K°. 1596. Donderdag 27 November A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel TEXEL, 26 November 1902. Vorst Ijsvermaak. St.-Nicolaas. Gelukkig, het spreekwoord „strenge heeren regeeren niet lang" heeft zich bevestigdde ijzige wind welke de wateren deed stollen, de vorst die zooveel schade aan veldvruchten teweegbracht, heeft, voor het oogenblik al thans afgedaan - de sporen van verwoesting, o zeker, die blijven achter, maar de les welke werd gegeven, zal zeker niet tevergeefsvzijn geweest. Van het ijsvermaak werd zoowel hier als elders al terstond met zenuwachtigen haast geprofiteerd, op gevaar af om den gulden regel te vergeten „ga niet over een nachtijs", en dat die regel wel mocht worden toegepast, dat ondervond meer dan een, die met geheel of ten deele „nat pak" naar huis kon weder- keeren, gelukkig nog dat men er het leven niet bij had ingeschoten. Waagwerk was het, dat kon men gissen; immers door de zachte dagen van nog even te voren, konden de wateren nog niet zoo zijn bekoeld dat ze zich alreeds tot een ste- vigen ijsvloer konden leenen. Hoe het zij, de pret is voorhands weder voorbij en wij betreuren dat niet. Do scheepvaart toch had nog veel aan te voeren voor de behoeften van mensch en dier, en het gemis daarvan zon zich voor ons eiland geducht hebben laten gevoelen. Voor enkele artikelen werd de prijs toch alreeds spoedig met eenige centen verhoogd waar ter wereld zou het eind er van zijn geweest, indien de winter zich al voor goed had geïn stalleerd gelukkig daarom dat de „streng regeerende", al zij het dan ook voor mogelijk niet langen tijd, zijne heerschappij moest ver- Ü6Z6D* En ook ten opzichte van het ons wach tende feest van St.-Nicolaas verheugen wij ons over de ommekeer van het wedervsle neringdoenden hebben hunne inslag gedaan en wachten hunne begunstigers, en zouden die zich mogelijk wel niet hebben laten wach ten toch is de vrees niet ongewettigd dat èn 'de bezoekers èn de kooplust of koopkracht onder die strenge koude zou hebben geleden, en niet onmogelijk dat voor menigeen met aardsche goederen schaarsch bedeelde, wel niet het hart van den Sint zou zijn verstijfd, maar toch zijn komst wel wat zou zijn be moeilijkt. En dat zou zeker jammer zijn geweest van het aangename feest voor jong en oud, het jaarfeest van den goeden Sint, waarop we in ons volgend nummer wellicht nog eens terugkomen. - Door het Dagelijksch Bestuur onzer Ge meente werd Maandag j. 1 ten raadhuize alhier aanbesteed de verbouwing van het post- en telegraafkantoor. Door de volgende 10 personen was inge schreven voor het bedrag achter hunne na men vermeld A. Krijnen te Helder voor f 4121 Jn. Jnz. Bruin Texel - 4212 R. Daalder 4^60 P. J. Zoetelief - 4370 Gebr. Van Os Helder - 4497 J. J. van Wessem Texel 5072 Th. van der Sterr Helder - 5129 Gebr Van Pelt - 5333 J. Dekker N. Lap Texel 5490 W. de Jong Helder - 5690 Aan den heer A. Krijnen werd als laagste inschrijver het werk gegund voor f 4121. De jeugdige Rederijkerskamer „Een dracht maakt macht", mocht het genoegen smaken, dat een 6 tal dames zich als werkend lid aanmeldden. In de Zaterdag gehouden vergadering werden 3 stukken gekozen, waarvan 2 met en 1 zonder Dames-rollen. Het plan bestaat, eene uitvoering te geven op Zondag 28 Dec. e. k. Van 1 tot en met 21 Nov. zijn van hier uitgevoerd: 32 lammeren, 17 koeien, 7 paarden en 34 varkens Oudeschild, 24 Nov. De winter is gelukkig geweken en geen ijs veroorzaakt meer last bij 't visschen. Sinds enkele dagen was de vangst van garnalen overvloedig. Te Nieu- wediep verkochten enkele visschers hun vangst tegen 10 ct. per K G. Zij, die de vorige week konden uitzeilen maakten eene mooie besomming. Oosterend 25 Nov. In het Engelsche blad „The fisch Trade Gazette" leest men, dat vele uit Holland ingevoerde garnalen daar in zeer slechte conditie arriveeren. Vooral, wanneer er in Engeland groote aanvoeren zijn, is het hoogst noodzakelijk, dat onze Hollandsche garnalen met de uiterste zorg behandeld en verpakt worden, opdat er althans de allerbeste prijs voor kan worden gemaakt. Onze visschers mogen hiervan nota nemen en bedenken, dat slechts ééne verkeerde verzending veel nadeel kan berokkenen, niet alleen voor den verzender zeiven, maar ook voor anderen. In de eerstvolgende vergadering van „Nut en Genoegen" hoopt als spreker op te treden de heer J de Jongh van de Waal. Verscheidene blazerschuiten zijn en worden hier in gereedheid gebracht voor de garnalenvisscherij. Bijna 30 visschers, allen „zelfkokers" zijn aangesloten bij de handels vereniging „Wilhelmina." De Cocksdorp, 25 Nov. In den nacht van Zondag op Maandag ontdekte de kustwacht van Eierland, dat er eene stoomboot in de gronden was vastgeraakt. Visschers van hier, die inmiddels waren gewaarschuwd, gingen naar