N°. 1577 Zondag 21 September. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adrertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOU, ParkstraatBuks op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een zweep, go von den op don Waalder weg, een paspoort, gevonden iu Eierland, een haakpennetjegevonden in de Parkstraat en een zabloek, gevonden in do Gra venstraat. BRANDPUTTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen hierbij ter kennis van de in gezetenen te den iiurg, dat de brandputten al daar, ter voorkoming van ongelukken, als een gevolg van het onbeheerd laten openstaan, alleon mogen geopend worden ingeval van brand en dus bedoelde putten niet mogen gebezigd wor- om daaruit water te halen voor hot schrobben van straten e. d. Texel, 18 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KEIJS ER Pz., L.-B. G. A. HAJENIUS, Secr. TEXEL, 20 September 1902. - De loting voer de Nationale militie zal wat deze gemeente aangaat, plaats hebben op 9 October a. s. Naar wij vernemen werd op een aanvraag van het Bestuur van't Nut alhier om subsidie voor de Algemeene Bewaarschool door het Hoofdbestuur dor Maatschappij tot Nut v. 't Algemeen gunstig beschikt en werd een sub sidie voor die instelling toegestaan. Oudeschild, 19 Sept. Op den nodem in de haven, vooral in de monding, ligt sinds enkele weken een dikke laag gezonken wier, hier „sinkelwier" genoemd, waardoor een belangrijke verondieping werd veroorzaakt. Op sommige plaatsen was dezj wierlaag wel een voet hoog. Met bekwamen spoed is men echter begonnen het lastige goedje te ver wijderen, met welk werk al sedert een wook twee man bezig z\jn. - De bijeenkomsten van het dorpsnut .Neptunus" vangen ook weer aa Heden avond te acht uur zon eone vergadering plaats hebben met het oog op bestuursverkiezing en het doen van verslag door do penning meester. Oostekesd, 19 Sept. Voor het herhalings- onderwijs, dat alhier met October zal aan vangen, hebben zich 1o leerlingen aangemeld, 5 jongens en 5 meisjes. - Wegens het ongestadige wedor kondon de visschers deze week bijna niets uitrichten, Eerst heden is hot grootste g ideelte l er v]o ot uitgezeild Enkele schuiten bleven nu nog liggen. De Cooksdorp, 19 S >pt. Voor het herha lings onderwijs, dat 1 Oct. a.s zal aanvangen, hebben zich hier aangemeld 13 leerlingen, 2 jongens on 11 meisjes. Vlifland, '9S pt. Onder goedkeuring van het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Hol land, is do herstelling van hot Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente door Kerkvoogden opgedragenainden laagsten insohrijvors, zijnde de Heeren P. Rab en Co. te Terschelling. - Door de Staatspoor zal een supplement der a.s. winterdienstregoling worden uitgeven, vermelden le den loop der treinen op Zondagen. - Meer en meer blijkt de aardappeloogst in Zeeland vrij algemeen to zullen meevallen. Over het beschot is men zeer tevreden, de qualiteit is uitstekend en zieke aardappelen worden lang niet zooveel bespeurd als men had gevreesd. De prjjs is thans f 1,50 a, f 1,60 per H.L. Uit Ooststellingwerf wordt aan de „Lw. Ct." geschreven Eigenaardig is het en het teekent zoo geheel de strekking en inrichting van het boeren bedrijf, dat de boterfabrieken in deze gemeente en ook in omliggende plaatsen, niet anders van de leveranciers koopen dan room. Aan geen enkele fabriek wordt kaas gemaakt gevolgelijk wordt er ongeveer 95% van de melk ontroomd teruggegeven. Als oorzaak hiervan mogen we eenig en alleon noemen de uitgebreide en nog steeds toenemende fokkerij van varkens. De boeren kunnen de ontroomde melk niet missen zullen ze naar behooren en naar den eisch van hunnen landaard voldoen aan dit onderdeel van hun bedrijf, dat er naar streeft uit financieel oogpunt meer en meer de voor naamste produktie naar de kroon te steken. Het schijnt dus in al dien tijd, dat er bo terfabrieken in onze provincie zijn verrezen, voldoende gebleken te zijn, dat de ontroomde melk als varkensvoeder te prefereeren is boven de fabricage van kaas. Een kuiper te Hal (Brabant) in den nacbt van Zaterdag op Zondag gerucht hoorende in zijn tuin, stond op, nam een geweer en vuurde op iemand dien hij er zag loopen. De getroffene stortte met een gil neer en toen de man ging zien wie 't was, stond hij bij 't lijk van zijn eigen zoon. Langs 't kantje af Over de klapbrug te