Buitenland. De f 100.000 der Staatsloterij is voor de vierde maal in korten tijd te Rotterdam gevallen op drie vijfde en vier tiende loten. Een belasting-curiosum I Aan het douane kantoor te Leer (Oost-Friesland) werd door de Duitsche post eene bezending worst gedepo neerd, welke niet aan den geadresseerde, een Italiaansch werkman, kon worden bezorgd, aangezien de invoer van worst uit Italië naar Duitschland verboden is Den Italiaan werd echter beduid, dat niets een rechtstreekschen invoer naar de maag in den weg stond, Zoo gezegd, zoo gedaan. Des namiddags kwam de zoon van het zonnige Zuiden met een paar kameraden op dagen en trokken zij dapper op de worst los. In een ommezien was de eerbiedwaardige hoeveelheid verorberd, waarmee het zaakje dus zonder diplomatiek incident kon afloopen. De commissaris van Politie te Groningen waarschuwt directeuren en andere bestuurders van zuivelfabrieken, benevens handelaren in zaaigranen, land- en tuinbouwzaden, op hun hoede te zijn met het aanknoopen van rela- tiën te Groningen, met sommige z g. afnemers hunner producten, daar het in den laatsten tijd eenige malen is voorgekomen, dat belang rijke bestellingen wérden gedaan en betalingen uitbleven. Een postcuriosum. Aan het adres van een der ingezetenen van Doetinchem werd den 18den December 1S97 van Katwijk aan Zee een briefkaart verzonden, die eerst Za terdag 27 September 1902, dus eerst na 5 jaar onderweg te zijn geweest, aan het be stemde adres aankwam. Tot overmaat van ramp werd voor die kaart, die in gesloten enveloppe werd overhan digd, 7'/j cents port gevorderd, want hoewel de kaart voldoende gefrankeerd scheen, waren de postzegels in dien tijd veranderd, zoodat de oude niet meer geldig waren. Naar wij vernemen, heeft de Minister van "Waterstaat het gevoelen van Gedepu teerde Staten der onderscheidene provinciën gevraagd aangaande een wetsontwerp tot regeling der landbouw-vertegenwoordigiug (N. R. Ct) Haariemsche Frans, eigenlijk Frans Rosier geheeten is heden door de rechtbank te Haarlem wegens afdreiging, overeenkomstig den eiseh, tot 12 jaar gevan genis veroordeeld. Het goud(?) van Hellendoorn. Naai de „Zw Ctverneemt, is de aanvraag om concessie, in December van het vorige jaar gedaan door de h.h. Hompels en Frank voor het mijn veld Erica, tot het ontginnen van goud op een terrein, gelegen onder de ge meente Hellendoorn, ingetrokken. Hoe drukkend zich nog ten huidigen dage de gevolgen doen gevoelen van den onzaligen Atjehkrijg, moge opnieuw blijken uit een brief aan de „Tel." ter inzage aan geboden. Daarin komen de volgende regels voor, die naar onze bescheiden meening de volle aandacht verdienen van ons, Nederlan ders. „De Atjehers beginnen weder met grooten nadruk en activiteit op tetreden. Zij zoeken, evenals vroeger, hun kracht in verrassende gevechten en stoutmoedige klewangaanvallen, welke ons duur te staan komen Men wil weten, dat intriges der heeren te Penang en Singapore niet vreemd zijn aan dat kracht dadig ageeren. De onwelwillende artikelen in de Britsch- Indische bladen doen ook veel kwaad aan ons gezag en sterken de oorlogspartij in haar verzet. Treurig genoeg schijnt het leger bestuur aan geen vermeerdering van troepen te Atjeh te denken, trouwens, het heeft de handen tegenwoordig ook meer dan vol, do_>r de onlusten op Djambie, Celeoes en Borneo. Onnoodig te verzekeren dat onze officieren en manschappen geducht opgejakkerd worden en, in zekeren tijd, geheel op zijn Zoo'n toestand is, in waarheid, niet vol te houden en wekt