het einde der Roggesloot, waar met veel moeite eene schuit uit het ijs werd gehakt, ten einde assistentie te verleenen. Dit bleek toen evenwel niet meer noodig*. daar het stoomschip reeds vlot was geraakt en zee had gekozen. Naam en nationaliteit bleven onbekend. Vlieland 21 Nov. Krijgen wij hier, wat don postdienst betreft, den toestand van vroe ger terug? We vragen het ons telkens af deze week, deze laatste dagen vooral nu de boot Vlieland bijna in 't geheel niet meer schijnt te kunnen bezoeken. Tweemaal kwam de „Terschelling" een uur te laat aan, wegens bijzonder lagen waterstand in de Sloot aan den grond geraakt zjjnde, eenmaal moest de boot, op de terug reis van hier naar Terschelling terugkeeren en hier blijven overnachten. Toen trad de ideale toestand van voor zooveel jaren in en ging een schipper met zijn vaartuig de boot tegemoet om passagiers en post over te nemen. En er werd bekend gemaakt, dat reizigers voor Harlingen moesten zorgen den volgenden morgen om half vijf aan de haven te zijn om dan gedeeltelijk per schuit, gedeeltelijk per boot da reis te maken. Zoo gebeurde het, de schipper vertrok met enkele passagiers en de post aan boord en —de „Terschelling" kwam om acht uur aan den steiger. Herademend hooren wij 't be kende fluiten en zeggen blij tot elkaai „Er is zeker weer water." Gisterenmiddag was 't weer een reis met 'n overstap-kaartje, hoe was 't van morgen? Zoo zitten wij midden in zee en verlangen naar water, naar méér water, altijd méér Het is immers ons eenig redmiddel in deze dagen, waarin verleden tjjd tegenwoor dige is geworden? Volgens geruchten zou het in de be doeling der Regeering liggen art. 1 der On gevallenwet 1901 met 1 Januari 1903 in werkiDg te doen treden.- Door vele leden werd dit blijkens het eindverslag der com missie van rapporteurs van het verhandelde in de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet opmogelijk geacht, daar, met het oog op de bevoegdheid aan den werkgever toegekend zelf te dragen of dit aan eene maatschappij of eene vereeniging over te dragen, de beschikbare tijd te kort zou zijn om de daarvoor noodzakelijke voor bereidende maatregelen te treffen, nu de van Regeeringswege te stellen eischen nog niet bekend zijn. Door den heer B. Ridder, commisionair in paarden te Harkstede (Gr.) zijn weer 18 hengsten verkocht aan den heer H. Gerdes te Oldenburg. Den 28 Nov. gaan deze dieren over Ham burg naar 't verre Westen. De heer Gerdes heeft dit jaar reeds 149 hengsten naar Amerika verzonden, 't Zou toch wonschelijk zijn, dat de Nederlandsche paar- den-stamboeken door de Regeering van Ame rika werden ingeschreven Dan toch zou de invoer noch veel belang rijker worden. Een krasse oude I De 86-jarige heer K. Sterrenburg uit ^Brand wijk, heeft verleden week voor de 74e maal de jaarlijksche beestenmarkt te Gorinchom bezocht, zonder een enkel jaar te hebben overgeslagen. Malle trouwpartijTerwijl de werk man Huisman te Gramsbergen met zijne aanstaande ter secretarie verscheen om in ondertrouw te worden opgenomen, werd H. daar afgewacht door den veldwachter Spa en den kleermaker Aalster. Wat was er geschied Den vorigen dag was H. in den winkel van Aalsters geweest om een broek te koo- pen en had hij te kennen gegeven ook een jas te willen zien. Terwijl A. zich nu naar zijne werkplaats had begeven om aan bet verlangen van den kooper te voldoen, was deze met de broek verdwenen, zonder te betalen. Onmiddelijk was de veldwachter Spa van het voorgevallene in kennis gesteld, die, vermoedende dat de man op het gemeen tehuis zou komen, daar had post gevat. Huisman kwam. Hij had het vermiste .kleedingstuk aan het lijf. Aalsters herkende de broek als de zijne, en Huisman verklaarde die medegenomen te, hebben. H. werd gelast zich van de broek te ontdoen, en tegen hem werd proces ver baal opgemaakt. In de onderbroek nam Huisman nu plaats naast zijn meisje en beiden werden in onder trouw opgenomen. Had intusschen de burgemeester niet de goedheid gehad, H. van een nieuwe broek te voorzien, de bruidegom had dan zonder bovenbroek naar huis moeten gaan. Der bruid mag wel een gelukkig huwelijk worden toogewenscht Is paardenfokken voordeelig? Op verschillende landbouw-vergaderingen in Groningen wordt tegenwoordig de vraag besproken of het fokken van paarden voor deel aanbrengt. Meer en meer wipt de meening veld, dat het fokken van paarden dikwijls geen voor deel brengt en den laatsten tijd wordt in Groningen veel minder gefokt dan in vroeger jaren. (O. P.) Hartstochtelijke visschers. In tie zijkana en van het Noordzeekanaal werd Zaterdag en Zondag veel visch gevangen; tal van Amsterdamsche hengelaars stonden op het ijs te hengelen, bijzonder veel op zjj kanaal F bjj Halfweg. LSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1