Buitenland. Pre dikbeur ten, Op 't platteland, in de omstreken van Hoorn, schijnt de veiligheid te wenschen over te laten. Nabij Hauwert werd de Rijksveearts te Hoorn aangehouden door een 2-tal mannen met den uitroep: „je geld of je leven." De heer de Leur gaf een der mannen zulk een klap, dat deze over den grond rolde. De andere maakte na die tractatie, dat hij weg kwam. Op de Amsterdamsche Beurs vertelde men elkaar Vrijdag, dat Chamberlain te Jo hannesburg aangeschoten was. Men kon dat gerust zeggen, want er zal te Johannesburg bij de komst van den Engelschen Minister heel wat gefuifd zijn en ook een Minister loopt bij zoo'n gelegenheid gevaar iets te veel te krijgen. De aardigheid werd echter door sommigen misverstaan en zoo kwam het gerucht in de wereld, dat op Chamberlain geschoten was, zelfs dat hij was doodgeschoten Aldus werd uit Amsterdam naar vele plaatsen des lands geseind. Ongeloovigen dachten aan eene beurs- manoeuvre. Opium en jenever. De minister van financiën zal bij zijn plan tot verhooging van den jeneveraccyns zeker een krachtig bestrij der vinden in den heer van den Biesen. Deze verklaarde den 3">sten Docember in de Eerste Kamer „Ik acht het opium een vloek voor Indië, en een smet öp onzen Nederlandscben naam om uit sap, dat zooveel ellende sticht, zooveel voordeel te maken." Wij zijn, zegt het „Handelsblad," dit vol komen eens, en verheugen er ons over dat de heer van der Biesen de daling van de opiumwinsten ten gevolge van de invoering der regie, die in tegenstelling met de pacht geen schuivers kweekt, met gelatenheid zal aanzien. Maar juist wat hij omtrent het opium zeide, is letterlijk van toepassing op onzen sterken drank „Ik acht de jenever een vloek voor Neder land, en een smet op onzen Nedeilandschen naam om uit dien drank, die zooveel ellende sticht, zooveel voordeel te halen." Eigenlijk is de „smet" hier veel grooter: per hoofd der bevolking trekt de fiscus in Nederland f 5 per jaar uit de jenever, in Indië f 0,50 per jaar uit het opium. Wij vertrouwen dat men niet met ver schillende maat m9ten zal, en „de smet op onzen Nederlandscben naam" hier niet grooter zal helpen maken dan zij nu reeds is. Haringvisscherij. Uit LJmuiden schrijft men aan het Nieuws: Nu het laatste jaar een bijzonder goed haringjaar geweest is en de reederijen dus veel hebben verdiend, gaan de IJmuider ree- ders de bakens verzetten Tot nu toe werd hier byna uitsluitend de versche vischvangst uitgeoefend. Nu worden echter verscheidene kotters, welke tertrawl- visscherij waren uitgerust, veranderd in ha ringschepen, welke verandering zeer kost baar is. Het plan is om de haring hier te markten, zoodat er alle kans is dat IJmuiden ook als haringmarkt beteekenls zal krijgen Bij de uitbreiding van haven en hal trou wens is reeds rekening gehouden met de mogelijkheid van het ontstaan van een groote haringmarkt alhier. De „Zeemeeuw" vergaan 1 Wat reeds eenigen tyd gevreesd werd, is helaas waarheid gewordende driemastschoe ner de „Zeemeeuw" te Harlingen thuisbe- hoorende, is in open zee vergaan. Vrijdag kwam van den consul generaal te Christiana te Harlingen het bericht, dat in de haven van Christiansund een reddingsboei ge- gevonden is, met zwarte letters, gemerkt „Zeemeeuw," Harlingen. Kapt. K. J. Ruige, vader van 6 kinderen, S. Swart en A. Kooyman, broodwinner voor zjjn moeder, allen van Terschelling, C. Zeyle- maker van Vlieland en nog 5 anderen, zijn verdwenen in het immer gapende graf. In het laatste nummer van „De Hol- landsche Revue geeft de heer Fr. Netscher een karakterschets van den heer Staalman, de zoogenaamden „wilde" in de Tweede Kamer. De heer Netscher is zeer uitvoerig in zijne mededeeling over de jeugd van dezen afge vaardigde, die in de volste beteekenis kan genoemd worden, iemand die alleen door zelf oefening geleerd heeft. Hij verhaalt hoe het Heldersche Kamerlid de zoon is van een werkman en in zijn jongen tijd niet veel meer onderricht ontving dan de lagere school hem tot zfjn 12e jaar ver schafte; hoe daarna het kantoorleven zfjn deel werd en hjj het aan zijn militairen diensttijd te danken had, dat zfjn critiscbe neigingen zich ontwikkelden, met de misstanden by het leger en