demoraliseerend en schokt het zelf vertrouwen. Het blijk hoe langer hoe mèer, dat het Indisch leger te zwak is voor de zware taak, welke men op zijne schouders laadt Hoe lang nog zal het duren vóór men in Nederland begrijpt, dat wij, zoo voortgaande, onzen ondergang als koloniale mogendheid vooi bereiden. Het is zonneklaar, dat ook ons overwicht in de Archipel door dien rampzali gen om eindeloozen Atjehkrijg ten gronde gaat. Het wordt meer dan hoog tijd dat men eindelijk met ernst aan onze weerkracht in Indië denkt, zoowel aan leger als aan marine. Geloof me, 't loopt anders spaak. Terwijl J. van Driel uit Oud Beierland, te Klaaswaal in een Boomgaard aan het appelen plukken was, hoorde hij door een meisje, dat in de onmiddellijke nabijheid van hem was, roepen: „O, mijn broertje, o, mjjn broertje. Dadelijk begaf hij zich naar het meisje, dat aan een slootkant stond, en zag daar een pet drijven. Denkende dat er een jongetje in het water lag, sprong hij, zouder iets te vragen gekleed te water, doch vond niets dan de pet. Op het droge gekomen, vertelde het meisje, dat het niet haar broertje, maar zijn pet was, die er was ingevallen. Aan de „Semarang Ct," wordt het vol gende ontleend Een bedenkelijk verschijnsel noemen wij het, dat, waar de bevolking gebrek heeft en letterlijk armoede lijdt, het gebruik van opium niet wordt nagelaten, verslaafd als de Javaan is aan dat verderfelijk heulsap, waarvan ons gouvernement het monopolie heeft. De weinige verdiende centen gaan aan opium en de kinderen moeten maar zelf zien hoe ze aan voedsel komen. In enkele ge vallen is het niet alleen de man die zich aan dit geestdoodend genot overgeeft, maar doet ook de vrouw daaraan mede ja zeifs de kinderen. Uit eigen ervaring weten wij, dat deze toestand niet alleen in Demak bestaat, maar ook in Grobogan, in die streken dus waar de nood het meest njjpt. Een feit is het, dat gemakkelijk uit de statistieken geconstateerd kan worden, dat het grootste gedeelte van de vrij talrijke bevolking schuift en buiten het opium niet meer kan. Geen opium, geen werk Geen opium, ook geen veldarbeid! Het lichaam heeft de op wekking noodig, welke de opiumpijp verschaft en als die opwekking ontbreekt is alle phy- sieke en moreele kracht dood, met de schro melijke gevolgen van een onherroepelijken ondergang. Zonder overdrijving durven wij beweren, dat juist daarin de kanker zit van den ach teruitgang der welvaart eener vroeger wel gestelde bevolking als die van Grobogan. Ligt de schuiver eenmaal met zijn pijp op zijn matje of balee-balee, dan laat hij voor de rest violen zorgen. Komt de nood aan den man, dan is immers het gouvernement er om hulp te verleenen, zooals het in den laatsten tijd weder getoond heeft steeds bij te willen springen. Verschillende werken werden uitgedacht om der bevolking eemgen arbeid te ver schaffen, ten einde ze maar in de gelegen heid te stellen een daggeld te verdienen en op die wijze in haar levensonderhoud te voorzien. Men denke echter niet dat aan het verdiende geld die bestemming wordt gegeven want het grootste gedeelte vloeit terug in 's lands schatkist in den vorm van de opbrengst van het opium. Is er, vragen wij, treuriger economie denk baar Een commissie is thans bezig om naar de oorzakon van de onhoudbare toestanden in Demak en Orobogan een onderzoek in te stellen, daarom vestigen wij op bet boven staande haar aandacht. Boter-contröle Een groot aantal botorfabrikanten en andere belangstellenden in den boterhandel, onder wie mr. Roozegaarde