Ook do beide andere tableaux„Macht boven recht" en „De gerechtigheid wreekt de onschuld" vielen bijzonder in den smaak De voordrachten, verder afgewisseld door gemeenschappelijk gezang, liepen alle uitste kend van stapel. Hartelijk werd er gelachen om: Een huishouden in de warom Wullem en Siene van Krabbendiekeom Piet de Schoenpoetser op hot Politiebureau om Klaas en Griet, of de verongelukte Tooneelrepetitie om het zoutvat. Ook vielen zeer in den smaak „Dien nemen wij, dien nemen wij niet", „de Nederlandsche Vrouwensoldaten" en „Een visscherman van buiten", die zijn haring als zalm, na loven en bieden, eindelijk aan het 40jarig Nut royaal cadeaux gaf. Namen te noemen, wij zouden het graag doen, maar wanneet vonden we dan een eind Genoèg zij het te melden, dat ieder, hetzij dame of heer uitstekend zijn best deed, trouw op zijn post was, en, als om slrijd mede werkte, om het genot te verhoogen. Vóór de voorzitter het officieel gedeelte van den avond sloot, stond een der genoodigden (de Heer De Jongh van de Waal) op Deze bedankte hartelijk voor de invitatie en voor het genotene op dezen avond. Hij hoopte, dat het aan het tegenwoordige Bestuur (de H.H. J. Daalder Dz., L Koning en Jb. Roeper) gegeven mocht zijn, om, met het „Exelsior" voor oogen, het voetspoor te mogen drukken van d9 Bestuursleden, die voor hen hadden gewerkt aan den bloei van hot Nut. Hij wenschte den leden van harte toe, dat over 10 jaar het gouden feest mocht worden ge vierd, en dat ie Ier lid er toe zou medewer ken om de taak van het Bestuur gomakkelijk te maken. Een hartelijk applaus bewees, dat de gesproken woorden ingang hadden gevonden. De Voorzitter sloot de vergadering mee een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van het feest hadden meegewerkt, en met een tot weerziens op de volgende vergadering. Een zeer geanimeerd bal hield zoo niet allen, dan toch zeer velen, nog langen tijd gezellig bij elkaar. En bij het scheiden, dat toch eindelijk aanbrak, was ieder er zeker van overtuigd, dat het feest voor hem was geweest een.blijde herinneringsd ig, een avond van "Nut en Genoegen". (Niet van onzen gewonen Correspondent.) 18 Nov. Gisteren hield de afdeeling „Oosterend" van de Nederlandsche Visscherij- vereeniging eene door ongeveer 50 personen bezochte vergadering in „het Wapen van Amsterdam Na opening werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Op eene vraag, gedaan door een der leden, of ook hier de visschers 4% van hunne bruto ontvangsten zouden willen afdragen, indien het Gemeentebestuur van Helder het Afslagge bouw aldaar ging vergrooten en verbeteren en manden en karren voor de visschers beschikbaar gaat stellen, werd algemeen goed gunstig beantwoord. Hiervan zal kennisge ving geschieden. Besloten werd, om evenals in het vorig jaar, f 5 te bestemmen voor het Hospitaal - Kerschip „de Hoop": Vervolgens kwam aan de orde het voorstel in de vorige vergadering gedaan, om, daar men het vertrouwen in de leiding der vereeniging had verloren, de afdeeling tegen 1 Januari 1903 op te heffen. Na het voorlezen van eenige correspondentie gehouden met den Directeur der Vereeniging en na enkele besprekingen hieromtrent, werd met 42 3temmen voor en 4 tegen tot ophef fing besloten. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Het roodvonk breidt zich hier gelukkig niet uit. Alhier blijft de ziekte tot een ge zin beperktook te Oost doet zich sedert eenigen tijd een geval voor. Dïn Hoobn, 16 November. Bij de heden gehouden stemming voor een notabel werd als zoodanig herkozen de Heer K. Lap Bz. Ook op ons dorp is roodvonk geconstateerd gelukkig tot nog toe in een huisgezin 17 Nov. Hedenavond had in 't „Loods- manswelvaren de gewone jaarlijksche verga dering plaats van het alhier bestaande begra fenisfonds „Unitas". Nadat door den Voor zitter de vergadering was geopend en de aan wezigen waren verwelkomt en bedankt voor hunne belangstelling, werden door üen secre taris de notulen van de voorg ande vergadering voorgelezen Zonder aanmerking werden deze goedgekeurd. Nu was aan de orde de reke ning van den penningmeester. Niettegen staande de vereeniging met de uitkeeringen dit jaar niet.voordeeligïs geweest en evengoed maar vjjf maanden is gecontributeerd, ging de vereeniging toch nog weder geldelijk vooruit. De ontvangsten over 't afgeloopen jaar hebben bedragen Aan contrubutie, renten onz f 430.51 en de uitgaaf