Aanbesteding. Groote Afslag Verkoop Marktveer. VARKENSVLEESCH „DE BEURS." Nijmeegsche Rund- en Varkensslagerij, Er biedt zich aan een WERKSTER. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ABYEKTENTIËN. Per half varken, 4de of 20 pond gelijk C. VISSER, slager. eene buitengewoon dikke, vette KOE Mijne Noteering is: P. KIEL, Denkt om de GRATIS VERLOTING De trekking der 3e gratis verloting zal spoedig plaats hebben. Lapjes en Carbonade Sausijsjes, Versche Worst en Pekelworst 40 ct. Pekelspek 38 ct. Ham-lap 421/3 ct;. Biefstuk 45 ct. Heerlijke leverworst 22V3 ct. alles per 5 ons. Zooals bekend, alles eerste kwaliteit. HEDENAVOND DROS. Zulks had ik nooit gedacht. en koopt spoedig voor 10 cent of meer a contant bij ondergeteekende. W. J. LANGEVELD Pz. zenden kilogrammen van dit artikel afleverde. Het meel werd met water aangeroerd tot een dunnen drank en aldus aan het vee tocgcdieud. De hokkelingcn hadden per dag geen grootc hoeveelheden ontvangen. Op het hooi en het drinkwater was niets aan te merken. Mij naar den slager begevende, kon ik helaas geen sectie verrichten, daar de ingewanden, behalve de nieren, al waren opgeruimd. De slager deelde mij mede, dat aan de beide cadavers niets bijzonders was te zien dan dat ze zware vochtige longen bevatten. Het afgeslachte dier zag er goed uil; de nieren, nog aanwezig in de lendenstreek, waven normaal, doch het vet, voaral rond om genoemde organen, vertoonde een bijzonder gele kleur. Na verloop van twaalf dagen kreeg ik bericht, dat er eenige dagen geleden weer een hokkcling was ge storven en dal er dienzelfden dag ook nog één was bezweken, terwijl do vijfde patiënt vrij erg ziek was. Ik haastte mij op de boerderij te komen en kon hot volgende waarncmon. Ziektebeeld. Het dier stond in een stal. De lichaamstemperatuur was ongelijk verdeeld over do huid, daar de ooren en staart steenkoud bloken, terwijl elders de warmte normaal was. Bij het gaan vertoonde het dier spierzwakte, het slingerde zoowel véór als achter, doch kon zich toch slaande houden. Do eetlust was nog vrij goed, daar de patiënt eenige uren geleden een belangrijke hoeveelheid hooi had genuttigd. Her kauwen was in den laatsten tijd niet waargenomen. De inestontlasling was normaal, doch er dient vermeld te worden, dat bij de eerste ziekteverschijnselen een urgans was toegediend, dat ik vroeger uit voorzorg ad medegegeven. De temperatuur in den endeldarm vernet en was normaal (38,7). De urine was eenige dagen lang roodachtig geweest, doeh den laatsten keer was ze vrij helder, De ademhaling was zeer frequent, hoesten werd nooit waargenomen. Bij percussie van de longen werd niets bijzonders gevonden, doch bij auscultatie was longoedeem te constateeren. Aan de diagnose katoenmeelvergiftiging kon door de verschijn selen als: longoedeem, haematurie, spierzwakte, afwezig heid van koorts, niet worden getwijfeld. Na verloop van een dag stierf de patiënt en na lijk opening kon ik het volgende constateeren. Sectie. Longen vergroot, weinig samengevallen, helderrood van kleur. Op de doorsnede waren ze zeer vochtig, terwijl in de kleine luchtwegen zich een hel der vocht bevend. In de borstholte was geen vocht aanwezig. Longoedeem was dus ook bij sectie te con stateeren. Het hart was, evenals de lever, milt en nieren, normaal. De pens was sterk gevuld met hooi, helgcen niet te verwonderen was, daar het