K°. 1600 Donderdag 11 December. AV 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubo or Taxxi, Besmettelijke ziekte Roodvonk. De BURGEMEESTER van Texel: Kennisgenomen hebbende van het feit, dat rich in deze Gemeente verscheidene gevallen van Roodvonk hebben voorgedaan Geeft den ingezetenen in ernstige overweging ter zoo mogelijke voorkoming van verdere ver spreiding dier besmettelijke ziekte, het binnen treden van besmette woningen en het in aanraking komen met voorwerpen af komstig uit die wonin gen zoo veel mogelijk te vermijden en verder om melk voor het gebruik goed te koken. Wordende hierbij tevens de aandacht gevestigd op art. 8 der wet van 4 Dec. 1872 Stbl. 134, en daarvan in het bijzonder de laatste alinea, luidende art. 8 als volgt: .Het is verboden, lijders aan eene besmet telijke ziekte te vervoeren, of te doen ver boeren, behalve in de gevallen in deze wet aangewezenzich, daaraan lijdende, naar „eene andere plaats te begevenvoorwerpen „die in aanraking waren met lijders of over ledenen aan eene besmettelijke ziekte of „daarvan afkomstig, te vervoeren, te doen „vervoeren, ten geschenke of in gebruik te „of te doen nemen, tenzij na ontsmetting vol- „gens art. 25: door onvoorzichtigheid of achte loosheid gevaar van besmettingdat voorzien Jeon worden, voor anderen te doen ontstaan Overtreding van art. 8 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25,of met gevan genisstraf van ten hoogste drie dagen. Texel, 28 November 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W! DE JONCHEERE. Voorbereidend militair onderricht. Onderzoek lotelingenlichting 1903. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel, brengt ter kennis van de lotelingen der lichting 1903, dat het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het bewijs van mili taire bekwaamheid of van lichamelijke geoe fendheid, of wel naar beide bewijzenzal plaats hebben te HELDER tusschen 4 en 18 Januari 1903. 3 Zij, die zich aan bovenbedoeld onderzoek wil len onderwerpen, moeten zich daartoe aanmel den ter Gemeente-secretarie, vóór of uiterlijk op 80 December a.s., waar ook nadere inliohtiDgen worden verstrekt. (Op werkdagen tusschen 9 uur voorm. en 2 uur nam.) Texel, 8 December 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 10 December 1902. Goeddoen. Onder het motto „leert goed doen 1" lazen we een opstel dat onze aandacht trok, en waarin het goeddoen wordt behandeld; we lezen daar onder meer „Een goed ontwikkeld menschenhart is „geneigd tot liefdebetoon, het heeft in goed doen lust." En iets verder „Ons hart moet leeren goeddoen. Als „menschen moeten wij alles leeren, ook „in de geestelijke en zedelijke wereld. Zoo- „wel het licht van ons verstand, als de „liefde van ons hart moeten door zorgvuldige „verpleging gewekt en versterkt worden." Wat zullen wij beter leeren dan goed- „doen Dat opstel herinnerde ons de voor een paar weken geleden gedane mededeeling omtrent eene hier bestaande vereeniging. Dat op ons eiland vele vereenigingen be staan, welke ten doel hebben op eene of andere wijze de van belangen den kleinen man behartigen, mag overbekend worden geacht, doch dat ook eene vereeniging bestaat van zoo philantropischen aard, als die welke hier boven wordt bedoeld, is zeker van niet zoo algemeene bekendheid. En toch mogen wij ons daarover verheu gen, naar onlangs weder is gebleken. Die vereeniging, welke den zeer eigenaar- digen en zeker zeer gepasten naam Vrien denkring" draagt, heeft zich tot taak gesteld om daar, waar zij meent dat zulks noodig en gewonscht mag worden geacht, en wel zooveel mogelijk in overleg met een genees heer en dan volgens diens advies, krachtigen steun te verleenen tot het verstrekken van versterkende middelen, waar zulks tot mo gelijk algeheel herstel van eenig lijder een eisch wordt geacht, en wanneer de persoon in kwestie daarin niet genoegzaam voorzien kan. Het ontstaan van deze vereeniging zullen wij niet uitvoerig mededeelen, mogelijk is het sommigen wel bekendevenmin vermel den wij de namen der personen, welke ten deze een werkdadig aandeel er aan nemen, doch wat wij wel mogen zeggen is dit, dat de vereeniging zonder onderscheid des per- soons hare bemoeiingen wil uitstrekken tot ieder, wie het ook zij, die haren steun noodig heeft. En waar zij dien steun verleent, doet zij zulks op de meest kiesche wijze, in stilte, het woord tot waarheid makend't is niet alleen de vraag of maar hoe men geeft. Van deze vereeniging zullen wij verder niets anders zeggen, dan dat zij de macht om zoo te kunnen handelen, niet put uit eene rijk gevulde bron, maar daarvoor zoo noodig een beroep zal doen op den algemeenen steun. Zou Vriendenkring" dus ter eenigen tijd dat beroep moeten doen, dan kenne men alree haar werkkring en stelle haar daartoe bij voortduring in staat, even kiesch, even goeddoend gelijk dat de vereeniging bedoelt. „Leeren wij dan goed te doen", zoo luidt het slot van het opstel, hetwelk wij hierbo ven aanhaalde, en waarmede wij ook willen eindigen, „en doen wij het anderen tot een voorbeeld I In de maatschappij en in het huisgezin kunnen wij een grooten invloed ten goede