Buitenland. Brand voorspeld Te Uontenisse is weder eon landbouwers- schuur afgebrandde derde in den tijd van drie weken. Thans was op eenigen afstand van de hofstede, waar do brand plaats had, van te voren aangeplakt„Hedenavond groot vuurwerk", Door do politie wordt ijverig gozocht naar den brandstichterzij heeft echter nog geen tonnen gevonden om den persoon, die door het volk als daler wordt aangewezen, in hechtenis te nemen. Te Zandvoort waagde de vorige week de heer S. uit Amsterdam, zich bij het baden voor het Kurhaus te ver in zee. Hij zou meer dan waarschijnlijk verdronken zijn, in dien niet de badman hem met levensgevaar gered had, bij welke redding deze zijn jekker verspeelde. Voor zijn moedige daad kreeg hij een belooning vanf 5' Een badgast heeft zich toen gerechtigd gevoeld den heer S. te schrijven, dat genoemd bedrag geen belooning was en dat hij ten minste f 25 moest zenden, daar anders po gingen in het werk zouden gesteld worden om hem te Zandvoort overal het baden te verbieden. De IJsvereeniging te Groningen besloot een leening van f 4UOO aan te gaan om daarvan electrisch licht aan te leggen voor haar baan bij avondfeesten. Door de amhoudendo werkstaking in de venen rondom Steenwijk is daar bijna nog geen droge turf te krijgen, waarom de schippers naai de Friesche venen trekken om brandstof te halen. De scheepvaart is daar tegenwoordig zeer druk en de verveners maken goede zaken. De natste zomer der laatste 50 jaren is die van 1902. Oude munten 1 Onlangs werd bij het afgraven van de terp te Oudwoude (bij Dokkum) in een potje een 60-tal Karolingische zilvermunten gevonden. Het zijn denariën van Lodewijk den Vrome, Karei den Kale en Lotharius, dus uit het midden en het laatst der negende eeuw. Deze muntvondst is belangrijk voor de geschiedenis van Friesland. Zij werd aangekocht voor het munt- en Peuningskabinet van het Friesch Genootschap te Leeuwarden. Ook werd voor hetzelfde Kabinet aange kocht een Gouden leeuw van Brabant, onder de regeerfng van Filips den goede (1430 67) te Mechelen geslagen Dit fraaie muntstuk vond men in den grond, bjj het afbreken van een huis in de Beijerstraat te Leeu warden. Te Enkhuizen is men bezig met het plaatsen van een 135 voet hoogen mast ter aanbrenging der toestellen voor de draadlooze telegrafische verbinding EnkhulzenStavoren. Men schrijft uit Zweeloo: Wanneer men hier dagelijks als boer op de esch aan den arbeid is, hoort men van den ▼roegen morgen tot den laten avond het oor- ▼erdoovend gekras van de zwarte kraaien, en als men dan ziet hoe ze hier huishouden, 't is treurig. Zoodra er maar even korrels in de rogge komen beginnen ze te pikken. Vervolgens azen ze op de haver, nu op de boekweit en ook de aardappelen laten ze niet onaangeroerd. Ook de gezaaide rogge weten ze op te zoeken en zetten daaraan hun werk voort. Als men nu weet, dat de kraaien niet bij tien- maar bij honderdtallen komen, dan kan men nagaan welke schade ze hier veroorzaken, en dat alles moet men maar geduldig aanzien. Want ging men ze dood schieten, dan zou het dadelijk zijn „onthoudt je dag." Zoo moet een boer zijn yruchten maar geduldig laten vernielen. Men deelt aan het „Hbl". mede „Herhaaldelijk komt het voor, dat door militairen, die voor herhalingsoefeningen of om andere oorzaken onder de wapenen zijn geroepen aan den Minister van Oorlog een vergoeding uit 's Rijks kas wordt gevraagd voor onderhoud van het gezin waartoe belang hebbende behoort, zonder dat vooraf aan de Koningin ontheffing van den dienst gevraagd is (laatste zinsnede, art. 113 der militiewet 1901). Zoo werden dit jaar eenige militie- plichtigen teleurgesteld, die, in antwoord op een desbetreffend verzoek, door den Minister van Oorlog op hun onjuiste handeling werden gewezen. Het antwoord kwam op het tjjdstip dat bedoelde militairen reeds geheel of gedeel telijk aan de opkomst hadden voldaan, zoodat de ontheffing veryalt en daardoor de vergoe ding niet meer kan worden toegekend. Men schrijft aan het „Leidsche Dagblad": Een inwoner van Katwijk aan den Rijn toonde ons dezer dagen een brief, hem toe gezonden uit Rotterdam en gefrankeerd, met een blauwe postzegel van 5 cent, zooals we die vroeger hadden, vertoonende den beelde naar naar van Koning Willem III. Het zegel was behoorlijk afgestempeldRotterdam 7 Sept. '02. Hoewel onze postambtenaren scherpe oogen hebben, schijnt deze afwijking van bestaande bepalingen toch hun blik te zijn ontgaan. Voor den geadresseerde een waar buiten kansje. Immers, zoo'n postzegel is gold waard 1 En