Bisschop, secretaris van de kamer van koophandel te Londen werd opgemerkt, woonde te Utrecht de vergade ring bij, belegd om de mogelijkheid te be spreken om alle door eerlijke boterbereiders geproduceerde boter onder contróle te stellen. De vergadering benoemde een voorloopige commissie, welke tot taak zal hebben het uitwerken van een plan om tot het beoogde doel te geraken. Een 16-jarige hoogere-burgerscholier te Utrecht heeft Zaterdagavond de ouderlijke woning verlaten en is goed uitgerust de wijde wereld ingegaan. Het geld voor zijn equipementstukken had hij van de spaarbank gehaal 1. Onder de uitrustin/, die hij zich had aangeschaft, bevonden zich ook verschil lende wapens, als een buks, dolkmessen enz. Zijn schoolkameraden, die misschien slechts dacht n aan een avontuurlijk tochtje, deden hem Zaterdagavond uitgeleide tot aan het station. Geen hu ner heeft getracht hem van zijn onzinnig voornemen terug te brengen. Met een D-trein vertrok hij in de richting Duitschland. Het moet zijn bedoeling zijn zich n ar Konstantinopel te begeven. Accijns op gedistilleerd 1 Men heeft medegedeeld, dat in verband met de aangekondigde verhooging van den accijns op gedistilleerd, zich reeds een leven dige speculatie had ontwikkeld De minister van financiën schijnt dit te hebben voorzien; immers zal met het oog op zulke speculatie het wetsontwerp tevens bepalingen bevatten betreffende de navordering van den verhoog den accijns van het gedistilleerd, dat by het in werking komen der wet in eenigszins belangrijke hoeveelheid bij neringdoenden en particulieren in voorraad zal wezen. Het is meent „de Tijd" niet waar schijnlijk, dat dit bericht volkomen juist isi het navorderen van accijns bij particulieren schijnt ons niet aannemelijk. Wellicht is het gansche bericht niet zonder speculatieve bedoelingen openbaar gemaakt, daar uit de noteering blijkt dat de jenever- prijs in een week tijd met een gulden per vat is gestegen. De moord in de Dubbele Buurt te Am sterdam. Uit zeer vertrouwbare bron ver neemt het „Hbl.", dat door de justitie een spoor is gevonden inzake den moord gepleegd in de Dubbele Buurt op de weduwe Dijxhoorn Zooals men weet, zit geruimen tijd in voor arrest zekere S. verdacht van het vervaardigen van valsch bankpapier, in een drukkerij aan het Damrak in beslaggenomen. Deze heeft voor den officier van justitie de verklaring afgelegd, dat Kootje Rijf en Frans de Groot recidivisten, beiden veroordeeld m zake een brutale inbraak in perceel 290 N. Z. Voor burgwal bij de firma Van Lohe, aan den moord schuldig zijn. De misdaad is gepleegd met een hamer, en deze hamer is in beslag genomen niet alleen, maar de justitie heeft ook eenige draden in handen, die de verklaring van S. schijnen te bevestigen. Op zijn beurt zou S. omtrent de daders zijn ingelicht door Van der Heyden, die ook in de inbraak bij de firma Van Lohe is be trokken. Ongevallenwet- Nu de tijd nadert, dat de Ongevallenwet in haar geheel in werking zal treden en daar mee feitelijk de verzekering der werklieden een aanvang zal nemen wordt het volgende onder de aandacht der werkgevers gebracht. Gelijk bekend is, waren de werkgevers tot nog toe vrij om hun personeel al of niet tegen ongevallen te verzekeren. De Ongevallenwet heeft hierin verandering gebracht. Echter niet in dien zin, dat nu aan den werkgevers de verplichting is opgelegd om zijn werklieden to verzekeren, hetzij bij de Rijksverzekerings- bark, hetzij bij een particuliere verzekerings maatschappij te zijner keuze. Wie dit