Buitenland. den nagenoeg niet gezien. Alleen „koperen ko" of de „Belletjesman", had nog al wat bekijk, 't Jonge volkje was bij groote troe pen op straat en vermaakte zich ondanks koude en minder gunstige tijdsomstandigheden even vroolijk als zij dit gewoon is, op het feest, waarvan zij zingend getuigt, dat het nooit verloren gaat. Den Hoorn, 5 Dec. Vermoedelijk wel door de gladheid der straten waren de gemasker- den niet talrijk. Een enkele vertoonde zich en bizonders was er ook niet te bespeuren. De Cocksdorp, 5 Nov. Het zanggezelschap „Crescendo" is voornemens op Zaterdag, 18 Dec. eene uitvoering te geven in het lokaal van Mej de Wed. K. Thomassen. Behalve een negental zangnummers zal nog een blijspel ten beste worden gegeven. Zonder twijfel zullen velen van deze gelegen heid gebruik maken om deze uitvoering bij te wonen, daar de uitvoeringen in den vorigen winter door het gezelschap gehouden zoo zeer hebben voldaan. Vlieland, 29 Nov. Heden zijn door de stemgerechtigden der Ned Herv. Gemeente tot leden van het kiescollege herkozen de Heeren P. Noordberg, J. de Boer, D. R. van Westen en C. de Lange en gekozen de heer K. H. Visser. Verder zijn door het kiescollege tot ouder lingen herkozen, de heeren H. Meijer Sr. en K Visser Sz. En tot diakenen herkozen de heer P. van Westen; gekozen de heeren C. Visser Hz. en H. Meijer Jz. Tot predikant werd beroepen de Eerwaarde Heer T. Reitsma, kandidaat tot den H. Dienst te Groningen. Bij het algemeen debat in de Tweede Kamer, bij de Staatsbegrooting, voerden ver schillende sprekers het woord, ook onze af gevaardigde de heer Staalman, die beweerde, dat in het land groote teleurstelling is ver wekt, omdat van de christelijke belijdenis van dit Kabinet in de practijk. niets is ge bleken. Ten sterkste critiseert spr. de hou ding van dr. Kuyper. Op het stuk van be noemingen, o. a. van de heeren Lely en Cort van der Linden, heeft het Kabinet spreker ook zeer teleurgesteld. De heer Staalman protesteerde tegen het wegmoffelen van twee der voornaamste pun ten van het program van actie, t. w. vrij making van het onderwijs en ouderdoms- verzekering. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Leiden, wercb gekozen de heer Mr. W. van der Vlugt, liberaal. Bij de stemming in het kiesdistrict Am sterdam Hl, was de uitslag dat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Mr. P. J. Troelstra (s.-d) en J. W. IJzerman, liberaal. Hollandsch College te Rome. Te Rome bestaan verschillende colleges, waarin „joDge priesters of levieten van den zelfden volksstam onder een gemeenschap- pelijken levensregel te zamen wonen, om zich in de kerkelijke wetenschappen te be kwamen." Ook de Nederlandsche Katholie ken hebben in Rome voorheen dergelijke colleges gehad, die echter „door den nood der tijden zijn verloren gegaan." Deze feiten worden in herinnering gebracht in een rondschrijven, door de Nederlandsche bisschoppen in de vorige maand tot „de geestelijkheid en de geloovigen hunner bis dommen" gericht. Tevens wordt dewensch herinnerd, door Z. H. den Paus dit jaar uit gesproken, om een dergelijk Hollandsch col lege weder in het leven te roepen. De bis schoppen roepen hiervoor nu de offervaardig heid der Nederlandsche Katholieken in, en hopen dat in 1903, het jubeljaar van Z. H. Paus Leo en tevens van 't herstel der bis schoppelijke zetels in Nederland, de nieuwe stichting in het leven zal treden. Het informatiewezen in zijne vtrhouding tot dm handeldrijvendm middenstand luidt de titel van het rapport, hetwelk op het con gres voor den haD deldry venden middenstand op 3 en 4 September van dit jaar, den direc teur van het Instituut W. Schimmelpfeng te Amsterdam verzocht was uit te brengen. De hoeveelheid van de te behandelen onder werpen, welke op het congres aanwezig was, maakte het noodig verscheidene stukken weg te laten, waaronder ook het bovengenoemde rapport; daar echter het onderwerp voor wijde kringen belaDg heeft, werd op meerdere zijden de wensch uitgesproken, dat het werk tenminste in druk verspreid werd, wat thans met toestemming van het bestuur wan het coDgres geschiedt. Uitgaande van de beteekenis die het In formatiewezen voor het handelsverkeer van den nieuweren tyd aangenomen heeft, werpt het rapport vooral de vraag op, welk nut de kleinhandelaar als crediet nemer van het in formatiewezen heeft