marine als zeer geschikt object; hoe hij na afloop van zijn diensttijd een bescheiden boekwinkeltje in den Helder begon, waar „Extra Tijding" door hem gesticht werd als locaal blad en als middel om propaganda te maken voor zijn denkbeelden. Dan wordt de geschiedenis verteld van zijn caudidatuur, van zijn eerste optreden in de Kamer, brokstuk ken aangehaald uit zijne redevoeringen en op die manier den lezer voor oogen gehouden het karakter van dezen democraat, die „niet gedoogt dal de democratische geest zal worden verkracht en opgeofferd aan een coalitie mot conservatieve elementen in het land al is die verkrachter en opperpriester dan ook dr. Kuy- per in eigen persoon. Wat een vergunning waard is Een koffiehuishouder op het Stationsplein te Haarlem kocht dezer dagen een tapperij met vergunning in de Jansstaat voor f 9000. Het huis werd daarna weer van de hand gedaan voor f 3000. Voor ruim 25 jaar vertrokken de ge broeders Huizing van Bellingwolde en De Vrieze van Vriescheloo (Gron.) als arme boe renknechts met geleend geld naar Noord- Amerika, Voor een (maand kwamen de lui terug om hun familie een bezoek te brengen. Zij logeerden in het hotel „Wisseman" te Winschoten en bezochten van daar uit'dage- lijks de familie. In de vorige week hebben ze de reis naar 't verre westen aanvaard. Het zijn thans welgestelde landbouwers. Een hunner deponeerde bij zijn verblijf in Groningen nog f 40.000. Ofschoon de toestand er niet meer zoo rooskleurig was, als voor 20 jaar, was er toch zoo verklaarde bet drietal voor flinke boerenknechts nog wel fortuin te maken Deze verdienen er thans f 120 per maand, zooveel dus, als in Oldambt een flinke knecht in een jaar verdient. Pater Weijers, te Utrecht, had op Tweeden Kerstdag in een bijeenkomst van den „Ned. R.-K. Volksbond" te Amsterdam de sociaal-democratische leerstellingen aan gevallen Daarom had de atdeeling der Soc.- Dem. Arbeiderspartij" hem uitgenoodigd in een bijeenkomst dier afdeeling de bewijzen te leveren van hetgeen hij beweerd had. Daarop heeft Pater Weijers het volgende geantwoord „In antwoord op uw schrijven, d. d. 5 dezer, meld ik u dat ik verslagen van bedoelde bladen niet voor mijn rekening kan nemen Gaarne verklaar ik u echter, dat ik te Amsterdam in de bedoelde redevoering heb verklaard, dat de sociaal-democratie een ramp is voor den arbeider en het grootste bezwaar, waarop de gezonde werkliedenbeweging in onze dagen stuit. De bewijzen hiervoor liggen zóó voor de hand, dat ik mij ontslagen kan achten deze in uw vergadering op te sommen en uitvoerig toe te lichten. Ook loont 't de moeite niet even naar Amsterdam te komen, om daar, naar aloude socialistische gewoonten, een paar uur lang in uw vergadering te worden uitgeschoren. Zoodra de S. D. A. P. een paar jaar laDg het bewijs heeft geleverd dat baar vergade ringen ordelijk en zonder passie kunnen de- batteeren, bestaat er misschien reden om dergelijke uitnoodigingen met meer ernst in overweging te nemen." Als een bewijs welk een hooge vlucht de eierenhandel te Barneveld heeft genomen, kan dienen, dat in het jaar 1902 aan de markt aldaar 4 milüoen kippen-eieren zijn aange voerd. Onrijpe onderwijzers. Het R. N. schrijft: „Laatst citeerden wij eenige woorden van mr. A Kerdijk, waarin werd gewezen op de moeielijkheid om den schoolkoefden een eigen klas te geven zoolang er nog zoovele onrijpe onderwijzers zijn, waar mede de heer Kerdijk die jeugdige onder wijzers aanduidde, die nog niet de hoofdacte bezaten. De Standaard vraagt nu: Als die onderwijzers niet rijp zijn, wie zyn dan wel rijp Op 20-jarigen leeftijd kunnen de onderwijzers de hoofdacte „halen." Zijn ze dan rijp Op 26 jarigen leeftijd mogen zij meekiezen; zijn ze dan rijp Maar kinderen opvoeden is mooielijker dan een lid voor de Tweede Kamer kiezen. Daar is ervaring, levenswijsheid, ook eenige practische kennis toe noodig. Wanneer zullen zij in dieafdee- lingen rijp worden en hoe Hoeveel zal die school met al die rype onderwijzers kosten Het blad eindigt dan En is dat alles nu heusch noodig voor do practyk Wij meenen, dat we hier weer met een van die overdreven theoriën te doen hebben die inderdaad de school niet helpen. Reeds het loutere