Bij de heden gehouden verkiezing voor een Hoofd-Ingeland voor den polder Waal- en-Burg werden uitgebracht 58 stemmen. Herkozen werd de heer S. Hz. Keijser, die 49 stemmen bekwam. Verder verkreeg de heer T. P. Witte 8 stemmen en de heer C. B. Bakker 1 stem. Op Woensdag den 17 dezer zal bij gunstig weder voor de leden en begunstigers van het departement Texel der Maatschappij Tot nut van het algemeen alhier optreden de heer H. A. Ludwig te Tjalleberd in Friesland. Oosterend 9 Dec. Bij de Ned. Herv. Ge meente alhier is tot Ouderling gekozen de Heer J Timmer Kz., ter vervanging van den Heer G. Breman, terwijl tot diaken is herbenoemd de Heer S. Plaatsman. Deze benoemingen geschieden voor den tijd van vier jaar. Vlieland 7 Dec. De heer T. Reitsma, cand. tot den H. D. heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Gisteren strandde op de hors een Duitsch- visschersvaartuig. De sleepboot „Neptunus" van Terschelling was geruimen tijd ter plaats aanwezig om, zoo noodig hulp te verleenen, maar werd teruggeroepen naar Terschelling, waar naar men vernam, ook een schip was gestrand. Hedenmorgen was er van het vaartuig niets meer te b espeuren, het is dus vermoedelijk vlot geraakt en heeft zijn reis vervolgd. Bij de Dinsdag jl. te Amsterdam ge houden herstemming, van een lid voor de Tweede Kamer in het kiesdistr. Amsterdam III, werd gekozen de heer Mr. P. J Troelstra_ Uit officieuse bron wordt uit den Haag gemeld, dat de Ongevallenwet [art. 1] met 1 Februari in werking zal treden. Naar men ons mededeelt is besloten, bij de keuze van een Minister van Marine, welk eerlang gedaan zal worden, niet te letten op de politieke partij, waartoe de ge schikt geacht wordende persoon behoort. In dit verband is het oog gevestigd op den gep. yice-admiraal Mac-Leod. Rijkspensioen en Ongevallenwet In de „Avondpost', wordt de aandacht gevestigd op een leemte in de Rijkswetge ving, hierin bestaande, dat vele personen in Rijksdienst bij het bekomen van een on geval, krachtens de Ongevallenwet aanspraak zullen hebben op een uitkeering en evenzoo krachtens de pensioenwet. Dat is natuurlijk niet de bedoeling en Amsterdam gaf reeds het voorbeeld door het voorstellen eener bepaling, inhoudende dat de uitkeeringen ingevolge de Ongeval lenwet in mindering zullen komen van be zoldiging of pensioen. Iets dergelijks zal de Rijkswetgever moe ten bepalen en de schrijver vindt het aan vullen der bedoelde leemte zeer urgent. „Immers—zoo zegt hij o.a.—het is een hooge noodzakelijkheid, dat op het oogen- blik, dat de Ongevallenwet in haar vollen omvang in werking treedt, een wettelijke regeling is getroffen, die de dubbele uit keering op billijke en practische wijze voor komt. Is de zaak op dat tijdstip niet in het reine, dan zou de inmiddels door een be drijfsongeval getroffen Staatsdienaar twee vergoedingen genieten, die men niet wenscht doch die men hem niet zou kunnen onthou den." W eesinrichting te Neerbosch. In de gehouden algemeene ledenvergadering van de „Yereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde Weezen", gevestigd te Nijmegen, is, ter vervanging van den heer Jhs. van 't Lindenhout, met ingang van 1 Juli 1903 tot direkteur der Weesinrichting te Neerbosch benoemd de heer dr. J. R. Slotemaker de Bruine, predikant bij de Her vormde Gemeente te Middelburg. Over het rooken in de spoorwagens schrijft men aan het Handelsbl.: „Donderdagavond waren de reizigers in een 3e klasse wagen van den trein, die om 6,03 uit Utrecht naar Hilversum vertrekt, getuigen van een zeer onverkwikkelijk tooneel, dat den wensch doet uitspreken, dat het toezicht op het rooken in niet-iookcoupó's verscherpt worde en het verbod met de uiterste gestreng heid gehandhaafd wordt. Aan het station Biltstraat stapte in be doelde coupé niet-rooken een aannemer uit Hilversum met eene brandende sigaar in den mond. Door een der medereizigers daarover aangesproken, lachte hij, doch gaf geen gevolg aan den uitgesproken wensch. Na eenig geharrewarwaarbij ook het coupé-raampje eenige malen open en dicht werd getrokken, daar de niet-rooker dit voor den rook open wilde en de rooker op dc vraag van eelÜge reizers in een ander ge- i deelte van den wagen dit dicht deed, sloeg de niet-rooker den rooker de sigaar uit