No. 1581 Zondag 5 October. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 4 October 1902. Evenals zoovele andere vergaderingen was ook de vergadering van 't Nut Woensdag gehouden in het lokaal „de Vergulde Kikkert" zeer matig bezocht. Tegenwoordig waren 4 leden van 't bestuur benevens 3 gewone leden. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Daarop doet de Voorz. mededeeling van een schrijven van den heer W C. Reij, waarin deze ontslag vraagt tegen 1 Januari a.s. als commissaris der Algemeene bewaarschool. Besloten wordt dit ontslag te verleenen onder dankzegging voor het vele door den heer Reij voor de bewaarschool gedaan. Hierop wordt door den heer De Braai als afgevaardigde ter algemeene vergadering een keurig yerslag daarvan voorgelezen. Vervolgens deelt de Voorz. mede dat als spreker van wege het Hoofdbestuur dit jaar zal optreden van de afdeeling de heer Bruin- wold Riedel en wel op 13 October a s Einde November of begin December mag worden verwacht ds. Ludwig van Tjalbert, Januari ds Adriani van Warmenhuizen en Februari dr. van der Ven van den Helder. Zoo moge lijk zal worden getracht nog eeno vijfde buitengewone vergadering te houden, opge luisterd door muziek. Omtrent de toelating van niet leden wordt besloten alleen bij de voordracht van den spreker namens het Hoofdbestuur niet leden toe te laten tegen betaling van entrée van 16 cent de persoon en de andere vergade ringen alleen toegankelijk te stellen voor de gewone leden (contrubutie 3.—'s jaars) en die voor de volksvoorlezinhen (contrubutie f2 's jaars) met hunne dames enz. De rekening van den penningmeester hierop ter tafel gebracht werd nagezien en in orde bevonden sluitende met een voordeelig saldo van f 54 585. Aan 't kort verslag omtrent de bibliotheek thans volgende ontleenen wij alleen dat aan 97 lezers 1197 boekdoelen werden uitgegoven in het afgeloopen seisoen. Tot commissarissen dier bibliotheek werden herbenoemd de heeren W. J. Langeveld Fz. en C J. Rab. Als lid van 't bestuur werd de Secretaris die herkiesbaar is, weder gekozen, terwijl in- plaats van den heer A, Wagemaker die ook moest aftreden en niet dadelijk herkiesbaar was, werd gekozen de heer Aug. Keijser, die ter vergadering aanwezig do benoeming aan nam, evenals zulks door den Secretaris werd gedaan. Niets meer te verhandelen zijnde sloot de Voorz. de vergadering. Na afloop word door het bestuur tot voor zitter gekozen de heer Kuperus. Het bestuur is dus thans als volgt samen gesteld R. S. Kuperus Voorzitter, Cl. H. de Boer Penningmeester, C. A. de Braai en Aug. C. Keijser leden en W. J. Langeveld Pz. Secretaris. Donderdag werd vergaderd in het lokaal „de Vergulde Kikkert" om, zooals per adver tentie en circulaire was bekend gemaakt, de belaDgen van het Texelsch Fanfarecorps te bespreken. Jammer genoeg was de opkomst niet zoo goed als wel had mogen worden verwacht, in aanmerking genomen de groote gunst waarin zich dat corps van de zijde van het publiek mag verheugen. Door den heer Wagemaker, voorzitter van het corps, werd in zijn openingswoord het doel der vergadering nader omschreven. Men wenschte het corps te versterken omdat men anders woldra in de noodzakelijkheid zou kunnen komen om het corps op te heffen door gebrek aan werkende leden. Op 't oogen- blik toch zijn er 13 werkende leden, waar van er waarschijnlijk een viertal binnen enkele maanden Texel zullen verlaten en daardoor gedwongen worden als werkend lid af te treden. Met een negental werkende leden verder door te gaan, wordt door den zoo ijverigen directeur te bezwaarlijk geacht, zoodat zonder toetreding van nieuwe werkende leden, het corps zal moeten worden opge heven. De voortdurende verandering in het corps werkende leden, is zeer nadeelig voor den bloei van de vereeniging. Zeer gewenscht ware het, indien wat oudere personen, lieden, die door hunne betrekking meer bepaald aan deze plaats gebonden zijn, zich als werkend lid aangaven, zoodat een meer blijvend aan tal werkende leden was samengesteld, die met ijver en lust bezield voor bet welzijn van bet corps, samen zouden blijven werken voor den bloei er van en de last van de vele veranderingen in personeel, zeer werd beperkt, en dat die verwisseling nog al groot is, is zeker uitstekend hieruit op te maken, dat van de werkende laden, waaiuit het corps in Sept. 1891 bestond, thans nog slechts 2 werkende leden over zijn, n 1. de heeren Ponger en Moojen. De bezwaren die door sommigen dikwerf tegen de