bezit van de volledige bevoegdheid plus levenservaring en levens. wijsheid kan niet baten; zij moeten ook wor den toegepast op de school; den onderwijzer moet de zeer bijzondere gave eigen zijn, met deze schatten tot heil van de jeugd te woe keren; en die gave is evenmin het eigendom van de jeugd als van de grijsheid, hoewel wij toegeven, dat ze meer aan den gevorderden leeftijd eigen is. Men heeft dus de kans dat men met een leeftijdgrens niets bereiktieder die geen vreemdeling is, weet trouwens uit ervaring wel, dat er onderwijzers zijn, die al doen ze nog zooveel ondervinding op, toch nooit in den goeden zin op de school thuis raken. Terwijl er daarentegen tal van jeugdige onder wijzers en onderwijzeressen worden gevon den, die zelfs zonder „volledige bevoegdheid" in hooge mate de gaven bezitten, op de school onmisbaar. De Kon. Ned. Fabriek van Muziekin strumenten M. J. H Kessels te Tilburg, gaf wederom haar bekenden Muziek-Kalender uit voor 't jaar 19i'3, Het boekje in handig for maat, ziet er netjes uit; 't is gedrukt op illustratie-papier, telt 72 pagina's en bevat oen groot aantal af beelingen, alle op de muziek betrekking hebbende. Ook zijn er in opgeno men een aantal photographiên der werkplaat sen dezer reusachtige fabriek op 't gebied van Muziekinstrumenten, welke voor den Muziek liefhebber zeer interessant zijn en die een denkbeeld geven dezer grootsche inrichting. Voorts bevat de kalender behalve het ge wone kalender-gedeelte de geboorte- en sterf dagen der groote toonkunstenaars en een over vloed van muzikale anekdoten, novellen, enz. Ten einde het aantrekkelijke van dezen kalender nog te verhoogen heeft de heer Kes sels nog een „gratis verloting" aan deze uit gave verbonden, ter waarde van 1000 gulden (waaronder een prachtvol Pianino dito Har monium, enz. enz. Ieder kooper van dit boekje ontvangt voor den sprtprijs van 25 centen, nog een aandeel in deze in deze verloting. Bij inzending van het bedrag wordt de kalender door de firma franco toegezonden. Ook is denzelve door eiken Boek- of Muziekhandelaar te verkrijgen. Op de boerenvergadering te Pretoria heeft Generaal Botha gezegd, dat de generaals in Europa reeds f 1,200.000 hadden opge haald. Met genoegen kan Botha zeggen, dat hun onderhoud met Chamberlain te Londen tot eene betere verstandhouding had geleid. De Engelsche regeering had beloofd voor de weduwen en weezen te zorgen. Botha be val aan, een vereeniging te vormen om de regeering daarin bij te staan. De houtkoning. William Bradley te Milwaukee rVer. St.) is overleden. Hij laat een ka; itaal van 40 millioen dollars na. Reeds eenigen tijd gevoelde de millionair zich langzamerhand zwakker worden. Den dag van zijn dood riep hij zyn secretaresse, miss Mary Mayer, bij zich, die hij beloofd had te zullen huwen. Onmiddellijk werd een geestelyke ontboden, die op verzoek van den stervende het huwelijk inzegende. Eenige oogenblikken daarna sloot Bradley de oogen. Hy heeft geen testament nagelaten. De familie schijnt voornemens te zijn een proces te beginnen met het oog op het vermogen, dat hun ontglipt is. Niet dwaas, wanneer het waar is, is wat op Saigon door generaal Coronat is be dacht om de dronkenschap onder zyn soldaten tegen te gaan. Wie driemaal wegens dron kenschap is gestraft, krijgt een afzonderlyke uniform. Een brand in een petroleumbron te Boryslaw (in Galicië) heeft zich over twee en dertig bronnen uitgebreid. De bijbehoorende gebouwen en drie en twintig woonhuizen werden een prooi der vlammen. De materieele schade wordt op 300,000 guldeu berekend. Kondag 18 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur da. Schroder. Waal. Voorin. 10 da. Smits. Bevestiging Kerkeraaadsleden, Den Hoorn. Voorm. 10 uur da. Leffef. Oudeschilcl. Voorm. 10 uur da. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. Van Zwedon. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barenda. Nam. half 3 da. Smits. Bevestiging Kerke raadaloden. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 da. Rooaeboom. Nam. 3 uur da. Rooaeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 da. Kuperua Den Hoorn, 'e Avonds 7 uur ds. Heep,

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2