dier véér zijn dood vrij wat hooi had gegeten. De nctmaag was normaal. De boekmaag was zeer grooi, hard bij palpatie en bleek bij doorsnede tot berstens toe gevuld met een donkergele, samenhangende katoenmeelachtige stof. Tussclicn de bladen kon men plaatvormige stukken wegnemen, welke veel overeenkomst hadden met dik. geel pordpapier. Het slijmvlies was violet van kleur, op sommige plaatsen liet liet gemakkelijk los en kleefde luer en daar vast op de leivormige stukken katoenkoek. Waar dit niet het geval was, vertoonde de koek op de buitenvlakte een afdruksel van het slijmvlies der boek- maagbladcn. Neemt men in aanmerking dat het dier in veertien dagen geen kalocnmeel had ontvangen, dan slaat het zonder twijfel vast, dat de koekmassa al dien tijd daar onbeweeglijk vast heeft gezeten. Dc lebmaag en het eerste gedeelte der dunne darmen waren gevuld met een lichtgele, slijmige, dunne, breiachtige massa, in digestie zijnd katoenmecl. Het geheele darmkanaal was verder normaal In de dikke darmen bevonden zich gewone, dunne, bruine faeces. Ontsteking was in het geheele darmkanaal niet waar te nemen. Aan den overgang van darmscheil en dunne darmen was duidelijk byperaemie van de bloedvaten te zien. De pisblaas was gevuld met gele, olieachtige urine. Het vleesch was evenals bij de vorige cadavers normaal, doch het vet was geel. Den volgenden dag werden weer twee hokkelingen ziek, waarvan één inkorten tijd stierf. Het seetiebeeld was hier vrjjwel gelijk aan het vorige; alleen was de boekmaag niet zoo sterk gevuld. Eigenaardig is het, dat van de 18 hokkelingen nu nog aanwezig, twee geen katoenmecl als voedsel heb ben gebruikt daar de eigenaar met opzet ze op andere wijze heeft gevoederd. Deze beide dieren hebben nooit iets abnormaals vertoont, terwijl de 1G overige alle meer of minder aan haematurie hebben geleden en zelfs nog lijdende zijn. Tot dusverre zijn 5 dieren gestorven, terwijl één nog zwaar ziek is. In dit geval blijkt dus, dat niet direct na voedering vergiftiging plaats heeft, zooals dit te verwachten zou zijn, maar dat het kalocnmeel zich ophoopt in de boek maag, daar blijft hangen zonder het dier ziek te maken terwijl twee weken later de vergiftigings-versckynsolen optreden. In het meel schijnen dus niet direct toxische stoffen aanwezig te zijn. Doordat het katoenmeel mot water als drank werd toegediend, kon het onveranderd door de slokdarmsleuf in de boekmaag komen. Eerst bij de vertering in lebmaag en dunne darmen wordt uit het meel het toxisch agens govormd. Hctvorscbil in kleur van het meel, donkergeel in boekmaag, licht- eel in lebmaag, was bij de sectie in het oog vallend, n de dunne darmen worden de toxinen, welke een speeialen invloed hebben op het spierstelsel en de vaso- motoren (longoedeem, haematurie, darmhyperacmie), eeresorbeerdIk stel mij voor dat, indien het opge hoopte meel langzamerhand wordt verteerd, het dier lichte verschijnselen van haematurie krijgt, zonder te sterven. Komen er grootc massa's te gelijk in digestie dan wordt de dosis toxische stof zoo groot, dat hot dier bezwijkt. Dit zou ook kunnen verklaren waarom bet melkvee, dat hier uit hetzelfde vat werd gevoederd gezond bleef. Do toxische dosis, welke een volwassen rund kan verdragen, is veel grooter dan voor een hok kcling. Ook is do spijsvertoring bij een mclkrund krachtiger en hebben resorptie en uitscheiding