspeller van de Temps", die dezen zomer helaas het maar al te dikwijls goed gezien heeft, voorspelt na een-koude Augustus-, een mooie Septembermaand. Van den lsten tot den 6den September een leelijke periode: westen, zuid-westen, en noord-westen winden. Depressie boven Enge land, Frankrijk en Nederland. Van den 6den tot den 11 den hooge lucht druk boven West- en Midden-Europa, mooi weer. Van den llden tot den 18den slecht weer in Centraal-Frankrijk, Zwitserland, Noord- Italië en Oostenrijk, regen, wind, storm. Van 18 tot 23 mooi weer. Na den 23sten depressies uit het noorden van Schotland, in de laatste dagen der maand slecht weer. Vrijheid voor vrouwen. Te Tilburg bestond de bepaling, dat vrouwen na het ontsteken van licht, niet meer in café's en schouwburgen, zelfs niet op straat, mochten verschijnen. De „Bred. Ct." verneemt nu, dat in Tilburg in de verschillende R -K. kerken van den kansel bekend gemaakt is. dat is opgeheven dit oude verbod, voor ruim een halve eeuw door den bisschop Zwijsen uitge vaardigd. Het gerechtshof te Amsterdam is zoo zeer met werk overladen, dat nog slechts enkele dagen in het pas aagevangen zittingjaar beschikbaar zijn voor pleidooien in civiele zaken. De overige pleidooien zullen dientengevolge moeten worden bepaald op dagen na 1 Septem ber 1903 1 Een grap. De volgende grap wordt door een Parijsch blad den „liefhebbers" aan bevolen. Gij zegt tot iemand, met wien ge loopt te wandelen Ik wed, dat ik dien mijnheer daar voor ons een stomp op zijn hoed zal geven, zonder dat hij er mij boos om aankijkt. Kom 1 Wedden om tien gulden? Goed 1 Gij gaat den mijnheer in quaestie achterop en pats 1 slaat hem den hoed over de oogen. Woede verwenschingon, enz. enz. Terwijl hij woedend pogingen doet, om zich uit zijn hoofddeksel te bevrijden, hebt ge vlug uw eigen hoed tot aan den hals over uw hoofd getrokken. En gij gaat ook hevig te keer met pogingen, om alles weer normaal te maken. Als het hoofd van den mijnheer weer vuur rood te voorschijn komt en de bezitter er van ruzie met u wil zoeken, roept ge uit: Welke schavuit heeft dat ons geleverd? De mijnheer ziet u aan voor een ljjdens- genoot, moppert met u mee en als ge van elkaar gaat, zijt ge beste maatjes met elkaar en hebt 10 gulden verdiend. De firma J. F. Lehmann te München heefc thans een volledig prospectus over zijn uitgave „lm Kampf um Südafrika" verzonden. Zij omvat vier deelen, die in den naherfst verschijnen zullenI. President Kruger, Le- benserinnerungen II. Generaal Ben Viljoen, Die Transvaaler im Krieg mit England; HI. General De Wet, Die- Freistaaten im Krieg mit Englanden IV. Der Kampf der Buren in der Kapkolonie, door generaal De Wet, generaal Smuts, en anderen. Voor de eerste drie werken is het recht voor een Hollaodsche en Engelsche uitgave

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2