Joure passeerde mej. W. per rijwiel, toen de brug eensklaps werd opgehaald De wachter had haar niet gezien. Op bet wiel gezeten riel zij van een hoogte van omstreeks twee meter. Gelukkig kwam zij op het landhoofd terecht. Het wiel was erg beschadigd en het meisje was eerst spra keloos van schrik. Later bleek, dat zij zich hoegenaamd niet bezeerd had. In Friesland, waar pluimvee-lief hebbers vaak Italiaansche kippen aankoopen, wordt in een locaal blad thans ernstig tegen deze aan koopen gewaarschuwd. Er worden tegenwoor dig uit Italië wagenladingen jonge kippen uit gevoerd, die dit bleek bij onderzoek aan het grensstation Herbestal lijdende waren aan een besmettelijke ziekte. Een wagonvol, circa 8000 stuks, werd door een veearts voor invoer in Belgie geweigerd, omdat onder die dieren hoendercholera ge constateerd werd. Dezo lading werd op Duitsch grondgebied teruggebracht en w.iarschijnlijk zal nu gepro beerd worden via M lastricht deze lading ons land binnen te loodson. Aan het station der S.S. te Ilailingen deed zich Maandag het geval voor, dat alle plaatskairten der reizigers een verkeerden datunqstempol droegen, n.l. dien van den dag te voren, daar mon blijkbaar vergeten had den stompe! te veranderen. Op het laatste oogenblik werd hot door de conducteurs ont dekt, waarop de datum in allerjjl met pen on inkt word veranderd. Indien het niet direct gezien ware, had het geval zoor onaangename gevolgen voor do reizigers met zich kunnen raedesleepen. Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderon Van het roeds meermalen besproken groepje vreemdelingen, onder de gemeente IJzendjjke gekampeerd, zullen we waarschijnlijk spoedig verlost zijn, daar reeds maatregelen genomen zijn om hen als gowene vreemdelingen zonder middel van bestaan onder politiegeleide per spoor door ons land naar Duitschland te leiden. De autoriteiten zijn bet er evenwel nog niet over eens hoe het met hun bezittingen gaan moet, waaronder een voertuig, daar krachtens art. 46 van het reglement op de spoorwegen wel het vervoer der personen gratis geschiedt, nqaar dat artikel niet van zulke voorwerpen spreekt en het ryk daarvoor dus zou moeten betalen. Het is dringend te hopen dat de voorgenomen maatregelen spoedig uitgevoerd worden, opdat de politie weer tot den gewo nen dienst kunne terugkeeren en de grens bewoners niet meer in hoop en vrees behoe ven te leven. Onwaar is, volgens vertrouwbare inlichtin gen, wat uit Zaamslag werd bericht, dat de Noren zouden voorzien zijn van vergunningen van Nederlandsche politieautoriteiten om door ons land te reizen. Zondagavond ontstond te le Exloermond (Westeind), een hevige twist tusschen eenige jongedochters. De messen werden ook door deze vertegenwoordigsters van 't zwakke geslacht als wapens gebruikt. De dienstmaagd van den landbouwer H. L. bracht aan eene andere jonge dochter zulk een hevige snede over 't hoofd toe, dat dr. Springer van Mussel- kanaal de wond moest naaien. Hij verklaarde dat het nog juist bijtijds was, daar zij anders had kunnen doodbloeden. Vóór ruim twee jaren werd door de douane te Tilburg aangehouden een partij van 16.000 pond worst, 288 kisten, als zijnde gefabriceerd van paardenvleesch. In hoogste instantie werd de betrokken expediteur vrijgesproken en hij zoude zijn worst terugkrijgen, maar daar deze intusschen bedorven is, werd ze geweigerd en deze week in de heide verbrand, onder toezicht van gemeenteambtenaren. (N. T. C.) Schitterende belooning! Een bezoeker van café „Heymans", Vee markt, no. 17, verloor daar gistermorgen zij n portefeuille, inhoudende eenige honderden gul dens aan bankpapier. Door een der kellners kwam de man ge lukkig kort daarna in het bezit van het ver lorene. Uit pure blijdschap gaf hij, naar men ons meedeeld den vinder1 dubbel tje, welke belooning daarna, toen de geluk kige op zijn vrijgevigheid attent gemaakt was, verhoogd werd met 25 cents. (R. N.) Een gevaarlijk sujet drong de politie wacht aan de Weerdbarrière te Utrecht bin nen met een mes gewapend. Hij wilde zijn broer ontzetten die zoo juist wegens straat- schenderij was gearresteerd. Niet onmiddel lijk werd hjj opgemerkt en reeds was hy een der politiedienaren in den rug genaderd met opgeheven hand, welke het wapen om klemd hield, toen ter elfder ure een collega het gevaar ziende, dat zijn kameraad bedreigde, toeschoot