Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Door den afgevaardigde ter algemeene ver gadering te Alkmaar, werd geen verslag uit gebracht, omdat ZEd. die vergadering niet had bezocht, terwijl de plaatsvervanger van hem de verzekering had ontvangen dat hij zulks wel zou doen, en deze daarom er niet was heengegaan. Aangezien het verslag dier vergadering echter in het landbouwweekblad reeds had gestaan, werd het gemis van het verslag van den afgevaardigde van minder grootbe lang geacht. Omtrent de hengst Martin werd medege deeld dat door een hengstenhouder den prijs er van was gevraagd zoowel voor koop als voor huur. Als koopprijs was opgegeven f 2500, terwijl na ingewonnen inlichtingen omtrent den aanvrager het beter werd ge oordeeld in geen geval in te gaan op de aanvrage hem in huur af te staan. De gevraagde prijs bleek te hoog. Omtrent de vraag of men 1 of 2 hengsten zal stationeeren bleek dat men over 't alge meen van gevoelen was dat 1 hengst vol doende zal zijn. Mocht de afdeeling Eierland zelf een hengst willen stationeeren en het gewenscht achten met de afd. Texel samen te werken, dan zou men later daarover nog kunnen beslissen. Omtrent het aantal merries verleden jaar op Texel gedekt werd medegedeeld dat zulks voor Eierland 62 en voor Texel 59 bedroeg. Het bestuur werd opgedragen om als zich de gelegenheid tot ruilen met een besten hengst mocht voordoen, dan daartoe de noo- dige stappen te doen. Wenschelijk werd geacht eenige meerdere bekendheid te geven aan den wensch tot ruiling door met alleen persoonlijk te vragen aan de heeren Punt e. a. doch ook te adverteeren. Tot leden van het bestuur in plaats van de heeren K. T. Bakker en Jb. Roeper Sr. werden gekozen de heeren C. G-arritsen en Jb. Keijser Sz., terwijl de voorzitter die ook moest aftreden, doch dadelijk herkiesbaar was ondanks zijn verzoek hem niet te herkiezen, doch meer jeugdige krachten te zoeken, met bijna algemeene stemmen werd herkozen. De heeren Garritsen en Keijser namen de benoeming aan, terwijl door den Voorz. zulks voorloopig werd gedaan tot de vol gende vergadering. Hierop werden nog eenige mededeelingen gedaan omtrent het belang van den paar denhandel naar Engeland enz., terwijl door den heer F. Keijser nog werd gewezen op de omstandigheid, dat in de vergadering de schapenfokkerij zoo op den achtergrond kwam. Voorgesteld werd door ZEd. dat eens een proef zou worden genomen met een Merinos- ram. Volgens een bericht in het landbouw weekblad geeft dit soort schapen buitenge woon fijne wol en veel tevens, terwijl ook het vleesch goed is, tprwijl de dieren tegen ruw weer bestand zijn. Voor die proef werd door hem gewenscht, dat 5 a 10 personen samen zulk een ram zouden aanschaffen. Uit de discussie, die daarna volgde bleek dat velen niet ongenegen waren die proef te nemen. Op voorstel van den heer Keesom wordt eene subsidie a f 10 toegekend aan de com missie voor de paaschtentoonstelling te Alk maar om te gebruiken voor de rubriek ge kruiste te Texel geboren 1-jarige fokooien. Door den voorzitter werd hierop de ver gadering gesloten met een woord van dank aan de aftredende leden, verder werd door ZEd. gewezen op het bijna afgeloopen jaar, dat voor de boeren nog zoo slecht niet was en de beste wenschen uitgesproken voor 1903. Voor een stampvolle zaal gaf Zondag in het hotel „de Zwaan" de rederijkerskamer „Eendracht maakt macht" haar 2e uitvoering in dit seizoen. Een drietal blijspelen benevens een paar voordrachten werden door de deli- tanten vertolkt, en vielen blijkbaar wel in den smaak bij de vele toehoorders en hoor deressen, hetwelk duidelijk was op te maken uit het gul en hartelijk lachen, dat gehoord werd na menig gezegde of bijzondere hande ling van de tooneelisten. Evenals de vorige maal werd ook thans de vergadering met een gepast woord ge opend en gesloten, terwijl een groot deel der opgekomenen nog eenige uurtjes in het lokaal bleven verwijlen na afloop der voorstelling om deel te nemen aan het bal. De volgende voorstelling zal worden ge houden in Februari a. s. Voor de gemeente Texel bedraagt het contingent voor de Nationale militie dit jaar uit 22 man, waarvan i6 man ter volledige oefening en 6 man tot korte oefening zullen worden opgeroepen. De Cocksdorp, 26 Dec. Heden nacht is de dijk by de Kleine Slufter" doorgebroken. In weerwil van alle inspanning kon men niet beletten, dat de zware golven den dijk braken, zoodat het water met kracht binnen stroomde. 