meent, verkeert in dwaling. De wet bepaalt eenvo 1- d:g, dat alle werklieden in verzekeringsplich- tige bedrijven van rechtswege bij de Rijksver zekeringsbank verzekerd zijn, onverschillig of de werkgever deze wijze van verzekering be geert of niet en dat aan de getroffen werklie den of hun nagelat n betrekkingen recht streeks door de Rijksverzekeringsbank een schadeloosstelling of rente wordt uitgekeerd, zonder tusschenkomst van den werkgever. De daartoe noodige fondsen moeten natuurlijk door den werkgever worden verschaft en in de wijze, waarop dit geschieden kan, is hem nu zekere vrijheid gelaten, hij heeft n.l. de keus om of een premie aan de Rijksverzeke ringsbank te betalon, waarvan het bedrag nog bij Koninklijk besluit moet worden vastgesteld of, na van de Koningin bekomen vergunning zelf het risico te dragen of het over te dragen aan een naamlooze vennootschap of yereeni- ging. Wie zelf het risico draagt, betaalt aan de Rijksverzekeringsbank geen premie, maar moet als een zijner werklieden een ongeval treft, dan ook de volle waarde der krachtens de wet gedane en te doene uitkeeringen aan de Rijksverzekeringsbank betalen en moet in elk geval vooraf een pand geven ter zekerheid van de nakoming dezer verplichting. Wie het risico overdraagt, zal daarvoor aan de naamlooze vennootschap of vereeniging, met welke hjj contracteert, betaling verschuldigd zijn, vol gens met haar te sluiten overeenkomst, terwijl zijzelve aan de Rjjksverzekeringbank de bjj de wet vastgestelde schadeloosstellingen heeft te restitueeren en voor de nakoming harer ver plichtingen zekerheid heeft te stellen Deze wettelijke regeling geldt voor alle werkgevers in verzekeringsplichtige bedrijven gelijkelijk, zoowel voor hen die hun werklieden reeds bij een particuliere verzekeringsmaat schappij verzekerd hebben, als voor hen, die dat niet gedaan hebben. Zij verplicht derhalve tot premiebetalen aan de Rijksverzekerings bank, of eigen risico dragen of risico overdra gen, ook hen wier personeel reeds verzekerd is. De werkgevers, die zoodanige verzekering gesloten hebben dragen dan feitelyk tweemaal den last der verzekering, ten oerste den last, dien de wet hun oplegt tegenover de Rijksver zekeringsbank, ten tweede den last, dien zij vrjjwillig op zich namen tegenover particuliere verzekeringsmaatschappijen. Billijkheidshalve bevat de wet echter een overgangsbepaling, dat wie zoodanige verzekering by een parti culiere maatschappij vóór of op 26 October 1900 gesloten heeft, bevoegd is die tot zeker door het bestuur der Rijksverzekeringsbank vast te stellen bedrag (in den regel wel tot het geheele bedrag) over te dragen aan de Rijksverzekeringsbank, mits men dit doe vóór artikel 1 der Ongevallenwet 1901 in werking treedt. Het gevolg van zoodanige overdracht is, dat de Rijksverzekeringsbank dit bedrag, hetwelk de werkgever aan de particuliere verzekeringsmaatschappij verschuldigd is, voor hen betaalt. Verzekeringen gesloten na 26 October 1900, kan de Rijksverzekeringsbank niet overnemen. Wie dus na 26 October 1900 een verzekering gesloten heeft, moet den last tweemaal dragen, zoolang zijn contract met die verzekeringsmaatschappij van kracht blijft. Er kan dus verwarring ontstaan tusscheu deze twee zaken, een contract van verzekering tegen ongevallen en een contract van over dracht van risico. Het eerste kan men nog te allen tijde sluiten bij een verzekeringsmaat schappij, op welke voorwaarden ook, zonder dat men zich daardoor van de verplichte premie betaling, voortvloeiende uit