Buitenland. Het vijftigjarig bestaan der Rijkstelegraaf. Naar wij vernemen heeit het comité op het telegraafkantoor te Amsterdam, dat zich ten doel stelde het 50-jarig bestaan der Neder- iandsche Rijkstelegraaf op 1 Dec. a. s feestelijk te herdenken, door gebrek aan deelneming, van dit plan afgezien. Daarentegen bestaat het voornemen op Zondag 30 Nov., daags vóór den gedenkwaar- digen datum een krans te leggen op het graf van haren stichter, den heer E. Wencken- bach, te Wijk-bij-Duurstede. Deze plechtigheid gaat uit van de Broeder schap van commiezen der Telegraphie in vereeniging met den Nederl. Post- en Tele graafbond, op initiatiel van den heer A Bech Jr., commies der telegraphie te Amsterdam. (Centrum.) Men schrijft uit Veendam: De winter is hier bijna ieder te gauw geweest. De verschilleede aardappelmeelfa brieken, die deze week haar aardappelen er er door konden krijgen, moeten nu het werk staken, omdat de schepen elders zijn vast gevroren. Een fabriek is er nog die 50.000 H.L. moet vermalen, waarvoor meer dan de helft op *t water reeds is. Deze aardap pels lijden verbazend door de vorst en ver liezen het zetmeel gehalte. Sommige land bouwers die deze week de laatste vracht konden afschepen, hadden de aardappels natuurlijk niet voldoende gedekt. Ook deze zijn voor de fabriek verloren. De fabrikant en de boer lijden daardoor enorme schade. Yorst-schade 1 Van verschillende kanten wordt verzekerd, dat de schade, door de snel opgekomen hevige vorst in „de Streek" (Noord-Holland) wordt geraamd op t 100,000. Voor vele landbouwers bedraagt het ver lies f 300 tot f bOO. Freule Anna da SavominLohman schreef over de vrouwenquaestie in de „Arnhemsche Courant" een paar artikelen, waaraan het volgende is ontleend „Men moet de met haar leven en lot kam pende vrouwen verdoelen in twee hoofd-cate- gorieën, die, welke uit lediglooperij, verveling onvoldaanheid, werk zoeken, en quasi-nuttig en quasi-bezig zijnen die, welke eerlijk en ernstig moeten en willen werken, en juist daarvoor, omdat de maatschappelijke wan verhoudingen haar uit haar eigenlijke vrouwbe stemming uitgerukt hebben,—zich van liever lede overwerkt, teleurgesteld, eenzaam, ge- désillusioneerd gaan gevoelen. Is er een oplossing Ik geloof vóór alles dèArin, dat de vrouw zelve inziet hoe ze in ieder geval op een verkeerden weg is, door haar heil steeds méér te gaan zoeken in het willen- gelijk -zijn-maatschappelijk-zedelijk-lichamelijk- aan-den-man. Juist dóór die onware opge schroefdheid, dóór die zenuw-opwindende inbeelding, wordt de toestand hoe langer hoe onhoudbaarder en waarschijnlijk zal juist dJArdoor de reactie ook vanzelf volgen. Een volgend geslacht zal leeren inzien, dat huiselijk leven, huiselijke opvoeding voor de samenleving méér waarde heeft dan geschreeuw van ge huwde vrouwen in 't openbaar over haar „rechten" en haar plichten jegens de maat schappij. Als een groote merkwaardigheid kan gemeld worden, dat in de Rotterdamsche Diergaarde de familie van de ijsbeeren ver meerderd is en het jong, reeds 10 dagen oud, zich in goeden welstand schijnt te bevinden. De moeder verzorgt het met bijzondere liefde. Hoogst zelden, wellicht nimmer heeft men noch hier te lande, noch in het buiten land een in gevangenschap geboren ijsbeer in het leven kunnen houden. Het is te hopen dat men met dit ijsbeertje, dat ten minste al een aantal dagen langer in 't leven bleef dan zijne broertjes en zusjes, gelukkiger zal zijn. Sterke drank aan militairen. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholische dranken heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aan leiding van het feit, dat bij de schriftelijke behandeling van de begrooting voor koloniën voor 1908 het gratis verstrekken van sterken drank aan de militaire en de inrichting der militaire kantines opnieuw ter sprake is ge komen. In dit adres wordt de hoop uitgesproken, dat het eindelijk moge komen tot ernstige bestrijding van een kwaad, dat in allerlei opzicht in het Indische leger zooveel nadeel veroorzaakt. Men schrijft uit Friesland Het is een verblijdend verschijnsel dat in onze provincie vereenijringen, buiten de ar beiders staande, meer en meer het initiatief nemen tot de oprichting van schapenfondsen voor den kleinen arbeider. Immers het bezit van een schaap is voor het gezin een bron van „klein gewin", die de oorzaak is, dat niet bij de armvoogden behoeft te worden aangeklopt, waar men an ders moeilijk buiten zou blijven. Aan de mededeelingen van een deelnemer arbeider aan zulk een fonds ontleenen wij het volgende In de eerste plaats voorziet een schaap bijna het geheele jaar door het arbeidersgezin van melk Die melkopbrengst is vaak zóó groot, dat er nog van verkocht kan worden of kaas gemaakt. Een niet minder groot voordeel is, dat één schaap genoeg mest geeft om daarmede 16 a 20 Are grond te bemesten en daarop de winterprovisie te verbouwen. Moet hij dit land pachten—wat in de meeste gevallen zoo is-dan kunnen uit den verkoop der lamme ren de huurpenningen gemaakt worden. Verliest nu een gezin het schaap, dan is dit een zware slag, en juist daarom is het zoo wenschelijk fondsen op te richten, die den arbeider in staat stellen weer zulk een zeer voordeelig schaapje aan te koopen, waar toe hem de middelen ontbreken. Winterhanden 1 Honig, met laurierolie of terpetijn vermengd wordt als een uitstekend middel geprezen tegen winterhanden en wintervoeten. Bij den pastoor eener heideparochie in (Noord-Brabant) werd dezer dagen het huwe lijk voltrokken tusschen een paar heidebe woners. De bruidegom had geen geld en kon de kosten van het huwelijk niet betalen. Hij deed den pastoor echter een kanarievogel present, waarmee deze genoegen nam. Na eenigen tijd bracht de pastoor een bezoek aan de jonggehuwden en vertelde hun bij die gelegenheid, dat de kanarievogel een wijfje was en niet fluiten wilde Dan zullen we ruilen, meneer pastoor, zeide de gelukkige huisvader, want UEer- waarde heeft me een wijfje geleverd, dat fluit den heelen dag, en niet zuinig 1 Men meldt aan de „N. R. Ct." Te 's Hertogenbosch, waar verschillende neringdoenden lid zijn van de aldaar geboren vereeniging De Hanze, die zich ten doel stelt de belangen van den winkelstand te behartigen heeft een lid dier vereeniging, iemand met groot kapitaal en wiens uitgebreide zaak ook in andere plaatsen des lands hare filialen heeft zijn ontslag als Hanze-lid genomen, na te hebben gepubliceerd dat aan zijne begunsti gers voor elke f 10, door hen in zijn winkel besteed, fl zal worden terugbetaald. Deze handeling wordt door de concurrenten van het ex-Hanze-lid allesbehalve vriendelijk op genomen. Van hun kant worden pogingen aangewend om door tusschenkomst van den adviseur der Hanze (de Hanze is een specifiek R.-K. vereening) den vroegeren medestander van zijn weg, waarop men hem óf niet kan, óf niet wenscht te volgen, terug te brengen- De zaak maakt in 's Hertogenbosch heel wat sensatie. Een handige zet 1 Op het balkon van een locaaltrein stond een jonge man, die, toen de conducteur naar hem toekwam met zijn kaartenhoekje, op familiaren toon zei Ik heb mijn vrijkaart vergeten zooals je misschien weet, ben ik employé bij deze maatschappij De conducteur zeide niets, maar ging naar binnen om daar van de passagiers betaling te ontvangen. Terwijl hij daar bezig was met kaartjes knippen, kreeg hij plotseling een inval. Toen hij weer op het balkon terugkwam, vroeg h(j aan den man, die zich uitgaf voor ambtenaar bij de maatschappij Hoe laat is het toch Mijn horloge staat stil I Twintig minuten over vijven, kameraad, antwoordde de aangesprokene op zijn horloge ziende. O zoo, is 't zoo laat? Laat mij dan maar gauw je vrijkaart zien, of betaal den rit. Als je geen van beide doet, zal ik ge noodzaakt zijn straks bij aankomst aan het station proces verbaal tegen je te doen op maken. Dat je geen spoorwegambtenaar bent is uit je antwoord gebleken. Was je er werkelijk één, dan had je niet geantwoord „twintig minuten over vijf" maar „vijf— twintig". De would-be spoorwegambtenaar, die zich ontmaskerd zag, koos nu de wjjste partij en betaalde den rit, Zes huwelijken met hindernissen 1 Voor eenigen tijd werden te Maasniel (Lim burg) een 6-tal huwelijken gesloten door het destijds geschorst raadslid den heer W., tevens ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Ieder ambtenaar van den Burgerlijken Stand moet tevens lid van den raad zjjn, zoodat in dit geval de heer W. niet meer als amb tenaar mocht fungeeren, zoodat andermaal een huwelijksakte moest worden verleden. De heer C., opvolger van den heer W., heeft als zoodanig de zes paartjes weer in ondertrouw opgenomen, doch