waar nu het „L. D." in zijn laatst verschenen nummer ons meldde, dat het be stuur der Luitsche posterijen een zeldzaam zegel kocht voor 37 500 mark, daar kan onze Katwijker, dunkt ons, niet beter doen, dan te beginnen met zijn zegeltje in Berlijn te presenteeren, al zou hij het dan ook moeten afstaan voor een doel van den zooeven ge noemden prijs. De ruim 82-jarige weduwe F., in de Choor- straat, te Utrecht woonachtig, is Zondagmor gen op een noodlottige wijze aan haar eind gekomen. Sedert geruimen tijd kindsch, werd zij steeds door haar huisgenooten met de meeste zorg bewaakt. Dien morgen schijnt zij vroeger dan gewoonlijk te zijn opgestaan, daarna het raam van haar slaapkamer, die op de derde verdie ping is gelegen, te hebben geopend en vervol gens naar buiten te hebben gekeken. Hierbij heeft zij zich blijkbaar te veel voorover gebo gen, zoodat zij haar evenwicht verloor en nnar beneden stortte Opgenomen en in haar woning gedragen, bleek zij het bewustzijn te hebben verloren, doch had oogenschijnlijk overigens geen letsel bekomen. Niettemin werd aan stonds de hulp van een geneeskundige inge- pen, doch nog vóór deze verschenen was, was het oudje reeds tengevolge van hersenschud ding bezweken. Een valsch kasbriefje. Tegen twee jeugdige kantoorbedienden in het effecten vak, die een kassiersbriefje tot een bedrag van f 23,850 valscheljjk hadden onderteekend met den naam van een comissionair in effecten te Amsterdam en dat kassiersbriefje ter be taling hadden aangeboden bij de Ontvang- en Betaalkas, zonder dat betaling volgde, doordat de valschheid onmiddellijk werd ontdekt, werd door het O. M. bfj de Amsterdamsche recht bank gevorderd veroordeeling tot gevangenis straf onderscheidenlijk voor den tijd van 6 maanden en 1 jaar en 6 maanden. Eon gemoedelijke toestand bestond er tot voor korten tijd ter landsdiukkerijdaar kwam tweemaal per week, 's Woensdag-! en Zaterdags, de harbier in de werkplaat sen, om de gegadigden van hun stoppels te ontdoen De typo's tradon daarbij beurt voor beurt aan, juist als in den scheerderswinkol, met dit- verschil slechts, dat zij onder het inzetten doorwerkten. De baardschrapper had 't diuk, zijn klanten zagen er graag netjes uit vóór zij de lokalen verlieten De nieuwe directeur der drukkerij heeft evenwel naar trouwens verwacht weid de typografische scheerders winkel gesloten. „Tijd.") Iemand zmdt aan het „Iibld." een in Engeland uitgegeven postprent, waarop do portretten voorkomen van de drie generaals Botha, De Wet en Do la Rey op een Engel- sche vlag (Union Jack) met het onderschrift „Welcomo under the dear old flag!" Wij zullen de gedachte, die bij het zien van dit plaatje in ons opkwam, niet neerschrijven wij zouden vieezen ongepast te worden. Een aardige scène heeft zich Woensdag in den laten avond aan don üostzeedijk te Rotterdam boven op de daken afgespeeld. De dienstbode van het huis 172 aldaar meende op het dak leven te hooren'. Zij liep naar het politiebureau in de Hoflaan om daarvan kennis te geven en spoedig zaten een paar dienaars van don H. Hermandad op het dak om naar de vermeende dieven te zoeken. Het leven, dat ze maakten, trok de aan dacht van de dienstboden van een der aan grenzende huizen. Deze liepen naar het politiebureau aan de Meermansstraat om as sistentie. De politieagenten kwamen ODmiddelijk. Daar hoorden ze weer het gestommel op de daken 1 Fluks door het zolderraam op het dak geklommen, gereed waren de wak kere politiedienaren om eventuee'e inbrekers of looddieven de paternostertjes aan te binden, toen zij eensklaps kwamen te staan tegenover hunne collega's uit de Hoflaan. Tableau Het officieele bericht uit Johannisburg, gisteren door Reuter overgeseind, is - aldus merkt de „N. R. Ct." op - ook van belang voor onze landgenooten. Naar luid daarvan heeft de Engelsche re geering een som van twee millioen pd. St. beschikbaar gesteld om daaruit schadever goeding te geven aan Britsche onderdanen in de voormalige Zuidafrikaansche republieken vreemdelingen, voorzoover zij de onzijdigheid niet hebben verbroken en inbooriingen. Gelijk men weet, heeft de Engelsche re geering aan vreemdelingen, die door den oor log schade hebben geleden, reeds een zekere som als schadevergoeding toegekend. In ons land zal een staatscommissie eerlang het aan Nederlanders toebedeelde geld aan de recht hebbenden toewijzen. Blijkbaar is de Engelsche regeering tot het inzicht gekomen, dat z(j met die som nog niet alle billijke aanspraken voldaan heeft, en met Britsche onderdanen en inboorlingen in de voormalige republieken zullen nu ook vreemdelingen in die twee millioen pd. St. kunnen deelen. Het lijdt geen twijfel of belanghebbende Nederlanders, nog in Z.