Buitenland. Vlieland, 17 Oct. Onze vroegere plaats genoot, de Heer Gr. S. W. J. van Rossum, thans werkzaam op het Post- en Telegraal kantoor te Enschedé, is, m. m. a. met ingang van 1 December as., bevorderd tot klerk le Klasse. Te Harderwijk zou Dinsdagavond een gemeenteraadsvergadering gehouden worden Het zou voor de laatste maal zijn, dat de naar Zaandam vertrekkende burgemeester jhr. mr. Elias den voorzitterszetel zou irnemen De punten op de agenda waren belangrijk genoeg. O. a. zou de gemeentebegrooting vastgesteld worden. Het grootste deel der raadsleden was echter weggebleven. Van de 13 waren er, de beide wethouders medegerekend, slechts 6 aanwezig. De Burgemeester moest dan ook mededee- len, dat de vergadering niet kon doorgaan. Dit geval teekent duidelijk de verhouding die er bestond tusschen burgervader en een groot deel der vroede mannen Het eerste nummer is verschenen van „De Christen-Democraat", weekblad voor Ne derland, onder redactie van A. P Staalman en mr. T. de Vries, met medewerking van bekende partijgenooten. (Bureau, Hoofdgracht, Helder.) Ia de „St. Ct." zijn opgenomen de statuten van den Bond voor Staatspensio neering te Arnhem De bond beoogt het tot staDd komen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders, zoowel vrouwen als mannen, op een nader in bedoelde wet aan te geven leeftijd, recht wordt toe gekend op een gelijk Staatspensioen, zonder premiebetaling: de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande of nog te heffen belastingen. De bond tracht dit doel te bereiken door: 1". propaganda te maken voor den bond in woord en geschrift, waaronder het uitge ven van een bondsorgaan; 2». in alle standen, kringen en partijgroepen leden van den bond te werven, die het doel van den bond bij de mannen en vrouwen in hunne omgeving in gang trachten te doen vinden door persoonlijk optreden en ijveren voorde zaak, die zij voor staan; 4". het stichten van plaatselijko af- deelingen van den bond5°. alle wettige middelen welke in het belang van het doel zullen worden noodig geacht. De hoofdzetel van den bond is gevestigd te Arnhem, terwijl in elke plaats van Neder land eene afdeeling kan gevormd worden. Door de afdeeling der Haagsche S.-D.- A.-P. is eene motie aangenomen, waarin zij, gezien de houding der liberalen bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in district IX te Amsterdam, waar zij als bondgenooten der clerikalen optrokken tegen den candidaat der arbeiderspartij, als haar meening uit spreekt dat thaDS in den strijd tusschen deze bondgenooten (bij de herstemming tusschen den liberalen en clericalen candidaat te 's Gravenhage voor de Provinciale Staten) de arbeiders zich niet behoeven te mengen, waar om zij alle vooruitstrevende arbeiders-kiezers aanraadt zich a.s. Woensdag van stemmen te onthouden. Men leest in de Haagsche correspondentie van de „N. G. Ct.": Bij de jongste stemming voor een lid der Prov. Staten werd één stembiljet nietig ver klaard, omdat aan de achterzijde het volgende versje voorkwam Wie zal 't zijn Patijn of Van Gijn? Of is 't je onverschillig? Mis man, 'k Stem Lisman, Al schijnt 't je wat grillig. Maar ik heb mijn goeden grond er voor Zóó valt Van Gijn er zeker door; En stem ik Lisman nu in schijn Als 't ernst wordt stem ik op Patijn. Uit Friesland wordt aan de Arnh. Ct. geschreven De tijd verandert veel. Vroeger gingen de Friesche kooplieden tegen den herfst in grooten getale den Drentschen boer op, om van ben Drentsche schapen te koopen. Deze werden aan de Friesche boeren verkocht, welke de heideschapen, aan eene schrale weide gewoon, snel deden gedijen op de vruchtbare graslanden en zoo een heerlijk boutje hadden voor eigen tafel. AlleDgs is de aanvoer dezer schapen kleiner wijl de Drentsche boer meer en meer de „provinciaaltj s afschaft. Het groote motief voor het houden van dit wolvee, nl. het ver zamelen van most, heeft door het ruimer gebruik van kunstmest voor een groot deel zijne waarde verloren. En, de Drentsche boer komt nu naar Fries land om schapen te koopen wolvee van Friesch of gekruist Friesch-Engelsch ras. Hij legt zich toe op den aanfok door kruising met volbloed Engelsohe