Buitenland. Marktberichten. Teekenen destijds(?) Veelmalen leest men berichten over ongunstige tijdsomstan digheden en dan worden daarmede bedoeld werkeloosheid, slechte zaken, schrale verdien sten en zoo al meer. Dat niet ieder zich die praatjes aanlokt, en inzonderheid niet zij die uit ervaring nog al eens een kijkje op de dingen hebben, moge blijken uit de uitslag der verpachting van standplaatsen op de Zaan- damsche kermis, welke verpachting in het laatst der vorige week plaats had. Voor 6 standplaatsen toch werd het bagatel van f 1700 meer bedongen dan het vorige jaar. Voor een standplaats Stoomcoroussel was ingeschreven voor een pachtsom van f 2827. Standplaats voor Bioscope 257.50 Hippedröme 575.— Beignetskraam 425 78® Draaimolen 431,02" idem 76.76 Te zamen alzoo een bedrag van f 4593,07. Als men nu weet dat de kermis slechts eene week duurt en de ondernemers boven hun pacht en de te maken kosten ook nog wel iets zullen willen overhouden, dan zijn de aangegeven cijfers zeker nog al teekenend voor de slechte tijden welke wij beleven. Het weder in Januari Als de Zwit- sersche weervoorspeller Capré, wiens aanwij zingen ook voor de laatste maanden van 1902 zoo juist zijn gebleken, voor 1903 evenzeer op de hoogte is, zal Januari over het geheel een natte en geen koude maand zijn. In de eerste week lager barometerstanden met regen over de Noordzee en haar omgeving, met hoogen druk over Zuid Europa. Van 8 12 Januari volgt helder en kouder weder, maar dan tot-den 18den bij Noordwesten wind natte sneeuw over West-Europa, met „kri tieke dagen" op 14 en 16 Jan. Van 18-26 Jan. waaien Westen- en Noordwesten winden ovei Midden-Europa, met hoogen barometer op den 24ste Daarna weder tot het einde der maand regen en sneeuw met lagen ba rometerstand in het Noorden en hoogen druk in Zuid-Europa Dus weinig aantrekkelijk weder, maar geen zware kou. De schaatsen kunnen worden opgeborgen. Het besluit dat niet president Roosevelt maar het Haagsche Hof van Arbitrage over het Venezuelaansche geschil bij scheidsrech terlijke uitspraak zal beslissen, wordt door de Amerikaansche pers geroemd als een over winning van de Amerikaansche diplomatie. Verkeerdelijk schrijven de bladen het succes toe aan den president; deze had wel ooren naar de aanvaarding van de- scheidsrechter lijke taak. Het was staatssecretaeis Hay, die gesteund door anderenbeseffende welke groote beginselvraag op het spel stond, de verwijzing naar 'sGravenhage doordreef en den Vereenigden Staten den lauwer deed verwerven van kampioen van den vooruitgang en de humaniteit, waarvan het Hof van Ar bitrage het teeken is. Men meldt uit den Haag 29 j.l.: Tot dusver is het Venezuleaansch Europeesch geschil nog niet aanhangig gemaakt bij het Hof van Arbitrage. Intusschen is geenszins uitgesloten dat andere bij de scheidsregeling betrokken Staten dan Duitschland, Engeland en Italië tegelijkertijd hun vordering bij het Hof aanhangig kunnen maken. Naar men verneemt heeft dr. J. R. Slo- temaker de Bruyne te Vlissingen voor de be noeming tot directeur van Neerbosch bedankt. Aan de postkantoren zjjn formulieren van aangifte gezonden, waarbij geneeskun digen, apothekers en handelaren zich bereid kunnen verklaren, hun diensten te verleenen ten behoeve van verzekerden, die door een ongeval zijn getroffen, ter uitvoering van de voorschriften botreffende de ongevallenwet. Te Meppel en environs vertoeven han delaars die er voor Engelsche rekening paar den aankoopen, welke tot f 600 per stuk opbrengen. In de Tel. lezen wij De verkleurde muizen. Dezer dagen werd aan een woning op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een geheimzinnig uitziend pakje bezorgd. Een vertraagde Sinterklaas-surprise, meende de familie. Onder plechtige stilte werkte de heer des huizes het deksel van het kistje los, en floeps daar sprong een pracht exemplaar van een muis een met zwarte snorren, lichtgele tint en een knoop in den staart over de tafel. Mevrouw op de canapé, de dochters op de stoelen en meneer het ongedierte na. Na een wilde jacht de „tally-ho" onder de kachel. Nog dienzelfden dag werd een tweede pakje bezorgd en weer een muis zwarte snorren, licht gele tint en een knoop in den staart. Ditmaal bleef het deksel op een kiertje. Den volgenden dag drie