-Afrika verblijvende of in Europa vertoevende, zullen hun best doen, uit dat geld hun verliezen, zij het ook ten deele, vergoed te krijgen. Marconi moet verklaard hebben dat hij het vraagstuk der draadlooze telegrafie voor afstanden tot 2500 kilometer en zelfs meer als volkomen opgelost beschouwt. Hij spreekt met vertrouwen van een recht- streeksche gemeenschap tuscchen Europa en Amerika in een nabijzijnde toekomst. Dure postzegels. Het bestuur der Duitsche posterijen heeft voor het rijkspostmuseum een postzegel aan gekocht voor 37,500 markhet is een blauwe Mauritius, een exemplaar van de oudste op lage der 2.d. postzegel. Het museum te Berlijn bevat, zooals bekend is, een der meest uitgebreide en kostbare postzegelverzamelingen der wereld, ja, het kan nagenoeg bogen op volledigheid. Slechts enkele van de alleroudste postzegels ontbre ken daar. Uit de hierboven genoemde som kan men opmaken, dat den mogeljjken vin der van een dier ontbrekende exemplaren een ware schat ten deel valt. In de gistermiddag om dén uur gelioudcn ver- ecnigdo zitting van de beide Kamers der Staten Gene raal werd door H. M. de Koningin uitgesproken de volgende Troonrede Mijne Heeren Uit crnslige krankheid genadig hersteld en door de liefde Mij betoond te inniger aan Mijn volk verbonden ben Ik in Uw midden verschenen, om ook nu in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven wat zij waren, en behielden ook dit jaar haar zeer vriendschappelijk karakter. De terugslag van cene elders uitgebroken crisis was voor het scheepvaartverkeer nadeclig. Overigens bleef de toestand van Handel en Nijverheid bevredigend en gaf de Landbouw geen ongunstige uitkomst. Op het gebied van den Arbeid is wat bemoedigt, maar ook -wat blijft roepen om verbetering. Wanoogst in eenige residenliëu op Java maakte krachtig hulpbetoon van Gouvcrnemcntswegc nood zakelijk. Zoo hier te lande als in de koloniën en overzccsche bezittingen kweten Zee- en Landmacht zich met toe wijding van hare roeping en gaf het corps van burger lijke ambtenaren Mij alleszins reden tot tevredenheid. In het nieuwe zittingjaar zal een reeks van wets ontwerpen bij de Staten-Generaal worden ingediend. Zoo zal Uwe medewerking worden ingeroepen tot gedeeltelijke wijziging van de Provinciale- en de Ge meentewet, tot meerdere vrijmaking van het hooger- en middelbaar onderwijs, tot inperking van den vaccine- dwang. tot meerdere ontwikkeling van het hooger- en middelbaar vakonderwijs, tot regeling van de pension- neering der bijzondere onderwijzers en van de weduwen van alle onderwijzers, alsmede tot vervanging van de Arbeidswet. Voor de betere incenschakeling van de verschillende deelcn van het Onderwijs, en de wijzigingen die te dien einde in do onderwijswetten zullen zijn aan te brengen is het Mijn voornemen cene Staatscommissie te benoemen. Ter bekrachtiging van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten betreffende onderwerpen van internatio naal privaatrecht zullen U ontwerpen worden voorgelegd. De indiening van wetsontwerpen betreffende net houden van loterijen, het arbeidscontract, het bewijs in burgerlijke zaken en het notarisambt, alsmede tot her ziening van enkele punten in de militaire strafrechts pleging kan dit jaar worden verwacht. lot afschaffing van de staatsloterij zal een wetsontwerp bij U inkomen. Voor de gedeeltelijke herziening van de wetten op de Personecle en de Vermogensbelasting en voor nadere regeling van het suikervraagstuk en de bankquaestie zal Uwe medewerking worden inge roepen Wetsvoordrachten tot regeling van de landbouwver- tegenwoordiging, van het telegraaf- en telcfoonwezen, van het rivierrccht, van bevloeiingen, alsmede van op sporing van delfstoffen door den Staat, zullen U nog in dit zittingjaar bereiken. Zoodra door het Koloniaal Bestuur van Suriname de noodige stappen zullen zijn gedaan, om den spoorweg aanleg naar het Lawagebied en het nader onderzoek van aat gebied van Bestuurswege ter hand te nemen, zal Ik U voorstellen om dit werk, dat Ik noodzakelijk acht, van Rijkswege te bevorderen. Veel zal in dit zittingjaar van Uwe inspanning ge vorderd worden. Ik reken daarbij op Uwe toewijding aan de zaak van het Vaderland en bid U toe dat God de Heere Uwen arbeid met Zijnen zegen krone. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. I I Ml,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2