en welke invloed hij hierop zou kunnen uitoefenen. Daarna wor den onder gelijktijdige in 't algemeen de kenteekenen nader aangeduid waardoor wer kelijk vertrouwenswaardige informatie-instu- ten zich onderscheiden van de twijfelachtigen. In aansluiting hieraan wordt de buiten gewone vooruitgang besproken, die hierin ligt, dat de groote instituten zich eiken respec tabelen handelsman ter beschikking stellen met het doel, dat hij hen over zijne eigen omstandigheden mededeelingen geeft en per sonen noemt, die in staat zijn over hem juiste inlichtingen te verstrekken, wat bij zonder nadrukkelijk aantoont, welk een ge wichtige aanwinst het informatiewezen ook beteekent vooi den kleinhandelaar als crediet- nemer. De invloed, dien de kleinhandelaar op het informatiewezen zou kunnen uit oefenen, wordt vooral ook in dien geest nader uiteengezet, dat hij categorisch eischen moest, dat zijne leveranciers alleen bij onvoorwaar delijk vertrouwenswaardige informatie insti tuten informeeren, niet echter zooals dat nog steeds voorkomt bij twijfel achtige bu reaus, die veelvuldig alleen daarom bezigheid vinden, omdat zij zich ten nadeele der hun toevertrouwde belangen aanbieden tot onzin nig lage prijzen. Het brochuretje geeft talrijke toelichtingen, die welkom zullen zijn aan allen, die zich tot nog toe met de vraag van het crediet- onderzoek van het standpunt van den klein handelaar nog niet bezig gehouden hebben Het wordt portvrij verzonden door het Instituut W. Schimmelpfeng, Amsterdam. De kool wordt duur Te Heer-Hugowaard is Maandag een partij kool onderhands verkocht tegen f 12,50 de 100 stuks. Ongeveer veertien dagen geleden werd voor diezelfde partij een gedeelte aangeboden op de veiling aan het station Noord Scharwoude en werd toen opgehouden voor f2 de 100 stuks. Overvloed van onderwijskrachten. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer geantwoord, dat het vooralsnog niet voorzichtig zou zijn, in ver band met den overvloed van onderwijskrach ten, welke er volgens het Kamerverslag zoude bestaan, het getal inrichtingen tot opleiding van onderwijzers in te krimpen. Voor zooveel over 1902 dienaangaande berichten zijn ontvangen, is gebleken, dat er op 1 Juli van dat jaar bij sommige scholen, waar het personeel, naar het aantal leerlin gen op 15 Januari 1902, voltallig was, de schoolbevolking sedert belangrijk is toege nomen. Aan die scholen zijn derhalve eer lang vacatures te vervullen. Alvorens inkrimping van het getal oplei dingsinrichtingen te overwegen, dient derhal ve te worden afgewacht of er in de naaste toekomst werkelijk overvloed van onderwijs krachten zal zijn of niet. Het R. N. schrijft omtrent het weder Eenige dagen geleden schenen de voorspellin gen van een strengen winter reeds zeer vroeg te zullen bewaarheid worden, maar de on gewoon hooge temperatuur, die daar weer op volgde, bracht de voorspellers weer van de wijs. En nu? Yoorloopig valt er met zekerheid niet veel te zeggen. Zeven zachte winters achter elkander doen met veel waar schijnlijkheid een achtsten zachten winter verwachten, maar inmiddels is het altijd veilig zich wat op de kou te prepareeren. Er heerscht bovendien een sterk vermoeden dat de komende winter vrij koud zal wezen. De meteorologen gronden dit vermoeden op de algemeene circulatie van de atmosfeer over het noordelijk halfrond. De grootste koude zal echter evenals in het aljremeen geschiedt, wellicht eerst na Kerstmis komen. In de gemeente Watergraafsmeer zijn thans zes soorten van licht in gebruik. De ge meentelijke straatverlichting geschiedt door petroleum, het Linnaeuspark wordt verlicht door electr.-gloeilicht en watergas, verschil lende neringdoenden hebben in hun winkels öf petroleum, öf watergas, öf electrische, öf acetyleen, öf steenkolen gasverlichting. Van deze laatste verlichting genieten alleen de ingezetenen, in wier woningen gasleiding is aangebracht in den tijd, toen de „Imperiael" nog niet door de gemeente Amsterdam was overgenomen. Sedert Zaterdag j.l. zijn genoemde licht soorten nog vermeerderd geworden met het licht van de Kitson-lamp, waarvoor de Heer A. A. Stokes, van Amsterdam, als vertegen woordiger voor Nederland van dit verlichtings systeem, bij wijze van proef een lantaarn heeft mogen plaatsen aan den Middelweg. Helder en krachtig beschijnt dit 1000 kaarsen sterke