N°. 1597. Zondag 80 November. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspri/js per S maanden Voor dem Bdeg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amekika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der titgave Prijs der Admrtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurcj op Tbxel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een omslagdoek, gevonden te Oudesohild, een pet gevonden aan den Burg, en een boezelaar gevonden in den Binnenburg. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend dat de ZITTING VAN DEN MILITIERAAD voor deze Gemeen te zal worden gehouden op Donderdag, den 11 December aanstaande, des voormiddags te IO'/j uren te HOORN. "Voor den Militieraad moet verschijnen de lo- teling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens worden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden van vrijstelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie of bij do loting, alsmede het doen opmaken en bij den Burge meester inleveren van de noodige bewijsstuk ken tot het bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan liohamelijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hemdie vrijgesteld wenscht te wordenniet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengenhetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Texel, den 29 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. HaJENIUS. H. W. DE JONCHEERE. Besmettelijke ziekte Roodvonk. De BURGEMEESTER van Texel: Kennisgenomen hebbende van het feit, dat zich in deze Gemeente verscheidene gevallen van Roodvonk hebben voorgedaan; Geeft don ingezetenen in ernstige overweging ter zoo mogelijke voorkoming van verdere ver spreiding dier besmettelijke ziekte, het binnen treden van besmette woningen en het in aanraking komen met voorwerpen af komstig tut die wonin gen zoo veel mogelijk te vermijden en verder om melk voor het gebruik goed te koken. Wordende hierbij tevens de aandacht gevestigd op art. 8 der wet van 4 Dec. 1872 Stbl. 134, en daarvan in het bijzonder de laatste alinea, luidende art. 8 als volgt: „Het is verboden, lijders aan eene besmet telijke ziekte te vervoeren, of te doen ver boeren, behalve in de gevallen in deze wet „aangewezenzich, daaraan lijdende, naar „eene andere plaats te begovonvoorwerpen „die in aanraking waren met lijders of over ledenen aan eene besmettelijke ziekte of „daarvan afkomstig, te vervoeren, te doen „vervoeren, ten geschenke of in gebruik te „of te doen nemen, tenzij na ontsmetting vol- „gens art. 25: door onvoorzichtig heid of achte loosheid gevaar van besmettingdat voorzien Jkon wordenvoor anderen te doen ontstaan." Overtreding van art. 8 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25,of met gevan genisstraf van ton hoogste drie dagen. Texel, 28 November 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 29 November 1902. St. Nicolaas. Zie de maan schijntenz 't Heeriyk avondje is gekomen, 't Avondje van Sint Nicolaas." Zoo zongen we, toen we nog kinderen waren, en nu wy ouder zijn geworden, nu hooren wy nog diezelfde ontboezeming van het thans jonge geslacht. Wat de tydgeest dan ook mag veranderen| wat alzoo wordt afgeschaft of plaats maakte voor andere vermaken, het feest van Sint- Nicolaas trotseert de tand des tijds, het over leeft allen en alles. Geen wonder, 't heeft geen politieke of religieuse beteekenis, 't is eerder een feest van toenadering, een tijd van verrassingen en daarom is de jaardag van den Sint ge worden en gebleven een feestdag voor haast iedereen, voor kleine en voor groote menschen. O, zeker, het is een gelukkig verschijnsel, dat, al is het dan ook slechts eenmaal in 't jaar, zoovele uiteenloopende meeningen voor een oogenblik zich oplossen in eenzelfde geest, een geest die getuigt van de zucht om aan anderen genoegen te verschaffen, 't Sint- Nicolaas-feest is een feest bij uitnemendheid. Wordt ten onzent dat feest ten deele ge vierd als een maskerade-feest, toch is zulks geen hoofdzaak, maar een zeer kleiD onder deel, hetwelk, wanneer het niet ontaardt in brooddronkenheid of walgelijke tooneelen, als oude traditie zeer goed is te verdedigen, vooral wanneer men daaraan nog eenige beteekenis weet te gevendoch hoe dan ook, ook hier blijft de hoofdzaakhet bieden van ver rassingen, en zoolang dit het hoofddoel blijft, wenschen wij het jaarfeest van St.-Nicolaas nog een langen tijd van bestaan. Doch zij het dan ook in waarheid een tijd van verrassingen, ook voor hen, voor wien verrassingen, in den goeden zin van het woord, niet tot de alledaagsche dingen behooren. Met ingenomenheid lazen wij dezer dagen in dien geest een opstel, zeer gepast voor dezen tijd, hetwelk wij onzen lezers niet wil len onthouden. Het luidt als volgt „De oude bisschop Nicolaas van Myra, „van wien de dichterlijke overlevaiing zegt, „dat hij een „goed, heilig man" geweest „is, moet zich wel bijzonder sterk tot de „kinderwereld hebben aangetrokken gevoeld „daar toch zijn vriendelijke en gezegende „naam den zesden van Wintermaand op „de lippen van vele kleine en—groote kin- „deren, als bestorven ligt. Hij beeft de „macht om de banden, die het huisgezin „moeten samenbinden, nauwer toe te halen. „Hij weet onze blijmoedigheid te verhoo- „gen. Hij doet ons voor een poos weer „naar hartelust ademen in de reine sfeer „van liefde en geluk. Waarlijk St.