mm Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Naar men aan de „N. R. Ct." modo- deelt, ligt het in het voornemen der Regeering om de onderwijzers werkzaam bij het open baar en bij het bijzonder onderwijs, met ingang van 1 Januari 1904 deelgerechtigd te doen worden in het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijko ambtenaren. Ter voorkoming van teleurstelling als in het loopende jaar ondervonden, achten wij het niet overbodig er de aandacht op te ves tigen, dat bij de Oorlogsbegrooting er op wordt gerekend, dat in het volgend jaar voor her halingsoefeningen onder de waponen zullen worden geroepen bij het wapen der infanterie, bij de hosp taal-compagniön, bij het korps pon toniers, bij de vesting artillerie, bij het korps pantserfort-artillerie de lichtingen van 1897, 1S98 en 1900; bij de regimenten huzaren en bij het corps genietroepen de lichting van 1900bij de regimenten veld artillerie en bij het korps rijdende artilleiie de lichtingon van 1898 en 1900 en bij het korps torpedisten de lichtingen van 1897, 1899 en 1901. Elk rooker heeft wel eens den last onlervonden van lekke sigaren. Er is weinig tegen te doen, zoodat men meestal zoo n weerbarstige sigaar weggooit. Er zijn nu sigaren-hechtpleisters uitgevonden, geperforeerde tabakskleurige blaadjes —Nog altijd huist onder een heg in het open veld onder Oostenburg een huisgezin, dat in het voorjaar te voet van IJzendijke naar BuJel vertrok en vandaar op dezelfde wijze weder naar Oostburg I erugkeerde Onder den blooten hemel verrijkte de vrouw intusschen het ge zin met een nieuwen wereldburger. („M. Ct.'J Het lastige geval, waarbij te Rotterdam een moeder, die was opgeroepen om 3 dagen hechtenis te ondergaan, haar zes kinderen medebracht, is thans zoowel ten genoege van het Openbare Mini.-terie als van de vrouw epgelost. Het Burgerlijk Armbestuur heeft zich tijdens den duur der hechtenis met de verzorging der kinderen belast. Dr Pijnappel heeft in het „H bid." een een paar artikelen gewijd aan de ontsteking van den blinden darm. Merkwaardig in deze beschouwingen, dat een paar verouderde zaken uit de genees kunde tegenwoordig weer in de eere komen. De „wormen"- die een weinig op den ach tergrond geraakt waren, gaan weer een rol spelen, en het op gezette tijden „purgeeren schoonmaak houdon blijkt wel een oud, maar toch geenszins verwerpelijk genees middel te wezen. Hoor en Wederhoor. Het blad „De Chnstelijke Onderwijzer" deel de onlangs mede, dat de heer J. B Meerkerk uit Sappemeer bij het afnemen van het examen voor de hoofdacte o a. de volgende vragen had gedaan 1. Wat staat er in het zooveelste hoofd stuk van „De Delftsche Wonderdokter 2. Wat staat er in het zooveelste hoofd stuk van „De Roos van Dekema' 3. Zeg de reien van Vondels „Lucifer" op. 4. Zeg twintig sneldichten van Huygens op. De heer Meerkerk, die daarover heel wat in de pers heeft moeten hooren, noemt in de „Prov. Gron. Crt." het bericht niet alleen lasterljjk, doch voegt er de volgende ophel- derin g aan toe „Het kan zijn nut hebben, even te zeggen, dat de onderwijzers eenvoudig den korten inhoud van buiten leeren, om dien dan op het examen op te zeggen, zonder dat ze het boek zelf ooit in handen hebben gehad. Daar aan moet een einde worden gemaakt, want zulke studie is totaal waardeloos. Dat ik mij nr niet b^et liet nemen, schijnt sommigen geërgerd te hebben. „Nu zal ik u ook nog eens vertellen, hoe de heeren aan zulke verhalen komen. Een der candidaten kan, als elk ander, opgeven waarover hij wilde spreken. Hij moest maar zeggen wat, en als elk ander ried ik ook hem aan, alleen een boek te kiezen, dat bij pas gelezen had en heel goed kende. Best: „De Delftsche Wonderdokter". Vertel u mij dan eens wat er in dat hoofdstuk staat Dat herinnert u