als nieuweling in deze functie, eenige wettelijke formaliteiten verzuimd, o.a. heeft van een 5-tal de afkon diging in andere gemeenten, waar de respec tieve huwelijkscandidaten waren gedomicili eerd, voor de tweede maal niet plaats gehad, zoodat dit huwelijk andermaal is moeten wor den uitgesteld. Thans nu de schorsing van den heer W. bij besluit van Gedeputeerde Staten is opge heven, zijn de huwelijkscandidaten voor de derde maal door eerstbedoelden ambtenaar in ondertrouw opgenomen. Het spreekwoord zegt„alle goede dingen driemaal" en de paartjes zullen zeker wel hopen, dat deze spreuk ook hier op hen van toepassing moge zijn 1 Uit Shangai zijn, gelijk men weet, weer berichten gekomen, die het vermoeden doen rijzen, dat aldaar tusschen de Duitsche en de Engelsche diplomatie een grooter antagonisme bestaat, dan voor het voortbestaan van den vrede in het Oosten wenschelijk is. Niet dat de Duitsche en de Engelsche oorlogsschepen zoo spoedig op elkaar zullen losgaaneen strijd tusschen groote mogendheden zou te groote en te invloedrijke belangen benadeelen, dan dat men niet zijn uiterste best zou doen zulk een strijd zoo lang mogelijk uit te stellen. Maar de vrede in het groote Chineesche rijk staat hier op het spel. Want wanneer de groote mogendheden, die sinds jaar eu dag elkaar de politieke en vooral de economische heerschap pij betwiston, met elkaar in botsing geraken, zullen zij hoogstwaarschijnlijk er de voorkeur aan geven de zaak in der minne te schikken zij zullen elkander wederkeerig schadeloos stellen met een flink brok Chineesch grond gebied. Het voorspel van zulk een herhaalde malen vertoonde comedie (men denke aan Kiautschau, Port Athur, enz.) ziet men ook thans weer opvoeren. Er zijn weer een paar zendeliagen vermoord en Engeland (want ditmaal waren het Engelsche zendelingen) eischt genoegdoening. Indien men in China al te lang talmt met het leveren van de noodige menschenhoofden - de mandarijnen zije gewoon in zoo'n geval een aantal arme drommels, die van den prins geen kwaad we ten, te offeren op het altaar der Europeesche gerechtigheid - zullen waarschijnlijk een of meer Chineesche havens door Engeland „in erfpacht" worden genomen. De 450 millióen Chineezen zullen door dergelijke gebeurtenis sen nog niet in beroering komen. Het groote Oostersche rijk slaapt nog den slaap der politieke onbewustheid Het Oosten is tot dusver nog de willooze speelbal geweest van het sterke, meedoogenlooze Westen. De Westersche beschaving bleek tot nog toe de sterkste omdat zij een beschaving is van stoom en electriciteit en repeteergeweren, terwijl het Oosten zijn kracht zoekt in wetenschap pen van den geest en in diepe, peinzende contemplatie. Zoo heeft het Westen tot dusver nog steeds geheerscht door de macht van zijn vernuftige machines, zijn oorlogstuig en zijn militaire organisatie. Maar wat zal er gebeuren wanneer ook het Oosten de voor- deelen gaat plukken van de toepassingen der moderne ingenieurs wetenschappen Zal dan niet het overwicht van het Westen allengs verminderen en ten slotte geheel verdwijnen Hetgeen met Japan geschied is, nadat het zijn industrie en zyn leger heeft hervormd naar Westersch model, geeft te denken, en jaren geleden hebben vooruit ziende geleerden reeds gesproken van het „gele gevaar." Zaterdagnamiddag om 4 uur is Zijne Excellentie Krupp tengevolge van een be roerte overleden. Een postje onder de uitgaven van de Pullman Compagny. Ongeveer 200,000 doliars waarde aan por selein gaat elk jaar in de Pulman-rytuigen en eetsalons verloren, verklaarde dezer dagen William Farrel te Chicago, die de hotels en spoorwegwagens van porselein en zilverge reedschap voorziet. De boeken van de Pull man Company toonen aan, dat het vorige jaar 300,000 dollars voor den aankoop van porselein voor eet- en slaapwagens is besteed. Hotelhouders door het geheele land hebben aan Farrel verzekerd, dat hun grootste verlies bestond in zilveren artikelen, die door ver zamelaars van souvenirs werden meegenomen. Verscheidene jaren geleden hebben eenige hotelhouders plannen bedacht om diefstal van dergelijke artikelen tegen te gaan, maar geen enkel plan is geslaagd. Bijna in elk groot hotel worden zilveren voorwerpen „ge gapt" en het handigst zyn de vrouwelijke „gappers".

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2