Leverworst. Rookworst, Texelsch Fanfarecorps. «^NEDERLANDEN, van 1845. Met 1 November Ingezonden Stukken. Assurantie Maatschappij tegen Brand schade en op het Leven een nette DIENSTBODE gewaagd, Marktberichten, Paarden- en Veeverzekering-Mij. in „De Beurs." J. H. de la Ret. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Onze woningen met de meubelen zijn verbrand of vernield, onze boomgaarden neergeveld, alle landbouwgereedschappen stukgeslagen, molens vernietigd, elk levend dier is weggevoerd of gedood niets bleef ons, helaasover. Het land is een woestenij. Ook heeft de oorlog vele slachtoffers geëischt en het land weergalmt van het geween der liulpelooze weduwen en weezen. Bovendien behoeft niet te worden herinnerd hoeveel in do toekomst voor de opvoeding van de kinderen onzer burgers zal noodig zijn. In dezen grooton nood wenden wij ons nu tot de wereld met het verzoek om door liefdadige bijdra gen onze weduwen en weezen, onze verminkten en andere nooddruftigen te hulp te komen en onze kinderen behoorlijk te doen onderwijzen. Wij wijzen op de verschrikkelijke gevolgen van den oorlog, om onze groote behoefte ter kennis van de wereld te brengen en geenszins om de gemoederen opnieuw gaande te maken. Het zwaard rust nu in de schede en alle ge schillen zwijgen in tegenwoordigheid van zoo groote ellende. De schade, door den oorlog berokkend, is onbeschrijfelijk groot, zoodat het kleine bedrag dat Engeland, volgens de termen van overgave, zal schenken, zelfs indien tienmaal vermenig vuldigd geheel en al ontoereikend zal zijn om ook maar de oorlogsverliezen te dekken. De weduwen en weezen, de verminkten en nooddruftigen, en onze kinderen voor wie alleen wij dit beroep doen, zullen dus daaruit weinig en in de meeste gevallen niets trekken. Alle bijdragen zullen gestort worden in een fonds genaamd „Het Generale Boeren-Hulp- Fonds", en dit fonds zal uitsluitend besteed worden om in de behoeften van de personen, voor wie hetzelve verzameld wordt nu en in de toekomst te voorzien. Wij verzoeken vriendelijk de hartelijke sa menwerking van de bestaande Comité's in de verschillende landen van Europa en Amerika, en staan nu op het punt die landen beurtelings een bezoek te brengen ten einde de zaak be hoorlijk te organiseeren. Louis Botha. C. R. de Wet. (buiten verantwoording van de Redactie.) Bemesting van Wintergranen. II. Hebben we een vorigen keer reeds in het licht gesteld, dat kunstmest met voordeel kan worden aangewend, we zullen dit door nog een paar proeven bevestigen en doen uitkomen, dat de woorden van den proefnemer J. H. Das „dat de gunstige werking en nawerking van kunst mest hier voldoende bewezen is", waarheid bevatten. Te Hilligersberg (Z.-H.) heeft de heer N. de Zwart een proef genomen met ro^ge in den Alex- an derpolder op veengrond. Vergelijken we wederom een onbemest en een bemest perceel. Het laatste ontving 600 KG. kaïniet, 600 KG. slakkenmeel, 150 KG. chilisalpeter en 1000 KG. kalk per H.A. Het onbemeste leverde 11,01 H.L. graan en 1848 KG. stroo, het bemeste 40,67 H.L. graan en 4796 KG, stroo, resp. een waarde vertegenwoordigende van f 98,17 en f308,55. De meerdere waarde door de bemesting bedroeg dus f 210,38' Vermindert men deze met de bemestingskosten ad. f 47,50, dan blijft er voor zuiveren winst f 162,88. Een andere proef met rogge genomen door don heer Freijtag te Spremberg (Niederlausitz) bracht hetzelfde aan het licht. De bemesting bedroeg 600 KG. slakkenmeel, 800 KG. kaïniet en 200 KG. salpeter, flet onbemeste gaf per H.A. 480 KG. korrels, 960 KG. stroo, het bemeste 2400 KG. korrels en 4200 KG. stroo, of in gelds waarden f46,08 en f223,20, terwijl de bemestings kosten f 50,40 bedroegen, zoodat ook hier weer een belangrijke winst was verkregen nl. f'126,72. Het is wensohelijk ook in den herfst een kleine gift van Chilisalpeter te geven b.v. 7s van de geheele hoeveelheid, vooral wanneer de grond weinig opneembare stikstof bevat of indien er wat laat gezaaid is. Door de toevoeging van chilisalpeter zullen de jonge planten sneller groeien. Hot overige deel wordt bewaart tot het voorjaar. G. P. Vette Varkens, prijsh. handel matig. Magere Varkens prijsh. handel matig. Biggen handel matig. Londen, 22 Sept. Ter markt zijn aangevoerd 2000 runderen, 7000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren en Varkens. Men noteert Run deren, f 0.41 a f' 0.76; Schapen en Aiammeren f 0.55 af 0.86; Kalveren f 0.