toetreding worden geopperd, als daar zijn: gebrek aan tijd (met eenigen goeden wil verre van onoverkomelijk), de kosten er aan verbonden (s.echts 10 cts. per week), gebrek aan muziekkennis ('net eenigen goeden wil is de muziek door ieder gemakkelijk te leeren) acht 'spreker van weinig beteekenis. Ook de vrees, dat men niet zal kunnen blazen, zegt spr. met te deelen; indien men goede longen en goede tanden heeft, terwijl ook do vrees voor benadeeling der gezond heid zeker niet zoo groot behoeft te zijn, getuige het gezonde uiterlijk van vele muzi kanten van beroep, blaasinstrumenten bespe lende (violisten en pianisten zijn gewoonlijk mager) Ten slotte wijst spr. nog op de beteekenis die het fanfarecorps heeft voor de gemeente en wijst daartoe op volksfeesten, serenades, rondgangen door den Burg en concerten in 't Park. Nadat de voorz. nog er op heeft gewezen, dat raadgevingen op 't oogenblik niet worden verlangd, doch wel toetreding, zoo mogelijk van een flink aantal liefst oudere personen en er tevens aan heeft toegevoegd, dat men later, als men als lid is toegetreden, desnoo- dig met voorstellen kan komon, wordt ge legenheid geboden tot nadere besprekingen. Uit deze besprekingen bleek, dat bet plan bestaat do zaken der vereeniging beter te regelen, een nieuw reglement samen te stellen waaraan ieder verplicht is zich te onderwerpen enz. Het deed ons en zeker velen met ons genoegen, dat de in de laatste jaren toegetreden werkende leden meer stand vastig waren en daarbij van willekeurig uittreden geen sprake was geweest. Door den directeur wordt tevens medege deeld, dat oudere lieden niet zoo gemakkelijk leeren dan jongere, doch dat men liever wat langzaam mag vooruitgaan, dan in zijn vaart te worden gestuit door het vertrek van leden. Raadgevingen, vervolgt spr. worden er vele gegeven, o.m. om subsidie te vragen yan de gemeente, doch gebrek aan geld beeft het corps niet; te beproeven een mooie tribune te krijgen, zonder tribune kan evengoed wor den gespeeld Het eenige wat op't oogenblik noodig is, is toetreding van nieuwe werkende leden, zoo mogelijk 14 a 16, opdat een corps kan worden gevormd van ongeveer 25 per sonen. Wat het veranderen van het corps in een harmoniecorps betreft, zooals dat van Wieringen, zulks wordt door spr. onnoodig en zeer bezwaarlijk geacht Spr. raadt sterk aan voorloopig zich als wer kend lid aan te geven: Mocht na een 14 dagen blijken, dat er geldige redenen bestaan, om zich terug te trekken, dan zal zeker niemand zulks kwalijk nemen. Ten slotte werd aan de aanwezigen per-, lijk gevraagd of men zich voorloopig wenschte aan te sluiten. 12 personen gaven hun ver langen daartoe te kennen, meer dan de helft van hen bestaande uit personen op rijperen leeftijd, terwijl enkele personen beloofden nog eens er over na te zullen deoken. Moge ook het aantal toegetredenen niet zoo groot zijn als wel werd gehoopt, do uitslag is toch van dien aard, dat bet gevaar voor opheffing van het corps voorloopig afgewend is. Moge het zijn voor tal van jaren en moge de wenscb van den voorzitter in zijn slui tingswoord geuit, dat die vergadering goede vruchten zou mogen afwerpen, worden vervult. Een ongeluk dat vrij ernstige gevolgen bad kunnen hebben, had gistermorgen plaats op den hoek Farkstraat-Nieuwstraat. Hun gewoonte getrouw snelden de leerlin gen der O. L. School alhier om 12 uur naar hun respectiefelijke woningen. Juist op dien tijd kwamen echter ook een drietal rijtuigen door den Parkstraat- Twee daarvan waren reeds gepasseerd en aangezien deze niet on- middelijk werde gevolgd door een derde werd vermoed, dat de baan vrij was en snelde men verder. Het oudste zoontje van den heer D. moest echter tot zijn schade ondervinden dat hij zich deerlijk had vergist. Met volle vaart liep hij tegen het paard bespannen voor een derde nog aankomende rijtuig, hij viel en het rijtuig ging hem over het hoofd en de borst kas. Met bebloed hoofd werd hij naar huis gebracht. Naar men ons vei zekert moet de verwonding niet ernstig zijn, zoodat het on geluk nog betrekkelijk goed is afgeloopen. En goede waarschuwing is het echter vooral voor de jeugd vooral op hoeken van straten de voorzichtigheid in acht te nemen. Naar wij vernemen had gister bij de haven de rijkskeuring plaats vau hengsten, waarbij de hengst Martin werd goedgekeurd terwijl voor een paar andere jonge hengsten werd aangeraden die niet als hengst aan te houden. Waal, 2 Oct. Mej. Ca. Eel man van den Berg is met