N°. 1604. Donderdag 25 December. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cta. Franco pet post door ge heel Nederland é5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nltgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot S regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBübg op Texel Voor het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten in ons nummer, dat op Oudejaarsavond wordt uit gegeven, bieden wij als gewoon weder de gele genheid beleefd verzoeken wij om tijdige toe zending er van. Wij berichten tevens, dat tengevolge van het Kerstfeest, invallende op Donderdag en rijdag a.s., de daaropvolgende Zaterdagavond geen nummer van deze Courant zal worden uitge geven. I y J ZWARE VRACHTEN OP DE WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brongen ter kennis van belanghebbenden, dat hun besluit, waarbij bet maximum (1250 en 1000 K.G.) der vrachten waarmede over de wogen der Gemeente mag worden gereden, tot de helft werd verminderd, met ingang van heden wordt ingetrokken. Texel, 22 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. Schuldvorderingen ten laste der Gemeente Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1902 eenige leverantiën of werkzaamheden ten dienste der Gemeente heb ben gedaan, hunne vorderingen spoedig in te zenden ter Secretarie en voor zooveel betreft onderhouds- oi herstellingswerken aan gebouwen of andere gemeentewerken, bij den gemeente opzichter te de Waal. Texel, den 22 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. BURGER! IJ KE STAND. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat op Vrjjdag, 26 December a.s, 2e Kerstdagde Gemeente-Secretarie zal geopend zijn van 11 tot 12 uur voormiddags, tot hot doen van aangiften bij don Burgerlijkon Stand. Toxel, 23 December 1902. De Gemeente-Secretaris, G. A. HAJENIUS. BEKENDMAKING. Kleinhandel iii sterken drauk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat onder dag- teekening van den 17 December 1902 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Gerbrand Zoetelief Pz. van beroep metselaar, wonende te De Cooksdorp om vergunning tot het ver- koopen van sterken drank in bet klein in deze Gemeente, in do volgendo lokaliteit „de gelag kamer" van het logement „de Nieuwe aanleg" te De Cooksdorp. Texel, den 23 December 1902. De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. TEXEL, 24 December 1902. Over Vereenigingen. Er bestaan in ons land talloos vele Ver eenigingen en nog dagelijks ontstaan er meer dere ook op ons eiland is het getal niet weinig. Men heeft Vereenigingen van phi- lantropischen en van anderen aard, op poli tiek gebied, voor vakbeweging en voor wat al niet meer. Doch onbekend is zeker eene Vereeniging als die, welke naar gemeld wordt zou bestaan in Engeland's hoofdstaddaarover wordt door iemand het volgende geschreven „Te Londen bestaat eene eigenaardige Vereeniging. Hare leden verbinden zich geen kwaad te spreken. Daartoe moeten zij zich, alvorens iemand van eenig kwaad te betich ten, de volgende drie vragen stellen Is het waar Is het goed (dat ik het zeg)? Is het noodig Wij zullen zegt de schrijver over dit zonderlinge genootschap zelf niet uitwijden, maar meenen toch, dat de bedoelde vragen, in het algemeen gesproken, van groote waarde zijn voor het onderling verkeeren dan vervolgt hij Is het waar? Indien het onze stipte ge woonte ware deze eenvoudige en zoo zeer voor de hand liggende vraag te stellen, voor dat wij geloof hechten aan de booze geruchten, die ons bereiken, dan zouden wij veel leed, veel twist en verwijdering tusschen elkander kunnen voorkomen. Men is niet zelden ver bazend lichtzinnig in het voor waarheid aan nemen van het kwade, dat ons ter oore komt. Menigmalen wordt de vuigste laster zonder den minsten grond als waarheid erkend. Van een nauwgezet en ernstig onderzoek kan dik wijls geen sprake zijn. Men denkt er vaak niet aan, dat het de plicht is van ieder recht schapen mensch na te vorschen, of de waar heid ook verwrongen is, of het veel besproken woord en de geruchtmakende daad ook in een verkeerd daglicht zijn geplaatst, voordat men meedoet om er ruchtbaarheid aan te geven. Onnadenkend wordt het eenmaal gehoorde nagesproken en dikwijls is men, zij het ook onbewust, een voertuig geworden van—den laster. Is het goed, dat ik het zeg Ook deze vraag mag wel eens overwogen worden. On derstel, dat ons een grootere of kleinere fout van den naaste is bekend geworden, dat hier aan de waarheid niet te twijfelen valt, is dan openbaarmaking altijd de meest billijke en humane weg, dien wij hebben in te slaan Kan een persoonlijk onderhoud misschien ook botere vruchten afwerpen Is het