-N°. 1594. Donderdag 20 November. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond; Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 19 November 1902. Wij moeten een verzuim herstellen, waaraan wij ons schuldig maakten, door in ons vorig nummer niet te vermelden, do uitslag der verkiezing van de Hoofdinge landen in het waterschap de 30 Gemeensch. polders, welke verkiezing Vrijdag j.l. werd gehouden. Herkozen werden bij die gelegenheid de heeren C. P. Keijser en K. J. Roeper, resp. met 273 en 257 stemmen. Zondagavond gaf de rederijkerskamer Een dracht maakt macht" in het hotel „de Zwaan" hare eerste uitvoering De opkomst van belangstellende toehoorders en hoorderessen was niet zoo groot als de leden wel hadden verdiend voor hunne groote ijver en de vele moeiten die zij zich hadden ge troost voor de toebereidselen voor dezen avond. Wat de uitvoering aangaat, volmaakt werk mocht natuurlijk niet worden verwacht, en geen der aanwezigen zal ongetwijfeld daarop hebben gerekend, toch meenen we gerust te mogen beweren dat den leden een woord van lof toekomt voor hun spel In aanmerking genomen toch, dat het grootste deel der wer kende leden nog nimmer het tooneel betraden en evenmin door hun betrekking gedwongen waren de edele kunst der welsprekendheid te beoefenen, meenen we met grond te mogen beweren, dat de uitvoering goed geslaagd mag heeten. De kamer telt onder hare leden eenige goede krachten, die zeer zeker bij meerdere oefening uitstekende steun zullen kunnen geven aan de jeugdige vereeniging. Dat het aan oefening niet zal ontbreken en dat de leden plan hebben met grooten jjver hun taak verder voort te zetten, was duidelijk op te makon uit de openingswoorden zoowel als uit de sluitingsspeech van den voorzitter. Indien men het „excelsiorzich tot leuze stelt, dm mag voorzeker worden verwacht, dit men zijn uiterste best zal dom verder te komen op het zoo moeilijk pad der kunst, waarop men nu de eerste schrede heeft gez'-t en de rederijkerskamer „Eend:acht maakt macht" ons nog meniu gez-lii'g on leerzaam avondje ook van kunstgenot z d kunnen schen ken. Óver gebrek aan b 'langstelling of frnanci- eele steun zal zij dan zeker niet brhoe.cn te klagen. Naar men ons verzekorl zullen bij enne volgende uitvoering hoog st. waarschijnlijk ook een of meer dames hunne diensten prestoeren, hetgeen z aider twijfel veel zal kunnen bijdragen tot hot wolslagen van den avond. Was do opkom4 in het hotel „do Zwaan" Zondag niet groot, ook do vereeniging Trinitas die M iandagavond in hotel „Texel" eene uit voering gaf mocht op geen volle zaal roemen, ook hier was de opkomst niet groot te noomen. Wat daarvan de reten ook zij, zeker in geen geval mag die worden gezocht, in do vereeni ging zelf. Trinitas heett eenmaal een uit stekende naam verworven bij het kunstmi - nend publiek en weet die ondanks alle tegen spoeden door vertrek van goede krachten als di underzins steels hoog te houten. Ook deze avond mag weder worden gerekend tot de uitstekend geslaagde. Ademlooze stilte gedurende het spel en luid applaus na afloop van elk nummer was zeker een bewijs dat toehoorderessen en toehoorders met recht genoten. De heer van der Horst, die dezen avond als gast en oud werkend lid mede werkte, gaf een drietal solo's voor viool, die üooals we zulks van ZEd. gewoon zijn, op meesterlijke wijze werden uitgevoerd, ook de verrassing ons bereid door de Solo van den jongenheer I. Ylessing viel ongetwijfeld by allen in den smaak en wekte niet minder de algemeene bewondering. Van zoo'n jeugdig knaapje had zeker niemand zulk spel verwacht. Het woord van dank door den heer Baumann gebracht aan den heer Van der Horst en den heer S. Vlessing Ez. die als oudlid hun diensten verleenden en aan den jeugdigen solist I. Ylessing werd ongetwijfeld door allen ten volle beaamd. Zooals gewoonlijk werd de avond met een bal besloten, hetwelk nog menigeen een tijd lang in het hotel Texel deed verblijven. De oefeningen in den wapenhandel, welke alhier dezen winter worden gehouden voor hen, vallende in de termen om daaraan deel te nemen, zijn Maandagavond weder aangevangen in „de Vergulde Kikkert." Tot dat doel waren aanwezig een Serg.- majoor en 2 Sergeants van het garnizoen te den Helder. Nagenoeg 30 jong dingen waren opgekomen om aan het onderricht deel te nemen, het welk volgens mededeelingen van den Serg.