sneller plaats. Toch zou het kunnen gebeuren, dat ook een melkkoe nadeel van het katoenmecl ondervond, indien het dier een grootc hoeveelheid meel to gelijk word toegediend In mijn omgeving wordt zeer veel katoenmeol aan melkveo gevoederd- Bij ondervinding welen de vee houders, dat jong vee het voeder niet verdroogt. On langs werd mij nog door oen veehouder medegedeeld, dat verleden zomer een vijftal kalveren waren gestorven door katoenmcclvoodcring. Af en toe komen hier op sommige stallen sporadische gevallen van haematurio voor b\j melkkoeien. Do kwaal verloopt goedaardig, de dieren zijn niet bepaald ziek. Doordat slechts een enkele koe in oon geheel beslag vee zulke verschijn selen vertoont, denkt men niet aan het voeder. De oorzaak bleef mij onbekend, doch het zou wel kunnen gebeuren, dat hot katoenmoel hier oen rol speelde. In elk geval dient men zijn aandaoht op dit product 'e vestigen en do veohouders to waarsohuwon om voor zichtig te z\)n. -Kogdum, 86 Eobruarl 1008, Amsterdam 27 Oct. Aangevoerd 242 Run deren, le kwal. 64 a 70 ct., 2de kwal. 60 et. 3de kwal. 54 ct. per KG. 155 Melk- en Kali- koeien t 120 a f' 240j 6 Graskalveren f a f' 43 nuchtere Kalveren f 10,a f 14, 46 Schapen 118 k t 24, Lammeren 1 al 0, 565 vette Varkens 44 46 ct. Purmcrend, 28 Oct. Aangevoerd 133 vette Kalveren 70 a 90 ct. per KG.169 nucht. Kalveren f 11 a f 24 255 vette Varkens 42 48 ct. per KG.105 magere Varkens f 15 k 23437 Biggen; f 6 k f 10.—; 2656 Schapen en 300 Lammeren627 Runderen en 12 Stieren Kip-Eieren f 5.— a f 6.per 100. Vette Koeien, 561 stuks, prijsh h. matig. Melkkoeien, prijsh., handel matig. Gelde Koeien, prijsh h. matig. Vette Kalveren, prijsh. handel stug. Nuchtere Kalveren prijsh. h. vlug. Vette Schapen, h. in prijs handel ylug. Vette Varkens, 1. in prijs handel matig. Magere Varkens 1. in prijs handel stug. Biggen handel stug. Londen, 27 Oct. Ter markt zijn aangevoerd 1800 runderen, 7000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren en 30 Varkens. Men noteert Run deren, f 0.40 a f 0.75 Schapen en Lammeren f 0.52 af0.86; Kalvereni'O.—a0,en Varkens f 0.45 a f 0.77 Zondag 2 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. Nam. half 3 Ds. Smits. (Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hnorn. Nam. 2 uur ds. Heep. neden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, n A R M A R K E M A, Echtgenoot van Elisabeth Oostema, in den ouderdom van 80 jaar en acht maanden. Uit aller naam T. THOMASSEN, Echtgenoote en kinderen. Strekh-nde tot algemeene kennisgeving. Het BESTUUR van den polder Waal en Burg zul Dingsdag U November 1902, 's middags 12 ure in het Café den Burg alhier, bij inschrijving aanbesteden Het bikken van de steen, liggende aan de Sluis in Waal en Burg, in 2 perceelen. De Inschrijvingsbiljetten moeten op bovenge melde dag en plaats vóór 12 uur worden inge leverd. door elltauder 40 ct. zeer bill ij k e prijzen. Aanbevelend, voor een ieder te bezichtigen. AdresP. B AKELA AR, Weverstraat Burg. Notaris TERPSTRA, te Benningbroek, zal op Dinsdag 11 Nov. 1902, 's nammiddags 1 uur, in de Herberg van A. MEYTS aan het Niedorper Verlaat, onder Oude Niedorp, publiek verkoo- pan het gunstig bekende Marktveer van het Niedorper Verlaat op Alkmaar met kapitaal Woonhuis en Erf en een Perceel best Weiland, alles gelegen aan en bij het Verlaat, onder Oude Niedorp, samen