N°. 1611. Donderdag 22 Januari. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBübö op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave TEXEL, 21 Januari 1903. Aan de sledewedstrijd der IJsclub, zater- middag op de G roeneplaats alhier gehouden, werd door 18 jongens deelgenomen. Met het oog op het verschil in leeftijd werden de deelnemers verdeeld in 2 afdeelingen n. 1. jongens van 8 tot 12 jaar en jongens van 12 tot 15. Tot de eerste afdeeling behoorden 10 jongens. De uitslag hiervan was: le. prijs, postzegelalbum, Lize Noordijk 2e. Gebonden boek (Peter de Verspieder) [Dirk Plaatsman. 3e Spel (vogelschieten op tafel) Arnoud [Koorn Tot de 2e afdeeling behoorden 8 jongens Hiervan was de uitslag: 1 e prijs. Een paar gemonteerde schaatsen [Barend Dekker 2. Portemounaie Douwe Dros. 3e. Gebonden bo9k „Trouwe Vrienden" [Mart. Witvliet. Zaterdagavond gaf het Fanfarecorps eene uitvoering in het lokaal „de Vergulde Kikkert" Evenals bij vorige gelegenheden bestond ook thans het vrij goed opgekomen publiek, voor het meerendeel uit jongelieden van beiderlei kunne. Het doet ons genoegen er dadelijk aan toe te kunnen voegen, dat over te druk gepraat en gelach gedurende het spel niet behoefde te worden geklaagd, zoodat de mu ziekliefhebbers zich daaraan niet behoefden te ergeren, zooals" bij vroegere gelegenheden meermalen het geval was. Kon men dus over de orde tevreden zijn, ook over het spel kon men zulks zeker zijn. De nieuwe werkende leden, die verleden jaar toetraden als zoodanig, werkten aan deze uitvoering nog niet mede, doch zullen, als we wel zijn ingelicht, bij eene volgende ge legenheid wel hun diensten verleenen, waar door het aantal medespelenden dan zal zijn gestegen tot ruim 20 personen. Een recht geanimeerd bal was het slot der zoo welgeslaagde uitvoering. De heer A. Lap van den Hoorn, oud leerling der bijzondere Normaalschool alhier, is thans voor vast benoemd tot onderwijzer te Sloten, Noord-Holland. „Brand", „brand", luide door de straten weerklinkend, gedraaf van tal van personen, geklop op de deuren der spuitgasten en ein delijk nog het geklep der brandklok, deed Zondagavond een groot deel der bewoners van ons dorp naar buiten snellen en de warme kamer, of waarschijnlijk bij velen ook het warme bed verlaten, om te zien wat de oor zaak van dat alles was. Zijn weetlust in deze kon men gewoonlijk spoedig bevredigen, want op de straat was het weldra algemeen bekend, dat de schuur van den heer K. in de Parkstraat in brand was geraakt. Tal van personen waren naar het brandende perceel gesneld en, wetende, dat ook nog levende have daar viel te redden, had men weldra de deuren opengetrapt en waagde men zich in het boven reeds fel brandende gebouw. Een tweetal koeien, be nevens een paar stuks wolvee waren weldra in veiligheid gebracht. Van de aanwezigheid van het paard van den heer K. in een ander deel van het brandend perceel was men zich echter niet bewust. Een kar b -nevens nog enkele andere artikelen van minder waarde werden nog gored en nu meende men genoeg gered te hebben. Gelukkig verscheen thans de eigenaar van het brandend perceel, die zich reeds ter ruste had begeven, op het terrein van het onheil en, vernemende dat wel de koeien doch niet zjjn zoo geliefd paard waren gered, was bjj niet te weerhou den, doch waagde hij zich nog met een dei- omstanders in het brandende perceel en wist xnen thans ook nog het paard te redden. Onderwijl was de „Aanjager", benevens het kleine spuitje gereed gemaakt, terwijl later ook nog de brandspuit B hulp verleende. Zooals reeds dadelijk werd ingezien, viel aan behoud van het brandende gebouw niet te denken, de brand was daarvoor te uitge breid. Men bepaalde zich daarom in hoofd zaak tot het temperen van den vuurzee en tot bespuiting van de belendende gebouwen. Op die wijze wist men de brand tot het brandende perceel te beperken en grooter onheil te voorkomen. De vergadering van de vereenigingen „Toelaagfonds" en „Onderling Hulpbetoon", Maandag j.l. in hotel Texel gehouden, mocht tot de flink bezochte worden gerekend en geen wonder voorwaar dat de leden in groote getale waren opgekomen immors het was maar al te goed bekend, dat dien avond de mede-oprichter en tot voor zeer korten tijd de directeur dier vereenigingen, de heer E. Slaman afscheid zou komen nemen van de leden en aan den ijver en toewijding van den heer S. had men, dat gevoelde zeker een ieder, een groot deel van den bloei dier ver eenigingen te danken. Korten tijd na het daarvoor bepaalde uur nam de heer S. het woord, hij verheugde zich van harte over da zoo ruime opkomst en meende dit, o.i. terecht, te moeten toe schrijven aan den wensch van velen hem voor 't laatst nog eens als directeur te hooren. Hierop deelt spr. mede, dat hij met leed wezen na een 37-jarig verblijf aan den Burg die plaats heeft moeten verlatenom naar Oudeschild te vertrekken, waar alles bijna hem vreemd is. In de omgeving van zijn kinderen en kleinkinderen gevoelt hij zich echter ook daar gelukkig Verder laat spr. de verschillende vereeni gingen, waaraan hij heeft medewerkt als oprichter enz., eens de revue passeeren en begint daarvoor met „Onderling Hulpbetoon", om vervolgens over te gaan tot „Toelaagfonds", „Vooruitgang is ons doel" en ten slotte naai de, volgens spr. zeker wel niet het