B uit en land. M arktberichten. Pre dikbeur ten, Van Harlingen worden vele paarden naar Engeland gezonden. Het meest zijn het jonge paarden van de beste soort. Niet zonder eenig sarcasme voegt de Tel. hierbij Paarden voor de slachtbank Z6ndt men uit Engeland naar ons land. Meer en meer begint men te vreezen dat het schip „de Zeomeemv" van Harlingen, onder bevel van kapitein Ruig, van Noor wegen op reis naar huis, vergaan is. Er zouden, volgens de Tel., op de Noord we kis ten gevonden zijn, afkomstig van dit schip. Over een terrein aan den Westzeedijk te Rotterdam, waar voor de firma van der Lugt een loods gebouwd wordt, heeft Zater dagmiddag een windhoos gegaan, die met ont zettende kracht een deel van den kap mede nam, waarop 13 timmerlieden bezig waren asphaltpapier te bevesligen. Negen werklie den wisten zich nog bijtijds van de 6 meter hooge loods te laten glijden of vallen en kwamen ongedeerd op den grond of kregen lichte kwetsuren, vier werden met een deel van de overkapping de lucht ingeslingerd en kwamen 3d 40 meters verder terecht. "Van hen kreeg één schedelbreuk en overleed kort na het ongeval, een ander werd inwendig zwaar gekneusd, zvodat mon voor 't behoud van zijn leven vreest. Do twee overigen kwamen er met eenige kneuzingen af. De windhoos, die zich tot deze eeno vlaag bepaalde, deed planken en balken 50 meters door de lucht vliegen. In de gemeente Weststellingwerf worden reeds koppels spreeuwen gezien. Hen be schouwt dit als een voorteokeD, dat er geen winter meer komt Gewaarschuwd! Onder het opschrift „Bedenkelijke zeemanschap" leest men in de „Maasbode Bedriegt niet elk uitzicht dan va n tweeën éen öf er zal bij de Kamerverkiezingen in 1905 een frisch briesje opsteken aan het Nieuwe- diep öf er moet vóór dien tijd een roertje wor den omgelegd. Zóo als de heer Staalman nu rondlaveert, gaat het op den duur niet. Daar komt averij van. Wil hij niet op kompas varen, dan zullen zijne kiezers vermoedelijk wel een ander schip per begunstigen. Nog heugt het streven van Holder's afge vaardigde, om bij de Algemeene beschouwin gen, het Christelijk Ministerie te overzeilen. En dezer dagen was hij trouwe bootsmaat bij de pogingen om Hoofdstuk VIH aan bakboordszij in te loopen. Dat alles zal geen toejuiching wekken aan aan Hollands Noordpunt. Wie zich van rechts liet aanmonsteren, dient zich aan zijn reeders te houden. En wie andere vlag hijscht, dan waarvoor hem zeebrieven werden gereikt, behoort zijne verantwoording niet te ontgaan. G-elijk de heer Staalman nu rondzwalkt, kan men hem wel afvoeren van de rol der rechterzijde Te St.-Pancras (Noord-Holland) is voor de vangst van 2193 ratten aan premiën uit betaald f 277,22. Steenen voor brool Twee personen, M. B. en H. H., te Maastricht, ververs van beroep, doch nu in het slappe seizoen, zagen Zaterdagnamiddag bij den overweg van het station, dat een officier zijn gouden horloge met dito ketting verloor. Zij raapten het horloge uit een plas water op, liepen den officier achterna en overhandig den hem het uurwerk, dat aangenomen werd zonder dank-je te zeggen. Op een belooning eigenlijk gerekend heb bende, spraken zij den officier aan. Een belooning kregen zij echter niet, wel een zedelesZe zouden dieven geweest zijn, wanneer ze het niet hadden teiuggegeven. De officier verwijderde zich daarna. (L. ,K.) Van je familie moetje het maar hebben 1 Juffrouw S., wonende in de Borgerstraat te Amsterdam, had onlangs van haar zuster, die sedert eenige jaren in Duitschland woont, een brief ontvangen, waarin zij mededeelde, dat zij met de K rstdagen haar eens zou komen bezoeken. Allerlei heerlijke plannen werden gemaakt en toen zusjelief kwam, was het eerste zeggen om toch vooral niet te gau weg te gaan en ten minste 14 dagen te blijven logeeron. Nu, dat zou do Duitsche zus dan maar doen, zij hadden elkaar in zoo'n langen tijd niet gezien. Zaterdagmiddag zou juffrouw S. even een paar boodschappen gaan doen; haar zuster bleef thuis, voorge vende