kistjes met muizen- zwarte snorren, lichtgele tint en knoopen in den staart. Den dag daarop negen kistjes, alweer met muizen-zwarte snorren, lichtgele tint en knoopen in den staart. Alles in huis griezelde Bij het minste verdachte geluid de geheole familie op de stoelen. En den vierden dag vijftig zwartgesnorde, lichtgeel getinte, geknoopstaarte muizen De heele buurt griezelde, de familie grie zelde. En steeds hield de muizenstroom aan, uit alle streken van het land, een dames- macclbre van muizen De dames en de meiden sliepen bijna niet, droomden hardop van zwarte muizen, snorren en geknoopte staarten. Ein delijk de oplossing van het raadsel. Ontdekt werd dat in twee Amsterdamsche bladen de Telegraaf was er een van een artikel gestaan had over verkleurde muizen met het verzoek exemplaren met zwarte snorren, lichtgeele tint en geknoopte staarten aan het adres van een bekend Rotterdammer te zenden. Thans schrijft deze dat er een vergissing of een mystificatie in het spel moet zijn, daar hij van niets weet en zijn naam waarschijn lijk ijdelijk is gebruikt door een grappenmaker. Hij verzoekt dus van verdere toezending van muizen met zwarte snorren, gele tinten en geknoopte staarten verschoond te blijven. Nadat een adres aan dgn Hoornschen gemeenteraad van den Provinsialen Noord- Hollandschen Boerenbond tot afschaffing van het houden der groote najaarsmarkt ook op Zondag, niet tot het gewenschte resultaat leidde, heeft genoemd bestuur zich thans tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ge wend met verzoek bedoelde afschaffing te bevorderen. Twee ketelbikkers in een fabriek dei- Vier Wiendenstraat te St. Jan Molenbeek moesten daarvoor 15 liters zoutgeest bij een drogist halen. Maar deze gaf salpeterzuur. Zoodra deze vloeistof in aanraking kwam met het koper, ontstonden verstikkende dampen, die de werk lieden bedwelmden, zoodat zij met veel moeite de vlucht konden nemen. Ze waren echter ernstig bedwelmd en trots de beste genees kundige zorgen, stierf de eene gedurende den volgenden nacht, terwijl men voor het leven van den andere bleef vreezen. Doch de verstikkende gassen hadden zich verder verpreidt. want een derde slachtoffer werd weldra naar het gasthuis gebracht. Ook deze stierf Zondagmorgen. Vier andere werk lieden alsook de bestuurder der fabriek zijn bedlegerig. Het eerste onderzoek heeft doen ontdekken dat de drogist geen schuld heeft aan de ver gissing, maar wel de schrijver van den be stellingsbon, die wel degelijk de gevaarlijke vloeistof heeft gevraagd. Die bon was getee- kend door den bestuurder der fabriek De „Sts-Ct." van heden bevat een Kon. besluit van 22 dezer, waarbij bepaald wordt dat art. 1 der Ongevallenwet 1901 in wer king treedt „op het tijdstip, waarop de 1ste Februari 1903 aanvangt." Gevecht met een beer. Te IJselstein heeft een beer, waarmede in een café aldaar voorstellingen waren gegeven, zich bij het terugbrengen naar zijn kooi, op straat van zijn geleider losgerukt. Het wilde beest heeft toen een gemeente veld wachtel besprongen, deze tegen den grond geworpen en met zijne klauwen zeer ernstige verwondingen toege bracht. Slechts met veel moeite gelukte het, de prooi te ontrukken aan het dier, dat een ware paniek had teweeggebracht. Op verzoek deelen wij mede, dat de Almanak Pink voor het jaar 1903 afgedrukt is. In deze almanak is het nuttige bij het aangename gevoegd. Hij bevat inlichtingen voor het huishouden, fraaie teekeningen, en ook eene merkwaardige verzameling van attesten en portretten van een groot getal van de door deze wondervolle Pink Pillen genezene personen. Voor deze Almanak wordt goen geld verlangt. Zendt eenvoudig uw adres duidelijk geschreven op een brief kaart aan de depothouder voor Nederland de Heer Snabilié, 27, Steiger, Rotterdam. Op de briefkaart den naam dezer courant vermelden. Niet alleen in Engeland wordt een felle haat tegen Duitschland aangekweekt, ook in Polen is zulks het geval. Of misschien deden wij beter met te zeggen, dat zulk een haat daar niet aangekweekt behoeft te worden, omdat zij toch reeds bestaat Wij lezen daaryan het volgende, wel sterk sprekende staaltje Te Inowrazlo werden, tjjdens het bezoek van den keizer te Hosen, op een meisjes school broches uitgedeeld met de portretten van het Keizerlijk