NV 1585, Zondag 19 October. A0. 1902 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 18 October 1902. Waal, 16 Oct. De huishoudelijke verga dering van „Nut en Genoegen" gisteravond in „de Rijzende Maan" gehouden, werd door 19 leden bijgewoond. De Secretaris, de Heer C. Roeper, las de notulen voor van de vergaderingen, in den afgeloopen winter gehouden, en oogstte daar voor de dank in der vergadering. De Penningmeester deed rekening en ver antwoording en moest als souvenir aan het 10-jarig feest, een nadeelig saldo constateeren In de plaats van den Heer J. Keijser Az. (niet herkiesbaar) werd tot lid van het Be stuur gekozen de Heer C. Dekker Bz., die de benoeming aannam. De eerste leesavond zal worden gehouden op Dinsdag 11 Nov. a.s. OüDEScniLD, 17 Oct. De eerste spreekavond in dit seisoen, door het dorpsnut „Neptunus" gehouden, was flink bezocht. Bij de opening werden woorden van dank en hulde gebracht aan de Heeren Muller, S. Kuyper en C. C. Backer, die voor de vereeniging in den loop der jaren zoo veel gedaan hadden. De Heer W. R. van Douwen trad als spreker op met „De oude Admiraal en zijn omgeving", een der mooie schetsen van Weremeus Buning. Op keurige wijze werd deze schets voor gedragen en in ademlooze stilte aangehoord. Als bijdrage leverde de Heer M. Kroon Jbz. een treffende episode uit den grooten helden- strijd der boeren, getiteld „Om een dronk". Zeer verdienstelijk droeg de Heer van Douwen verder nog voorBeet's „Jan Jansen" gevolgd door „Jodocus" en besloten met „Bè 1" Beide laatste stukjes waren van grappige aard. Een „tot weerzien", werd den Heer van Douwen bij het sluiten der vergadering, welke te ongeveer half elf plaats had, toegeroepen. De vereeniging „Neptunus", thans bijna 42 jaren oud, schijnt nog niet verouderd. De Cocksdokp, 17 Oct, Tot predidant bij de Nederd. llerv. gemeente is beroepen de Heer H. W. de Bode, candidaat te Zwolle. Door Dr. Van der Veght is bier in een huisgezin „roodvonk" geconstateerd. De werkzaamheden op het wrak der „Lutine" zjjn voor dit jaar weder gestaakt. Evenals vorige jaren, kwam men ook dit jaar slechts tot een negatief resultaat. Door de minder gunstige weersgesteldheid van dezen zomer kon men slechts 10 A 12 keeren op het wrak werken. Toch bestaat het plan, het volgend jaar met nieuwen moed de werkzaamheden te hervatten. Door de Ilaagsche rechtbank is Donder dag de Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage veroordeeld om f 3000 te betalen aan een jongen, die aan de fabriek werkzaam met zijn linkerhand in aanraking was gekomen met de tandraderen der scheepsbroodmachine, waardoor hij twee vingertoppen had verloren, terwjjl ook de derde vinger beschadigd werd. In het afgeloopen badseizoen bedroeg te Zandvooort het hoogste aantal te gelijk aanwezige vreemdelingen 4100; tegen 3805 in 1901 en 3300 in 1900. Het geheele aan tal vreemdelingen, dat gedurende het laatste seizoen de badplaats bezochten, bedraagt 6496; tegen 6809 in 1901 en 6600 in 1900 Een 100-jarige.—Te Hengeloo (O.) viert morgen J. H. Kouwenhorst zijn lOOsten ver jaardag. De krasse oude man zietnog zonder bril op zijn horloge, eet nog goed, staat 's morgens vroeg op, vertelt heel gaarne van de jaren 1830 en '31 (hij is oud strijder) en is in staat dagelijks nog zijn wandeling te doen. Zijn houding is gebogen, maar overi gens is hij nog zeer kras. De eerste automobiel voor de Amster- damsche brandweer is te Amsterdam aange komen. Het voertuig is gestationeerd in de kazerne-Hobbemakade. Het kan een maximumsnelheid krijgen van 18 K. M. per uur en legt bij volgeladen acc rmulatoren batterij 35 K. M. af De wagen heeft twee motoren elk van 21/2 paardekracht, en de accumulatoren-batterij bestaat uit 44 ele menten, ondergebracht in drie batterijkassen. De automobiel heeft negen zitplaatsen. Er zal steeds worden uitgerukt met vijf per sonen, terwijl bovendien steeds zal worden medegevoerd materieel voor eerste hulp bij blussching en redding. Er zijn een handrem en. een electrische. De lengte voor de auto mobiel is 3.48 meter, de breedte 1,92 meter de hoogte 1.84 meter, het gewicht met bezet ting en materieel is 5500 K.G. De hoofd-brandmeester, de heer J. Lode- wijks heeft eenigen tijd te Hannover door gebracht om de behandeling van de automobiel te leeren en is nu belast met onderrichten van anderen. (Ilbl.) Baas boven baas. Vierde Cornelia Heesakkers te 's Hertogen bosch dezer dagen haar gouden feest als dienst bode bij de familie Hupsch aldaar, Hendrika Wouters te Bokstel is daar reeds gedurende 6S jaren bij dezelfde familie dienstbaar, eerst 55 jaar bij den heer W van Eerden en nu reeds 13 jaren bij diens zoon. De 88-jarige is nog bijzonder kras. Een twintig ongehuwde werklieden der constructie-werkplaatsen te Winschoten heb ben met ingang van 18 dezer ontslag gekre gen, wegens gebrek aan werk. De gehuwden, een 80-tal, blijven nog. Naar het schijnt, is in de Beemster een tweede erfenis Neeltje Pater opengevallen. Blijkens openbaar proces-verbaal door notaris Doncan te Midden-Beemster opgemaakt, zijn de aandeelen der diverse