op elkander uitoefenen. In dit woord is alles gelegenleer goed zijn, dan valt u goed doen licht 1" Nu de wintervorst de wateren heeft bedekt met een dikke ijslaag, gevoelt jong en oud ook weder in meerdere of mindere mate de lust bij zich opkomen de schaatsen onder de voeten te binden en langs de ijs vlakten te zweven, hetzij dan voor pleizier of, wat ook meermalen plaats heeft, om sneller en gemakkelijker een ander dorp te bereiken- Zoo wordt ook de weg naar den Hoorn door velen over bet ijs genomen, in plaats van langs den grindweg, die thans minder goed begaanbaar is. Gevaar aan den tocht langs de ijsvlakte is er, vertrouwt men, niet verbonden, overal immers is de ijslaag over het water dik en sterk. Zulks zou ook waarlijk het geval zijn, in dien ook geen ijs moest worden bewaard voor den zomertijd, en de ijskelders niet moesten worden gevuld. Nu echter dit laatste wel het geval is en men daarvoor bovendion een groot deel van het ijs niet kan gebruiken, omdat bet daarvoor niet geschikt is, gaat men er op uit om hier en daar het goede ijs uit te zoeken. Jammer genoeg voor de vele schaatsen rijders bevond zich ook zulk een deel in de tochtsloot naar den Hoorn. Fluks werd de yskorst aldaar gebroken, en het goede ijs weggevoerd. Enkele ijsschotsen op de kant gelegd, moesten dienen ter waarschuwing voor de schaatsenrijders. Voldoende bleek die waarschuwing echter niet. Ons kwam ten minste ter oore, dat een onzer plaatsgenooten op vrij onzachte wijze met die ijsblokken in aanraking kwam, omdat hij ze niet tijdig opmerkte. Een betere afbakening van het geyaarlijk terrein, ware zeker niet overbodig, indien men juist in een druk bereden ijsvlakte zulk een recht hinder lijke versperring moet aanbrengen. Voor de vele schaatsenrijders hopen we, dat men bij het halen van ijs eenige meerdere aandacht zal schenken aan het gevaar, dat men kan doen onstaan vooral voor de jeugd, en dat men als men beslist verplicht is de veel bereden banen te beschadigen, meerdere zorg zal besteden om het gevaar voor ongelukken tot een minimum te beperken door duidelijke afbakening van het gevaarlijke terrein. In ieder geval echter blijft voor de schaat senrijders de verplichting, goed uit te zien en niet te veel te vertrouwen op de betrouw baarheid van de ijsvlakte. Te Huil vond men in in de vorige week een schol, die gemerkt was met een alumi- niumring door den staart. Op de ring stond H. - OZ. - 194. Deze schol is een van de vele, welke door het Biologisch Station te Helgoland zijn uit gezet met het oog op het onderzoek der zee. De mededeeling van deze vangst geschiedt met het doel, om ook onze vissehers aan te sporen datum en plaats der vangst op te geven, wanneer ze een of meer dergelijke visschen mochten vangen. Door het Biolo gisch Station wordt eene premie uitbetaald ~wanneer de visch of desnoods het merk wordt opgezonden, onder mededeeling van vang- plaats en datum. Alzoo kan men helpen het onderzoek bevorderen en tevens in eigen belang werkzaam zijn. De Cocksdorp, 8 Dec. Door visscherlieden van hier is met veel moeite binnengebracht de in de Eierlandsche gronden gestrande, Duitsche vischsmak „Seerose", schipper H. Rubcke van Altona. tiet scheepje heeft 1200 oesters aan boord,benevens eenige honderden ponden visch. Zoodra het ijs zulks toelaat zal het weder zee kiezen. In een gisteren gehouden vergadering is tot kerkvoogd van de Nederd. Herv ge meente gekozen de heer M. Reuvers, tevehs werd tot lid van het kiescollege benoemd de heer T. Dogger. De St.-Nicoiaasavond is hier niet druk geweest. Zeker wel ten gevolge van de hevige koude vertoonden zich niet zooveel gemaskerden als anders. Ook in de logementen was weinig te doen. Oudeschil 9 Dec. De zee is thans voor de kust vol jjs. Groote ijsvelden driven met den stroom heen en weer langs den breeden zoom, die zich tegen de kust heeft vastgezet. Sinds Zondag komen „Botha"en „de Wet" zoo heeten de beide ijavletten, geregeld met de post twee malen per dag in bëide rich tingen over. Een derde vlet poogt de mèjk- slijters te Nieuwediep de gewone melktrans- porten. die zij van Texel betrekken, te doen toekomen, 't Blijkt vaak ondoenlijk om met die zwaarbeladen boot een doortocht te banen door de dichte ijs&trooken. Ook de vissehers lijden groot nadeel door den voegen winter. De toestand is voor velen van dit dorp dan ook waarlijk ernstig genoeg. Er is een bond opgericht van garnalen- vissehers, die coöperatief willen werken om in het buitenland een betere markt voor hunne waren te vinden. Zjj willen aller eerst zorgen, dat de koopwaar met eere kan worden aangeboden1 Reeds een twin tigtal leden trad tot dezen bond toe. De Heer J. van der Sterre Jz. heeft h9t Directeur- schap over den nieuwen bont} aanvaard. TEXELSCHE Abonnementsprijs per 8 maanden Voor db* Bubo 30 Cta. Franco per post door ge heel Nidmum 45 Cta. Nsar Ahbbiba en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der AdverUntitoi Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meet 6 Cta. Groote letten en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cta. pet nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1