No. 1586. Donderdag 23 October. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tztet. L c j Baldadig; vernielen van de ISOLATOREN TEXEL, 22 October 1902. Ter markt waren Maandag aangevoerd: 6 paarden, 12 koeien, 86 graskalveren, 12 pinken, 16 schapen, 44 lammeren, 64 biggen 1 geit en 3 korven kippen. Omtrent de prijzen die bij matigen handel konden worden besomd vernamen wij dat die waren voor paarden t 40 a f65, koeien f 135 a f 190, graskalveren f 35 a f55, pinken f 85 a f 115, schapen f 15 a f 17,50, lamme ren f 13 a f 14, biggen f 7 a f 8 en kippen 90 ct. a f 1, W(j maken onze lezers attent op ach terst. annonce, waaruit blijkt dat voortaan weder iederen Vrijdag gelegenheid zal zijn voor het afhalen en terugbrengen van boeken uit de Nutsbibliotheek. De catalogus bevat weder eenige nieuwe nummers, welke zeker, evenals de andere, meermalen zullen worden gevraagd. Naar wij vernemen, zal de Heer L. J. Kikkert, onderwijzer aan de O. L. school alhier, den ln November a.s. reeds 25 jaren als zoodanig werkzaam zijn. Dit zilveren jubilé met een enkel woord onder de aandacht te brengen van ouders en leerlingen, schijnt ons een aangename taak toe. De Heer Kikkert toch, die altijd met veel toewijding zijn plicht in de school vervulde, mocht zich steeds verheugen in de waardering zijner autoriteiten en in de genegenheid van ouders en scholieren. Dat er voor deze laatstgenoemde dan ook wel aanleiding bestaat de gedenkdag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, schijnt ons iets toe, dat als van zelve spreekt. Oosterend, 21 Oct. J.l. Zaterdag hield de handelsvereeniging „Wilhelmina" eene door op twee na alle leden bezochte vergadering. De Voorzitter, de heer J. Burger Pz., opende de bijeenkomst en deelde mede, dat de Direc teur door handelszaken verhinderd was de vergadering bij te wonen, waaromtrent een schrijven werd voorgelezen. De aanteekeningen van de vorige verga dering werden gelezen en onveranderd goed gekeurd, waarna eenige mededeelingen volg den aangaande de aanbesteding van platte en kleine manden, waarvan de gunning is verleend aan den mandenmaker Baak te Helder. Vervolgens werden eenige besluiten geno men aangaande garnalenverzendingen naar verschillende buitenlandsche plaatsen, terwijl de prijzen werden vastgesteld, waarvoor men zou willen leveren. Besloten werd, dat voor niet-ledon geene waren over het kantoor der vereeniging ver zonden mogen worden. Zoodra zij tegen beta ling eener contributie ad f 0,75 lid worden, kan zulks natuurlijk geschieden. Garnalen- kokers, die zich niet voor den gestelden tijd voor het lidmaatschap hebben aangemeld, kun nen geen lid worden voor den volgenden zomer. Na nog eenige bepalingen gemaakt te heb ben aangaande het vangen en verzenden van mosselen en nadat medegedeeld was, dat de aanvrage voor restitutie voor zoutaccijns op dezelfde wijze zal plaats hebben, als in het vorig jaar, werd de vergadering met dank zegging voor de belangstelling gesloten. In den polder het Noorden zijn weder vele wilde zwanen aangekomen, die haar wee moedig geluid tot op verren afstand laten hooren. Morgen wil men trachten een of meer dezer dieren te schieten, doch bij ondervinding weet men, dat zulks niet gemakkelijk gaat. Zaterdag j.l. kon men op korten afstand van het dorp een windhoos waarnemen, die het water uit slooten en kolken opnam, een hek platgooide en bijna een man ter aarde wierp. Gelukkig heeft men van geen ernstige schade vernomen. In de vorige week konden de Noordzee- visschers wegens het ruwe weder niet uit zeilen. De oestervisschers konden nog een weinig verdienen. Oudeschild, 21 Oct De gewone jaarsver gadering yan den schippers- en Visschers- bond en van het Admiraal de Ruyterfonds, werd Zaterdagavond gehouden in de „Zeven Provinciën". Na opening der vergadering en het lezen der notulen werden mededeelingen gedaan in zake het vroeger openstellen van de Oeetervisscherij, waartegen Dr. Hoek, op goede gronden en in het wezenlijk belang der visschers zeiven, had gemeend niet bewil ligend te moeten adviseeren. Op voorstel van den Heer S. Kuiper, wordt TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiin "Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en "Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. der Rijkstelegraaf- en -telephoonlijnen. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel waarschuwt, ingevolge Regeeringsaanschrijving dat het moedwillig beschadigen van Rijkste legraaf- en -telephoonwerken, krachtens artikel 1)51 van het Wetboek van Strafrecht, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE JAREN. Ouders, voogden en onderwijzers worden aan gemaand om hun invloed op de jeugd te doen gelden, ten einde het stukwerpen van de isola toren (porseleinen potjes) der Rijkstelegraaf-en -telephoonlijnen tegen te gaan, daar dit baldadig vernielen in de laatste jaren in zeer hooge mate is toegenomen. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 21 October 1902. De Burgemeester, H. W. DE JONCHEERE. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jan Gerbrand Dros slager te den Burg, om vergunning tot oprich ting eerier slagerij in het perceel te Oudeschild "Wijk S No. 175 kadastraal bekend in Sectie D, No. 856. Op Dinsdag, den 4 November 1902, des mid dags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingeko men schrifturen, Texel, den 21 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajeniüs. H. W. de Joxcheere. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Hendrik Bremer slager te Oosterend, om vergunning tot oprichting eener slagerij in het perceel te Oosterend Wijk O No. 78 kadastraal bekend in Sectie B, No. 1524. Op Dinsdag, den 4 November 1902, des mid dags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk: toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingeko men schrifturen. Texel, den 21 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajeniüs. H. W. de Joncheere. WAARSCHUWING tegen het lokken van Ncderlandsclie Werklieden naar Duitsckland. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbla den en daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Nederlandsohe werklieden naar Duitschland lok ken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf óf door mijne tusschenkomst, zich tot den Nederlandschen Con sul in de streek, warr die ondernemingen zich. bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Texel, den 21 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekkelijk het Yee- artsenij kundig Staatstoezicht, luidende .Wanneer zich bij eenig stuk vee"waar onder ook varkens worden verstaan,„ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte „openbaren, is de houder of hoeder verplicht, „daarvan onmiddelijk kennis te geven aan „den Burgemeester der gemeente, waar het „vee zich bevindt (art. 13). „Een stuk vee, dat verschijnselen eener „besmettelijke ziekte vertoont, moet onmid- „delijk door den eigenaar, houder of hoeder „van het overige vee worden verwijderd en „zoolang afgezonderd gehouden worden tot „dat daaromtrent door den Burgemeester in „overleg met den districts-veearts of, bij afwe zigheid van dezen en van een districts-vee- „arts plaatsvervanger, in spoedeischende ge tallen met eenen geëxamineerden veearts „overeenkomstig de bepalingen dezer wet zal „beslist zijn." (art. 14). Overtreding van artikel 13 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste f 500 terwijl roerende goederen (waaronder ook vee wordt verstaan), waarmede de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds of zoodra mogelijk in beslag worden genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in het belang der gezondheid of ter wering van besmetting noodig, de vernietiging of het onscha delijk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 21 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering vaD den Raad door hem is belegd op Zaterdag, den 25 Ootober 1902,'s morgens 10'/« uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 22 Ootober 1902. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te beliaudeleu onderwerpen I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. H. Benoeming onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de herhalingsscholen. Hl. Benoeming leden Stembureaux. IV. Begrooting Algem. Armbestuur 1903. V. Gemeente-begrooting, dienst 1903.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1