petroleum gasgloeilicht eene groote oppervlakte en overtreft in lichtverspreiding allereerst die van de eenvoudige petroleum- lantaarns. Maar zeer zeker ook de nabij staande gas-lantaarns Het licht, helder als daglicht, toont op verren afstand reeds zijn schijnsel en trekt bewondering van alle voor bijgangers, die zich geen begrip kunnen ma ken hoe eenvoudig van samenstelling en hoe weinig kostbaar dit Amerikaansch systeem van straatverlichting is. Vindingrijkheid eens smokkelaars. Een van onze Oostelijke naburen wilde met zijne vrouw eens een lekker en niet duur kopje koffie drinken. Waar kon hij nu beter en goedkooper terecht dan in het „vrije Holland" Hij ging per schaats naar Koevorden, kocht daar eenige ponden koffieboonen en nam den terugtocht aan, vast besloten zich zyn vrachtje niet te laten ontnemen. Toen hij de grens passeerde werd hij aangeroepen en achter volgd door een Pruisischen komies. Onze smokkelaar was op alles voorbereid. Zijne zakken had hij by voorbaat gevuld met zand, dat hij onder het snelle rijden steeds achter zich op het ijs strooide. De ambtenaar kon hem zoo niet bijhouden laat staan inhalen, viel gedurig op zjjn neus en moest de vervolging opgeven. De „Prov. Ov. Zw. Ct." geeft een reeks „Overijselsche vertelseltjes", waaraan de vol gende anecdote is ontleend Aan een stadje, aan den grens van Over- ijsel, stond in het begin der vorige eeuw sedert lange jaren een predikant, wiens naam op „of" eindigde en dien de schrijver Latof noemt. Hij was een voortreffelijk man met acht dochters, allen flinke knappe meisjes, die geleerd hadden de handen uit de mouwen te steken. Allen traden in den echt, en toen de vader de plechtigheid van de laatst huwende dochter inzegende, stond een ge deelte van het talrijke publiek op en zong hem toe God lofl Lathof Is van zien letste dochter of. Wie niet sterk is moet slim zijn. —Te Tilburg werd dezer dagen een sigaren winkel geopend en, om reclame te maken, zou ook hier de nieuwe methode gevolgd worden een kistje sigaren te geven aan den eersten kooper. Een groote menigte koop lustigen bevond zich voor den winkel; een jongen van een jaar of twaalf, die er een paar uren aan gewaagd had om de eerste te zijn, stond tegen de deur toen opeens een breed geschouderde smidsknecht het recht van den sterkste deed gelden en voor den begunstigde plaats nam Toen hjj echter de deur wilde binnenstormen, voelde hij op eens een scherpe speldeprik aan de achter zijde zijns lichaams, die bem een pijnlyke kreet deed slaken, van welk kort oogenblik de kleine bengel gebruik maakte om tusschen zijn beenen door te kruipen, waardoor hij zijn doel bereikte tot algemeene vreugde zijner mededingers. Vrouwelijke doctoren. 120 Russische meisje hebben onlangs te St. Petersburg het artsexamen afgelegd en daarmee zijn voor haar de poorten van het medische rijk weer geopend, na meer dan 15 jaar voor de vrou wen gesloten te zjjn geweest. De ongeveer 100 vrouwelijke aesculapen, die zich reeds in de Russische hoofdstad hebben gevestigd hadden reeds haar diploma verworven in den tijd, toen Czaar Alexander n, die op verschillend gebied hervormingen trachtte in te voeren, een cursus liet openen voor vrouwelijke artsen. Voor en na den moord aanslag op genoemden Czaar braken echter onlusten onder de vrouwelijke leerlingen uit en was men gedwongen, den cursus in de me- dicynen, benevens de andere-faculteiten voor meisjes, te sluiten, te meer, daar de gemalin van den nieuwen Czaar, Maria, Feodorowna tegen elke hoogere ontwikkeling van meisjes en tegen alle werkzaamheden voor haar buitenshuis was. De tegenwoordige Czarina deed na haar komst aan de regeering de cursussen voor meisjes aan de universiteit opnieuw instellen met uitzondering van die in de medicijnen, welke eerst 5 jaar geleden heropend is. Bo vengenoemde 120 vrouwelijke studenten heb ben nu den 6-jarige cursus met succes door gemaakt en den eed afgelegd. Zjj kunnen echter geen doctorstitel halen, daar de vrou welijke artsen in Rusland geen dissertatie mogen schrijven. Romantisch. Voor eenige jaren ging een Parijsch naaistertje, dat twaalf uren daags werkte voor een daalder, Lucie Boyce, met een Amerikaansche dame mee naar haar hotel om iets te passen, zy maakte op haar, haar man en hare kinderen zulk een aller-

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2