minst goede, „Vriendenkring". Al die vereenigingen, vervoHt spr. kosten aan 't bestuur veel tijd Nimmer echter was hem dit teveel. Tal van moeilijkheden, menigmaal onbekend aan de leden, zijn er voor het bestuur te overwinnen en de steun van de leden en eenige toegevendheid is zeker niet misplaatst. Spr. eindigt met den wensch, dat allen als broeders zullen samenwerken tot het welzijn van het algemeen en dat allen trouw hun plicht zullen vervullen. Een luid en langdurig applaus bewees, dat men wel met sprekers rede kon opgaan. Hierop werd door den heer S, als oud di- recteur, de heer P. Lieuwen als zijn opvolger met een kort woord geïnstalleerd. De nieuwe directeur, thans het woord ne mende, deelt mede wel een weinig er tegen op te zien in de plaats te treden van een man zoo vol ijver en toewijding als de heer Slaman, doch hij hoopt zijn beste krachten aan de vereeniging te wijden en rekent op de hulp van bestuur en leden. Ten slotte deelt spr. nog mede, dat in de laatste bestuursvergadering de heer Slaman als eere directeur is benoemd, een mededeeling die door de aanwezigen met luid applaus wordt begroet. Daarop deelt de voorz. mede de verschillende punten, die zullen wo'.den behandeld, zijnde voor het ToelaagfondsNotulen, Rekening en Verantwoording penningmeester, benoe ming 2 commissarissen (tegelijk als commis sarissen voor Onderling Hulpbetoon) rond vraag en voor Onderling HulpbetoonNotu len, verslag en mededeeling van 't bestuur en rondvraag. Hierop worden door den Secretaris, den heer Adr. Bakker, de notulen van de vorige jaarvergadering van het Toelaagfonds gelezen. Ongewijzigd worden deze goedgekeurd. Uit de rekening van den penningmeester hierna ter tafel gebracht, bleek, dat bij den aanvang van het jaar het ledental 157, later 158 was, terwijl aan het einde desjaars 156 leden tot de vereeniging behoorden. Aan contributie en renten was ontvangen f 102,29, terwijl was uitgegeven aan 2 uit- keeringenaf 18, bodeloon enz f51,945, zoodat de rekening over 1902 sloot met een voor- deelig saldo van f 51,34*. De vereeniging bezit thans totaal f 541,61». Voor het nazien der rekening werden be noemd de heeren Ph. Vlessing, H. Haakman en C. Visser. Door eerstgenoemde tverd na nauwkeurig onderzoek medegedeeld, dat de rekening in orde was bevonden. De directeur brengt de commissie dank voor de genomen moeite en den penning meester voor zijn accuraat beheer. Als commissarissen moesten aftreden vol gens rooster de heeren Abr. Geus en J. J. Bruin. Volgens een een vorig jaar genomen besluit, zullen de leden van het bestuur voor beide vereenigingen gelijk zijn. Van genoemde aftredende leden is de een bestuurslid van het eene fonds en de ander van het andere fonds. In plaats van die 2 leden moest dus thans 1 lid worden verkozen. Met 60 van de 83 geldige stemmen werd daarvoor gekozen de heer J. J. Bruin, welke die benoeming aannam. Aangezien de heer Lieuwen was vervangen door den heer Adr. Bakker als secretaris, moest in de plaats van laatstgenoemde een commissaris worden gekozen voor den tijd van 2 jaar. Bij eerste stemming werden 86 stemmen uitgebracht, waarvan 19 op den heer C. P. Pakker, 11 op den heer Abr. Geus en op ver schillende andere personen 1 of meer stem men. Bij de herstemming verkreeg de heer Bakker 51 van 86 stemmen en de heer Geus 35 stemmen. Daar de heer Bakker bedankte, had een nieuwe vrjje stemming plaats. Hierbij kre gen de meeste stemmen de heeren Abr. Geus 33, N. Huisman 15 en E. Vlessing 15 stemmen. Bij de herstemming tusschen genoemde heeren werd gekozen de heer N. Huisman met 48 stemmen. Vlessing had 17 en Geus 14 stemmen. Door den heer Hmsman werd de benoeming aangenomen. De directeur feliciteerde de heeren Huisman en Biuin met hun benoeming. Bij de rondvraag vraagt de heer P. Bakker of met het oog op den gunstigen toestand der kas niet kan worden volstaan met 9 maanden contributie. De voorz. herinnert, dat naar aanleiding van een dergelijke viaag indertijd een lijstje is opgemaakt van de leden naar hun ouderdom en dat het aantal oude leden daarbij nog al beteekenend bleek, waar om het bestuur meent dit punt niet op staanden voet te mogen behaudelen. Door den heer IJ. i rouwer wordt voorge steld om den heer Slaman voor rekening van de kas per rijtuig naar huis te laten brengen. Dit voorstel door het bestuur gaarne overgenomen, wordt bij acclamatie aangeno men. De heer Slaman dankte allen voor dit bewijs van toegenegenheid. Thans kwam „Onderling Hulpbetoon" aan de beurt. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag over het afgeloopen jaar, hierna voorgelezen, bleek dat het ledental ruim 2^0 bedroeg, dat een 3tal leden aan de vereeniging was ontvallen, dat alle leden als het hun beurt was hun plicht vervulden doch dat de fin toestand min gunstig was. Ontvangen was er n.l. niets, terwijl de uit gaven haddeu bedragen f 10,16. Daardoor was nog maar in kas f 11,95». Hierop doet de Voorzitter mededeeling van het plan van het bestuur, om persoonlijk dit jaar in Juni of Juli bjj de leden aan te klop- COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdeg 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nedeeland 45 Cts. Naar Ameeika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverteniién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1