in zijn geheel f 3 >4.86 alzoo ver meerderde het kapitaal van genoemd fonds met f 75.65 het fonds beschikt alzoo heden over een kapitaal van 48 24.76l/s. Nadat boeken als anderzins waren in orde bevonden, ging men over tot stemming, daar volgens reglement het bestuur om de drie jaar moet aftroden maar tevens direct weder herkies baar is. Bij de eerste stemming was nogal ver brokkeling van stemmen. Bij de tweede stem ming werd het aftredend bestuur weder met meerderheid van stemmen herkozen. Alsuu volgde stemming voor een commissaris, ter vervanging van den heer K. Lap -(z die als zoodanig moest aftreden. Gekozen werd de heer Q. Huyser. Nadat nog door enkele leden eenige opmerkingen waren gemaakt en ophelderingen gevraagd, word de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. Te Zaandam haeft in den nacht van Maandag op Dinsdag een hevige brand gewoed. Te kwart voor éénen, zoo bericht men ons van daar, werden wij gewekt door brand alarm, en al zeer spoedig ontdekten wij dat de brand woedde aan den Zuid lijk, in het perceel bewoond door den heer H waarin logement en likeurstokerij werd uitgeoefend. Spoedig werden de perceelen ter rechter- en linkerzijde, een slagerij en een winkel in bruiloftsartikelen mede aangetast en werden een prooi der vlammen. Ook de ter weder zijde staande perceelen, een manufacturen winkel en de woning van een sigarenfabrikant bleven niet bevrijd; toen wist men evenwel het vuur te stuiten doch deze perceelen be liepen veel brand- en waterschade, zoo ook iiog enkele andere. Met moeite werden de bewoners gered. Omtrent de oorzaak der brand verkeert men in het onzekere. Assurantie dekt, hoewel niet genoegzaam, de schade. Door 9 brandspuiten werd hulp verleend. Vele uren achtereen woedde het vuur. Naar de „N. R. Cc.', verneemt, is men bij de departementen van Waterstaat., van Justitie en van Financiën tot overeenstemming gekomen omtrent een voorstel tot afschaffing der Tienden, waartoe het plan door het Land- bouw-comité is aangegeven Wellicht kan nog dit jaar de indiening van een ontwerp van wet aangaande dit onderwerp worden tegemoetgezien. De Nederl. Boerenbond hield, onder voorzitterschap van den heer van der Schueren te Utrecht een vergadering- De provinciale Boerenbonden van Gelderland, Noord-Brabant, OverijselNoord-Holland en Zuid-Holland, Friesland en Limburg waren door afgevaardigden vertegenwoordigd. Om met meer kracht te kunnen optreden gaven alle leden den wensch te kennen dat de Landbouwbond van Limburg zich met den Nederl. Boerenbond zou vereonigen. In zake Landbouwvertegenwoordiging dacht men dat de Ned. Boerenbond, welke circa 30,000 leden telt, ook wel gekend mocht worden. De afkoop der tienden, zoo belem merend voor de vrije ontwikkeling van den landbouw, moest meer op billijke en gemak kelijke wijze kunnen geschieden, oordeelde men. Betreffende de jachtwet rekende men dat de acte op schadelijk wild ruimer moest worden verleend, om den landbouw voor de groote schade te vrijwaren. Een goede boter- wet zou wenschelijk zijn. Een afgevaardigde meende, dat het gelijk tijdig fabriceeren, in voorraad hebben en in den handel brengen van natunr- en kunst boter door een scherpe contröle moest ge scheiden zijn. Inzake invoerrechten en on gevallenwet dacht men een afwachtende honding aan te nemen. Niet alleen de ar beiders in het boerenbedrijf, maar ook de boeren moesten tegen ongevallen verzekerd zijn; de gevaren, ongelukken te krijgen, zijn niet zoo gering te achten. Ten slotte hadden nog besprekingen plaats over den trek der bevolking van het platte land naar de steden. Men moest wat meer voor het platteland doen opdat kleine land- boiwers en arbeiders ook daar een redelijk bestaan kunnen vinden. Men schrijft uitIJmuiden aan de „Tel.": Aan boord van het Nederlandsche barkschip „Admiraal Tromp" kapt. Kuiper, gisteren hier van Malmö binnengekomen, heeft Dinsdag j.l. een treurig ongeluk plaats gehad toen dit schip nabij Doggersbank met fiisschen bries zeilende was, viel een jongen overboord, 't Was 7 uur 's avonds toen dit geschiedde. Men wierp direct een reddin^sgordel in zee en zag dat de jongen dezen greep en zwom In allerijl werd een boot overboord gezet. Vier man der equipage boden zich aan om den jongen te gaan redden. Weldra verlieten zjj met de boot het schip. Een lantaarn namen zij mede en aan boord der bark bleef men onafgebroken signalen 'afsteken, opdat