erfgenamen van nu wijlen Klaas de Boer, overleden in 1860, uit gedrukt in één millioen driehonderd-dertig duizend vijfhonderd en zestigste gedeelten (zegge 7 1330660 gedeelte). De vorige week kenmerkte zich t9 Monnikendam door een droevige gebeurtenis. Mej. de wed De Moes kwam Maandag des avonds halfacht thuis van een uitstapje naar haar kinderen te Haarlem en begaf zich ijlings naar haar woning. Een der buurvrouwen had melk voor haar genomen en daar ze die om tien uur nog niet had gehaald, dacht deze „ik zal ze buurvrouw even gaan bren gen". Daar ze op haar geroep aan de deur geen gehoor kreeg en zag dat de gang vol walm was, riep ze een ander buurtje en beiden gingen ze nu naar binnen. Daar von den ze Mej. De Moes op den grond liggen en het vertrek zoo vol walm van een nog bran dende lamp, dat ze het licht ternauwernood konden zien. De ongelukkige had proppen in neus, mond en ooren en was niet tot bewustzijn te bren gen, wat aan den inmiddels ontboden genees heer evenmin mocht gelukken. Tot Donderdagmiddag is ze blijven leven zonder eenig teeken van bewustzyn te geven. Voor de miliciens-„opkomers" 1 Door den minister van oorlog is bepaald, dat miliciens, die bij de opkomst onder de wapenen voor de herhalingsoefeningen, blij ken te ljjden aan een ziekelijke gesteldheid, die reeds bestond vóór hun terugkomst by het korps en hen buiten staat stelt om dienst te doen, en wier ongesteldheid van dien aard is, dat hun herstel niet vóór het einde der herhalingsoefeningen is te verwachten, on- middelijk door de korpscommandanten in het genot van groot verlof worden gesteld, nadat van den chef van het militair hospitaal ter plaatse een geneeskundige verklaring is ont vangen, waaruit blijkt, dat deze miliciens, uithoofde van met name genoemde ziekelijke gesteldheid tijdelijk ongeschikt zijn om den actieven militairen dienst te vervullen, zonder dat zij geacht kunnen worden voor goed ODgeschikt te zijn voor de verdere waarneming van den militairen dienst. „De Locomotief" bevat een correspon dentie van 23 Augustus uit Merauke, waarin o. a. beschreven wordt, hoe eenige Atjehsche dwangarbeiders, die indertijd het kampement ontvlucht waren, teruggevonden zijn Den 22sten Augustus werd 's ochtends het bericht ontvangen, dat de vluchtelingen ge vonden waren, doch in welken toestand Verbrande en verminkte lijken, met pijlen doorboord, waren aangetroffen, met het hoofd tot beneden den hals afgesneden. Het schijnt dat de Papoea's rondom de plek, waar de Athehers zich bevonden, een vuur hebben aangelegd daarin zijn ze zeker bedreven, getuige de groote branden, die men dikwijls ziet om, toen de dwangarbeiders daaruit wilden ontvluchten, dezen met pijlen neer te schieten en verder af te maken. Was het een geruststelling te vernemen, dat de Atjehers ons geen kwaad zouden be rokkenen, hun dood leerde ons echter dat de Papoea's nog even verzot blijven op het koppensnellen en het bewaren der schedels, en niet van hun gewoonte zullen afwijken, als de gelegenheid zich aanbiedt hun slag te slaan alle voorzichtigheid behoort dus steeds buiten het kampement in acht te worden genomen. Wat zal er nu geschieden? Men had ver wacht, dat er onmiddelijk een troepenafdee- ling naar Koeperiken zou gaan om deze kampong te tuchtigen, doch die beslissing is nog niet genomende assistent-resident zal trachten de schedels door de bevolking zelf te doen terugbrengen. Vormen. Groote goedgekamde hond zit in een vensterkozijn de voorbijgangers op te nemen. Zwijgt en beweegt zich niet, wat men ook tegen hem zegt, hij bewaart een gereserveerd air. Komen op twee straatjongens. De een gaat den hond aaien en vraagt hem een poot. Hond doet alsof hij vraag niet gehoord heeft en kijkt strak voor zich uit Jongen vraagt weer poot. Stil spel als boven. Tweede jongen (ODgeduldig)„Ach, jong, dat begriept ie nait. Most nait zêgg'n van poot, most zêgg'n van b a i n 't is jê 'n riekeluu's ond." (N. G. Ct.) Iemand te Uithuizermeeden verkocht dezer dagen twee schilderijtjes, de gelijkenis van den verloren zoon voorstellende, voor de som van vier gulden De nieuwe eigenaar had ze nauwelijks, of een ander liefhebber bood hem f 195, wat den eigenaar nog te weinig was. De import van boter in Engeland ge schiedt uit verschillende landenons land neemt onder de export-landen de derde plaats in, terwijl Denemarken met 34.99 pCt van al de geïmporteerde boter in 1900 de eerste plaats bekleedde. Wij leverden in datzelfde jaar 8.37 pCt.-dat is dus iets minder dan 1/5 van hetgeen Denemarken in Engeland verkocht. Wil men een vergelijking in En- gelsche vaten van 1016 K.G. dan leverde Denemarken 74.317 en Nederland 14.140. Uitgedrukt in geldswaarde is de verhouding voor Denemarken en Holland als 100 millioen guldons tot 18 millioen guldens ongeveer. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct«. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 handschoen ge vonden ia het Postkantoor, 1 fluitje gevonden in de Warmoesstraat, 1 handschoen gevonden op den Hoorndenveg.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1