en met zijn sabel den indringer een slag op het hoofd toediende, waardoor deze onmiddellijk was ontwapend. Proces verbaal werd daarop tegen den onverlaat opgemaakt. Hij verkeerde in vrij benevelden toestand. Voor de betrekking van schoolopziener in het arrondissement Doesburg hebben zich 64 sollicitanten aangemeld. Een werkman van de firma Van Leer Co. in de Rustenburgerstraat, te Amster dam, die het ongeluk had tusschen een ma chine te geraken, waarbij hem beide boenen werden verbrijzeld, is aan de gevolgen over leden De ongelukkige laat een vrouw en 7 kin deren achter. Omtrent het ongeluk, Zaterdagmiddag in de centrale werkplaats der S.S. te Zwolle voorgevallen, vernam de „Zwol. Crt." het volgende. Toen de bankwerker Beltman met zijn arm tusschen het drijfwerk van de walsen geraakte schoten onmiddelijk eenige mannen toe, om door middel van den noodbel den machinist het sein te geven tot het stopzetten van de machine. Inmiddels hadden eenige andere personen de kloekheid den drijfriem, die de walsmachine met de hoofdas verbindt, vast te grijpen en het gelukte hun den riem over de schijf van de hoofdas te doen strijken. De arm van Beltman was inmiddels bijna tot aan den schouder door een opening van slechts ruim 3 c.M. van het drijfwerk ge wrongen. Toen de machine tot stilstand gebracht was, kostte het nog heel wat inspanning Beltman uit zijn benarde positie te verlossen. Bijna 10 minuten waren noodig om de wals machine zoover uit elkaar te nemen dat de arni vrij was. Beltman hield zich bewonderenswaardig. Hij moet nog tegen dokter Vitringa gezegd hebben, nadat deze hem had verbonden, dat hij wel naar 't ziekenhuis kon loopen. Hij werd natuurlijk per brancard er heen vervoerd. Uit Amsterdam schrijft men aan de „N. R Ct.": Sinds lang heft hier ter stede de gemeente eene geringe belasting op uithangborden buiten de buizengevels. Tot voor korten tijd slaagden eenige win keliers erin deze belasting, in de wandeling precario geheeten, te ontduiken. Zij hingen de vaderlandsche vlag uit, wat geen ingezetene verboden kan worden, maar schreven de vlag vol met loftuitingen op hunne koopwaar. Er is een stokje voor gestokende driekleur op die wijze misbruikt, wordt als uithangbord beschouwd en belast. Thans echter is de overheid nog een stap verder gegaan; ook voor vlaggestokken, die schuins over straat steken en die men, omdat zij zwaar en lastig te hehandelen zijn, laat staan als de vlag is binnengehaald om ze een volgende maal weder te benutten, zal voortaan precario betaald moeten worden. Daar deze belasting slechts één gulden bedraagt en het binnen halen en opbergen van den stok in den regel méér kost dan één gulden, zal bet waarschijnlijk aan den fiscus, die bier op de kleintjes let, gelukken, langs dezen nieuwen weg nog enkele guldens in de stadskas te doen vloeien. In een te Enschedé gehouden spoed- eischende Raadszitting werd door den voor zitter warme hulde gebracht aan de nage dachtenis van den als offer van zijn plicht gevallen agent van politie Johannes de Ruiter en op voorstel van Burgem. en Weth. met algemeene stemmen besloten hem een eer volle begrafenis van gemeentewege te bezor gen, terwijl later ten opzichte der verzorging van weduwe en 4 jonge kinderen nadere voorstellen zullen worden gedaan. Bij koninklijk besluit is tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, benoemd Zijn Excellentie mr. M baron Mackay minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De officier van justitie, te's Gravenhage, mr. Van der Kemp, concludeerde tot toewij zing der vordering van den jongen die in dienst der brood- en Meelfabriek een ongeluk aan zijn hand had gekregon. De officier van justitie was van meening dat het beroep dei- gedaagde fabriek op eigen schuld van den jongen hier niets kon afdoen, omdat dergelijke onvoorzichtigheid van den knaap was te voorzien en de gedaagde deswege en op grond van de wettelijke voorschriften verplicht ware geweest de tandraderen der machine te doen beschutten aan der gedaagde nalatigheid om zulks te doen, was het ongeluk te wijten. Onbewezen achtte de officier de bewering, dat toen het ongeluk gebeurde, de knaap niets in de bakkerij te maken had. Ook de ge vorderde schadevergoeding van f 3000 kwam hem niet overdreven voor. Uitspraak over 4 weken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1