N°. 1579 Zondag 28 September. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdkg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Pri/js der Advertenlitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cti. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonnaie gevonden op den Westerweg; 1 ceintuur gevon den in de Koogeretraat en bij D. Bruin aan de Waal 1 lam, gemerkt een roode stip op de schoft, idem boven de staart en vermoedelijk een stip op de linker achterbout, gevonden in Waal-en-Burg en 1 bankje van eonZeeuwsche wagen, op den Waalderweg. TEXEL, 27 September 1902. Wij maken onzen lezers attent op de ge legenheid, die Maandag en Dinsdag wordt geboden (zie achterst, annonce) om zoo moge lijk beter op te hoogte te geraken met de nieuwe wijze van boterbereiding, die langza merhand ook alhier meerdere ingang vindt, en kennis te maken of die kennis te hernieuwen met een paar werktuigen daarvoor. Naar wij yertrouwen zal de door den heer Palma alsdan te houden voordracht niet van belang ontbloot zijn voor de vele veehouders alhier, terwijl voor hen, die nu niet zoo rechtstreeks belang hebben bij de boterbe reiding, toch het daar behandeld wordende wel de belangstelling waard zal zijn. Reeds meermalen werd door sommigen, of misschien ook wel door velen de opmer king gemaakt, dat het met recht jammer is, dat zoo weinig alhier wordt gedaan voor de verbetering van den volkszang. Wordt er gedurendo de leerjaren op do school nog iets aan gedaan, voor zoover zulks met de overige vakken die moeten worden onderwezen, over een is te bron gen, na dien tijd is de gelegen heid zich onder goedo leiding te oefenen al zeer gering. Wel bestaan er een paar ge legenheden daartoe, doch hieraan kan niet door ieder worden deelgenomen omdat ze een te kerkelijk of godsdienstig karakter dragen. Het doet ons en zeker velen met ons daarom genoegen, dat thans pogingen worden aangewend om tot de oprichting te geraken van een flink gemengd koor, waarbij niet gevraagd wordt naar godsdienst enz Het initiatief voor de oprichting werd naar men ons mededeelde, genomen door den heer K. Boon, die zooals men zich zal herinneren, indertijd ook het initiatief nam voor de samen stelling van het gemengd koor, hetwelk op koninginnejaardag en -feest zich liet hooren. De leiding en directie werd bereidwillig door den Weleerw. ZeerGel. Heer Ds. Schröder op zich genomen, terwijl het plan moet be staan op 31 October as. oene uitvoering te geven voor een goed doel Waal, 25 Sept. Door een 9-tal jongelieden is, ter veraangenaming van de winteravonden, eene Rederijkerskamer opgericht. Het plan bestaat, om in November en Fe bruari eene uitvoeriDg te geven. Reeds werd uitgezien naar eenige geschikte tooneelstukjes. Veel succès zij het jeugdige gezelschap toe- gewenscht. Oosterend, 26 Sept. De Handelsvereni ging „Wilhelmina" alhier, voor eenigen tijd opgericht, tracht in alle opzichten in het voor deel harer leden te werken. Zoo heeft het bestuur ook bi) inschrijving aanbesteed de levering der benoodigde garnalenmanden voor den aanstaanden winter. Laagste inschrijver was de mandenmaker Baack, te Helder, aan wien ook het werk is gegund. Door dezen maatregel zal er voor de leden der vereni ging ook meer eenheid komen in de grootte der manden. De Jongelings- en Meisjesvereniging uit de Ned. Herv. Kerk hopen op Zondag a. s. haar jaarfeest te vieren. De Cocksdorp, 26 Sept. De heer Steven son, wachter bij de kustverlichting te Eierland, is als zoodanig te IJmuiden benoemd. Na uit den stoomschelpzuiger „Trio schelpen geladen te hebben, kwam het tjalk schip „Op hoop van zegen", schipper P. van der Sluis, thuisbehoorde te Makkum, woens dagavond te Nieuwediep binnen. Door stroom- misleiding raakte het vaartuig in den mond der haven op de Harssens aan den grond, tengevolge waarvan het lek stootte. Het binnendringende water deed de schuit kan telen en spoedig verdween deze nu in de diepte, Alleen de top van den mast steekt nu nog boven water uit. Al de opvarenden, de schipper, diens vrouw en vier kinderen en de knecht, konden gelukkig bijtijds door vletterlieden, die dadelijk toeschoten, worden gered en behouden aan wal gebracht. De menschen hebben echter bij deze schipbreuk al hun bezit verloren. (Dbld.) Men meldt uit Amsterdam In de zaak betreffende het „knaapje, dat een meisje was", is namens den vader con clusie van eisch ingediend, waarbij f 3000 schadevergoeding wordt gevraagd. Den 7en October zal het antwoord worden gegeven. Te Haarlem heeft Woensdagmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. De beambte der Ned Bell Telephoon-Maatschappij C. Vis ser, die werkzaamheden te verrichten had op het dak van het nieuwe gebouw „De Kroon" op de Groote Markt, verloor zijn evenwicht en viel, met het treurig gevolg dat hij den nek brak en onmiddelijk dood was. De oud-president van den Oranje-Vrij staat en bondgenoot van de Zuidafrikaansche Republiek, de heer Steijn, heeft Dinsdagmid dag Scheveningen verlaten om in de Zwitser- sche bergen gedurende het aanstaande najaar verder