dat zy hoofdpijn had. Toen zij terug kwam, was echter ook de zuster uitgegaan. "Wel was zij daarover eenigszins verwonderd, maar bleef geduldig wachten. Het werd etens tijd en nog was zusjelief niet thuisgekomen; als zij maar niet was verdwaald In elk geval zou maar vast de tafel gedekt worden. Maar, o schrik, uit het penantkastje waren tien zilveren eetlepels weg, ook van de messen met zilveren heiten waren er tien zoek en al verder den boel eens nakijkend, miste ze nog zes zilvoron koffielepoltjes, een gou den dames-remontoir, twee gouden ringen en een dito broche. Al spoedig bloek, dat de zuster naar haar „Heimath" was teruggekeerd en, behalve het bovengenoemde, ook nog een nieuwen hoed en een wandelcostuum van haar gastvrouw had aangedaan. Wanneer zij nu te weten komt, dat in het zelfde kastje, waaruit de kostbaarheden waren weggehaald, onder een courant honderd vijf en twintig gulden aan specie lag, zal zij zeker spijt hebben, dat ze niet nauwkeuriger ge snuffeld heeft. Zal men dan nooit leeren 1 Een vrouw kwam bij een winkelier te Haarlem een bokkiüg halen, tevens verzoe kende een rijksdaalder te willen wisselen. Buiten toch stond een vrouw, die twee kwart jes van haar hebben moest. Men voldeed aan het verzoek, het geld werd opgestreken, de vrouw ging naar buiten en op den rijksdaalder wacht op het oogenblik de win kelier nog 1 Mej C. Dane te Rotterdam heeft van Mej, E. Roos te Zeepunt, bij Kaapstad, dd. 9 December een brief ontvangen, waarin zij dank betuigt voor de laatste bezending goe deren. Een deel van den inhoud heeft zij doorgestuurd naar Langlaagte bij Johannesburg waar nu een 200 weezen verzorgd worden. Een ander deel gaat naar de weezen te Klerks dorp Er zijn schrijft Mej. Roos zoowat veertien duizend weezen om te verzorgen; zoo kan u wel begrijpen, wat het kosten zal de meesten van deze te kleeden en te voe den Ook de weduwen worden niet vergeten. De armoede en ellende zijn onbeschrijfelijk groot en zullen nog vele jaren gevoeld worden. Daarom blijven wij de vrienden uit Holland en elders uiterst dankbaar voor de hulp tot hiertoe zoo rijkelijk verleend. „De meeste van de kampen zijn reeds op gebroken en de menschen naar hun afgebrande woningen teruggekeerd. Sommigen wonen nu in tenten, anderen in gedeelten van die afgebrande huizen, die zij met behulp van oude zakken en oude zinkplaten weer be woonbaar hebben gemaakt." Daar uit dezen brief wederom blijkt hoe groot de behoefte in Zuid-Afrika nog is, blijft mej. C. Dane gaarne bereid giften en kleede ren in ontvangst te nemen. Een grappige verkleedingsgeschiedenis heeft zich te Lübeck voorgedaan. Een politieagent in de Holsteinstraat aldaar zag een tweetal van het station komen, dat bijzonder zijn aandacht trok. Het waren een landman en een jongmensch, die het uiterlijk had van een kunstenaar en zich zeer opgewekt toonde. De politieagent meende, dat de kun stenaar een dame was in manskleederen. Hij volgde beiden en noodigde hen, toen zy in de buurt van de hoofd-politiewacht waren, tot een bezoek aldaar uit. Hier werd den jongeling verzocht zijn hoofddeksel, pruik en blauwe lorgnet af te doen. Toonde de boer aanvankelijk zich zeer ver wonderd, dat men zijn „vriend", die op een naburig station bij hem was komen zitten en de reis naar Lübeck vorder met hem had gedaan, zich liet uitkleeden, zijn verwonde ring werd nog grooter, toen hij ten slotte voor zich zag staan zijn eigen vrouw 1 Deze was haar echtgenoot, die de Kerst vreugde te Lübeck alleen had willen vieren, aldus verkleed gevolgd. De geestelijke vermogens waren blijkbaar bij dit Meeklenburgsch paartje zeer verschil lend verdeeld. Twaalf maal getrouwd. Alle dagbladen in de Yereenigde St. van Noord-Amerika publiceeren het portret van den trouwlustigen Zerad Pomeroy, met zijn successievelijke echtgenooten, waarvan hij dezer dagen met de twaalfde in het huwe lijk is getreden. De bruidegom, zeker wel recordhouder op dit gebied, is thans 89 jaar oud en de bruid 43 