paar. Een der meisjes, een Poolsche patriotte van het echte soort, wierp de broche, die zij kreeg, op den grond en trapte haar stuk Er werd aangifte gedaan bij de justitie, en hot onvoorzichtige kind is nu wegens majesteitschennis veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Alleen haar jeugdige leeftijd is vermoedelijk reden geweest, dat haar misdrijf niet duurder te staan is gekomen, daar het voornemen om de Vorstelijke personen te beleedigen schijnt bewezen te zijn. Men zou nog kunnen vragen, of de vernie tiging van het patriotische sieraad ook straf baar zou'geweest zijn, als het meisje dat ding vertrapt had, omdat het haar schoonheidsge voel beleedigde. Naar de Noordpool te voet. De mislukking van de reizen naar de Noord pool per schip en per luchtballon hebben een Amerikaan op het denkbeeld gebracht de tocht te voet te ondernemen. De heer Roy Pelletier, directeur van een menagerie te Buffalo, zal in den aanvang der komende lente met den Noor Lawson uit San-Francisco op weg gaan naar Groenland en wil daar onder geleide van een paar Eskimo's naar de pool wandelen Zijn bagage zal op sleden, door honden getrokken, volgen. Van e6n nieuwe uitbarsting van den Mont Pelée wordt uit St.-Thomas melding gemaakt, en dat wel op hetzelfde oogenblik dat de gouverneur van Martinique derFran- sche regeering verzocht, allen volkeren zijn - dank over te brengen voor de sympathie en hulp den armen eilandbewoners geschonken. De stoomboot „Newington", welke Vrijdag van Lucia komend, in St.-Thomas aankwam, bericht dat 's morgens om half twaalf de Mont Pelée in volle werking was, dat zware rook- en stofwolken hoog de lucht ingingen, 's Nachts was de bergtop omhuld door een schei-lichtende schijn. Eanige genoegelijke oogenblikken ver schafte de vorige week een oud vrouwtje op de zitting eener rechtbank in Schotland. Zij moest als getuige den eed afleggen en de voorzitter verzocht haar de voile af te doen anders kon hij haar niet verstaan. „Dat gaat niet zonder dat ik mijn hoed afzet", wierp het oudje tegen. „Welnu, neem dat uw hoed af", merkte de rechter op. Maar nu riep de vrouw bits uit, dat geen wet haar verplicht blootshoofd den eed af te leggen. Nu werd de rechter ongeduldig en zeide „Beste vrouw; u moest maar hier op mijn plaats gaan zitten en de wet uitleggen". Waarop het oudje, onder uitbundig gejuich van de aanwezigen, antwoordde: „Wel neen, daar zitten al genoeg oude wijven". Schaking per automobiel. De priyaat-docent dr. Göttler heeft te Mün- chen met behulp van een student twee meis jes tegelijk geschaakt. Op klaarlichten dag kwamen de beide heeren in een tuf-tuf aanrossen, pakten de meisjes van de straat op, zetten haar in het rijtuig en tuf-tuften razend snel naar 't spoorwegsta tion, waar de heer Göttler met de meisjes een trein naar Tirol nam. De bereidwillige student, graaf Pestalozzi, bleef achter om op de automobiel te passen en zag proces-ver baal tegen zich opmaken. Dr. Göttler is echter ietwat minder schul dig dan de heer Marcelli, want hij ontvoerde zijn eigen dochtertje, 7'/« jaar oud, die hij zijn van hem gescheiden vrouw afhandig wil maken. Het geval wekt te München verschrikke lijke consternatie. Menscheneters op Nieuw-Guinea. De „Daily Express" verneemt uit Sydney, dat 27 straigevangenen, die te Merauke in Nederlandsch Nieuw-Guinea werkten, onlangs ontsnapt zijn en verdwenen in de bosschen in het binnenland. Zij vielen echter in han den van de Tugeri's, een kannibalenstam, dezelfde, die voor eenigen tijd door hun roof tochten zoowel Engelsch als Nederlandsch Nieuw-Guinea verontrustten. De Tugeri's vermoordden de strafgevangenen, sneden van hun lijken de hoofden en het vleesch af, en richtten daarmede een grooten maaltijd aan. Menschen, uit Merauke uitgezonden om hen op te sporen, vonden de verminkte ljjken. Drie Europeesche officieren ondergingen onlangs hetzelfde lot. Het verhaal wordt bevestigd door een gezagvoerder in dienst van de reederij Fhilip Burns, die juist van de Zuidzee-eilanden is teruggekeerd. Scliajren, 31 Dec. Aangevoerd4 naardon f 60 a f 260 0 Stieren 1 af—; 6 Gelde- koeion f 100 a f 12010 Kalfkooien 1 130 a f 190; 0 Vaarzen 1 af 17 Nuchtere Kalveren 19 a 120; 860 Sohapon 1 18 a 1 24

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2