ingang van 1 Oct. tijdelijk be last met het onderwijs in de nuttige hand werken aan de herhalingschool. Oudeschild, 3 Oct. De leeskring alhier, hield Woensdag zijn eerste algemeene ver gadering. Als bestuurslid moest aftreden de voorzitter, de Heer J. K. G. Muller, die niet terstond herkiesbaar was, terwijl door vertrek de Heer Niessink had opgehouden bestuurs lid te zijn. Tot stemming overgaande vereenigden de meeste stemmen op zich, de Heeren M. Jz. Hillenius en J. C. Blom. Daarna had de regeling van het bestuur aldus plaats, dat tot voorzitter werd benoemd de C C. Backer en tot penningmeester de heer M. J. Hillenius. Besloten werd het leesseisoen open te stel len Zaterdag 18 Oct. en 't aan do keus der leden oyer te laten of zij een boek wekelijks willen doen afhalen of dit aan huis bezorgd verlangen. Voorts werd besloten eiken eersten Woensdagavond van iedere maand gedurende den winter te vergaderen, ter bespreking van verschillende onderwerpen. Bjj het sluiten der vergadering brengt de Heer Backer een woord van dank aan den Heer Muller, voor diens bemoeiingen in het belang van den Leeskring betoond. Oosterend, 3 Oct. De Directeur dei- nieuwe handelsvereniging „Wilhelmina," die zijn kantoor houdt te Helder, heeft aan de leden bericht gedaan, dat men ook gereed is voor de verzending van oesters, whilks (hier wulken en ouwenollen geheeten) en mosselen. Ook deze verzendingen kunnen voor de leden van groot belang zijn. Hieruit blijkt, dat de ijverige Directeur, die pas voor eene maand als zoodanig is benoemd, niet alleen het handelsgebied tracht uit te breiden, maar ook voor meerdere waren handelsbetrekkingen tracht aan te knoopen. Aan den oproep tot het oprichten eener zangvereeniging alhier hadden 18 personen gehoor gegeven, die tot de oprichting besloten. De vereeniging draagt den naam van „Har monie" en als directeur daarvan zal fungeeren de Heer M. Kikkert, Hoofd der o. 1. school alhier. In eene volgende bijeenkomst zal een bestuur gekozen worden, daar men alsdan eene grootere opkomst verwacht. De oefe ningen zullen gehouden worden in „het Wapen van Amsterdam." De leeftijd is bepaald op minstens 15 jaren voor dames en 17 jaren voor heeren. De Cocksdorp, 3 Oct. De opkomst in de zaal van Mej de Wed. K. Thomassen, waai de heer Palmer gisterenavond eene voordracht hield over de zuivelbereiding en tevens met den Alfa meïkontroomer en de Palmer-karn werkte, was goed te noemen; zelfs waren verscheidene dames opgekomen om van deze hoogst nuttige voordracht te profiteered» Het gesprokene komt in hoofdzaak op hetzelfde neer, als wat reeds daaromtrent in het vorig nummer van dit blad heeft gestaan- Alleen zij nog aangemerkt, dat de keer Palmer ook nog schapebóter karnde en wel in den verbazend korten tijd van 9 min. De room, die hiertoe gebruikt werd, had eene temperatuur van 16V< 0 C. Niet meer dan 37« 4% zout moest bij de boter gevoegd worden. De Alfa-melkontroomer word door spr. aan bevolen, omdat deze bij eene goede behan deling de eerste 10 jaren aan geene slijtage onderhevig is, hetgeen voor een groot deel in de losse as zit. Ten slotte werden de werktuigen door den heer Palmer in enkele minuten schoonge maakt en werd den toehoorders dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Bijzonder groot is de aanvoer van schel- visch te IJmuiden. De oudste vissckers her inneren zich niet, dat zóó vroeg in het najaar zulke groote ladingen schelvisch aangebracht v. orden, 't Zijn vooral Eugelsche stoom trawlers,'die hun rijke vangst hier brengen. De groote aanvoer heeft de prijzen gedrukt, waardoor de schelyisch thans betrekkelijk goedkoop is. Ziekte aan boord van het wachtschip! Men deelt thans aan het „Hbl." mede, dat op het wachtschip te ellevoetsluis roodvonk heerscht; 28 man. vau de equipage zijn in het hospitaal. Om verdere uitbreiding te voorkomen, is een ar zienlijk deel der niet- aangetasten elders gelogeerd. Het plan zou bestaan om die leerlingen met verlof naar huis te zenden. Van andere zijde schrijft men aan dat blad Het aantal lijders aan buikloop bij de machinist-leerlingen te Hellevoetsluis bedraagt 20, die allen in de ziekeninrichting zij u opge nomen. Bij toeneming der ziektegevallen zal het passagieren aan boord der schepen worden verboden, LSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een mesgevonden op de Groeneplaats en een mesgevonden op 't strand. prmaggupgemu. l— ii ipsrw.vcTca

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1