zich niet? Dat dacht ik wel. Ik zal 't u vertellen. Ik deed dat. Vertel u mij nu eens, hoe staat dat in verband met de geschiedenis van Juliaan en den Wonder dokter. Uit zjjn antwoord bleek, dat hij 't heele verhaal niet kende. Ik zeidan zullen we anders beginnen. Waar speelt het stuk, in welke stad Antwoord Tiel, Bommel, Amsterdam, Gouda. Ik weerEr zal een feest plaats hebben, nietwaar, ter eere van wiens huwelijk Jk meen, dat de candidaat zeivan Prins Maurits. „Vermakelijker nog zijn tal van andere staaltjesmaar ik heb geen lust, er verder van te vertellen. Zooals ik zeimen leert résumés van buiten en he^ft het noek, dat men zegt gelozen to hobben, nooit in handen gehad. Positief vertolt u dezelfde meneer bijv., dat „Max Havelaar" zoo mooi begint n.l. met het slot Enz. enz Me dunkt, dat mijn zwijgon gerechtvaardigd is. Meer zal ik dan ook niot zeggon." In deze maand komen twee eclipsen voor. De eerste is een totale maaneclips op 17 October, waarvan het Oogin bij ons kan worden waargenomen, daar de maan tijdens de totale verduistering ondergaat Eerste aanraking met de kernschaduw te 4 ure 17 min. v.m. Begin der totale eclips B ure 19 min. v m. Einde der totale eclips 6 ure 48 min. v.m. De tweede eclips is een gedeeltelijke zon eclips in den ochtend van 31 October, die bij zonsopgang echter reeds begonnen is en reeds te ongeveer 7 ure eindigt. Zij is van geringe beteekenis. De kaffers aan de Oostkust schijnen niet gezind, om voorgoed te Johannisburg te blijven. De correspondent van de „Daily Mail" seint althans, dat er tegen Kerstmis wanneer de loopende contracten met de kaf fers van de Oostkust verstrijken, een crisis dreigt. Velen hunner hebben al gevraagd om een maand vroeger te mogen heengaan, met verbeurte van een maand loon. Kostbare aardigheid. De manoeuvres van het Russische leger bij Koersk, waaraan de Tsaar deelnam, wer den oorspronkelijk geraamd op vier millioen roebel. De werkelijke kosten hebben echter de raming met twaalf millioen overschreden. Valsche postzegels. In Saksen hebben eenige bedriegers ge tracht, valsche postzegels van 10 pfennig in omloop te brengen, wat hun tot een aanzien lijk bedrag is gelukt. Zij vervaardigden ze op een vernuftige manier. Zij photografeerden zoo'n postzegel op hout, en sneden er de lichte plekken uit, zoodat ze een heel goed cliché hadden. Men vermoedt, dat reeds 20,C0J valsche postzegels zijn uitgegeven. Gravenschenders. Te Indianapolis, in de Ver. Staten, is een bevel tot gevangen neming uitgevaardigd tegen een hoogleeraar in de ontleedkunde en eenige ambtgenooten van hem wegens het stelen van lijken voor proefnemingen. Zeven negers, die daarbij hunne handlangers waren, zijn mede aange houden. Men rekent dat in drie maandon tijds meer dan duizend graven door die lieden geschonden zijn. Duizenden groote ratten zijn na een wervelstorm in de voorsteden van Bougie, Algerië, neergekomen. De inlanders, geloovende dat het gedierte uit den hemel gevallen is, zijn naar alle zijden gevlucht. Op het bureau van den naturellen-com missaris te Pietersburg zijn thans al 10,000 geweren van Kaffers bijeen. Malrboch werd gister met 1700 man van zijn stam aldaar verwacht. Hoe seinde Reuter tijdens den oorlog ook nog maar weer? Was het niet iets als Geen enkele Kaffer wordt door ons gewapend Een drama. Terwijl een der werklieden, aldus schrijft het „Hbl. van Antw.", in de zaal der Koop handelschool te Mouscron bezig was met waschgoed in de groote ketel der wasscherij te werpen, heeft een meisje hem in dien ketel gestooten, terwijl hij over den rand gebogen stond. De ketel was half vol kokend water. Het meisje heeft vervolgens vele stukken goed op het slachtoffer geworpen. 