N°. 1591, Zondag 9 November. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bueg 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel Voorbereidend militair onderricht. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt bekend, dat door den Heer C. A. Engelbregt, Kapitein der Infanterie te Deventer, boekjes verkrijgbaar zijn geeteld, waarin alle bepalingen zijn opgenomen, ten dienste van de toekomstige militieplichtigen, deelnemers aan het voorbe reidend militair onderricht. De prijs der boekjes bedraagt 10 cent. Zij, die daarvan een exem plaar wenschen te ontvangen, worden verzocht zich daartoe aantemelden ter gemeente-secretarie, op werkdagen tusschen 9 uur voorin, en 2 uur nam. Texel, 5 November 1902. De Burgemeester voornoemd, II. "VV. DE JONCHEERE. Voorbereidend Militair-onderricht. De BURGEMEESTER van Texel, maakt be kend, dat het voorbereidend militair onderricht zal aanvangen te den Burg Maandag 17 No vember a. s. ten 7 uur n. m. in de „Vergulde Kikkert" en te Oosterend, Dinsdag 18 November a. s. ten 7 uur n. m. bij de Wed. Koppen. Texel, 6 November 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BEKENDMAKING. •- Bepaling steintijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waar bij mannen, dio de leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zy, volgens art. 57 dei' Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te wer ken, gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal eD zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, geduronde twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene ziohtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften word t gestraft met heohtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste v^f en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901, St.bl. No. 109, en luidt als volgt: Art. 1 Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ton aanzien van bij hen in dienstbe trekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde lijd- stippen niet gedurende twee aohtoreenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ton aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen als mede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenver plegers. Texel, den 6 November 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONOHEERE. B E V O L KIN G. Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat door de hoofden van gezinnen geen kennis wordt gegeven van mutatiën in het dienstboden-perso neel, brengen Burgemeester en Wethouders van Texel hierbij in herinnering, dat elk hoofd van een huisgezin, uiterlijk binnen éóne maand ten Raadhuize kennis moet geven, o. m. van de dienst- en werkboden, die in het huisgezin zijn opgenomen of dat hebben verlaten. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 100, Texel, 7 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. TEXEL, 8 November 1902. Wij herinneren onzen lezers, dat morgen avond in de Kerk der Herv Gemeente alhier eene openbare repititie zal worden gehouden van het onlangs opgericht zangkoor onder directie van den Weleerw. Zoer Gel. Heer ds. Schroder. Naar men ons mededeelt bestaat het koor uit meer dan 50 personen. De entreé is slechts 15 cent en naar wij ver touwen zal niemand het dus daarom behoe ven na te laten ei heen te gaan en een flinke opkomst mag worden verwacht. Ternauwernood is in de meeste huizen weder de kachel in de kamer geplaatst, of reeds valt er een begin van brand te ver melden veroorzaakt door dat onmisbaar meubel. Bij den heer K. alhier geraakte n.l. eenige kleedingstukken die er op te droogen waren gelegd in brand De kamer was reeds geheel gevuld met rook toen door het geschrei van het in de kamer aanwezige kind het ongeval werd opgemerkt. Spoedig was nu het gevaar geweken Den Hoorn 7 November. Heden werd be noemd tot Hoofd der kustwacht alhier den Heer P Daalder Johz. Bij den Strandvonder is aangebracht een groote zeeton waaraan nog een stuk ketting verbonden was. Waal, 6 Nov In de eerste leesavond van Nut en Genoegen a s. Donderdag te hou den, zal als