herstel te zoeken voor zijn reeds veel verbeterde gezondheid. Met dezelfde voorzorgsmaatregelen als bij zijn komst uit zijn vaderland hier te lande genomen waren, werd de zieke gisteren van zijn villa te Scheveningen naar de Staats spoor vervoerd, t. w. op een brancard, die geplaatst werd in het salonrijtuig waarmede de lijder met zijn gezin de reis naar Clarens maakt. De heer Steijn wordt op reis omgeven door zijn Hjfgeneesheer, de heeren Fraser en Deprez den oud gedelegeerde Fischer en dr. Keuchenius die zijn collega op reis zal adsisteeren. Een laaghartige aanranding heeft Dins dagnacht plaats gehad in dmkruidenierwinkel, tevens brooddepöt van den heer J. T, Versluys, Marnixstraat 13 te Amsterdam. Reeds gedu rende eenige dagen had deze in do straat een paar kerels zien rondzwerven en af en toe in zijn winkel loeren op oen wijze, die hem verdacht scheen, ook de buren hadden deze lieden nu en dan opgemerkt Dat deze mannen niet veel goeds in den zin hadden is in Dinsdagnacht duidelijk geworden. Het was ongeveer twaalf uur. De winkel was reeds gesloten, de echtgenoote van den heer Versluys was reeds naar bed gegaan en hij zelf was ook voornemens dit voorbeeld te volgen, toen aan de straatdeur geklopt werd. De kruidenier deed open en twee mannen traden binnen, die beschuit verlangden te koopen. Waarschijnlijk hebben zij geweten dat de heer Versluys, om hen aan het ge vraagde te helpen, zich achter zijn toonbank naar de beschuittrommels te bukken had, althans toen hij dit deed, werd hem door de kerels van de andere zijde der toonbank met een hamer een slag in de nek toegebracht en nog eenige verwondingen aan het hoofd, waardoor de aangevallene bewusteloos ineen zakte. Meenende dat de kruidenier dood was, begaf het tweetal zich naar boven en viel thans de bejaarde vrouw in haar bed aan. Ook haar wilden zij een slag op het hoofd toebrengen, die haar echter op den wang trof. Er ontstond toen een worsteling, waarbij de vrouw nog eenige verwondingen kreeg, doch door haar gegil beangst geworden, lieten de aanranders haar los en kozen het hazepad, zonder dat zij aan hun voornemen gevolg hadden kunnen geven, De heer Versluys, later tot bewustzijn gekomen, kon aan de politie, die ter plaatse was geroepen, nadere verklaringen geven. Hij wist nog te zeggen dat hij, vóór hij het bewustzijn had verloren, de kerels, voor zij naar boven gingen nog tot elkander had hooren zeggen„nu dat wijf nog. Aangezien bij de mannen dikwerf voor zijn deur had zien zwerven, wist hij een signalement te geven. In den loop van den dag is het de politie gelukt, de twee daders te arresteeren, die reeds bekend hebben. In den nacht van. Zaterdag op Zondag is te Wormerveer-ingebroken in het kantoor van de firma Gebrs Laan. Een bedrag van ongeveer f 1100 is uit een lessenaar ontvreemd. De brandkast is onaangeroerd gelaten. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door inklimming. De politie is de daders (twee personen uit Wormerveer) op het spoor. Uit Haarlemmermeer meldt men De landbouwer v. L., wonende aan de Hoofdvaart bij de Listerweg. kwam Dinsdag ti eurig om het leven. Met een jong paard voor een brik gespannen reed men het erf af. Het paard sprong terzijde, met het ongeluk kig gevolg, dat de drie personen, die op den wagen zaten, in een moddersloot terecht kwa men. De oude man. vond den dood in de modder. Zijn zoon en diens vrouw werden door toegeschoten hulp nog tijdig uit de sloot getrokken. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de beide aangehoudenen in zake den moordaanslag in de Marnixttraat, bekend hebben ook de daders te zijn van verschillende diefstallen van rijwielen, door insluiping in de laatste weken. Verscheidene personen hebnen hun als zoo danig herkend. Te Sint Willebrord (gemeente Etten, N.-B.) is een konijnen-exportslachterij opge richt. In de acht dagen tijd, dat ze in werking is, werden 2000 geslachte konijnen naar Lon den verzonden. „Koninginneverjaardag 1" zoo schrijft dato 31 Augustus de Transvaalsche verslag gever van de „N. Rott. Crt." Koninginneverjaardag 1 Geen Hollander of oud-Hollander is er of hij heeft zijn hart warm voelen worden, of hij heeft uiting gegeven van groote liefde voor H. M. KoniDgin Wil helmina. Zij mogen van nationaliteit ver anderen, van burger der Republiek töt Brit, van Brit tot Turk, van Turk tot Patagoniër, de liefde voor ons Oranjehuis dragen ze met zich, de waardeering van 't geen Zij gedaan heeft tegenover de Boeren in hun ongeluk zal blijven. Wij mogen niet publiek feest vieren maar in stilte Natuurlijk. De „Ned. Bakkerscourant" meldde, dat de Ned. Bakkersgezellen Bond, afd. Rotterdam, aan de Patroons het verzoek had gedaan om een uur schafttijd per dag meer. Daarvan zegt de „Bakkersbode"Zoo te lezen „een uur per dag meer" zou men denken dat er rusttijd bestond, en men dit met een uur vermeerderd wilde zien. De zaak isdat de gezellen vragen om een uur rusttijd, daar als regel in onzen tak van bedrijf van rust- of schafttijd geen sprake is, COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1