Buitenland. Marktberichten. Met genoegen kunnen wy vermelden dat de hengst Martin van de afdeeling Texel der H. M. van Landbouw op de Tentoonstel ling te Alkmaar van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden een gunstigen indruk heeft gemaakt. Het weekblad „Onze Paarden" recencee- rende de bekroningen der Hengsten schrijft: hadden wij moeten keuren dan hadden wij Adolf of Weltman 1ste prijs Martin 8de en Frits 4de toegekend en niet zoo als gekeurd is Frits lsten prijs Adolf 2den en "Weltman 3den zoodat dan Frits thans met den lsten prijs bekroond, niet in aanmerking gekomen zou de zijn. Den Hengst Martin maakte een zoo allergunstigste indruk, dat paardefokkers uit Groningen, Gelderland en Noord-Holland plan hadden om paarden ter dekking bij Martin te zenden. De „Staatsct." bevat de mededeeling dat tot minister van Koloniën is benoemd de heer A. W. F. Idenburg (anti revolutionair), lid der Tweede Kamer (voor Gouda), zijnde de mini ster van oorlog, de gepens luitenant-generaal Bergansius, eervol ontheven van het interimair beheer van het departement. In verband hiemede is de heer Idenburg op zijn verzoek eervol ontslagen uit den dienst als kapitein bij den generalen staf van het Indische leger op nonactiviteit. Voor de gedenkschriften van Paul Kru- ger is door den uitgever Lemann te Biussel een honorarium van f375.000 betaald, die gebeel ten bate van het Boerenfonds zullen komen. De eerste uitgave zal gelijktijdig in het Duitsch en in het Engelsch verschijnen. Aan het Volkszeebad te Scheveningen zijn ongeveer 10,000 baden minder genomen dan verleden jaar, terwijl de Kurhauszeeba- den van de Maatskhappij Zeeland ettelijke duizenden minder bedroegen. Dagen dat het cijfer 1000 baden bedroeg, zijn dit seizoen niet voorgekomen. In warme zomers werd dit getal wel 20 malen in één seizoen bereikt en overschreden enkele dagen steeg dit wei eens tot 1400 a 1500 baden. Gemeenschappelijk grondbezit. Onder voorzitterschap van dr. Fr. van Eeden heeft deze vereeniging, die 400 leden telt, te Am sterdam vergaderd. De flnancieele toestand was gnnstlg en er zjjn plannen in behandeling omtrent een nieuwe vestiging op een grond beter dan de tot dusver gebezigde. Van de behandelde voorstellen was nogal merkwaardig dat van de afdeeling „Amster dam", om te benoemen een commissie om te onderzoekeu hoeveel geld in de laatste jaren door de Nederlandsche bevolking is op gebracht ter bevordering van politieke actie en de vakbeweging. In de schriftelijke toelichting tot dit voor stel, dat gedaan was door den heer Reens, Word er op gewezen dat in de beweging der sociaal democratie veel geld is opgebracht voor de politieke en de vakbeweging, zonder dat al die gelden eigenlijk veel hebben uitgewerkt Wanneer al dat geld was opgebracht voor de productieve associatie, zou aan de massa een treffend voorbeeld gegeven zijn van wat een drachtig optreden vermag De opmerking werd gemaakt, dat het voor de politiek en de vakbeweging bijeengebracht geld volstrekt niet weggeworpen is geweest, doch dat men er de arbeiders wel eens op kan wijzen "dat zij ook ge'd kunnen bijeen brengen voor het goede doel dat deze ver eeniging beoogt. Bovendien werd van ver schillende kanten de opmerking gemaakt, dat een dergelijke euquête zeker niet ongewenscht zou zijn, doch dat de Vereeniging als zoo danig deze niet kan en mag instellen, ook al omdat de kosten buitengewoon groot zouden wezen. Het voorstel werd met algemeene stemmen verworpen. Nieuwe moordaanslag te Tilburg Men schrift uit Tilburg aan den „Nbr." In den afgeloopen nacht tusschen 12 en 1 uur is een moordaanslag gepleegd door zeke ren C., vroeger te Breda, thans te Tilburg woonachtig Hij bracht zijn vrouw, waarmee hjj eerst kort gehuwd is, een messteek in de borst toe. HU had den steek zóó krachtig toegebracht (hit het mes, dat op 't been afgestuit was, geheel krom gebogen was. De agent van politie Brekelmans, wiens hulp was ingeroepen, arresteerde hem en bracht hem geboeid naar het politiebureau, waar 14) bekende den steek opzettelijk en met voorbedachten rade te hebben toegebracht met het doel zfln vrouw, waarmede hij in ongenoegen leefde te dooden. Dr. Daamen