de hand. Nu had men de poppen aan 't dansen. De aannemer stak een nieuwe sigaar op, die hem echter weder uit de hand werd geslagen. Een formeel gevecht ontstond nu, waarbij het lang niet malsch toeging en bloed vloeide. Toen de trein bij Maartensdijk stopte, waar schuwde een der reizigers den stationchef, die procesverbaal opmaakte. Dit verkoelde de vechtenden echter, naar 't scheen niet bijzonder, daar vóór Hilversum men elkander nog eens bij den kraag nam. Ondanks de strenge koude stonden Za terdag op zijkanaal F (bij halfweg] nog tal van Amsterdamsche visschers te hengelen, waartoe met veel moeite kleine bijten in het ijs waren gehakt Toen en nu Toen voor vijftig jaar te Amsterdam het telegraafkantoor werd geopend en men zich 's avonds nog behelpen moest met het wal mend licht van twee op flesschen geplaatste vetkaarsen, hadden twee telegrafisten vijftien uren noodig om zeven-en-dertig telegrammen aan te nemen of te verzenden en werd de eerste besteller met zijn eerste telegram in den zak, toen hij wat heel lang uitbleef, teruggevonden op een handkar, waar hij zijn roes uitsliep. Zoo ging het toen. Nu zijn in 't Amsterdamsche telegraaf-en telefoonkantoor 650 ambtenaren bezig, die gemiddeld 20.000 telegrammen per etmaal behandelen. 123 bestellers en kantoorbedien den zorgen voor het bijwerk. Tegen opdrijving der huurprijzen. Om te voorkomen dat door den woningnood in midden-Friesland bet groot aantal liefhebbers den huurprijs van een arbeiderswoning te Oosterlittens, behoorende aan de Hervormde Kerk aldaar, overmatig hoog zou doen wor den, en daardoor een ongezonden toestand als bij het huren van boerenplaatsen zou in do hand werken, hebben de kerkvoogden de woning bij loting toegewezeD. De coöperatieve keuken. Naar bet N. v. N. verneemt zal de coöperatieve keuken in de Da Costastraat te Amsterdam de vol gende maand worden geopend. Het benoodigde kapitaal voor deopricbting is reeds bijeenhiervoor is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, een som van f 2000 beschikbaar gesteld. Dit geld is ge geven onder voorwaarde, dat mej. Meyboom directrice der Huishoudschool, zitting neemt in het Bestuur. Had mej. Meyboom de directie over deze keuken willen aanvaarden, dan had diezelfde belangstellende f 6000 willen geven. Mej. Meyboom heeft het echter veel te druk om hieraan te kunnen denken. Onderscheidene landbouwers in Friesland hebben de bevroren aardappels bij menigten gekookt en met wat zout in water gestampt, om ze later te doen dienen tot veevoeder. Om bevroren aardappelen voor keukenge bruik eetbaar te maken, doet men ze geschild zonder water in een pot, sluit het deksel met een natten doek luchtdicht af en zet ze op het vuur. De aardappelen ontdooien dan en stoomen in de zich daarbij ontwikelende dampen gaar. (N v. d. D Een gewichtig geschenk. Een dochter van K. te Bellingwolde woont te Amsterdam. Deze week kwam ze op bezoek by hare ouders en nam als cadeau mee een varken van 250 pond 1 Ze had den varkenshandelaar Hartman te Bellingwolde vroegtijdig deleve ring van een varken aan haar ouders opge dragen. En zoo kwamen de dochter en het cadeau op denzelfden dag aan. Invoer vanNederlandsch vee in Engeland. Ged. Staten van Friesland hebben van den consulent voor landbouwzaken in Engeland de mededeeling ontvangen, dat, wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer onder het vee in eenige gedeelten der Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika, de invoer in Enge land vaD slachtvee uit de Staten Maine, New-HampshireVermontMassachusetts, Connecticut en Rhode Island verboden is. Styging der vleeschprijzen zal hiervan, naar bericht wordt, het gevolg zyn, zoodat de in voer van goed rundvleesch uit Nederland meer loonend zal worden. Rattenplaag. Op de Langweerster-Wielen (Fr.) ligt een schipper ingevroren met een lading wortelen en koolrapen. Des nachts komen groote scharen ratten zich op deze vruchten werpen en ondanks alle middelen gelukt het den schipper nietde brutale klanten te verjagen. Volksgeloof. Het jongste nummer van „Driemaande- ïyksche Bladen", uitgeven door de Vereen!