de boot het schip zou kunnen terug vinden. Wat er gebeurd was Wie kan het zeggen Doch tot 12 uur 's nachts is het schip op die plaats blijven kruisen, maar er niet in geslaagd de boot weer ie vinden. Men vreest, dat de sloep bij de poging om den jongen te redden is omgeslagen en allen (dus 5 personen) daarbij verdronken zijn. De eenige hoop die nog rest is dat een ander schip hen heeft aangetroffen en aan boord genomen Die hoop is zeer klein nu er reeds 5 dagen zijn verloopen en inmiddels niets van hen is vernomen, 't Is toch aan te nemen dat zoo dicht bij wal, er wel eenig bericht daarover zou bekend geworden zijn. Het schip had 10 koppen aan boord bij vertrek uit Malmö Hier arriveerde het met slechts 5 man. Ter waarschuwing. Te Heer Hugo- waard (H.-H.) is de winkelier J. V. door een paar vreemde bezoekers op listige wijze beet genomen. Een van hen, als heer gekleed de ander vervulde de rol van knecht moest zich tegen eiken prijs zoo spoedig mogelijk ontdoen van een partij koopmansgoederen, o. a. karpetten en deurkleedjes, welke voor bijna niets te koop werden aangeboden. De „heer" was doof en de „knecht" gaf nu aan den winkelier te kennen, dat deze daarvan een voordeelig gebruik zou kunnen maken indien hij hem daarvoor eenigszins wilde te, gemoet komen; hij zou hem dan telkens- beduiden, hoeveel hij moest bieden om kooper te worden Een partij karpetten en deur kleedjes werd gekoch'; de eerste tegen f 0,90 de andere tegen f 0,05 per stuk. Deze goederen lagen aan het station en zouden des avonds worden geleverd, als wanneer ook de betaling zou volgen. Zij hadden echter nog iets anders bij zich een stuk linnendoor kloosterbewoonsters vervaardigd, bepaaldelijk voor ziekenhuizen, en een stuk bukskin, Ork dit werd gekocht en terstond betaald Van nog enkele andere goederen werden monsters achtergelaten, doch de kooper moest beloven, dat hij aan niemand iets van zijn fortuintje zou vertellen. Later bleek echter, bij nauwkeurig onder zoek, dat deze goederen tamelijk duui betaald waren. En de zoo goedkoop gekochte goederen werden niet geleverd 1 Het oude spelletje alzoo. De kooper hield eerst de geheele zaak een paar dagen geheim, maar heeft nu toch aangifte gedaan bij de politie. Een mooie boel De voor het volgend dienstjaar verhoogde inkomstenbelasting te Amsterdam doetrerds nu haar invloed gevoelen op dat deel der bevolking, dat door ambt of betrekking ge bonden is aan de stad, als vaste woonplaats. Het zijn de gezinshoofden, die in huur-boven- of benedenhuizen wonen van tusschen de 400 en 600 gulden 'sjaars. Het schijnt onder de huiseigenaars dit jaar afspraak te zijn, hun huurders op te slaan en het feit, dat dit thans geschiedt, mag gereedelijk worden in verband gebracht met de omstandigheid,' dat zij den hun wachtenden hoogeren aanslag in de gemeenlebelasting op hun huurders willen verhalen. De huurders zullen nu van twee kanton worden besprongen: door den fiscus en door de huisbazen I Wij lezen in de „Telegraaf." Het interessant telegrafisch bericht in uw avondblad van Vrijdag, over 't plan tot aan schaffen van pontbooten voor den spoordienst Calais—Dover, trok de aandacht van geheel Kennemerland. Wat men daar noodig heeft, daaraan kunnen wij hen helpen I Onze Velser pontbooten zijn immers speciaal gemaakt en geknipt naar 't model der pont booten die de Sond bij Kopenhagen bevaren, Hier ligt wat men zoekt, klaar, greifbar- tot direct gebruik gereed. Die Engelschen zijn toch boffers van huis uit. Wij Hollanders hebben de halve wereld moeten afreizen om aan de speciale vaartuigen te komen en ziedaar, die Engelschen vinden de taart gereed staan om opgediend te worden. Ze hebben ons met een en ander één millioen gekost. Als we nu zonder winst die dingen onzen buren overdoen vóór Mei kan het toch niet dan koopen wjj voor f 250.000 een rolbrug en hebben f 750.000 over om uit de rente een jaarfeest te houden ter herdenking van dezen gelukkigen loop der dingen. Als u die Engelsche commissie door uw veel gelezen blad er op wilt attendeeren, kunt u er tevens bijvoegen, dat onze ponten van alle gemakken zijn voorzien, zelfs een kaartenhut voor t opmaken van 't zeebestek, ontbreekt niet, er is aan alles gedacht. Ja, ja, promt in orde hoor 11 Een kranig looperl Op het gebied van loopsport geldt in ons land zeker als een autoriteit de heer Dudok

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2