heeft haar behandeld. Moet aan den ketting In Schoterland heeft een tienjarig meisje terwijl haar ouders naar de kerk waren, een lade opengebroken zij nam er een paar rijks daalders uit, ging naar het station en nam een spoorkaartje voor Groningen, alwaar zij bij haar familie aankwam. Toen de ouders uit de kerk kwamen, wa ren zij niet weinig ontsteld toen zij hun kind misten. Bij navraag werden zij gewaar, waar het meisje zich bevond en het werd den vol genden dag door een merechaussée thuisge bracht. In weerwil daarvan is zij echter bij nacht in alle stilte weer uit de ouderlijke woning verdwenen. Bij den uitgever L. J. Veen, te Amster dam, is verschenen de vierde plaat van den Volksbond. De fraaie teekening van den heer Van Caspel is getiteld „Hun laatste stuk goed". Voor de toonbank van een lokaal met vergunning staat een jonge man te wachten dat het glaasje Schiedams vocht dat wij zien inschenken hem zal worden toe geschoven. Door de openstaande deur van de kroeg zien wij dé vrouw van den jongen werkman, met een bundeltje goed onder den arm, de daartegenover gelegen Stads Bank van Leening ingaan. "Wij zullen het verband tusschen het bor reltje en „hun laatste goed" niet nader be hoeven uit te werken. De prijs van de plaat is 10 ets. In den „Limbarger Koerier leest men het volgende over gevangeniswerk We willen niet terugkomen op het congres voor middenstand daar is reeds genoeg over geschreven. Maar we zouden even een belangrijk punt willen aanstippen, dat er niet behandeld is, omdat de tijd het niet toeliet. 't Is de concurrentie, die de vrije nijver heid wordt aangedaan door de gevangenissen. In deze rijkshotels laat de Staat de gasten werken,-wat heel goed is; „ledigheid is des duivels oorkussen." Maar hij verkoopt dat werk ook beneden den marktprijs, en dat is allesbehalve goed. Daar hebben onze werkliedenbonden reeds zoo lang tegen gemopperd en geagiteerd nu hebben ook de winkeliers een duit in 't zakje gedaan. Want al hebben ze niet gede batteerd over de quaestie, het feit zegt reeds genoeg, dat zij een buitenlander verzocht had den aan het congres een rapport over te leggen, hetgeen geschied is. En inderdaad, ga eens na wat gevangenis- arbeid is. Wij, burgers, hebben b.v last van dieven. Ze hebben hier en daar ingebroken en ons reeds aardig wat geld ontfutseld. Dat is 1. Gelukkig vat de politie hen die kost ook wel geld; dat is no. 2; maar ze zijn dan toch geknipt en worden veroordeeld door de justitie,—die ook geld kost; alzoo no 3. De boeven gaan achter slot en grendel en eten en drinken op onze kosten no 4. "Van dat alles valt nog zooveel niet te Z9ggenhet is onvermijdelijk en moet dus gebeuren. Maar nu de wijze waarop we voor het opbrengen onzer belasting worden beloond De staat zet die menschen aan 't werk. Hij kan grondstoffen in 't groot inslaan en bezorgt hun niet duur—leer voor schoen werk, stroo voor matten vlechten, enz. Dat wordt soms voor de helft van den prijs verko;ht, dlei de belastingbetalenden schoenmaker of mattenwever moet eischen. Immers, de boef heeft geen huishuur te berekenen zooals zij, geen belasting te beta len. Gij moet uw licht en brand uit uw verkoop bekostigen, uw gezin onderhouden, hij niet. Gij onderhoudt hem, en tot dank laat de Staat hem concurreeren tegen u tot een prijs, waartegen gij niet leveren kunt. Gij kunt desnoods failliet gaande boef houdt de markt. Brengt zijn werk weinig op, wat nood 1 De tekorten worden immers toch uit de belasting aangezuiverd 1 Zoo gaat het in een kringloop rond. Intusschen laat men de heidevelden in Drenthe en op de Veluwe, waar niemand vrijwillig tot de ontginning geneigd is woest liggen. Waarom niet daar de heeren inbrekers en moordenaars aan 't werk gezet? Dan hebben ze óók arbeid, en ze stooten den eerlijken werkman en winkelier niet het brood uit den mond. En bovendien zou ons land er op den duur mooie bosschen of goede bouwgronden mee rijker worden op plaatsen, waar nu alleen de bezem groeit 't Idee is niet nieuw, dat weten we wel. Maar 't kan wel goed doen, het te herhalen en er propaganda voor te maken zoo lang men in de Haag aan dat oor doof bljjfb. Volgens een telegram uit