's Anderdaags vond men het lijk van den ongelukkige geheel gekookt. Het meisje had vroeger betrekkingen met het slachtoffer gehad, doch was verlaten geworden. Een verrezen zelfmoordenaar. In 1897 trouwde te Modena de zangeres Teresina Chelotti met Antonio Governatori. De echt was zeer ongelukkig en na twee jaar was do man op zekeren dag onnaspeur lijk verdwenen. Vier weken later vond men in de rivier Panaro een halfvergaan lijk, aan de kleeren, aan zekere bijzonderheden der tanden enz. door vrienden en door de vrouw van den afwezige voor dat van Governatori herkend. Signora Chelotti trouwde in 1901 met den kapelmeester Gramegna. Woensdagvoormiddag ging de zangeres naar het station om te Forli in de „Cavalleria Rusticana" op te treden. Wie ontmoette zjj daar aan het station Haar eerste man. De jonge vrouw verloor echter het bewustzijn niet, maar na van den eersten schrik te zijn boven gekomen, maakte zij den armen Governatori een geweldig standje, omdat hij niet werkelijk dood was. I-Iobt gij u dan niet in den Panaro verdronken schreeuwde zij ten slotte. Dat is niet bij mij opgekomen, zeide hij. Ik ben naar Hongarije vertrokken en heb daar gowerkt. 's Avonds trad de vrouw met twee echtge- nooten onder veel toejuiching te Forli op. Te Toronto wordt een nieuwe Noord poolexpeditie voorbereid, onder leiding van kapitein Bernier, die niet gaat zooken naai de magnetische pool, maar onderzoekingen gaat doen naar den kolenrijkdom in het Arc tisch gebied. Volgens den aanstaanden pool reiziger moeten zich in die streken kolenla- gen uitstrekken van 320 K.M. lengte. De Canadeesche regeering acht de zaak belangrijk genoeg om de helft der kosten, die op een millioen worden berekend, voor haar rekening te nemen; de rest hoopt men uit een publieke inschrijving bijeen te kunnen brengen. Amsterdam 6 Oct. Aangevoerd 254 Run deren, le kwal. 70 k 72 ct., 2de kwal. 66 ct. 3de kwal. 62 ct. per KG. 185 Melk- en Kalf- koeien t 130 k f 245; 3 Graskalveren f a f 54 nuchtere Kalveren f 10,k f 14, 16 Schapen fAf Lammeren f a f 0,— 491 vette Varkens 46 A 49 ct. Purmerend, 7 Oct. Aangevoerd 179 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG.175 nucht. Kalveren f 12 k f 24 230 vette Varkens 44 k 49 ct. per KG.90 magere Varkens f 15 k 26; 376 Biggen; f 7 k f 11.3898 Schapenen 680 Lammeren; 699 Runderen en 23 Stieren: Kip-Eieren f 4.50 A f 5.50 per 100. Vette Koeien, stuks, prijsh h. matig. Melkkoeien, prijsh., handel matig. Gelde Koeien, prijsh h. matig. Vette Kalveren, h. in prijs handel vlug. Nuchtere Kalveren prijsh. h. matig. Vette Schapen, prijsh. handel stug. Vette Varkens, prijsh. handel matig. Magere Varkens lager in prijs, handel stug. Biggen handel stug. Londen, 6 Oct. Ter markt zijn aangevoerd 21000 runderen, 7000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren en Varkens. Men noteert Run deren, f 0.41 af 0.76; Schapen en Lammeren f 0.52 af 0.85; Kalveren f 0.62 a 0,85 en Varkens f P.— a fO.— Zondag 12 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. s Avonds 7 uur Ds. Schröder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schröder. (II. Avondmaal en Doop.) Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Berends. (H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. (H. Avondmaal. Den Hoo'-n. Nam. 2 uur ds. Hpep. Op Zondag 12 October hopen onze waarde Oom en Tante, PIETER BAKKER Cz. en JANNETJE GORTER, hun 40-jarige Echtverccnfging te her denken. Hun dankbare neven en nichten J. Bakker Dz. C, W. Bakker Dz. M. J. Bakker. A.P. BAKKER-Zijm. S. Bakker Dz. Jb. Witte Jz. Texel, October 1902. Zondag 12 October a. s. hopen mijn geachte Oom en Tante, PIETER C. RAKKER en JANNETJE GORTER, hunne 40-jarige Echtvereeniging te hordenken. O. W. BAKKER Jr. Texel, 8 Oct. 1902. (Voorbereiding.) Nam. half 3 ds. Smits.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2