Buitenland. Na omvrage werd de vergadering gesloten met dankzegging voor de belangstelling en met de beste wenschen voor de afdeeling. De oudste bewoner van ons dorp, de heer Jan Daalder, is gisteren 90 jaren oud geworden. Niettegenstaande deze grijsaard gebrekkig gaat, is hij overigens nog kras en gezond. Als graveur heeft hij vroeger op menig grafzerk het „hier rust" gebeiteld moge de tijd nog verre zijn, waarin een ander voor den nog levenslustigen oude zal kunnen doen, wat hij voor zoo menigeen heeft ge daan Nog vele jaren moge hij gespaard blijven te midden van zijne kinderen, klein en achterkleinkinderen. Men meldt uit vlaardingen De aanvoer van haring was de vorige week vrij belangrijk. Door 72 loggers en 45 bom men werden gezamelijk 32.765 tonnen Pekel haring aangebracht. Op de overige reederij- plaatsen werden 9297 ton aangebracht aldus totaal 42,062 ton. De totaal aanvoer is daar door gestegen tot 234.249 ton voor Vlaar dingen en op alle plaatsen tot 336.608 tegen resp. 181253 en 251471 ton in 1901. De markt hield zich desniettegenstaande goed en varieerde van f14.75 en f 15.25 voor de volle, van f 14.50 en f 14.25 voor de maatjes en f 11.50 en f 11.25 voor de ylen per ton. Van 't Kampereiland wordt gemeld, dat, wanneer de thans gunstiger weergesteld heid blijft aanhouden, men spoedig drukke scheepsvorzendingen met hooi verwachten kan daar in den laatsten tijd nogal wat opge kocht wordt, meest tegen den prijs van f 14.50 a f 15 de 500 Kg., enkele partijen le soort iets hooger. Het nagewin heeft door de vele en zware regens erg geleden, dat voor vele pachters een belangrijke schadepost is. Slechte tijding voor huurboeren! Een groot landeigenaar in Friesland, bui ten die provincie wonende, heeft aan zijn huurboeren, wier huurtijd met 12 Mei a.s. afloopt, te kennen gegeven, dat hij deze boerderijen niet weder wenscht te verpach ten. Door op de boerderijen zetbazen te plaatsen, wil hij de boerenplaatsen zelf ex- ploiteeren. De tusschenpersoon de huurboer zal dan verdwijnen en volgen meerdere landei genaren dit voorbeeld dan zullen spoedig heel wat Friesche huurboeren naar een plaatsje moeten zoeken. De Hollandsche Spoor zal een klein aantal treinen in haar winterdienstregeling niet laten loopen op Zondagen gedurende de maanden November, December, Januari en Februari. We hebben hier den eersten maatregel tot beperking van den Zondags dienst van het personeel der spoorwegen. Het betreft slechts enkele treinen. De dienstregeling der Staatsspoor geeft géén beperkten Zondagsdienst aan. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw telt 91 afdeelingen met een totaal van 8623 leden. Staatsloterij en vaccinedwang 1 Naar verluidt, wordt met de in de Troon rede aangekondigde afschaffing der Staats loterij bedoeld een geleidelijke afschaffing, welke zich zou uitstrekken over een niet te gering aantal jaren. En de „inperking" van den vaccinedwang zou hierin bestaan, dat aan de scholen, welke er om vragen, vrijheid zal worden gegeven, ook niet-gevaccineerde kinderen op te nemen. De typhus-epidemie te Geldermalsen heeft weder een offer geëischt. Het aantal aan die ziekte overledenen bedraagt thans drie. Een 20-tal aangetasten ligt nog ziek. Het volk gelooft niet aan besmetting, wel aan betoovering. En dat bij een snijpunt van spoorwegen in de 20e eeuwl In het Aquaiium in „Artis" te Amster dam is een zeer schoon verschijnsel te zien. In een der bassins, waar zich de twee Japansche Reuzensalamanders bevinden, heeft het wijfje in den nacht van 17 op 18 Sep tember haar eieren afgezet. Aan een lang, dubbel snoer bevinden zich op regelmatige afstanden de witte eieren, 4—6 mM. groot, een driehonderd ongeveer in aantal in een doorschijnend, geleiachtig omhulsel gevatdoor het heen en weer zwemmen van het dier werd deze snoer op verschillende plaatsen rond en over de in het bassin geplaatste rots gewikkeldhet geheel heeft het aanzien alsof de rots met een roze- krana is behangen. Voor zoover bekend is, is dit interresante feit nog nooit bij deze dieren in gevangen staat waargenomende hoop wordt nu gekoesterd, dat de eieren zich zullen ontwikkelen. Tot nu toe was het gewoonte, dat jon gelingen, die niet in de gelegenheid waren den gewonen cursus in den wapenhandel te volgen ter verkrijging van een getuigschrift met het doel zich te verbinden by het re serve-kader, daarvoor privaat-lessen namen bij onderofficieren en langs dien weg het diploma verwierven. Thans is van het leger bestuur de order gekomen, dat door privaat lessen verkrijging van het diploma niet meer mag geschieden, doch jongelingen, die het vereischte getuigschrift voor voldoende oefe ning in den wapenhandel noodig voor eene verbintenis bij het reserve kader, willen ver werven, den gewonen cursus in den vrijwil- ligen wapenhandel dienen te volgen. Geen pleizier in den dienst.