groot 2 Hecta., 4 A. 30 c.A., benevens de tot het bedrijf behoorende Schuit, Paarden en verderen Inventaris. Bij het Veer wordt sedert jaren een flinke Handel in Granen en Meel uitgeoefend. Inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bij de Eigenares, Mej. de Wed. P. DAVIDS, aan bet Verlaat onder Oude Niedorp, en ten Kantore van Notaris TERPSTRA voornoemd. In 't schoon gelegen dorpje Rossum in de provincie Gelderland niet ver van Zalt Bommel woont mejuf frouw de Wed. Brants die aan onzen verslaggever op zijnen rondreis door Nederland eenige inlichtingen heeft willen geven ter bevestiging van een tot ons gericht schrijven. De brief zelf was door haar dochter geschreven en luidt als volgt Mijne moeder, zestig jaar oud, was reeds geruimen tijd lijdende aan een algemeene verzwakking en zenuw ziekte, alle lust tot het geringste huiswerk was haar ontnomen, zij kon niet meer alleen opstaan, was geheel en al gekromd en had een tegenzin in alles De spijsverleering was zeer onregelmatig; maagkrampen deden zich voorzij was kortademig, had veel last van duizeligheden en de weinige slaap werd nog door akelige droomen afgebroken. Ook klaagde zij steeds over koude handen en voeten. Wat ik ook aanwendde om mijne geliefde moeder maar eenige verlichting te bezorgen bleef vruchteloos, tot dat ik eindelijk op aanbeveling eenige doozen Pink Pillen van Dr. Williams liet komen, en na een kort gebruik er van is zij zoo genezen, dat wij er bepaald verstomd van staan. Natuurlijk, zoo ging zij tot onzen verslaggever voort, konden wij op zoo'n gevorderden leeftijd geen nieuwe jeugd meer verwachten, maar wij zijn den ui vinder van dat reddingsmiddel ten hoogste dankbaar en wij zullen ze een ieder ten zeerste aanbevelen. De maagziekten veroorzaken veelvuldig de bloed armoede, omdat, als dit orgaan slecht werkt, de spijzen niet- in 't bloed worden opgenomen, het bloed put zich uit en de uittering brengt vreeselijke verwoes tingen in het lichaamsgestel teweeg en dientengevolge ook de algemeene zwakte waaraan juffrouw Brants lijdende was. De Pink Pillen hebben ten doel het bloed te verrijken, hetzelve te versterken en de alge meene werkingen in het lichaam te regelen. Hunne werking is onovertreffelijk in al de gevallen van bloedarmoede, bleekzucht oi' algemeene zwakte. Zij doen bijna steeds de rbcumatiekaanvallen verdwij nen en geven aan de uitgepulten personen een nieuwe levenskracht terug. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelyk alle goede produkten worden ook de Pink pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk dep schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en ge nezende bcstanddeelen bezitten ze in gecnedeele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofd depothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, f 9.— per 6 doozen verkrijgbaar bij Snabilié, Stoiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederkud en Apotheken. Franoo toezending tegen postwissel. lste soort Holt. "WITTE SUIKER 22 ct. lsto soort SUIKERTABLETTEN 25 LICHTE SUIKER 22 GELE SUIKER 21 Prima KRENTEN 12 b(j afname van 5 pond 1 ct. lager. VERDERAlles wat bij het vak behoort tegen concurreerende prijzen. Aanbevelend, Binnenburg. N.B. Neemt s. v. p. eens proef met mijne prima KOFFIE ik 35 ct. de 5 ons. Aanbevele>id, UDd. do.,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 3