gepleegde misdrijf wel evenredig aan de groote, soms onherstelbare, stoffelijke en zedelijke schade, die wij door een onbe dachtzaam uitbazuinen van den beganen misslag kunnen aanrichten Zeker, op dit alles mag wel eens ernstig worden gelet. Is het noodig Nu ja, als het noodig is, dat wij het verkeerde van den medemensch openbaren, dat het dan ook geschiede 1 Het kwade mag niet bemanteld worden 1 Dan zou het immers des te sneller voortwoeke ren. Het kan gebeuren, dat zwijgen zonde en spreken dure plicht is, niet alleen uit een oogpunt van maatschappelijk belang, maar ook terwille van henzelven, die zich aan een zeker misdrijf hebben schuldig gemaakt. Doch ook dè,n moge geen duivelsch leed vermaak, maar veeleer een smartelijk leed gevoel in ons binnenste wonenNiet om te verderven, maar om te behouden moet het ons steeds te doen zijn. Voorzichtig dus met uw tong, dat kleine lid, 't welk zoo veel goeds en—kwaads kan bewerken. Ja, 't is wel waarwie zichzelven en anderen geen groot verdriet wil berokkenen, moet vroegtijdig leeren zijnen mond en zijne tong in bedwang te houden." Aan den avond van den tweeden Kerst dag zal in het Hotel Texel een Soirée Amu sante worden gegeven (Zie adv.) Wij meenen tot eene goede opkomst wel te mogen aansporeneerstens toch belooft het programma een interessanten avond door het optreden van den Heer en Mevr. van Laar, Holl. operette-duettisten van Amsterdam tweedons verleend men een zeker zeer ge- wenschte steuD aan eene hier wel bekende inrichting. Koog, 22 Dec. Naar men verneemt is de bemanning van het verongelukte schip te Cuxhaven aan wal gebracht. Aangespoeld is verder een Noorsch, Zweedsch ofDeensch kerkboek benevens een deksel van een koffer met den naam Gustav Svenson Goteborg. Men verwacht dat het schip geladen is ge weest met huiden. Thans zijn er eenige visschers op onderzoek uitgegaan. Oosterend, 23 Dec. Bedankt voor het be roep bij de Ned. Herv. Gemeente alhier door den heer L. W. Erdmand, candidaat te's-Gra- venhage. De hoornen, die rondom het kerkhof alhier staan, zijn in de vorige week ontdaan van hunne takken. Ook zijn enkele oude boomen geheel weggeruimd, waarvoor nieuwe in de plaats gesteld zullen worden. Dit geeft op het moment een vreemd aanzien aan deze plaats. De linden om het kerkhof zijn een sieraad voor ons dorp en met verlangen zien we reeds weder naar het groen worden er van mt. Den Hoorn, 21 December. Bij de heden gehouden stemming voor Ouderling en Di aken zijn als zoodanig herkozen de heeren T. W. Visser, Ouderling, en A. Jb. Bruin, Diaken. Het vermoeden dat de bemanning van het in de vorige week gestrande schip „Revol ving Light" aan boord van de sleepboot „Gebr. Wrede" zou zijn overgegaan, heeft zich be waarheid bedoelde sleepboot is te Cuxhaven aangekomen. Aan boord bevonden zich 15 man van de verongelukte bemanning en een l\jk. Bij den strandvonder zijn aangebracht eenige stukken wrakhout, stukken zeilen, enz., vermoedelijk afkomstig van het bij de Slufter gestrande barkschip Revolving Light. Ook lag er achter den Hoorn op 't strand van de lading beenderen. De Cooksdorp, 22 Dec. De Zanddijk, wel ke men bij den „Kleinen Slufter" heeft ge legd, ten einde dezen inham te doen ver dwijnen en alzoo het Noordzeewater te belet ten naar binnen te stroomen, heeft met den laatsten storm zeer geleden. Het scheelde weinig, of de dijk was door gebroken. Wanneer men aan den buitenberm geene takken en ijzerdraad had aangebracht en niet op het kritieke oogenblik ter plaatse was geweest, zou weder een kostbare ai beid voor niets zijn uitgevoerd. Men is nu druk bezig met het herstellen van deze waterkeerieg. Het strand buiten den zanddijk is reeds merkelijk hooger dan aan den binnenkant. - 23 Dec. Als naar gewoonte zullen de kinderen der Zondagschool Kerstfeest vieren; echter niet op de gewone plaats, doch in het kerkgebouw der Ned. Hervormden. Er zal een Kerstboom worden opgericht, terwijl ter afwisseling toepasselijke liederen zullen worden gezongen door de kinderenen door de zangvereeniging „Crescendo." Het feest dat veel belooft en op den avond van den 2den Kerstdag te zes uur een aan vang neemt, is voor ieder toegankelijk tegen een entrée van slechts 10 cent. Oüdesohild, 23 Dec. Voor de kinderen der Zondagschool wordt in het kerkgebouw der Herv. Gem. alhier op den tweeden Kerstavond een fraaie kerstboom opgericht. De dames die zich met deze schoone en goede zaak bezig houden hebben geen moeite gespaard om den leerlingen der Zondagschool een heer lijk feestavondje te bereiden Moge alles ruimschoots aan de verwachtingen voldoen, opdat ook E(j, die zich voor de feestviering TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1