N°. 1609. Donderdag 15 Januari. Ae. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Tnxu SAMENSTELLIN G der TEXEL, 14 Januari 1908 Gisteravond werd in het lokaal „de Yer guide Kikkert" de vergadering gehouden van „het Ziekenfonds" alhier. Geruimen tijd na het daarvoor bepaalde tijdstip werd de ver gadering door den directeur geopend. Spreker heette allen welkom en dankte bestuur en leden voor den steun aan hem als directeur verleend. De notulen der vorige jaarsvergadering, daarna door den Secretaris gelezen, werden ongewijzigd goedgekeurd. Aan het jaarverslag, hierop eveneens door den secretaris uitgebracht eu hetwelk, zoo als ZEd. opmerkte, ditmaal kort kon zijn, omdat er weinig viel mede te deelen, ont- leenen wij, dat het ledental was verminderd met 6 en gedaald was van 226 tot 221. 12 leden waren vertrokken, 2 waren overleden, terwijl 9 nieuwe leden er waren bijgekomen. Het bestuur onderging geene verandering. Met het herzien van het reglement was een aanvang gemaakt. Door den penningmeester werd vervolgens rekening gedaan van zjjn gehouden beheer. De ontvangsten hadden bedragen totaal f 1239,35 en wel aan contributie leden f 1162,90, idem donatrice f5,20, reglementen f 0,80, coupons f 6",89 en restitutie bestuur kosten vergaderingen f 4,56. De uitgaven bedroegen totaal f 1224,66s, n.l. weekgelden aan 15 leden f 210, dr. Wagemaker f 653,05, dr. Over f 242,70, kosten vergaderingen f 24,56, Adv. en druk werken f 4,28, assurantie f 4, nieuwe couponbladen f 1,50 en bodeloon f 84,57'. Batig saldo alzoo f 14,68'. Tot het nazien der rekening worden be noemd door den directeur de heeren A. Kooi man, R. J. Witte en J. de Ruyter, die bereid willig die taak op zich namen. Na alles te hebben nagezien en in orde bevonden werd door den heer J. de Ruyter, mede namens zijn mede-commissieleden, medegedeeld, dat alles in orde was bevonden. Door den directeur werd de commissie dank gebracht voor de genomen moeite en den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Als lid van 't bestuur moest aftreden de heer C Hz. de Wijn, die echter dadelijk herkiesbaar was. Bjj de eerste stemming werden 37 stem men uitgebracht op den heer De Wijn, 8 op den heer Adr. Bakker en op verschillende andere leden 5 of minder stemmen van de 85 uitgebrachte stemmen. Herstemming alzoo tusschen de heeren C. do Wijn Hz. en Adr. Bakker. Ook nu werden 85 stemmen uitgebracht, waarvan 44 op Te Wijn, 38 op Bakker en 2 van onwaarde. Gekozen alzoo de heer De Wijn, die de benoeming aannam. De agenda thans afgehandeld zijnde, wordt de gewone rondvraag gedaan. Door een der leden wordt inlichtingen ge vraagd omtrent de weigering van het bestuur tot toelating van iemand als lid, die naar we uit het antwoord van het bestuur opmaakten, wel een bewijs van gezondheid van een ge neesheer had. Het bestuur gaf vrij duidelijk te kennen, dat het meende, dat die bewijzen meermalen te gemakkelijk werden afgegeven, zoodat het bestuur van zijn recht gebruik moest maken nieuwe leden al of niet toe te laten. Niemand meer het woord verlangende deelt de voorz. nog mede dit bij het bestuur was ingekomen een verzoek van eonige leden om art. 3 te wijzigen, doch dat het bestuur had gemeend, dat het geheele reglement moest worden herzien, zoodat als er soms onder de leden waren, die eenige wijziging verlangden, zij zulks schriftelijk alsnog konden opgeven binnen 14 dagen. Door den Secretaris werd hieraan ter ver duidelijking nog toegevoegd dat was gevraagd aan art. 3 toe te voegen dat wanneer leden door langer dan 12 weken ziek te zijn, wer den geroyeerd, en later weder geschikt wor den geoordeeld om lid te zijn, de toetreding als zoodanig ook nog zou kunnen geschieden al had men den 60-jarigen leeftijd reeds bereikt. Nadat door den Directeur er nog op was gewezen, dat men verplicht is bij ziekte, in dien men voor rekening van de Vereeniging hulp verlangt, een bewijs van den directeur te vragen, sluit hij de vergadering met een woord van dank voor de trouwe opkomst. Kooo, 11 Januari. De jeugdige Rederijkers kamer „Eendracht maakt macht" van den Burg hield heden avond in het Café van den heer R. J Daalder eene openbare uitvoering. Het tooneelspel „Gekke Jan," het blijspel „Men kan geen boer wijs maken hoe een soldaat aan den kost komt" en het kluchtspel „De slimme Rechercheur" werden zeer goed weergegeven, zoodat het jonge gezelschap toont moed,' lust, en aanleg te bezitten. Moge het op denzelfden weg voortgaan dan k&a daaruit iets goeds tot stand komen. In de pauze werd nog voorgedragen „Een veelbewogen leven," en verschafte de Phono- graaf aan velen een aangenaam oogenblik. Het gezelschap heeft zeer goed voldaan en wij wenschen het nog eens terug te mogen zien. De Cocksdorp. 