- majoor zal gehouden worden Maandags en Woensdagsavonds van 7 tot 9 uur, en wel Maandags een uur exerceeren en een uur theorie Woensdags een uur exerceeren en een uur gymnastiek. Dat de landsverdedigers in spé worden gewezen en aangemaand tot orde spreekt van zelvebij de militaire stand is orde en gehoorzaamheid een groote factor, welke bij het voorbereidingsonderwijs alreeds niet mag ontbreken. Die het doel wil bereiken, moet ook de middelen willen. Naar wij vernamen zou Dinsdag te Ooster end met deze cursus worden aangevangen. Koud weer. Wat zeldzaam geschiedt mogen we nu wel constateeren, n.l. eene zeldzame eenstemmig heid en wel over het weder. Koud weer' zoo klinkt het u van allen in de ooren kouel weer", wel met verschillende bijvoegelijke naamwoorden en in verschillende toonaard, maar t' ch in hoofdzaak dezelfde bedoeling. Aan tegenspreken denkt dan ook niemand. De verkoopors van brandstoffen wrijven zich genoegelijk in de handen en het „kont weer klinkt uit hunne mond meer schalksch dan ftug Nu wij misgunnen hun een oxlra- hipje niet, maar toch zou 't ons geen leed doen wanneer in deze het spreekwoord werd bewaarheidstrenge heeren regeeren niet lang'- De voorkeur door den Raad onzer Gemeente gegeven aan Engelsche buizen voor rioleeiing van den Bnrgwal heeft, niet alleen aanleiding gegeven tot geschrjjf in de „N. H. Ct.", doch zelfs werd het geval aan gehaald in de zitting van de Prov. Staten van Noord-Holland. Door den heer J. Inge- nohl werd daarover eene interpellatie voor gelezen, waaruit bleek, dat z.i die keuze in strijd was met eene aanschrijving op 20 Aug. j.l. tot de gemeentebesturen gelicht. Spr. noemt die keuze een ultra-protectie van het buitenlandsch fabrikaat en een klap in het aangezicht van onze inlandsche industrie. I e voorzitter gaf ten antwoord dat de gemeentebesturen bij openbare aanbestedin gen in de gunning worden vrijgelaten en Ged. Staten daarin niet worden gekend, dus ook niet officieel betrokken zijn. Persoonlijk is de voorz. nog een en ander van de zaak bekend, o.a. dat op advies van deskundigen de Engelsche buizen zijn ver kozen. Ook hij betreurt 't als buitenlandsch fabrikaat boven het Nederlandsche- wordt verkozen Oudeschild, 17 Nov. Enkele visschers zijn aangevangen met de garnalenvisscherij. De uit komst is aanvankelijk nog weinig bevredigend. Wat gevangen wordt is van minder goede hoedanigheid. Een gemak voor de garnalenvisschers zal het zijn, dat zij in het vervolg de benoodigde manden rechtstreeks hier kunnen bekomen, doordien een mandenmaker van elders zich hier gevestigd heeft. Zaterdag werd hier in de „Zeven Pro vinciën" eene vergadering belegd door de firma Philips de Leeuw, expéditeurs te Rotterdam, om met belanghebbenden te spreken over de verzending van garnalen in het aanstaand seizoen. Ongeveer 40 personen waren ter vergadering opgekomen. 18 Nov. Beroepen bij de Herv. Gem. alhier, de lieer J. A. van Krieken, cand. te Leiden. Er begint zich met den harden Oosten wind en de strenge vorst reeds heel wat ijs in zee te vormen. De „Ada van Holland", was gisteren bij het binnenkomen, tengevolge van het zeewater dat over de boot was geslagen geheel met een ijskorst bedekt' De Cocksdorp, 17 Nov. De collecte voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika door een viertal dames in Eierland en te De Cocksdorp gehouden, heeft een bedrag van f65 opgebracht. Oosterend, 17 Nov. Op waardige en tege lijk prettige wijze heeft Zaterdagavond „Nut en Genoegen" zijn 4U-jarig bestaan gevierd. De vriendelijke zaal van Mej. de Wed. Kop pen was geheel gevuld met de leden en hunne dames, en toen de Yoorzitter, de Heer. J. Daalder i zde vergadering opende met een woord van welkom aan allen en den wensch uitsprak, dat het „Nut" zijn 40-jarig bestaan op aangename wijze mocht vieren, toen stemde zeker ieder met dien wensch van harte in. De voorzitter hield vervolgens eene korte, doch zaakrijke en met gloed uitgesproken feestrede, waarin hij het Hef en het leed schet ste, dat het Nut gedurende zijn 40-jarig bestaan had ondervonden Met waardeering werd gesproken over de 26 oprichters en vooral over de beide eerste voorzitters de Heeren Dr. Hille en P. J. Bouma. Am het beleid en de energie van deze mannen was het te danken, dit het Nut in stand kon blijven, en dat het trots gebrek aan belangstelling eener- en tegenwerking anderzijds kon worden wat het thans is een gezelschap van 86 leden. Dit cijfer was nooit tevoren bereikt. Dankbaar werden ook herdacht de ver schillen !e sprekers van elders, die hun e gaven ten beste hadden gegeven, om den bloei - van hft Nut te bevorderen. Met den wensch, dat over 10 jaar allen present mochten zijn, om het gouden feest te herdenken, sloot Spr. zijne keurige en hart. lijk toegejuichte rede. Een met zorg samengesteld en uitgebreid programma werd nü achtereenvolgens uitge voerd Voordrachten door Dames en Heeren, afgewisseld door tableaux vivants, die, keurig opgesteld, met zorg gekozen en door bengaalsch vuur verlicht, uitstekend tot bun recht kwa men. Het eerste dsr tableaux: „Hulde aan de overleden voorzitters, de H.H. Dr. Hille-en P. J. Bouma", maakte op alle aanwezigen een diepon indruk, en werd blijkbaar met ont roering aanschouwd. De inhoud was deze „Twee nimfen dragen een middellon, „bevattende de namen der beide oud-vöor- „zitters, waarboven een krans Wordt ge houden. Ter linkerzijde van dit middel ton zit „het Genoegen", nl. Euterpè, dë „muse der muziek, terwijl rechts „het Nat", „nl. Chiron, de opvoeder van vele groote „mannen, is gezeten. „De Faam, welke het geheel kroont; „verkondigt de verdiensten der beide Voor zitters Tot 8 maal toe moest de gordijn worden opgehaald; aan de bijvalsbetuigingen kwam sohier geen einde. TEXmCHE COURANT, Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1