de Ongevallenwet, bevrijdt. Het tweede kan men sluiten na van de Koningin bekomen vergunning, bij elke maatschappij, die zich met de overneming van de uit de Ongevallenwet voortspruitende risico's belast, met het gevolg, dat men van de verplichtingen om aan de Rijksverzeke ringsbank te betalen, ontslagen is maar daar tegenover aan de particuliere maatschappij uit den aard der zaak zooveel te betalen heeft., dat deze voor het overgenomen risico gedekt is. (L. D.) Opmerking verdient, dat generaal Botha te Arnhem heeft gezegd, dat de geheele kas der Z.-A. Republiek, zijnde 14,000 pd. st. aan geld en 58,000 pd. st. aan regoeringsnoten, bij het vertrek van President Kruger aan hem, generaal Botha, persoonlijk afgedragen zijn. De repatrieering op groote schaal van soldaten uit Zuid-Afrika duurt steeds voort. De volgende week worden er weer 10,000 man verwacht en binnen enkele weken zal de bezetting der vroegere Republieken zijn teruggebracht op 50,000 man Of die 50,000 man dan nog noodig zijn zal men misschien vragen. Afgezien van den nog zeer onzuiveren politieken hemel in Zuid-Afrika, zou het volgende bericht wel als antwoord kunnen dienen op die vraag. „Reuters correspondent te Pretoria seint, dat de termijn ,aan de Kaffers gesteld voor het inleveren der wapens, weer 3 maanden verlengd is". Dat is een veeg teeken De vrouwenbeweging in Amerika. Blijkens de laatste volkstelling zijn er in de Yereenigde Staten tegenwoordig 3105 vrouwelijke predikanten, 409 ingenieurs en electriciens, 130.» advocatessen, 7399 genees- vrouwen, 787 tandmeesteressen, 324 aan- spreeksters, 45 locomotiefmachinisten, 5582 kapsters, 1540 bouwmeesteressen, 167 met- selaarsters, 2 93 dagbladschrijfsters, 51 dood- graafsters, enz. Op vele Amerikaansche kantoren vindt men vaak allerlei opschriften aangebracht, die er voor moeten dienen het publiek onder het oog te brengen, dat zij niet de menschen met onnutte dingen moeten lastig vallen. Zeor vaak vindt men het opschriftThis is my busy day (vandaag is het mijn drukke dag). Ter wering van menschen die geld willen leenen, hangt op sommige kantoren „Simpson leent geld, wij nietSimpson is de Amerikaansche naam voor allo pandhuis houders. Iemand, die graag contant geld zou willen hebben voor een cheque, ziet een bordje„Cheques worden door de banken ingewisseld, hier niet." Maar het mooiste van alles is wel het onderstaande opschrift, dat, volgens den New- Yorkschen correspondent d r „Frankfurter", in vele kantoren boven de brandkast hangt, natuurlijk met wijzigingen naar de plaatselijke omstandigheden „Informatie voor inbrekers. In dezen kast zijn slechts papieren die voor u zonder waarde zijn. Wees daarom zoo goed de kast niet te beschadigen. Wij deponeeren eiken dag de ontvangst van den dag bij de bank. U zult echter in de bovenste lade in de tafel bij het loket wat klein-geld en ook postzegels vinden". Spuwen in wachtkamers, op perrons enz. Bij beschikking van 21 Maart 1902 zijn door den Minister van Openbare Werken in Prui sen de besturen van alle spoorwegmaatschap pijen gelast in alle wachtkamers en portalen en op de perrons de volgende oproeping tot het publiek aan te plakken „Ter bevordering van de algemeene ge zondheid wordt dringend verzocht in de lo kalen van het station, op do trappen of op de perrons en in de wagens niet te spuwen. „Bovendien worden de spoorwegmaatschap pijen aangemaand spuwbakjes hier en daar op den bodem en in wachtkamers te doen plaatsen."

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2