jaarjonger. Pomeroy woont te Middlefield, een nieuwe stad in Connecticut, zijn laatste vrouwtje (tot op heden) is uit Cleveland in Ohio tot hem overgekomen. Een nieuwe Radica en Doodica. Op Java bevinden zich twee „Siameesche tweelingszusters", dochters van een rijken Spaanschen planter. Zij zijn 27 jaar oud en bijzonder opgewekt in hun lot. Sedert eeni- gen tijd gevoelden zij liefde voor twee Holland- sche broeders, buurjongens, die deze liefde beantwoorden. Maar de jongelui hielden er meer van met gewone vrouwen in het huwe lijk te treden, zoodat de meisjes, doorliefde gedreven, besloten naar Parijs te gaan en daar een scheidingsoperatie te ondergaan. De operatie heeft in de afgeloopen maand plaats gehad, in het grootste geheim. Petra en Dolores zijn thans gescheiden en hebben haar band verbroken, om een andere aan te nemen. Onmiddelijk hebben zij zich ingescheept naar Java, waar de beide geliefden haar wachten en de beide huwelijken zullen op denzelfden dag gesloten worden. Een Amerikaansch ongeluk. Een gedeelte van de stad Olyphant (Pen- sylvanië Y. S.) is eergisternacht ingestort tengevolge van het bezwijken van den grond, welke boven een mijn was gelegen. Vijf groote koopmanshuizen vielen in de diepte, waar twee van deze in brand geraakten. De mijnwerkers, die zich op dat oogenblik in de mijn bevonden, konden zich gelukkig allen redden. Ook andere persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Voordeelige blokkade. Het aantal Venezulaansche schepen, dat door de blokkeerende schepen is genomen, bedraagt thans 40 en de som van de buit gemaakte gelden 30,000 dollars. Ten gevolge van de bank-crisis te Caracas, vreest men daar dat er een gedwongen leening zal worden gesloten die op de vreemdelingen evengoed als op de Venezolanen zal drukken. De berenplaag doet zich in Oostenrijk niet minder gevoelen dan die der wolven. In de omstreken van Gottschee verwekken deze dieren den grootsten angst. Een knaap werd vermist en een koe werd door beren meegesleept. Reeds worden drijfjachten tegen de lastige bezoekers georganiseerd. Redding door een Newfoundlander. Zaterdag 1.1. waren een vader en zoon te Saint-Brieuc in Rretagne te water geraakt, waar zij onvermijdelijk zouden verdronken zijn, indien een Newfoundlander hun niet te hulp was gekomen, liet dier sprong hen na en hield beide drenkelingen boven water, totdat zij door anderen waren opgehaald. De nieuwe Amerikanen. In 1902 hebben zich weer 545,750 perso nen in de Vereenigde Staten gevestigd, d. i. 138,000 personen meer dan het voorafgaande jaar. De meeste landverhuizers zijn Italianen en Oostenrijkers. Zondag 11 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Schroder. Koog. Voorm. 10 ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Loffef. Oudeschild. 'a Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Den H<<orn. 's Avonds 7 uur ds. Heep. Amsterdam 5 Jan. Aangevoerd 321 Run deren, le kwal. 64 k 68 ct.. 2de kwal. 60 ct. 3de kwal. 56 ct. per KG. 85 Molk- en Kali- koeien t 120 k f 240; 0 Graskalvoren f a f' -; 38 nuchtere Kalveren f 10,k f 14, 32 Schapen f 20k f 25, Lammeren f af 0, 550 vette Varkens 42 k 45 et. Purmerend, 6 Jan. Aangevoerd 85 vette Kalveren 75 k 95 ct. por KG.104 nucht. Kalveren f 10 A f 22 332 vette Varkens 43 k 46 ct. per KG.; 79 magore Varkens f 14 k 22; 152 Biggen; f 6 k f 10.—674 Schapenen Lammeren 222 Runderen en 2 Stieren Kip-Eieren f 4.50 k f 5.50 por 100. Vette Koeien ,198 prijsh. h. matig. Melkkoeien, prijsh., h. matig. Golde Koeien, prijsh., h. stug. Vette Kalveren, hooger, h. vlug. Nuchtere Kalveren, prijsh. h. vlug. Vette Schapen, prijsh. h. vlug. Vette Varkens, prijsh. h. vlug. Magore Varkens prijsh. h. vlug. Biggon handel vlug. Londen, 5 Jan. Tor markt zijn aangovoerd: 1500 runderen, 9000 Schapen en Lammeren, Kalveren en Varkens. Men noteert Run deren, f 0.52 a f 0.77 Schapen en Lammeren 0.47 a 10.92; Kalveren f0.a 0,en Varkens 0. tt f0.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2