—a0,en Varkens f 0.— a f0.— Zondag 28 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Nam. 3 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 den Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Geen dienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur Mej. E. C. Knappert van Leiden. Belangstellende dorpsgenooten worden uit- genoodigd tot bijwoning der vergadering-, welke VRIJDAG 26 SEPTEMBER a. s. des avonds 8 uur in de Vergulde Kikkert zal worden ge houden ter bespreking van de belangen van het corps. HET BESTUUR. Afdeeling: OOSTEREND OP TEXEL. Godsdienstprediking op Zondag28 Sept. des voorm. te 10 uur, in het KERKGEBOUW der Doopsgezinden. Voorgangster Mej. E. C. KNAPPERT, direc trice van het Leidsche Volkshuis, te Leiden. Het Bestuur: J. DAALDER Dz., Voorzitter. J. DE JONGH, Secretaris. Haarlem, Kruisweg 70c 's Gravenliage, Kerk plein, hoek Prinsestraat Amsterdam, Sophia- plein Rotterdam, Znidblaak 24 (Beursplein) Breda, Prinsenkade Nijmegen, In de Betou- straat 8 Groningen, Akerkhof hoek Akerk- straat Zutplieu, IJselkade. Hoofd-Directie te 's Gravenhage: CAREL HENNT, Directeur; Mr. J. J. HENNY, Adj.-Dir. Kapitaalf 4,000,000,00 Reservefonds op uit. December 1901 - 1,109,739,00 Betaalde Brandschaden tot uit. 1901 - 23,902,000,00 Verzekering tegen BRAND- en INBRAAKschade tegen vaste en zeer bill ij k e Premiën, zonder Inleggelden of Nabetalingen. Tot Vertegenwoordiger der Maatschappij is benoemd de Heer P. DROS Albzn. te Texel in de plaats van wijlen den Heer J. P. Noordijk. wordt te ALKMAAR in een burgergezin die netjes kan werken en een bur- shaPSSL pot kan koken. Wascli buitenshuis. Br. fr. lett. V. bureau „Nieuwe Courant" te ALKMAAR. Volgens een te Nieuw-York uit Seatle ontvangen telegram is in het verre goudland een zeer ongewone poging tot diefstal ge pleegd. Te Skagway kwam namelijk een man het kantoor der Canadeesche Handels bank binnenstappen met een revolver in de eene hand en een dynamietbom in de andere. Met deze argumenten gewapend, gaf hij zijn verlangen naar 20,000 dollars te kennen. De beambten namen de vlucht. Bijna dadelijk daarna liet de man bij ongeluk de bom vallen. Aan en in het gebouw werd groote schade toegebracht. Een paar men- schen, die boven de bank woonden, werden op straat geslingerd, terwijl de man zelf zwaar aan het hoofd verwond en hem een arm afgescheurd werd, waardoor hij kort daarna overleed. Een waarde van 1000 dollars, voor het grootste deel uit stofgoud bestaande, die op de toonbank lag, is zoek geraakt. (N. R. C) Juist toen te New-York een dame op „het groote wiel" de grootste hoogte bereikt had, viel haar valsch gebit uit den mond en trof een man beneden zoo deerlijk in het gezicht, dat hij naar men vreest voor het leven geschonden zal zijn. Voor prins Henri van Orleans, den ont dekkingsreiziger, zal een gedenkte eken wor den opgericht, waarschijnlijk te Cap Saint- Jacques in Cochin-china, dicht bij het zomer verblijf van den gouverneur van Indo-China. De kosten voor het gedenkteeken worden gevonden uit bijdragen der familie Orleans en belangstellenden in de koloniën. Op listige wijze is bij Parijs een auto mobiel gestolen. Bij den eigenaar, die rij tuigen verhuurt, kwam Maandag een jonge man, als machinist gekleed, met de boodschap dat zijn meester te Corbeil was blijven steken en 150 francs bood voor hulp. De stalhouder achtte dit een aannemelijk voordeeltje, liet aanstonds zijn eenige auto gereed maken en reed met den machinist naar Corbeil. Daar vertelden hem twee