spreker optreden de Heer W. Mets Tz. van Oudeschild. Eenige jaren geleden verschafte deze aan de vele opkomenen een genotvollen avond, zoodat het hem thans ook aan vele belang stellende toehoorders niet zal ontbreken. Oosterend 7 Nov. De Handelsvereeniging „Wilhelmina' heeft gisteren uitbetaald per baal Ulken van 70 K. G. na aftrek van alle onkosten, f 6,64, Als men in aanmerking neemt, dat deze weekdieren op de haven werden [opgekocht voor f 3 per 75 K G dan blijkt, dat boven genoemde yereeniging wel in het voordeel harer leden werkt. Aangezien de vereeni- ging nog zeer jong is, moet ze voor sommige artikelen nog relatiën aanknoopen en deze vallen niet steeds onmiddelijk goed uit. Men worde daaidoor evenwel niet ontmoedigd en hebbe te bedenken dat alle begin moeilijk is. Wanneer de visschers zich allen aansluiten en eendrachtig blijven, ook dan, als een proef eens gedeeltelijk gelukt, of geen resultaat geeft, dan zal stellig ieder in eigen voordeel werken en de veree: iging tot bloei komen Gisteren werd hier bericht ontvangen, dat er een schip was gestrand. Eenige blazers vertrokken naar de strandingsplaats, en ook van het terrein, waar men aan het oesters korren is, zag men schuiten heenzeilen. Eer men evenwel ter plaatse aatwezig was, kon men onverrichter zake terugkeeren, daar het schip in vlot water was gekomen. Vlieland 7 Nov. Woensdagavond 5 Nov. werd in 't hotel van den heer Meijer de Jaarlijksche huishoudelijke vergadering ge houden van „Nut en Genoegen." De heeren leden waren talrijk opgekomen, een bewijs te meer van den steeds toe- nemenden bloei dezer werkelijk nuttige ver- eeniging. Tot leden van het bestuur werden herkozon de heeren W. J. van Rossum en J. Molenaar, als voorzitter en secretaris-penningmeester. Daar de kas zich in zeer goeden staat be vindt, werd ook nu een flinke som uitge trokken voor den aankoop van boeken. De gewone lezingavonden zullen weder plaats hebben op den derden Donderdag van iedere maand. Men schrijft aan de „Tel.": Vogels op Texel. Het eiland Texel is een vogeloord, dat jaarlijks door velen wordt be zocht en ieder, die er ornithologische studiën maakt, is meestal tevreden over het resul taat Boomvogels, zoowel als weide' of moe rasvogels, vindt men er in bonte verscheiden heid en de kusten zijn sierlijk gedecoreerd door tal van zeevogels, inzonderheid uit de geslachten der Meeuwen en der Sterns. Toch zijn de laatste minder vertegenwoor digd dan vroeger. Toen Eierland pas één was geworden met het toenmalige eiland Texel, werden er door de huurders van landerijen zoovele eieren van Groote Sternen en Zil vermeeuwen geraapt, dat ze met de opbrengst er van en met die van de op allerlei wijzen gevangen konijnen hunne pachtsommen kon den betalen. En thans zoekt men in 't voorjaar bijna tevergeefs naar een nest der Zilvermeeuw terwijl reeds sedert jaren geen legsel van de Groote Stern, (Sterna cantiaca) meer is gevonden. Wel ziet men dikwijls exempla ren van laatstgenoemde soort langs't strand en in de polders, doch broeden doen ze hier niet meer Welke de oorzaken zijn? Stellig in de eerste plaats de vervolging, die ze ondervinden van menschen, die een klein dadelijk voordeel dikwijls veel hooger schatten dan een aanmerkelijk grooter winst in de toekomst. Want beide diersoorten, Zilvermeeuwen en Groote Sterns, mogen tot de nuttige vogels gerekend worden, al mag alleen de eerste soort zich verheugen in de bescherming der wet. Maar niet alleen het uithalen van de eieren heeit de Groote Stern als broedvogd van het eiland verdreven, doch ook de donder van het Heldersche geschut heeft tot de ver banning medegewerkt. Aan de zuidpunt van het eiland bevond zich vroeger eene uitge breide broedkolonie van de genoemde vogels en in latere jaren werd er geen enkel exem plaar meer van aangetroffen. De Groote Stern is nu tot in hare laatste schansen verdreven, voor zooverre het ons land betreft, en komt dan ook alleen nog broedende voor op de eilanden Rottum en Schouwen Wenschelijk is het, dat ze daar in weldenkende bescherming wordt genomen, opdat