Pietermaritz- burg zijn Winter, Min. v. Landbouw, en Moor, Min. v. Inboorlingenzaken, van een rondreis door Vrijheid een der bij Natal ingelijfde Trans- vaalsche districten teruggekeerd. Die twee Ministers melden dat de toestand beklagens waardig is. Men ziet geen huis meer overeind dan hier en daar een enkel, op een afstand van van 80 K.M. van elkaar. De Boeren huizen in hutten. Ziedaar een Engelsche offlcieële getuigenis van de verwoesting, diedeEngel- schen hebben aangericht. (Ass. Ct.) De heer Jules Capré, onzen lezers wel bekend door zijn gelukkig niet altijd precies zóó uitkomende weervoorspellingen, deelt nu weer aan de „Temps" mede, dat van 23 tot 30 September een onafgebroken reeks depres sies, uit het Noorden komende, zich over Engeland en het vasteland zullen bewegen; het ergste zullen deze zich 21 en 80 dezer doen gevoelen. Alsdan zullen sterke west- zuidwestelijke tot west-noordwestelijke win den merkbaar zijn in Engeland, het Kanaal, de Goh van Cascogne, Frankrijk, Nederland en het noordelijk deel der Alpen. October zal bewolkt, nevelachtig zijn, met een sterke verlaging der temperatuur. De stakende mijnwerkers in Pensylvanië nemen een steeds dreigender houding aan. Enkele strategische punten in de mijnstreken zijn derhalve met kanonnen bezet en de troe pen worden opnieuw versterkt. Beide partijen blijven onverzoenlijk. De werkgevers beschouwen de uitbreiding van de staking als een laatste opflikkering van de beweging en zien het einde van den strijd binnenkort te gemoet. Men schrijft uit Londen Alle bladen, behalve de „Daily News", keuren krachtig den toon en het karakter van de Boeren-proclamatie afzij noemen deze een poging om de vijandige stemming tegen Engeland aan te wakkeren, en een verzwijgen van de waarheid, die gelijk staat met een valschheid („suppressio veri suggo- stio falsi"). Een artillerist te Freiberg, in Saksen, pas in dienst, die toevallig bij een kanon alleen was achtergebleven, kreeg 't in zijn hoofd aan een troepje nieuwsgierig om hem staande kinderen uitleg te geven van stuk en lading. Maar de man kon er slecht mede terecht, want nadat hij het kanon met een kartets geladen had, ging het plotseling af. Een klein meisje werd op de plaats gedood en vele andere kinderen zoodanig gekwetst, dat zij voor hun leven ongelukkig zullen zijn. Een tragisch-komisch tooneel heeft in de gevangenis van Hackensack, New-Jersey, plaats gehad. Een moordenaar, zekere Hernia, wist op het oogenblik, dat hij zou worden opgehangen, te vluchten in een der corridors van de gevangenis rukte hij een stuk gaspijp af en dreigde ieder neer te slaan die hem te na kwam. De cipiers wilden hem te lijf, maar moesten zwaar verwond het opgeven. Toen liet de sheriff hem zoo met een brandspuit besproeien dat hij half verblind kon worden gegrepen en aan handen en voeten gebonden naar de galg gesleept en onder akelig gebrul opgeknoopt werd. Op een jachtpartij bij Parijs is Maandag een der jagers door zijn vrouw doodgeschoten. Bij ongelukhaar geweer ging door een noodlottig toeval af, juist nadat zij het had geladen en het schot trof haar eigen man in den rug. Hij was terstond dood Het kostte veel moeite de ongelukkige vrouw (die wel nooit meer jagen zal) te verhinderen de handen aan zichzelf te slaan. Dienzelfden dag hoorde een grondeigenaar die elders in Frankrijk op de jacht was, in de struiken eenig geritsel en denkende een haas te treffen schoot hij op goed geluk Een gil bewees, dat hij zich deerlijk had vergist; hjj haastte zich naar de plek en vond een zwaar gewonde, een nog jongen man uit de buurt. Toen de jager met ijlings gehaalde hulp terugkwam, was de gewonde al overleden. Scharen, 25 Sopt. Aangevoerd: 17 paarden f 75 af 200. 8 Stieren 180 af 180; 60 Gelde- koeien f 110 a f 190; 85 Kallkoeien f 140 a f 250 0 Vaarzen f af 20 Nuchtere Kalveren 17 a f 18; 110 Sohapen f 14 a 1 20, 500 Lammeren 112 a 1 18 Bokken en Geiten f 0,a f 0.34 Varkens f 15.a 1 17.50. 10 Vette Varkens 51 a 52 cent per half kg.60 Vette Koeien f 190 a f 275; 52 Biggen I 9.50 a f 12.Kipeieren, 13.50 a 1 4.—Eenden 840 a ot. Boter per hall k.g. I 0.67 a 0.62.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2