—Men schrijft uit Deventer, dato 20 Sopt Gisteren is een soldaat, die door een kor poraal naar het Alg. Depöt van discipline overgebracht zou worden, op het Groote kerk hof, waar juist een drukke weekmarkt werd gehouden, aan zijn geleider ontsnapt. Tot dusver is vergeefs naar den verlorene ge speurd. Dat het zijn bedoeling is om niet weer terug te komen, wordt afgeleid uit het feit, dat hij zijn snor hoeft laten wegnemen en zijn militaire plunje tegen een civiel pakje heeft geruild. Volgens een bericht uit Apeldoorn aan het „N. v. d. D" is de kantwerkschool, waar over den laatsten tijd zooveel geschreven is, aangevangen. Mevrouw Neijt, uit België, geeft onder toezicht van meyrouw Wegerif-Gravestein, onderricht in het kantwerken aan enkele jonge meisjes, in een ruim verlicht lokaal naast de batik-werkplaatsen. He t werk eischt groote vlugheid en opmerkzaamheid, doch schijnt niet nadeelig op de oogen te werken. De zoogenaamde Brusselsche kant, waarbij veel van de oogen gevergd wordt, wordt hier niet vervaardigd. Men legt zich meer toe op nieuwe patronen, volgens moderne teeke- ning, hoewel niet uitsluitend. Een geheimzinnig zaakje. De postbode Dielissen te Beek (N.-B) is spoorloos ver dwenen. Op het gewone uur ging hij Zaterdag morgen naar Prinsenhage om er de brieven voor Beek af te halen, nam ze daar in ont vangst en ging weer terug naar Beek met zijn tasch brieven bij zich. Later werd die tasch met inhoud door een voorbijganger gevonden aan den kant van den weg, vlak bij Beek. Dat is alles wat men tot dusver weet. Gebleken is echter, dat D. een bedrag van f 60 aan de directie der posterijen moest afdragen. Uij moet echter aan kennissen hebben te verstaan gegeven dat hij geen kans zag dat bedrag op den bepaalden tijd af te dragen. Men vermoedt dan ook dat de man zich aan die verplichtingen heeft trachten te ont- trekkent door de vlucht. Teekenend in dit geval is, dat D. voor eenige maanden een bankbiljet van 100 gul den heeft verloren althans dat bedrag niet heeft kunnen verantwoorden. De zaak is toen gerust en D. zou de som aanzuiveren door kortingen op zijn traktement. Nu doet zich weer dit geval voor, zoodat er thans grond is van vermoedens. De man is gehuwd en vader van jeugdige kinderen. Men schrijft uit Groningen: Over de toepassing van de nieuwe drank wet bestaat of beter gezegd bestond een ingrijpend verschil tusschen het dagelijks be stuur der gem. Groningen en Gedeputeerde Staten van onze provincie. Door burg en weth, was namelijk besloten aan erfgenamen, in casu weduwen van „vergunninghouders" geen neiuwe "vergunning" te verleenen. Ged. Staten oordeelden, dat in dergelijke gevallen wel „vergunning" verleend moest worden, indien namelyk de weduwe vroeger ook in de uitoefening van het bedrijf werk zaam geweest was. Door h.h. Gedeputeerden werd dan ook op dien grond aan de weduwe Ebens en Anna Paagman „vergunning" ver leend. welke door burg en weth. geweigerd was. Over het geschil is een Koninklijk be sluit uitgelokt, waardoor burg. en weth. in het gelijk, en Ged. Staten in het ongelijk ge steld werden. In de laatste vergadering van Ged. Staten is dan ook het eerste besluit ingetrokken en „de vergunning niet verleend. Voor do appel lanten voorzeker een hoogst nadeelig besluit. Bij Kon. besluit van 9 Sept. jl., no. 32 is gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van een onderwijzer van bij stand bij het openbaar lager onderwijs te Leeuwarden op zijn verzoek, om het agent schap eener levensverzekering-maatschappij te mogen waarnemen, van welke beschikking hij bij de Koningin in beroep was gekomen. Ofschoon het hier een onderwijzer van by- stand betrof, werd by het Kon. besluit over wogen, dat door Ged. Staten terecht de ge vraagde vergunning was