29 Dec. De kinderen der Zondagschool vierden op den 2den Kerstdag een zeer ge noeglijk Kerstfeest. Na eerst een paar uurtjes in de school bijeen te zijn geweest, waar ze ruimschoots werden onthaald, werden ze des namiddags te half zes het kerkgebouw binnengeleid. Daar prijkte de Kerstboom in al zijne pracht en 't was den kleinen aan te zien, dat dit zeer veel indruk op hen maakte. De boom, welke in draaiende beweging was, zag er met zijne vele versieringen en groot aantal lichten keurig uit. Een woord van lol aan hen, die er toe medewerkten zoo iets schoons te verkrijgen en ook aan den heer Barends, die het initiatief er toe nam, is hier zeker niet misplaatst. Te zes uur noodde de kerkklok de ouderen tot binnentreden en ook door dezen werd belangstelling getoond, yelen toch kwamen op en bewonderden den fraaien Kerstboom om 't zeerst. De stichtelijke liederen door de zangver- eeniging „Crescendo" met haren ijverigen di recteur bereidwillig ten gehoore gebracht, de koralen door de gemeente gezongen, de toe passelijke liederen der „Meisjesvereeniging" en de kinderen der Zondagschool ten beste gegeven, en de woorden door den leider ge sproken verhoogden het genot en het ernstige van den avond en brachten de opgekomenen in eene dankbare stemming. De heer Barends leidde het feest, hetwelk zeker welgeslaagd mag heeten. Den Hooen, 26 Dec. Heden avond had in de openbare lagere school de Kersfeestviering plaats, het schoolgebouw was vol belangstel lenden; door den heer C. Roeper Gz. werden de kinderen aangenaam bezig gehouden door vertellingen, gepast Yoor zulk een avond. Terwijl de kinderen rijkelijk op chocolade enz. werden onthaald, bracht ter afwisseling het alhier bestaande zanggezelsshap „Harmonie" eenige nummers ten gehoore, die met aandacht werden gevolgd. Nadat door ds. Leffef een ieder dank was gebracht, werd de avond met dankgebed geëindigd en keerde ieder, zoowel grooten als kleinen voldaan huiswaarts. Bij den strandvonder is aangebracht een vat asphalt gemerkt A. R. 02636 Avers, als mede eenig wrakhout. Oüdeschild, 27 Dec. De dames der Zon dagschool, die gisterenavond met de kinderen dier school in de Herv. Kerk het kerstmis vierden, hebben een verbazend succes met hun schoon streven behaald. De kerk was vol, zeer vol. Vlak vooraan de kinderen, met hun glundere blijde gezichten, starend naar den prachtigen kerstboom, die vlak bij den preekstoel was opgesteld. Aan den voet van dien boom lagen de schatten opeengetast, die straks bij 't heengaan nog vroolijker stemming bij 't jonge yolkje zouden wekken. Als leidster bij deze kerstviering trad Mejuffr. Antje Roeper op, ijverig bijge staan door hare zuster Alida en Mej. S. Backer en nog andere meisjes. Mej. A. Roeper ving de plechtigheid aan met een gepaste toespraak aan gemeente en kinderen, waarna de ge meente een gezang aanhief Daarna gaf de voorgangster een lief kerstsprookje ten beste, waarvan de moraal was, dat ook de zoekende menschheid heeft te letten op het schoonste licht, dat haar zeker den juisten weg zal doen vinden. Toen werd een kerstcantate aangeheven, waarbij tal van jongedames, onder wie goede zangeressen, hun medewer king verleenden. Zoowel de solo's als de overige partijen voldeden goed. Heerlijk schoon vertolkte het dameskoor het plechtig „Eere zij God", enz. Maar lieflijk rein, door hun frischheid en eenvoud, klonken de kinderkoren. Wat maakte ook dat schoon gezang der kinderen een machtige indruk. Nu trad een korte pauze in, om de kaar sjes in den mooien boom te ontsteken. Wel dra flonkerden en straalde zij vriendelijk en zacht en toen trad Mejuffr. Roeper op met eene kerstvertelling van het kerstkindje. De voorgangster toonde zich eene uitstekende vertelster, die niet alleen het jonge volkje maar ook de ouderen zeer wist te boeien. Eenvoudig was deze vertelling, maar toch trof zjj meermalen, de edelste snaren van het gemoed, 't Kan niet uitblijven of zulk eene vertelling en zulke zangen, moeten iets goeds nalaten. Nu en dan werd nog een gepast lied aangeheven en een groote verdienste