Aanbesteding. KERKZANG. Buitenland. M arktberichten. Pre d 8 k b e u r ten, ADVERTENTIËN. OPROEPING^ Schaalcollecte voor de Boeren Do Gemeenteraad van Zaandam gaat een nationaal kasregister aanschaffen voor de boeking en controleering der door belasting schuldigen gestorte gelden. Zulk een nationaal kasregister is een toestel dat elk bedrag boekt en tolt en er een kwi tantie van schrijft, evenals een levend kassier. Maar, terwijl een levend kassier eene kwi tantie kan schrijven van f 1000 en voorloopig f 100 kan boeken, is dit bij het kasregister onmogelijk. Dezelfde mechaniek, die de f 1000 kwiteert, telt ook de f 1000 bij. Nu worden de belastingbiljetten zoo ingericht, dat slechts door het kasregister gedrukte kwiteering geldig is en daarmede is de volmaakte zeker heid bereikt, dat elke som op denzelfden datum ook opsteld is in het kasregister, dat voor het Dagelijksch Bestuur voor de contro leering steeds gereed staat. In de Raadszitting van het eiland Urk is bij de behandeling der begrooting goedge keurd een post voor het planten van boomen op den publieken weg. Tot heden was zulks niet mogelijk, wijl schapen, koeien en paarden, vrij en ongehinderd in het dorp rondloopen. Aan dezen middeleeuwschen toestand komt het volgend jaar een einde, als om het dorp met zijn bijna 3000 inwoners een afrastering komt, waarvan de kosten door Rijk en Pro vincie gedragen worden. Tegen den griffier van 't Kantongerecht te Sneek zijn twee processen-verbaal opge maakt en wel een wegens dronkenschap en een wegens dronkenschap en mishandeling. De lijstervangst is doorloopend zóó overvloedig in Friesland geweest, dat dit ar tikel thans zoo goed als onverkoopbaar is. Aan de buitenlandsche markten breDgen ze dan ook buitengewoon lage prijzen op, zoodat deze toestand voor de handelaars niet vol is te houden. Men leest in „Het Volk" Onze partijgenoote Cornelie Huygens heeft zich door verdrinking van het leven beroofd. Haar echtgenoot, die afwezig whs geweest, vond haar bij zijne terugkomst niet thuis. Al spoedig vond hij een briefje, waarin zij, met een woord van innige liefde, afscheid van hem nam en hem mededeelde, dat zij in het Vondelpark te vinden was. Eerst tegen den ochtend werd zij in den grooten vijver verdronken gevonden. (Als romanschrijfster heeft zij zich naam gemaakt met haar werken „Berthold Meryan", „Arabesken", „Uit den strijd des levens", „El len", Hoogenoord", „Een huwelijk" e.a. Zij was gehuwd met den heer Ignatius Bahlmann. „U. D.") Te Hengeloo (O.) heeft een der inwoners in zijn tuin een ooievaar rondloopen. Het beest is er zoo op zijn gemak, dat hij zich door de bewoners laat liefkozen. Het volgende moet ten poslkantore in Den Haag hebben plaats gehad. Een dienstbode nam het bedrag van een postwissel voor haar meesteres in ontvangst. Zij begaf zich vervolgens naar een ander loket om postzegels te koopen en legde van het pas ontvangen geld (ander geld had zij niet bij zich) een gulden neer, die valsch bleek te zijn Zij probeerde aan het loket der postwissels een anderen, goeden in de plaats te krijgen. Maar de ambtenaar weigerdeberoep op den directeur hielp evenmin. Maar het sterkste is wel, dat er door den zaalwachter nog proces-verbaal tegen haar werd opgemaakt wegens het uitgeven van valsch geld. Een onderzoek zal dus niet kunnen uit blijven. J. van Goesenpolderjongen te Terhejjden is naar de bijzondere strafgevangenis voor mannen te Leeuwarden overgebracht tot het ondergaan van de gevangenisstraf van 6 jaren, waartoe hij op 16 Ooctober jl. door de Arron- dissementr-Rechtbank te Zwolle veroordeeld werd terzake van doodslag, gepleegd op den marechaussee Arnoldus Hoekstra te Ommen. Het gemeentebestuur te Ter-Neuzen ontving de volgende schriftelijke kennisgeving: „onder geteekende stel de burge meester en wethoude in kenis als dat mijn hond vik is over leeden in den ouder dom van 7 jaar en 6 maanden is begraven aan de laag waa- ter lijn oost kant ter neuzen". Het is ons niet bekend, of in die gemeente een hondenbelasting bestaatzoo ja, dan had de kennisgeving toch een practisch doel. Als curiositeit kan worden gemeld, dat onder de 164 personen, die zich te Ensche dé voor het herhalingsonder wijs aanmelden, eenigon zijn boven de 20 jaar en één zelfs den leeftijd van 27 jaar heeft bereikt. Het fornui®, dat i. de keuken van het nieuwe café-restaurant „de Kroon" op de Groote Markt te Haarlem wordt geplaatst, kost f8000. Snel leven. In Augustus van dit jaar word te Delft een paar in den echt vorbou- den, dat maar zeer kort het huwelijksgeluk smaakte, daar de jonge vrouw reeds eene maand daarna overleed. De troostelooze we duwnaar riep toen per advertentie gegadigden op voor de betrekking van huishoudster, aan welke het vooruil zicht van eon huwelijk werd verbonden. Uit de ingekomen brieven werd een keus gedaan, de aanstelling volgde en op 1 November, konden de lezers der „Delftsche Courant" de namen van het jonge paar in de opgave van den burgerlijken stand vinden. Zaterdagmorgen is te Leiden het lijk van den sinds een negental dagen vermisten student in een der Singelgrachten gevonden, Te Soest zit een kraaiennest tusschen den muur van den toren en de wijzerplaat van het torenuurwerk In de jongste raads zitting is gesproken over de vraag: Hoe dit nest weg te ruimen? Door het bouwen van een steiger rondom den toren of door iemand van den omloop te laten zakken in een mand? De directeur dei Ulrechtsche waterleiding wilde door middel van een hooge drukkingsstraal het nest wegspoelen. Daar de voorzitter hiervan echter beschadiging van het torenuurwerk vreesde, werd besloten het nest met rust te laten, tot de restauratie van den toren plaats vindt, waarvan evenwel van het ministerie van binnenlandsche zaken nog geen bericht is gekomen, Roode steenen potten zonder verf nf vernis zijn het best voor alle planten In blikken of looden bakken ho ïdt men het best varens, aspidistra's en dergelijke sterke planten. Het stelsel van sneltelegraphie dat is uitgedacht door de Hongaarsche ingenieurs Pollak en Virag, wordt thans tusschen Buda Pesth en Preszburg toegepast. De toestel len geven een duidelijk latijnsch-cursief schrift en brengen 50,0( o woorden per minuut over, zelfs bij slecht weder. De proeven zijn tot dusver schitterend geslaagd. In Rusland is in werking gesteld de onlangs door den Staatsraad gemaakte wet, die voorschrijft, dat kinderen, waarvan de vader onbekend is, voortaan niet meer zullen worden ingeschreven op de geboorte akten als onwettige kinderen, maar dat zij als familienaam den voornaam zullen dragen van hun peetvader. Rusland is het eerste land, dat zulk een maatregel invoert. De rondgaande gerechtshoven in de Kaapkolonie hebben eenige kaffers, die tijdens den oorlog door de Engelschen als verkenners werden gebruikt, tot lijfstraffen en gevangenis veroordeeld wegensaanrandingen van vrouwen van Hollandsche kolonisten. Een hunner werd zelfs in het gerechtsgebouw een strik om den hals geworpen en zou door het volk zijn opgehangen, als de politie hem niet tijdig had ontzet. Een koninklijk scherpschutter. Koning Don Carlos van Portugal is blijkbaar een uitmuntend schutter, vooral op de revolver, hetgeen hij dezer dagen bewees op een be weegbare schijf, voorstellende een haas die hem op een afstand van 16 meter op de manier aan dit wild eigen, passeerde, en die hjj 12 malen achtereen trof. De koninklijke schutter vuurde daarbij zes maal met de linker en zesmaal met de rechter hand, een zeer sterk stukje. Schalk Burger, die gedurende het laatste deel van den oorlog de plaats van president Kruger waarnam, wordt de volgende week Vrijdag te Southampton verwacht. Men meent dat hij naar Europa komt om den toestand des lands met president Kruger te bespreken. Door de directie der posterijen is, op grond van een telling, geconstateerd, dat er in één week in Duitschland verzonden zijn 10.128.569 prentbriefkaarten, meteen waarde aan postzegels van vijfhonderd duizend mark. R IJ K S 1» OSÏSPA A R B A N K. Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October 1902 Ing legd f 4751,50 Terugbetaald - 10384,41 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2472. Amsterdam 3 Nor. Aangeroerd 242 Run deren, le kwal. 64 k 68 et., 2do kwal. 60 et. 3de kwal. 55 ot. per KG. 120 Melk- en Kali- koeien t 120 k f 240; 0 Graskalroron f a f 39 nuchtere Kalveren f 10,— k f 14 19 Schapen 118 f 22, Lammeren f a f 0,— 462 vette Varkens 42 k 46 et. rurmcreiid, 4 Nov. Aangevoerd 144 vette Kalveren 70 k 90 et. por KG. 160 nucht. Kalveren f 11 k f 24 299 vette Varkens 44 i 50 et. per KG.40 magere Varkens f 15 20; 412 Biggen; f 6 k f 10.-; 3172 Schapenen 36Ó Lammeren; 598 Runderen en 4 Stieren- Kip-Eieren f 6.a f 7.per 100. Vette Koeien, 541 stuks, prijsh h. matig. Melkkoeien, prijsh., handel h. vlug. Gelde Koeien, prijsh h. vlug. Vette Kalveren, prijsh. b. matig. Nuchtere Kalveren prijsh. h. stug. Vette Schapen, h. in prijs h. vlug. Vette Varkens, prijsh. h. stug. Magere Varkens prijsh. h. stug. Biggen handel stug. Londen, 4 Nov. Ter markt zijn aangevoerd 1800 runderen, 6000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren en 20 Varkens. Men noteert Run deren, f 0.40 a f 0.75 Schapen en Lamfheren f 0.55 a f 0.90 Kalveren f 0.— a 0,en Varkens f 0.— a fO.— Zondag 9 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Nam. 3 uur Ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. DANKBETUIGING. Aan allen, die bij de ongesteldheid en ter aarde bestelling van onzen Vader, hunne hulp hebben verleend, onzen innigen dank. T. THOMASSEN en Echtgenoote. Zij, die iets te vorderen hebben van- ver schuldigd zijn aan, of borgtochten bezitten, ge- teekend door JAN ARIS EELMAN of AALTJE J KNAAP, beiden overleden, gewoond hebbende te Texel, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór lo December 1.002, ten kantore van den notaris Cl. II. DE BOER te Texel. Openbare Repetitie in het Kerkgebouw der Hervormden te den Burg op a.s. Zondagavond 0 Nov. 1903, to 7 ure. N.B. Kaarten, verkrijgbaar voor 15 cents, dienon tevens als bewijs van toegang, Te verkrijgen tot Zaterdagavond. bij den uitgang der Kerk en wel voor de Natio nale Opvoeding van de Zuid-Afrikaansebc jeugd. Aan de leniging van den stof fel ij ken nood in Zuid-Afrika helpt iedereen mede. Voor ons volk is bovendien nog eene heel aparte schoone taak weggelegd. Met slechts den stoffelijken nood te helpen lenigen, doen we half werkja, nemen een deel van Engelands taak over. Den on dergang van een stamverwant volk helpen we stuiten door het zijnetaal te helpen bewaren!(H. J. Ejtous) HET BESTUUR. liet BESTUUR van don polder Waal en Burg zal Ringsdag II November 1903, 's middags 12 ure in het Café den Burg alhier, bij instlir(jving aanbesteden Het bikken van de steen, liggende aan do Sluis in "Waal en Burg in 2 perceelen. De Inschrijvingsbiljotton moeten op bovenge melde dag en plaats vóór 12 uur worden ingo- loverd. Heden overleed na een korte ongesteld heid onze geliefde Kleinzoon en Neef, Gerard Jan de Hamer, in den nog jeugdigen leeftijd van bijna twee jaar. NV. STARK, Echtgenoote en kindereD. Z.-Eierland, Texel, 3 November 1902. (Avondmaal.) Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barcnds.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2