geweigerd, omdat de vrees bestaat, dat onder behoorlijke waar neming van een agentschap als het bedoelde het vervullen der plichten, aan de betrekking van onderwijzer verbonden, allicht evenzeer zij het ook niet in die mate, zou lyden als indien het betrof het hoofd eener school (ten wieDs aanzien evenzoo was beslist bij Kon* besluit van 28 Januari j.l. no. 18). Tramwegen in Suriname De directeur-generaal der Staatsspoor heeft een verlof verleend van vier maanden aan den sectie-ingenieur jhr. J. C. van Reigersberg Ver- sluys te 's-Hertogenbosch, ten einde gedurende dien tijd werkzaam te zijn aan een opdracht van den nieuwbenoemden gouverneur van Suriname. Naar „De Ingenieur" meldt, zal de heer Van Reigersberg Versluys gedurende de maand October een onderzoek instellen bij eenige smal spoorwegen in Europa, om daarna begin van November naar West-Indië te vertrekken. Komen de huidige voornemens betreffende smalspooraanleg in Suriname tot werkelijkheid dan zal de heer Van Reigersberg Versluys in dienst dier kolonie overgaan om als directeur van aanleg en exploitatie op te treden. De Duitsche regeering heeft, volgens de „Rhein.-Westi. Ztg." besloten te Emden een nieuwe zeesluis te doen bouwen van 350 meter lengte, 30 meter breedte en een diepte van 11V» meter, dus geschikt om de grootste oorlogs- en koopvaardijschepen door te laten. En om deze in de nieuwe haven te kunnen opnemen, zal die tegelijkertijd door uitbaggering op een diepte van 10 tot 11 meter worden gebracht. De kosten van de nieuwe werken, waar voor 5 jaar noodig worden geacht, zijn op 7 tot 8 millioen mark geraamd. Iets nieuws op het gebied van Spaan- sche stierengevechten. Een nachtelijk stierengevecht te Sevillais opgeluisterd door de medewerking van een quadrille van jonge dames. Een harer werd door den getergden stier zwaar gekwetst. Er schijnt ook een Belgische goochelaar Bamberg te zijn, Tobias Bamberg. Hij werkt in Engeland onder den naam Okito Polising. Zijn helper is Leo Frank, oud 17 jaar, dwerg. Den lOden gaf Okito een voorstelling te Halifax. Door de onachtzaamheid van Leo mislukte bijna een van de fraaiste toeren. Hij moest op een knop drukken en dan ver scheen er een vogel ten tooneele. Achter d# schermen gekomen gaf Otiko er Leo een voor zijn voorhoofdje, pakte hem toen bij zijn armpjes en beentjes en ging zeer ruw met het dwergje om. Op het gillen kwam de directeur van het etablissement en deze verontwaardigd, sloeg Okito een blauw oog. Leo lag intusschen in zwijm en moest naar het gasthuis. Isaac Jacob Frank, schoenma ker van beroep en vader van Leo, kwam en zeide, dat hij de zaak niet zou aangeven, als hij een flink stuk geld kreeg. Of hij dat al dan niet gekregen heeft, wordt niet gemeld, maar de zaak is voor den rechter geweest en Okito werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf met dwangarbeid. Een Frankfurter courant verneemt, dat een ijzersmelterij te Hagen, die ingeschreven had bij een aanbesteding van eene firma te Birmingham, voor een bedrag van ongeveer f 30,090, ten antwoord kreeg, dat men niets te maken wou hebben met een firma uit het land, waar de pers niet ophield Engeland te bekladden. De Engelschen boycotten dus wel. De Amerikaansclie modisten hebben besloten in concurrentie te treden met de Europeesche vakgenooten en te Berlyn, Lon den en Parys Amerikaansche ateliers te vestigen Districten in brand. Uit de districten staten Washington en Oregon worden groote woudbranden gemeld, die geheele districten met verontrustende snelheid verwoesten. De stad Elna is ver teerd te Seatle is de rook zóó zwaar, dat de geheele scheepvaart is gestremd. De kolonisten en landbouwers bergen het veege hjf en laten alles achter. De schade beloopt reeds millioenen dollars. Een kapitaal landgoed. De hertog van Bedford heeft een bod van 9,000,000 gulden op zijn landgoed Thorney, Cambridgeshire gedaan, van de hand gewezen. Donderdagavond is door een vonk uit een locomotief een brand ontstoken in de petroleumvelden van Texas bij Beaumont. De geweldige vlammen, die weldra oprezen, deden de vrees ontstaan dat alle bronnen vernield zouden worden. Gelukkig was er niet veel wind en schynt naar luid van de laatste berichten het gevaar voor versprei ding geweken te zyn.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2