-Nico- „laas is de heilige bij uitnemendheid, niet „omdat hij door de kerk met een stralen- „krans van bovenaardsche luister is omge- „ven, maar omdat hij met zijn machtigen, „geheimzinnigen tooverstaf elk huisgezin „kan veranderen in een tempel van stille „toewijding en heilige vreugde die jong „en oud ten goede komen. Als er een „onheilig vuur op het altaar des huisgezins „brandt, dan zal de goede Sint het wierook- „vat zwaaien, dat de geuren van waar- peering en liefdebetoon doet ontbranden. „Als de kleine kwelduiveltjes van ijver zucht en achterdocht de kinderharten ver- „wijderd heeft, dan zal hij ter goeder ure, „misschien met ondeugende scherts, de „meest verrassende blijken van goedhar tigheid en toenadering uit de plooien van „zijn tabbaard schudden. Als strenge straf- „fen voor kwade luim en onleerzaamheid „mochten dreigen, dan is hij de vriendeiyke „engel, die van „vergeven en vergeten" „spreekt en de teederste gewaarwordingen „wil wekken in het jeugdige ontvankelijke „gemoed. Gezegend daarom debiydedag, „die komt met zooveel nieuwe geestdrift „en nieuwe blijmoedigheid, die voor het „leven van duizende huisgezinnen een vrien- „delijk waas van gezonde poëzy weet neder „te leggen 1 „Jammer, dat de wonderstaf van onzen „heilige niet alle huisgezinnen aanraakt „dat hy niet overal zijne schatten opent „voor groot en klein 1 Hoevele schaarsch „bedeelden richtten de schitterende oogen „naar de kleinnoodiën en lekkernijen, achter „de winkelruiten in de straten van steden „en dorpen zoo keurig uitgestald I Wie „bereidt dezen armen misdeelden een enkel „uur van ongedacht genot, dat zij nimmer „zullen vergeten Wie doet hen thans „ondervinden, dat rijke menschen ook gaar' „ne goede menschen willen zijn Als ieder „aan het werk gaat, en slechts een kleine „kring zich afbakent, dan zal de gewijde „bisschop zich overal een „goed, heilig „man" kunnen betoonen. „Ga dan de engel der barmhartigheid „rond van huis tot huis, gevende van zijne „schatten met milde hand en blijden zin I „Dan zullen er harten gevonden worden, „die niet alleen kunnen branden van begeer- „te, maar die ook kunnen trillen van een „dankbare blijdschap, welke ha?„r weldadi- „gen invloed nog langen tijd doet gevoelen." Den Hoorn, 26 Nov. Bij de P. H. dijk is door Joh. Dogger een wrakje tusschen het ijs gevonden, vermoedelijk een gedeelte van het achterdekje van het op het Enkhuizer zand gezonken tjalkscheepje. Oudesohild, 27 Nov. Aan den zeedijk be oosten de haven werd een flesch gevonden, waarin een met blauw potlood beschreven vuil stuk papier was gestoken. De inhoud er van was niet geheel te ontcijferen en de enkele woorden, die met moeite konden ge lezen worden, gaven den indruk, dat aan een zeer flauwe aardigheid moest worden gedacht. Bedankt voor het beroep als pred. naar de Herv. Gem., alhier, door den l^eer J. M. van Krieken, candidaat te Leiden.' De Vereeniging „Neptunus" alhier, heeft haar eerstvolgende leesavond bepaald op Don derdag 18 Dec. e. k. Men zou dan weer be proeven een spreker van elders te bekomen. Oosterend, 28 Nov. Het ijs, dat eenige schuiten bij en achter Oost ingesloten had, is weder afgedreven en de vaartuigen zijn zonder schade los gekomen. Het ys was dan ook niet zwaar en heeft ook niet gewerkt. Verscheidene vlsscheis zijn met het vangen van garnalen begonnen. Naar men mededeelt zijn de vangsten ruim, doch de prijzen nog zeer laag. In de eerstvolgende bijeenkomst der afdeeling van den Nederlandschen Protes tantenbond, alhier, zal als spreker optreden de Weleerw. Heer Ds. J. J. Heep, van den Hoorn. Vlieland 26 Nov. Niet door gebrek aan water, maar door overvloed van ijs, kon de postboot „Terschelling" de laatste dagen niet geregeld dienst doen. De eene dag vertrok de boot naar Harlingen, den volgeuden dag terug. Vooral bij de haven van Harlingen was veel ijs; de nu ingevallen dooi zal zoo hoopt men, spoedig alles weer bij t oude brengen en de eilanden weer eiken dag door middel der „Terschelling"' verbinden met den vasten wal. Donderdagavond 20 Nov. werd in hötel Meijer de eerste lezingavond gehouden van Nut en Genoegen. De zaal was voor een eerste bijeenkomst zeer goed bezet. De heer Van Rossum opende de vergadering en trad daarna zelf als spreker op met eenige schetsen van Weruméus Bu- ning: Menschen zooals er meer zijn. Na de pauze droeg de heer J. Smit van d'en- zelfden schrijver iets voor en werd de avond besloten door een stukje van Justus van Maurik, voorgedragen door den eersten spreker. Beide heeren hadden veel succes, het ge- hoorde viel zeer in den smaak van het pu bliek. Het bal hield velen nog langen tijd recht ge- noegiyk byeen. Zoo was deze eerste lezing een goed begin. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1