- ging tot onderzoek van Taal en Volksleven in het Oosten van Nederland, vermeldt de volgende komische toepassing van volksge neeskunde. Over een groot deel van ons land is het bijgeloof verspreid, dat neusbloeden gestelpt wordt, indien de patient „de warme pet wordt opgezet van iemand die geen neusbloeding heeft." 't Geval had plaats op een Friesch dorp met een zeer eenvoudige bevolking. Een jong predikant zou aldaar bevestigd worden, 't Was zijn eerste gemeente. Den collega, wien het werk der bevestiging was opgedragen, trof te midden van dit werk het ongeluk, door een hevige neusbloeding overvallen te worden- Goede raad was duur! Hij verwijderde zich een oogenblik. Doch de bloeding hield aan. Intusschen moest het werk worden voortgezet. En wat gebeurt? Terwijl hij aan den voet van den kansel staat, gereed, om zegenend over den jeugdigen leeraar de handen uit te breiden, verlaat een eenvoudig man de pet in de hand zijn zitplaats, treedt het doophek binnen, stelt zich naast den predikant, drukt hem met een statige be weging den pet op het hoofd, gaat vervolgens ter zijde, neemt domine's hoed, die op een tafeltje onder den kansel staat, zet dien zich zei ven op het hoofd en wacht aldus—triom fantelijk rondziende—den uitslag van zijne genees methode af. De zeer talrijke schare, die bij deze gelegen heid in het kerkgebouw is, verkeert blijk baar geheel onder den indruk van dominé met de pet en den man met den hoed. Enkele oogenblikken van ademlooze stilte en gespannen verwachting,waarna de predikant zich van de pet ontdoet, terwijl de ander den hoed weer ter plaatse zet, en —zichtbaar teleurgesteld—zijn zetel in de kerk herneemt. —"Een lastige viervoeter. Men schrijft uit Moergestel aan de N. R. Ct.: Het volgende is hier gebeurd bij de fam. T. Een boer van de familie kwam uit de rich ting van den Bosch en ging naar Hilvarenbeek om een veulen of paard te koopen. Met zijn gekocht veulen kwam hij van uit Hilvaren beek naar Moergestel en klopte bij de familie T. met zijn veulen aan de hand tegen de deur. Er werd opengedaan, T. zeide: „kom binnen met het beestje, dan kunnen wij beter zien en oordeelen." Door de schaduw, veroorzaakt door het licht in het huis, verschrok het beest en sloeg alles kort en klein wat in zyn omgeving wss Een moesketel met gekookten lever stond op den haard. Het beest sloeg met zijn pooten in dien pot en bleef daarin han gen. Daarna vloog het in een bedstede, waarbij het dier door de onderlagen geraakte. De vrouw, die te bod lag, sprong er vlug uit en kwam met den schrik vrij. Mon meldt uit Enschedé Door den gemeenteraad is aan de weduwe van den als slachtoffer van zijn plicht ge vallen politieagent De Ruijter een pensioen toegekend van f 300 per jaar tot overlijden of tot een opvolgend huwelijk. By overlijden van den lateren echtgenoot wordt haar weder een pensioen van f 300 verzekerd; eventueele andere pensioenen door dit tweede huwelijk verkregen tellen in mindering. De kinderen genieten ieder f 50 per jaar tot hun 18e jaar. De f 1000 van de Verzekering-maatschappy worden voor de rechthebbende vastgelegd in een obligatie der gemeente. In de dorpen Oudeschoot, Katwijk, Mil- dam enz., alle gelegen in de nabijheid van het bekende Oranjewoud, is het één jammer klacht van de zjjde der landbouwers over de groote schade, die het overtalrijke wild hun aandoet. Allereerst zijn het de duizenden wilde ko nijnen, die de akkers napluizen niet alleen, maar daarin hunne holen maken en den grond ondermijnen. Hoe erg het gesteld is, kan hieruit blijken, dat sommige boeren hunne akkers niet durven ploegen, vóór een onder zoek is ingesteld naar die holen en deze ge dicht zijn Het is meer dan eens gebeurd, dat een paard plotseling met zijn pooten wegzakte in een verraderlijk konijnenhol en kans be liep zyne pooten te breken. Niet minder schade aan veldvruchten richt het gevogelte aan, dat in de uitgestrekte bosschen van Oranjewoud een goede retraite vindt. Vooral zijn het houtduiven, kraaien, raven en eksters. Een gemeenteraanslid heeft de aandacht van het gemeentebestuur op dezen onhoudbaren toestand gevestigd. Volgens den burgemeester was het aangewezen mid del, bijzondere vergunningen voor het ver delgen van schadelijk wild by den Commis saris der Koningin aan te vragen, van andere zyde werd aangevoerd, dat aan een inwoner

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2