12 Jan. Vóór den winter werden door visschers van hier cockels ge- vischt, welke aan het einde der Roggesloot in eene schuit gekookt en vervolgens naar de Engelsche markten verzonden werden. Thans evenwel kan dit bedrijf niet meer uitgeoefend worden, daar gebleken is, dat de cockels, welke zich op de zandbanken even in den grond bevinden door de strenge vorst bevroren zijn, Naar beweerd wordt moeten er eerst eenige ]aren verloopen, eer men dit werk met gunstig resultaat kan hervatten. Jammer genoeg voor de visschers, die er de noodige werktuigen voor hebben aangeschaft en die nu renteloos moeten laten staan. Oudeschild, 12 Jan. De uitvoering, giste ren in de „Zeven Provinciën" gegeven door de Rederijkerskamer „Dr P. J. Heye," mag goed geslaagd heeten. Het tooneelspel „Hereenigd" biedt eigen aardige moeielijkheden en is voor hen, die geen acteurs of actrices van professie zijn, geen gemakkelijk stuk. Toch slaagden zij,die 'er de hoofdrollen in vervulden, er in, om het stuk zoo goed mogelijk te vertolken. Ook het samenspel was meestal te roemen en ver schafte den aanwezigen een genoegelijk avondje Zoowel de regisseur als het werkend perso neel mogen met voldoening op de volbrachte taak terugzien. De zaal was behoorlijk bezet. Oosterend, 13 Jan De alhier gevestigde handelsvereniging „Wilhelmina" kantoor Hel der, kon in de afgeloopen week voor mandjes garnalen van 18 KG. f 7,52 netto uitbetalen. Werden vroeger de garnalen hoofdzakelijk naar Londen verzonden, door de ijverige be moeiingen van den Directeur en de Leden van het Bestuur is het handelsgebied thans naar verschillende richtingen uitgebreid wat zeer in het voordeel is van allen, die samen werken. Hierdoor toch wordt opeenhooping van dit zeeproduct op ééne markt vermeden, wai steeds betere prijzen tengevolge heelt. Dat het niet alleen nuttig is, maar ook voordeelig kan zijo, waoneer jongelingen een cursus in den wapenhandel volgen, is hier gisteren gebleken. Vier hunner onderwierpen zich aan het onderzoek voor verkorten oefe- ningstijd in werkelijken dienst met het gunstig gevolg, dat drie aan de eischen voldeden. Behalve, dat zij de oefeniDgen in den wapen handel voor kortoren of laDgeren tijd volgden hadden z(j nog eenige lessen ontvangen van de Heer K. alhier- Waal, 18 Jan. „Nut en Genoegen" hield heden avond de derde bijeenkomst in ditsei- soen. De opkomst der leden was, vermoede lijk tengevolge van het winterweer, niet zeer groot. Als spreker trad op de heer J. Daalder van Oosterend, die als lezing eene boeiende no velle, getiteld „Een leven," door Ester, ten beste gaf Na de pauze gaf spr. nog als bijdragen 1. „Waardoor het zeewater zout is," een vroolijk, alleraardigst stukje, waarmee de spre ker veel succes had. 2. „Yelen ten zegen," door P. Louwerse. een ernstig woord, dat door alle aanwezigen met aandacht werd aangehoord. 3. „De oudheidzoekers" en 4 „Winternacht." De Voorzitter bedankte den spr. voor zijne lezing en bijdragen en riep hem een hartelijk „tot weerziens" toe. De heer Daalder heeft ook nu weer bewezen, dat hij de gave bezit, zijne hoorders aangenaam bezig te houden. De laatste bijeenkomst zal gehouden worden halt Februari; alsdan znllen een paar blijspelen worden opgevoerd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Br eg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der AdvertenUén Van 1 tot 5 regel» 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct*. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. RADEN VAN BEROEP voor geschillen, voortvloeiende uit de Ongeval lenwet 1901. Artikel 12, tweede lid, en artikel 21 van het koninklijk besluit van 8 December 1902 (Staatsblad No. 212). De BURGEMEESTER der Gemeente Texel, brengt ter openbare kennis, dat vbd den 15den Januari tot en met den 6den Februari, op mon delinge aanvrage, gedaan door of namens den werkgever of werkman, die: a. vóór den aanvang van het loopende kalenderjaar den leeftijd van 25 jaren heeft bereikt b. gedurende het laatste kalenderjaar of wat bij seizoenbedrijven daarvoor volgens bij algemeenen maatregel van bestuur gemaakte bepaling, geldt, bij voortduring werkgever of werkman is geweest, in den zin van artikel 2 der Ongevallenwet 1901, de laatste in dienst van ten hoogste twee ondernemingen c. zijn woonplaats heeft in deze gemeente ten gemeentehuize verkrijgbaar zijn formulieren, ter bekoming van eene op naam gestelde werk gevers- oi werkmanskaart. Deze kaart geeft de bevoegdheid lo. hetzij een werkgever, hetzij een werkman te machtigen mede te werken tot het opmaken van eene voordracht tot lid en plaatsvervangend lid van een Raad van Beroep 2o. tot het opmaken van een dergelijke voor dracht gemachtigd te worden. 3o. voor zoover de aanvrager een man is, benoemd te worden tot lid of plaats ver vangend lid van een Raad van Beroep. Indien vóór den 15den Januari aan den Bur gemeester schriftelijk wordt kennis gegeven, dat zich een comité, hetzij Van werkgevers, hetzij van werklieden, heeft gevormd, dat zich binnen het ressort van den Raad van Beroep met de leiding der aanwijzing van gemachtigden belast, dan worden aan de aanvragers twee formulieren uitgereikt, waarvan één aan zulk een Comité, kan worden overhandigd. De formulieren van aanvrage moeten uiterlijk den 6den Februari, behoorlijk ingevuld en onder teekend, weer ten gemeentehuize zijn ingeleverd. Texel, den 10 Januari 1903. De Burgemeester, H. W. DE JONCEIEERE

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1