van al dat gezang was, dat alles woord voor woord duidelijk kon worden verstaan. Het slot der zoo uitnemend geslaagde en verheffende kerstmisviering was, een tombola en uitdeeling van vele nuttige goede en aan gename zaken onder de leerlingen der Zondag school. Dankbaar en voldaan togen ouden on jongen huiswaarts. Een woord van lof en groote waardeering mag den dames der Zondagschool niet worden onthouden. Mogen zij op den ingeslagen weg voortgaan. Uosterend, 29 Dec. Op den 2den Kerstdag werd alhier wederom feest gevierd door de kinderen van de beide Zondagscholen. Ook in de Hervormde Kerk was ditmaal geen kerstboom geplaatstoverigens werden de feestjes op de gebruikelijke wijzen gevierd, waarbij de versnaperingen en andere cadeau tjes natuurlijk hoogst welkom waren. Men deelt ons mede, dat nog bij velen kerst pakjes aan huis werden bezorgd, waarin vooral de arme kindertjes ruim bedacht werden. Alzoo werd hier op verschillende wijzen de Kersttijd tot een Christus-feest gemaakt, waardoor allen die hiertoe medewerkten, zich en vele anderen ware vreugde hebben bereid. Voor garnalen werden eenige dagen geleden in Parijs hooge prijzen besteed. Er werd geboden tot 5 francs per K G. zoodat enkele visschers van hier meer dan f 14,50 per mandje van 18 K.G. inhoud, schoon geld kondon ontvangen. Dit bedrag werd uitbe taald door de handelsvereeniging „Wilhelmina. Jammer, dat zoo weinig van deze dure waar kon geleverd worden, doordat de vangsten zoo gering waren. In Februari a. s. zal eene familie van hier naar Amerika vertrekken. Naar men mededeelt, denken meerdere personen er over om weldra hun geluk in het verre Westen te gaan beproeven. Waal, 30 Dec. Bij de plaats gehad hebbende stemming voor leden van den kerkeraad der Herv. Gem. is als ouderling herkozen de heer M. Bakker en als diaken de heer D. Bruin. Vlieland, 29 Dec. De tweede Kerstdag was hier voor een vijftigtal kinderen, een blijde dag, hun werd door den heer van Rossum en familie een feestje aangeboden. In een der vertrekken van het Diaconie- Armhuis straalde de 'Kerstboom in vollen glans, de tafels met aardige cadeautjes en versnaperingen en bovenal die vele blijde kin dergezichtjes vormden een recht feestelijk en aantrekkelijk geheel. Het ging er prettig en ongedwongen toetusschen den zang dei- kinderen en het ronddienen van eet- en drink bare zaken, werden zij toegesproken door den heer van Rossum en werd hun door zijne doch ter een toepasselijk kerstverhaal voorgelezen. Het glanspunt van den avond was wel de uitreiking der prijzen, hiervoor was een loterij zonder nieten in orde gemaakt, iets dat zeer in den smaak viel der kleine gasten. De kerstboom, hen voorgesteld als symbool van nieuw geboren licht, bestraalde een op getogen schare, blijve de gedachte aan dit Kerstfeest hun ook lang als een lichtende herinnering. De dames J. en D J. A. Visser voegt hier voor haar vriendelijke, gewaardeerde hulp een woord van hartelijken dank. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 20 Dec. tot 30 Dec. 1902. ONDERTROUD Geene. GETROUWD; Maarten Bakker en Aaltje Jon kerman (de Cocksdorp.) GEBOREN Martha dv Augustijn Dekker en en Jacoba Krijnen (den Hoorn), Simon zv Cornelis Bakker en Dieuwertje Peper (Oos terend), Pieter Willem Jan zv Pieter Willem Jan Logman en Jannetje Kiljan (Everste- koog), Pieter Marius zv Hertje Mantje en Marretje Kooiman (Spang), Nicolaas Christi- aan Bernarclus zv Andreas Ran en Marga- retha Jacoba van Elburg (den Burg), Diderica Neeltje dv Dirk Kievit en Marretje Kooiman (Molenbuurt). OVERLEDEN Elena Johanna Pietronolla Peper 16 j. dv Jan Peper en Neeltjo Bak ker (Bargen). Kondag 4 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half 3 ds. Smits. Den Room. Voorm. 10 uur d6. Leffef. Oüdeschild. Voorm 10 uur ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 ds. Kuporus. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Heep. Getrouwd: J. DRIJVER en J. C. OLDENBURG, dio, mede namens wedorzijdscho familie, hun har telijken dank betuigen voor de talrijke bewijzen van belangstelling, bij de voltrekking van hun huwolijk ondervondon. Alkmaar, 80 Doe. 1902. (Bevestiging kerkerandsledcn.) Oosterend. Voorm. 10 uur do Ilr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2