rammen, om eene wolveesoort te erlangen, die èn melk èn vleesch geeft en aldus voordeeliger is dan het schapenras van eigen bodem. Zoo zal meor en moer uit de „oude land schap" het schaap verdwijnen, dat in kudden op do heide dolend, trouw door den herder bewaakt, klingelend en klangelend voortschrij dend, een stukje Drentsch leven is. Van een meisje dat graag nuttig wilde zijn! Anna De Savornin Lohman antwoordt in de „Hollandsche Lelie" aan Nini „Zeker, als gij behoefte hebt u „nuttig" te maken, kom dan vóóral hier in Den Haag wonen. Gij kunt hier 's ochends al om 9 uur beginnen met b. v. naar de een of an dere kliniek te draven, om een dokter te „helpen'\?) Uw verdere morgenuren kunt ge aanvul len door tentoonstellingen af te loopen om uzelf met „kunstkennis" te volmaken, of als gij meer van thuiszitten houdtdoor 't schrijven van diepzinnige stukjes over de slechtheid van den man en zijn verdorven aard, vergeleken bij dat hoogstaande wezen de moderne vrouw, 's Middags „vergadert" gij natuurlijk tot verbetering van den man, om hem van „drankmisbruik" en andere vreeselijkheden te bekeeren, met behulp van „Vrouwenkiesrecht" enz. Als gij welbe spraakt zijt, dan treedt ge ook zelve op in 't publiek en spreekt over „De vrouwen- quaestie". TusscheDin kunt ge nog eenige „cursussen" afloopen en des avonds studeeren voor 't een of ander vak, dat tot hiertoe alleen door een man werd uitgeoefend-b.v. schoorsteen veger Natuurlijk zult ge wel geen tijd hebben iets voor uw familie te wezen, uw moeder gezelschap te houden, uw jongere zusje te helpenwat komt dat er op aan Voor uw naatste familie moogt ge gerust een draak zijn, als ge maar „nuttig" zijt in de maatschappij Iemand te Apeldoorn verjoeg Zondag nacht een kat die op het bed was gesprongen, en werd door het dier in de hand gebeten. Den volgenden morgen was de hand opge- loopen, en ofschoon hij toen de dokter nog heeft geraadpleegd is hij Donderdagmorgen reeds aan bloed vei giftiging overleden. Men schrijft uit Terneuzen aan de „N. R. Ct.": Onze gemeentepolitie heeft de hand gelegd op een sedert een paar dagen alhier als op perman werkzaam zijnden Belg, die door royale vertering de aandacht trok, te meer wijl hij ook in het bezit bezit bleek te zijn van verschillende kostbaarheden. Op het bureau van politie ondervraagd en gefouilleerd bevond men op hem een gonden heeren- en dito dameshorloge, beide met ketting, een ring met diamanten steen, en meer andere voorwerpen van waarde Uit een daarop terstond in België ingesteld onderzoek is ge bleken dat de arrestant, zekere J. A K. (na pen) zich te Seraing (België) op 16 Sept. jl. aan diefstal van een groot bedrag aan geld en kostbaarheden heeft schuldig gemaakt ter wijl hij voortvluchtig was uit de militaire ge vangenis, waarin hij ook wegens diefstal was opgesloten Vóór zijn indiensttredig als mili tair bracht hij ook al vier jaren in de gevangenis door. De arrestant is geboeid naar Middelburg getransporteerd, vanwaar hij later aan de Belgische justitie zal worden uitgeleverd, op wier verzoek hij in arrest is gehouden. Sedert eenigen tijd vermiste de pachter van het stationskoffiehuis te Tiel verschillen de goederen uit de wachtkamer 3e klasse. Dinsdagochtend betrapte de brigadier-majoor der rijksveldwacht den hoofdconducteur J. M. op diefstal van een handdoek. Dè&rvoor heeft de man nu zijn gansche carrière opgeofferd. Voor allen die bij expeditie eenigermate betrokken zijn is bij de firma W. J. Thieme Co., te Zutfen, een zeer belangrijk werkje verschen een aardrijkskundig expeditieboek ten dienste voor de verzending van goederen door geheel Nederland, met opgave van het naastbijzijnde spoorwegstation en de verdere middelen van vervoer naar de plaats van be stemming door G. Klüft. Alle steden, dorpen en gehuchten, met nagenoeg alle nuurtschap- pen die in ons land voorkomen, zijn alpha- betisch geschikt, zoodat het geen moeielijk- heid oplevert om voor 'n plaats het gewenschte station te zoeken. Een lief zoontje. Het Openbaar Ministerie bij het kantonge recht te 's-Gravenhage vorderde Donderdag ontslag van rechtsvervolging tegen den vader van een 12-jarigen jongen, terechtstaande