personen, naar 't scheen boeren, dat de „Parijzenaars" zich zeiven hadden geholpen en al weg waren. Het was intusschen laat geworden en de stalhouder liet daarom zijn auto opbergen om den volgenden ochtend terug te koeren. Toen hij echter Dinsdagmorgen aan den stal kwam, moest hij vernemen dat de auto al lang weg was. De „machinist" was haar komen halen en daar men hem met den stalhouder had zien aankomen, dacht men niet anders dan dat hij namens dezen kwam. Er bleef den bedrogene niets anders over dan aangifte te doen bij de politie. BEROEP dor Boeren-generaals op do beschaafde wereld. Het zal de wereld nog versch in het geheugen zijn hoe de Boeren na een hangen strijd voor hunne onafhankelijkheid van meer dan twee en een half jaar, eindelijk genoodzaakt zijn gewor den de termen van overgave, hun door de Re geering van Zijne Britsche Majesteit, Koning Eduard VII voorgelegd, door middel van hunne afgevaardigden te ereeniging aan te nemen. Gelijktijdig werd ons door die afgevaardigden opgedragen ons naar Engeland te begeven ten einde in de eerste plaats een beroep op onze nieuwe Regeering te doen om de ontzachelijko ellende die door de lengte en breedte der nieuwe Kolonies heerscht te verzachten. Slaagden wij hierin niet dan zouden wij een beroep voor liefdadige bijdragen op de mcnschelijkheid van de beschaafde wereld doen. Daar wij er tot dusverre niet in geslaagd zijn de Engelsche Regeering te bewegen ens volk verder behulpzaam te zijn, en de nood onbe schrijfelijk hoog is, blijft er voor ons niets over dan ons te wenden naar do volkeren van Euro pa en Amerika. In de hachelijke dagen die wij doorworstelden, was het ons en de onzen zoet, gedurig blijken van sympathie uit alle oorden te ontvangen. De geldelijke en andere ondersteuningen aan onze vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen, en aan de krijgsgevangenen in alle deden der aarde, droegen oneindig voel bij om het lot van die arme ongelukkigen te verlichten, en wij nemen deze gelegenheid te baat om namens het volk van de gewezen Republieken onzen innigen dank te betuigen aan allen, die ons in hot verleden liofdadiglijk hebben ondersteund. Het Boeren-volkje kan nimmer de hulp verge ten, die hetzelve bewezen werd in de donkere uren van zijne beproeving. Het volk van de tweo Ropublieken had alles veil voor zijne onafhankelijkheid en nu de wor stelstrijd voorbij is, staat het totaal geruïneerd. Hoewel wij niet de gelegenheid hadden een nauwkeurigon staat op te maken van de ver woesting, aangericht in do twee Ropublieken, zijn wij op grond van onzo persoonlijke kennis overtuigd, dat er minstens dertig duizend huizen op de booronplaatsen en bovendien tal van dor pen door de Britten gedurende den oorlog ver brand oi vernield zijn. Amsterdam 22 Sept. Aangevoerd 192 Run deren, lo kwal. 72 75 et., 2de kwal. 70 ct. 3de kwal. 66 ct. per KG. 230 Melk- en Kalf koeien 1 130 f 240; 7 Graskalveren f a f 48 nuchtere Kalveren f 10,k i 14, 48 Schapen f 18 k f 24, Lammeren f af 0, 481 vette Varkens 46 k 48 ct. Purmcrend, 23 Sept. Aangevoerd 208 vette Kalveren 65 k 85 ct. per KG.188 nucht. Kalveren f 12 Af 24 176 vette Varkens 45 50 ct. per KG.; 82 magere Varkens f 16 A 26; 314 Biggen; f 7 k i 11.3443 Schapenen 480 Lammeren 772 Runderen en 43 Stieren Kip-Eieren f 3.75 k f 4.50 per 100. Vette Koeien, 524 stuks, prijsh. h. matig. Melkkoeien, prijsh., handel stug. Gelde Koeien, prijsh. h. matig. Votte Kalveren, prijsh. handel matig. Nuchtere Kalveren prijsh. h. vlug. Vette Sohapen, lager in prijs handel stug. Lammeren lager in prijs handel stug. ZWOLLE. Verzekert: lo. tegen sterven, noodzakelijk af maken en ongeschiktheid, tot een premie o. a. voor jonge paarden van 3% met 90% schade vergoeding; 2o. tegen brand- en bliksemschade der ge heele levende have als afzonderlijke afdeeling f 1,50 per f 1000.niet 100% uitkeering. Zie verder tarieven. Agenten gevraagd. LINTHOUT, Directeur.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 3