deze vogelsoort voor ons land niet verloren gaat. Drie Ziansche jongens, 13 en 14 jaar oud, die in don loop van den zomer zooveel van de heerlijkheden van Dusseldorf hadden vernomen, besloten, daarheen ook eens een reisje te maken. Zondagavond gingen zij op weg, den polder door, naar Amsterdam, waar twee van hen overnachtten in een der vele karren nabij de viaduct, terwijl de derde een familielid opzocht, welk familielid echter, toen dit be merkte dat „ze er thuis niets van wisten", hem weder naar Zaandam terugbracht. De twee kameraden echter zetten den volgenden dag de reis voort. Na een paar horloges te hebben beleend (een der jongens had er zes van zijn vader weggenomen 1) kochten zij een spoorkaartje naar Arnhem. In Utrecht werden zij door een rechrecheur opgemerkt, die met hen de reis naar Arnhem medemaakte en zoo met de plannen van de jongens bekend geraakte. Onze avonturiers keken, te Arnhem aangekomen, raar op hun neus, toen ze door den heer, met wien ze zoo gezellig hadden gepraat en wien ze nog een horloge te koop geboden hadden, werden uitgenoodigd, om nu maar weer naar hun ouders terug te keeren. Sedert geruimen tijd krijgt elk agent vap politie te Utrecht van de dierenbescher ming ter plaatse een kistje fijne sigaren voor elke bekeuring van dierenmishandeling. Een raadslid heeft in den Raad tegen die handelwijze geprotesteerd en thans heeft de burgemeester den agenten verboden, derge lijke premies aan te nemen. De bedelaarskolonie Yeenhuizen is zóó vol, dat er geen plaats meer onbezet is. Voor winterhanden. Als een uitnemend middel voor zg. winterhanden wordt aange raden de handen eenmaal per dag in te wrijven met de binnenbast van takken van de gewone linde op zoete olie gezet. Een ouderwetsche schedel! De knecht van den landbouwer T. J. B. te Bathem, moest kunstmest van het station halen. Daar de goederentrein in aantocht was, spande hij zijn nogal vurige paarden af. Het jongste der twee steigerde echter zoo hoog op, dat de knecht een klap met den voorpoot op de hersenpan kreeg, waarin de kalkoenen van het hoefijzer een paar vier kante indrukken maakten, zoodat hem het bloed langs de wagen gutste. Hoewel hij, na door den dokter verbonden te zijn, eenigs- zins soezereg was, is zijn toestand tot heden nog niet bedenkelijk. Te Arnemuiden is proces-verbaal opge maakt tegen een jongen van 14 jaar, die de staarten van twee koeien, welke hij moest weiden, aan elkander had gebonden, tengevolge waarvan het eene beest bijna den halyen staart van de andere uittrok. Om zijn wreede daad te verbergen, had hij daarop bij de eerstbedoelde koe den halven staart afgesneden en noemde hij twee mannen als de daders. De Novembersterregen uit den grooten Leeuw kau in de vroege-ochtenduren van den 12den tot den léden November weder ver wacht wordeD. Of hun aantal groot zal zijn dan wel of het verschijnsel weer onopgemerkt voorbij zal gaan, laat zich uit de sedert 1899 opgedane ervaringen niet vooruit bepalen. Daarbij komt dan ook het maanlicht dit jaar hinderlijk zal zijn, doordien het 15 No vember volle maan is. De hoofdzwerm der Leoniden bevindt zich met de zich in zijn baan bewegende komeet op een vrij aanzien lijken afstand van onze aarde. Prijsraadsels Men kent de prijsraadsels, waarbij de op lossingen moeten vergezeld gaan van een bedrag in postzegels, om aan den ondernemer flinke winst te bezorgen. In één der Friesche dorpen kan men van /ulk een ondernemer den vijfcents postzegel voou 47s cent koopen, wel een bewijs dat de man er veel ontving en de zaak zóó goed j.ing, dat 10 pCt. kon verspeeld worden. De minister van water staat heeft thans in een prijsraadselgeschie denis uitspraak moeten doen. Een inwoner van een dorp bij Drachten anonceerde een prijsraadselde oplossingen en het bedrag moesten worden ingezonden bij de firma v.d. Meer Co. De ondernemer heet Hoeksma en de directeur van het postkantoor te Drach ten, de firma v. d. Meer Co. niet kennende wilde de brieven niet aan Hoeksma afstaan TEXELSCHE COURAM1

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1