wegens overtreding van de leerplichtwet. Het bleek nl. ter terechtzitting dat, zooals de vader zelf beweerde, met den bengel geen garen te spinnen was. Of zijn vader hem al zelf ter schole bracht, nadat zijn moeder het eenige malen zonder succes gedaan had, het hielp niets. De knaap liep, zoodra hij maar een kansje zag, uit de school weg. Bracht een vreemde hem naar de school dan bereikte deze met den jongen niet eens het schoolgebouw, daar hij onderweg de plaat al poetste. In de rapporten der schoolautoriteiten werd de jongen aangeduid als een „aartsspijbelaar", die per gratie nog tot de 4e klasse toegela ten was. Onder die omstandigheden achtte de amb tenaar den vader vrij van schuld. Alleen gaf de kantonrechter hem in overweging den dokter eens te raadplegen over de gesteldheid der hersens van den aartsspijbelaar. Een eigenaardig gezicht lovert de rivier De Waal bij Rossum op. Waar men anders van den rechteroever tot ongeveer de helft der breedte vaartuigen over de golven heen ziet glijden, rust ons oog thans op een zand vlakte, waarin de voetstappen des reizigers en het spoor van het rijwiel afgedrukt zijn. Langs den linkeroever is slechts een smalle vaargeul meer, waarin de schippers veel last ondervinden. Zoo voeren Donderdag weder, ondanks de genomen voorzorgmaatiegelen, van een opgaand convooi drie schepen aan den grond. (Nijm. Ct.) In het „Tijdschrift voor toegepaste Schei kunde en Hygiëne" worden een paar analysen meegedeeld van zoogenaamte geneesmiddelen. Eenige daarvan zijn nog al teekenachtig. Zoo is bijv. een zeker niet genoemd haar water eDkel zuiver pompwater met een weinig ammonia. Epsteurs Polygonumthee bestaat uit fijnge sneden varkensgras. Een ook al niet nader aangeduid asthma- middel is niets anders dan water, door cara mel bruin gekleurd. Dit kost maar f 1,20 per 200 gram. Probatum estvoor de beurs der fabri kanten „Memorial Diplomatique" geeft het vol gende bericht, dat tot nu toe niet bevestigd is geworden „Te Londen wordt beweerd, dat de Boe rengeneraals zich rechtstreeks naar Pretoria zullen begeven waar zij vanwege de Eogelsche regeering, de belofte zullen ontvangen van een extra millioen pond sterling voor de Boerengezinnen." Laffan seint uit Kaapstad, dat er in Worchester, „de vesting van den Afrikaander Bond", groote verbittering heerscht tusschen Afrikaanders en Britten. Het boycotten is in vollen gang. Hof van Arbitage. In tegenwoordigheid van een groot aantal leden van het corps diplomatipue en hunne dames, de vertegenwoordigers van partijen en leden van het Permanent Hof van Arbi trage, had Dinsdagnamiddag te 5 uren de uitspraak plaats in het bekende geschil tus schen Mexico en de Vereenigde Staten van Amerika in zake de godsdienstige fondsen in Californië. Mexico is, bij het door den secr.-generaal Ruyssenaers voorgelezen vonnis veroordeeld tot betaling aan de V. S. van Amerika van 1,420,682,67 dollars, doch in munt in Mexico gangbaar (zilver). Deze eerste uitspraak, door een scheids gerecht van het Hof van Arbitrage in een internationaal rechtsgeschil te geven, werd met bijzondere belangstelling in diplomatieke kringen tegemoet gezien. Daarvan getuigde de aanwezigheid o.a. van de meeste hoofden van gezantschappen bjj ons Hof, velen ver gezeld van de leden der legaties met hunne dames. Een officieel bericht, Donderdagmorgen te Washington uitgegeven, meldt dat de werk staking in de kolenmijnen geëindigd is. De firma Krupp te Essen heeft van de Deensche regeering de leverantie gekregen van 128 kanonnen en 192 ammunitiewagens met bijbehoorende ammunitie, te leveren vóér den eersten April 1904, zoodat Duitsch- land tot dan niets te vreezen heeft. Het kaliber der kanonnen bedraagt 7,5 centimeter en het projectiel weegt 61/» kilo, terwijl het aantal welgerichte schoten 16 a 20 per minuut kan bedragen en een pant- serschild de bediende manschappen beveiligt tegen kartetsen en granaten. Een Boeren-vriend van het echte water schijnt Prins Friedrich Leopold, een neef van den Duitschen Keizer, te zjjn. Reeds meermalen gaf hjj hiervan de dui delijkste bewezen en thans heeft hij weer

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2